www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa repetam


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mah io nu ma cert cu voi dar stiu ce vorbesc... amplificarea pe 110v e diferita ca constructie de cea pe 220v si de aici rezulta diferenta de sunet... unde pune cearny microfonul sau ce mai punem intre chitara si amp, e problema fiecaruia. Eu treaba asta am auzit-o de la multa lume, inclusiv un inginer de sunet din "iuesei"

Link to comment
Share on other sites

..nu am spus ca nu e nevoie de exercitiu.....am zis ce am facut eu.........

....mai spun 1 data.....decat sa ne plangem ca nu cantam nu stiu cum din cauza chitarilor...mai bine ne chinuim pe ce avem......mie mi-a iesit soloul de la nothing else matters pe acustica aia varza la fel de bine ca pe electrica....ca nu era prea lung sunetul asta e altceva...si credema ca suna la fel ca ala pe care il face hetfield...

....eu am fost la concert la nightwish.....si cineva de acolo mi-a zis ca nu au venit cu amplificatoare......probabil ca si eu l-am crezut dupa ce am vazut ca nu se aude tocmai dumnezeiesc.....se poate sa gresesc....dar tind sa cred ca nu au venit cu aplificatoare

....daca tot conta asa mult curentul ala....se interesau si vedeau ca in romania sunt 220...veneau cu niste trasnformatoare...filtre ceva...si rezolvau problema(cat de cat)....dar eu totusi cred ca nu au venit cu tot ce le trebuie

 

felix iti mai dau un exemplu....de la curentul ala...sunt multi europeni...pana in 90...care se compara la sunet cu cei din america....iti gasesc din ce an vrei tu si iti arat ca nu suna ca in romania.....romania mai are de asteptat cu sunetul....poate ca daca ar veni bettles si ar canta aici s-ar auzi ca pe vremea lor..poate chiar mai bine.....dar astazi romania nu face fata cerintelor din afara.....asta e problema....si daca vin europeni si canta in romania...ror nu se aude ca la ei acasa...decat daca vin cu 2-3 camioane sa aduca sculele lor

....pot romanii sa traga si niste stalpi de curent de 110 din america...ca tot prost se aude.....

Link to comment
Share on other sites

....mai spun 1 data.....decat sa ne plangem ca nu cantam nu stiu cum din cauza chitarilor...mai bine ne chinuim pe ce avem......mie mi-a iesit soloul de la nothing else matters pe acustica aia varza la fel de bine ca pe electrica....ca nu era prea lung sunetul asta e altceva...si credema ca suna la fel ca ala pe care il face hetfield...

....eu am fost la concert la nightwish.....si cineva de acolo mi-a zis ca nu au venit cu amplificatoare......probabil ca si eu l-am crezut dupa ce am vazut ca nu se aude tocmai dumnezeiesc.....se poate sa gresesc....dar tind sa cred ca nu au venit cu aplificatoare

....daca tot conta asa mult curentul ala....se interesau si vedeau ca in romania sunt 220...veneau cu niste trasnformatoare...filtre ceva...si rezolvau problema(cat de cat)....dar eu totusi cred ca nu au venit cu tot ce le trebuie

 

felix iti mai dau un exemplu....de la curentul ala...sunt multi europeni...pana in 90...care se compara la sunet cu cei din america....iti gasesc din ce an vrei tu si iti arat ca nu suna ca in romania.....romania mai are de asteptat cu sunetul....poate ca daca ar veni bettles si ar canta aici s-ar auzi ca pe vremea lor..poate chiar mai bine.....dar astazi romania nu face fata cerintelor din afara.....asta e problema....si daca vin europeni si canta in romania...ror nu se aude ca la ei acasa...decat daca vin cu 2-3 camioane sa aduca sculele lor

....pot romanii sa traga si niste stalpi de curent de 110 din america...ca tot prost se aude.....

 

1. nu se plange nimeni ca nu poate sa cante din cauza chitarilor romanesti, dar eu unul nu mi-ash cumpara o chitara facuta la noi. Solo-ul ala de la Metallica, cand il canti, inregistreaza-l si dupa aia pune-l aici sa ne pice fata ce bine suna o chitara Reghin, poate chiar mai bine decat un Gibson :)

2. n-am fost la nightwish deci nu pot sa a pronunt... dar daca nu au venit cu sculele de scena de acasa, inseamna ca ai dat banii degeaba pe bilet... puteai sa-i vezi in poze si sa asculti cd-ul...

3. daca nu ai cantat pe amplificatoare ca lumea, si nu ai avut ocazia sa incerci o gramada de procesoare, pedale, efecte de rack etc. atunci eu zic ca ar trebui sa te abtii de la comentarii legate de curent... daca iti schimb un condensator in efectul sau amplificatorul tau, nu va mai suna in veci la fel ca originalul... si gandeshte-te logic ca la sculele pe 110V difera o gramada de componente fata de sculele pe 220V

4. se scrie BEATLES :)

5. mai asculta nishte muzica

6. in momentul de fata exista simulatoare de amp si o gramada de efecte cu sim de amp care simuleaza amp-urile din anii 60 din america... ti-ai pus intrebarea "De ce oare stau lucrurile asa???"

7. mai documenteaza-te... nu esti Dumnezeu si nu le sti pe toate din nashtere :)

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Parca Threadul asta era ceva de genu.... CUM SA REPETAM..... adica tehnici de repetat care sa ne avantajeze pe noi toti si sa ne ajute in evolutia noastra.

 

Dementhor, bravo ca poti canta pe cea mai proasta chitara din lume la fel de bine ca si pe cea mai tare chitara, insa ma indoiesc ca ar interesa pe cineva chestia asta.... pe mine unul NU, si eu am un reghin acoustic si imi place tare mult, insa nu e o sipca ci o chitara chiar buna... s-a nimerit, na!

 

Felix, uita ideea cu diferentza de voltaj state-europa, poate diferentza ar putea sa conteze in cazul frecventei insa mai toate sculele au redresare la preamplificare, asa ca pica si treaba asta...

 

In rest hai sa revenim ONTOPIC, sau sa inchidem thread-ul asta fiindca incepe sa devina agasant.

Daca vreti sa va certati, deschideti un thread de injuraturi si acolo fiecare sa faca ce vrea, aici insa eu vreau sa aflu cum repeta lumea si ce anume repeta.... atat am avut de zis!

Link to comment
Share on other sites

1....stai linistit ca sunt multi care sufera din cauza asta....a chitarilor

...am zis ca pot sa cant solo-ul la fel de bine pe una buna cat si pe una proasta...n-am zis ca se aude la fel de bine...e o diferenta..am si precizat asta oarecum....daca pun microfonul abea or sa se auda unele note..si tot prost o sa sune ca nu am cine stie ce aparatura de intregistrat...de asta cred ca trebuie sa iti dai seama....ca tu erai maestru in sunet

2....de unde era sa stiu eu cum o sa fie concertul la nightwish...ma gandeam si eu...ca tot omul ca or sa vina cu sclulele lor...am luat biletul cu 3 luni inainte...daca nu si mai mult....asa ca degeaba faci pe smecherul....

3....nu am avut ocazia sa cant pe cine stie ce amplificatoare. si etc...dar am incercat si eu cateva pedale si scule putin mai ieftine..si intradevar se simte diferenta......daca schimbi un condensator practic schimbi tot circuitul....e normal sa nu se mai auda la fel....daca era tot aia...luam o schema de amplificator..si il faceam eu cu ce resturi de condensatoare mai am pe acasa de cand ma chinuia talentul la electronica...nu-mi zice mie cum sta treaba cu curentul....

.....fie cum zici tu cu curentul tau de 110...eu iti zic ca numai in romania se aude prost...tu imi zici ca din caua curentului de 220...toata europa e pe 220.....dar in fine..cum zici tu.......si daca ai scula de 110...normal ca nu bagi 220 in ea....bagi tot 110....

4...greseala mea....din neatentie

5...am ascultat destula muzica la viata mea....si stiu o gramada de formatii de care tu s-ar putea sa nici nu fi auzit.....eu ti-am zis....zimi tu o trupa care mai canta pe 220 de unde vrei tu si iti arat ca suna de 1000 de ori mai bine decat oricare din romania

6.....stiu si eu ce exista...eu ti-am dat un exemplu.......

7....nu am zis ca le stiu pe toate....cand a fost ceva ti-am dat dreptate....dar sunt unele unde EU CRED...ca nu ai.....asta e tot.....sa lasam orgoliile in altaparte

Link to comment
Share on other sites

lord-c....eu am dat un exemplu.....sa stii ca multi cand vad o chitara cu 18 taste....si care de la 13 incolo sunt pe cutie....iti zic yo ca nici nu se chinuie sa cante vreun solo...si se gandesc ca nu pot face asta..ca n-au chitara ca celor de la metallica......putin imi pasa ca nu te intereseaza.....citeste mai putin printre randuri si vezi ce am vrut sa zic cu adevarat

 

....or avea ele redresare de amplificare...dar nu ajuta foarte mult....asta daca ar conta curentul

 

...eu am zis cum am inceput sa cant si ce anume fac.....si a inceput lumea sa ma acuze ca ma laud....probabil ca sunt mai nou pe forum....

Link to comment
Share on other sites

Man, eu nu postez aici din orgoliu ci incercam sa te invatz ceva. Treaba cu diferentele de voltaj pentru mine este verificata de mult timp. Ai dreptate, si nu te-am contrazis deloc cand ai spus ca orice trupa din Romania suna mai prost decat alea de afara. Suna mai prost pentru ca sunt multi care se cred ingineri de sunet si fac treaba asta dupa ureche... de bine de rau, scule ca afara sunt si in Romania si aici pot sa-ti dau exemple din experienta mea, nu din povesti. Daca vrei sa sti mai multe, vorbim pe PM ca n-are sens sa ametim threadul.

Link to comment
Share on other sites

lord-c.... ....putin imi pasa ca nu te intereseaza.....

....or avea ele redresare de amplificare...dar nu ajuta foarte mult....asta daca ar conta curentul...eu am zis cum am inceput sa cant si ce anume fac.....si a inceput lumea sa ma acuze ca ma laud....probabil ca sunt mai nou pe forum....

 

Ar trebui sa te intreseze si asta macar din bun simt, fiindca esti total OFFTOPIC,

redresarea nu ajuta f. mult..... interesant..... aici chiar ca ar mai trebui sa citesti..... nu te acuza nimeni ca te lauzi, dar vb pe dinafara rau de tot.....puteai sa fi si initiatorul forumului, cand vb aiurea tot asa ti se va si raspunde!!!

 

Pana la urma.... CUM REPETAM....???????

Link to comment
Share on other sites

Pt asta ar trebui sa deschizi un Thread care sa se numeasca ceva de genu.... PE CE SCULE REPETAM.... !!! si da, gresesti pt ca inca iti continui aberatia... nu crezi ca ar fi timpul sa vedem CUM SA REPETAM??? Pe bune in loc sa discutam civilizat, pt ca suntem o comunitate la urma urmei, noi ne certam ca, chiorii. Datorita cazurilor precum cel de fatza, genii de talia Manolovici si Gram, nu vor coopera vreodata impreuna, pt ca sangele nostru balcanic, tine mortis sa arate tot timpul cat de bun e un anume individ, nu o comunitate, iar eu cred ca ar trebui macar sa incercam sa schimbam treaba asta!

Link to comment
Share on other sites

adi a spus sa ma opresc cu cearta....si asta voi face....deja imi e lehamite sa mai continui discutia asta cu tine!

 

....nu cred ca e cineva care repeta ca la carte...am spus asta...chiar prima data cand am postat......

am spus asa :

" ...cu repatarile astea....eu personal cant melodia care imi place....cand vreau....daca nu am chef fac pauza si de o saptamana....nu am un program pus pe foaie......si sincer mi se pare o prostie.....mai bine faci o improvizatie ceva....sau daca tot vrei.....canti parti din melodii....riff-ul de la una...versul de la alta....si ai sa observi ca unele melodii seamana mai mult decat crezi :) ...nu are rost sa ramai la acelasi nivel tot timpul....sa zicem ca in 2-3 saptamani le canti la perfectie....pe urma ce faci.....le canti tot pe alea...practic nu mai evoluezi de loc.... "

 

asta e ceea ce fac eu......nu am pasi pe care sa ii parcurg unul cate unul

 

...si primul meu post a fost 3 sferturi ontopic....

Link to comment
Share on other sites

eu ma duc la un tip care canta de vreo 40 de ani la chitara e super tare , si imi mai explica , desigur e foarte ocupat nu am mai stat cu el de vorba de vreo cateva saptamani , ce mia zis el sa fac la chitara :

sa fac cam cate un exercitiu de incalzire 5 minute fiecare dupa bataie de piciot ca sa fac cu ritm ,

dupa ce faci cam o ora de exercitii dinastea , incepi sa faci game tot cu bataie de picior , si mia mai zis ca daca fac 3 ore game , o sa prin o super viteza in foarte putin timp , :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e neaparat nevoie sa bati 240 bpm din picior. Daca sti ce faci, poti sa bati din picior 120 bpm si sa canti la 240 bpm. De fapt este recomandat pentru viteze mici si daca esti la inceput sa bati la o viteza dubla din picior fata de mana. Normal, cel mai indicat este metronomul dar in lipsa de el, daca nu bati din picior iti garantez ca o iei razna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.