www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Teorie Muzicala


Morgred
 Share

Recommended Posts

S-ar putea sa ma bag ca musca in lapte... dar teoria muzicala nu e aceeasi indiferent ca "," canti muzica clasica, jazz, folk, rock, punk, blues sau grindcore ( :) )?

 

 

 

LE... A, ca la jazz este mai mult de invatat (acorduri, armonie) e alta treaba desi ar trebui sa stii si astea chiar daca "," canti muzica clasica...

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cate clase ai ?

 

Pricepi greu si uiti repede , esti bun de compozitor.

 

GOOGLE ........Download Teoria Muzicii .......>

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=so...zicii&meta=

 

si iata primul link de sus

Notiuni generale de teorie muzicala

http://www.scribd.com/doc/3278656/Notiuni-...teorie-muzicala

te inscrii si faci download , apoi studiezi .

 

Dar daca tu esti atat de comod si nu ai spirit de observatie nu esti bun de muzicant sau alte arte .

Artistul trebuie sa aiba un spirit de observatie foarte bun,sa fie foarte inventiv ,sa

aiba putere de sintetizare pe langa intligenta in domeniu pe langa multa munca depusa in documentare si punere in practica a celor invatate sau observate.

 

Teoria Muzicii nu este altceva decat studiul si incercarea de a ordona tot ce s-a observat pana in zilele noastre in domeniul muzical.

Nu teoria face arta ci teoria incerca sa gaseasca si sa fixeza anumiti algoritmi pentru descrierea si conservarea fenomenelor ca sa se poata invata de urmatoarele generatii si sa nu se inceapa totul de la inceput.

 

Sa nu te astepti sa ajungi artist doar ca o sa cunosti teoria .

 

Sti sa citesti si sa scrii dar doar cu atat nu esti un Eminescu .

 

Artistul este artist iar teoreticianul face analiza si incerca sa descrie si sa fixeze fenomenul anumite limite a cea ce produce artistul. Artistul trebuie sa studieze ca sa nu reinventeze roata.

 

 

http://www.keyboardplace.com/downloads3604.html

inca un link ( Teoria Muzicii anul III )

 

Exista nenumarate softuri ptr invatat muzica , cauta cu GOOGLE si gasesti de toate .

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
pai nu ma ineresa ce tine de jazz pt ca da is mai multe armonii mai complexe si totodata mai greu de inghitit. de aia o sa studiez numa dupa ce trec de clasica. primul link care mi lai dat lam citit demult doar era aici pe site. ca am rascolit tot ce era interesant pe aici.

 

deci prietene, guitar88(sper ca n-am gresit) nu ti-a recomandat degeaba The Real Book-ul. Ba eu as merge si mai departe si ti-as recomanda The New Real Book. Daca esti serios si te intereseaza muzica(nu jazz-ul) voi binevoi sa ti le trimit.

Tu nu intelegi ca e aceasi teorie pentru toate genurile de muzica? Nu se schimba cu nimic, muzica e tot una. Daca ai avea rabdare si putere de sinteza(esentiale unui muzician dupa cum spunea si karpi) ai gasi acolo lucruri interesante si simple, numai bune de studiat.

Tot n-am inteles ce stii si ce nu stii, dar uita cum ti-as sugera sa incepi, de la incepator la incepator. Ia si studiaza tot griful de chitara, sa stii fiecare nota unde se afla pe grif(asta considerand ca stii notele de pe portativ), apoi iei si studiezi niste game simple(Do major-la minor armonic, Sol major- mi minor armonic), inveti principalele trepte(I-IV-V), armura lor si intervalele. Astea trebuie sa le fumezi. Apoi poti invata cercul cvintelor si cadranul tonal, deci sa stii fiecare gama ce are la armura. Dupa ce ai facut asta, nu uita sa le pui in practica, deci incearca sa improvizezi pe un BT de blues in toate gamele(bineinteles nu pe acelasi BT) si asa o sa le ai "sub degete", se numeste finger memory.

Dupa asta inveti acordurile si cum se formeaza si rasturnari.

Fara aceste lucruri nu te poti numi muzician IMO.

Poti sa lasi pentatonica pe mai tarziu, nu sunt fanul inceperii cu ea.

Si nu uita, pentru un muzician cel mai important lucuru este urechea, dupa ce stapanesti toate cele mentionate mai sus, poti incerca sa "scoti" acordurile unor piese simple de blues, sau The Shadows, sau Smokie sau BZN etc. De asemenea trebuie sa te obisnuiesti si cu intervalele, astfel incat sa poti transpune si o linie melodica.

Eu zic ca ai material serios pentru un an, doi.

Link to comment
Share on other sites

ok don maxx. multumesc pt colaborare. ok ma intereseaza muzica te rog sami trimiti alea. si ca sa elimin niste dubii mai explic o data. notele pe griff si pe partitura le stiu. do major, la minor- do major sol major- mi minor cunosc progresiile in principalele repte, intervalele de asemenea da nu stiu armura lor. cercul cvintelor il stiu, cadranul tonal habar nam.

 

acordurile iara le cunosc si stiu si rasturnarile (inca nu f bine pt ca nam lucrat decat f putin cu ele)

 

deci ce nu stiu sunt armurile si modurile. daca esti dispus sa imi mai dai sfaturi pe parcurs apreciez. multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

fumurile unora nu se mai gata cand ii vorba de o lene nesimtita se ridica chiar la cer. chiar trebe sa zic fiecare acord pe care lam invatat daca vreau sa pun o intrebare? imi pare rau dar eu folosesc un limbaj cat mai simplu si cat mai scurt(see Sparta) pt a fi eficient + ca o gramada de oameni(inclusiv eu) pur si simplu nu citesc un psot prea bogat din punct de vedere al cantitatii caracterelor mai ales la o ora de varf sau dupa o zi plina. pe d3easupra esti si OFFTOPIC asa ca puteai sa ma scutesti de postu asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest GuittaraNovice

Cum pot recunoaste in ce gama este scrisa o melodie uirandu-ma pe notatia muzicala? Practic am melodia cu notatia muzicala pe portativ si pentru a sti ce acorduri sa incerc trebuie sa stiu gama in care este scrisa. Dar nu-mi dau seama cum se poate face aceasta. Este vreo cale simpla de recunoastere?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.