www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Intre Boss Gt 10 Si Line6 Pod X3 Live


DemonHunter
 Share

Recommended Posts

Cu totii stim ca gt 10 e la acelasi pret cu x3 in state..desigur alegerea unuia dintre ele e un subiect foarte controversat..insa as dori si eu sa stiu..am citit atatea reviewuri si m am documentat mult..vreau sa stiu care ar fi cel mai bun..in calitatea tonurilor si in tot..pentru ca am facut rost de bani si sunt pe cale sa comand gt 10..vreau sa aud pareri si opinii legate de cele doua multieffecte..

 

Regards :)

Link to comment
Share on other sites

Asta e discutie veche, parerile sunt impartite. Am cantat pe POD XT Live acum cativa ani si mi s-a parut un procesor destul de reusit. Uite cum vad eu problema, daca esti shredder si canti Satriani, Vai etc, mergi pe GT10, pentru restul de genuri mi se pare ceva mai bun X3-ul, simularile de amplificatoare fiind bune dupa parerea mea. X3-ul este si destul de versatil, adica iti ofera multe, ai de unde alege. VOX ToneLab are probabil sunetul cel mai apropiat de un amplificator pe lampa, dar are si unele dezavantaje: nose gate destul de slab, destul de putine optiuni de sunet, pe partea high gain nu mi se pare prea grozav, putine efecte, mai ales cele din categoria stomp, care nu pot fi combinate intre ele, de ex compresor + overdrive. Daca nu ai nevoie de tonuri foarte distorsionate si foarte complicate e foarte bun ToneLab, de fapt cel mai bun, e si foarte usor de setat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
As dori sa primesc un raspuns strict intre boss si line 6..pentru ca aleg doar dintre ele doua aleg..si doar unul din cele doua modele x3 sau gt10..va multumesc :)

 

ce doresti de la un procesor? de intereseaza si simularile de amplif-uri sau doar efectele? Te intereseaza OD-ul?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Un prieten si-a luat recent Pod X3 live-ul si am fost un pic dezamagit de procesor. As merge pe gt-10 din simplul motiv ca nu l-am incercat inca, si ca pare mai intuitiv la inceput pentru modelarea tonurilor. Senzatia care mi-a dat-o x3-ul este ca suna bine, are un "feel" placut atunci cand canti tu pe el, insa daca asculti pe cineva cantand la el suna mediocru (din intamplare la un vox tonelab, impresia mea a fost invers ca la x3). X3-ul are multe chestii de setat si trebuie sa fi incercat vreun procesor, doua inainte, sa stii cam ce sunet vrei sa obtii si in plus trebuie sa cunosti o gramada de amp-uri si efecte din comert, deoarece procesorul simuleaza foarte multe si trebuie sa stii ce ai nevoie si ce sa alegi. Procesorul are si abilitatea de a folosi doua tonuri simultan, in "blend" insa este cumplit de greu de configurat asa ceva. Concluzia mea la x3 este ca are potential destul de mare insa trebuie sa ai multa multa rabdare sa-l setezi, caci preseturile din fabrica sunt doar mediocre. La gt-10 cel putin stiu ca ai meniul acela (hard<>soft si lead<>backing) din care obtii destul de repede un ton. La X3 trebuie sa stergi un preset, sa alegi amp (daca stii de care) sa umbli la eq, sa alegi tipul signal path-ului pentru a putea pune efecte...bla bla you get the picture

Link to comment
Share on other sites

As dori sa primesc un raspuns strict intre boss si line 6..pentru ca aleg doar dintre ele doua aleg..si doar unul din cele doua modele x3 sau gt10..va multumesc :)

 

exact vreau sa stiu cum are tonurile si simulatoarele..tot ce e posibil..de cat de greu e de lucrat nu ma intereseaza ca invat oricat ar fi de greu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
exact vreau sa stiu cum are tonurile si simulatoarele..tot ce e posibil..de cat de greu e de lucrat nu ma intereseaza ca invat oricat ar fi de greu :)

 

cati bani ai la dispozitie? daca esti dispus sa dai 600$ pe o porcarie de asta, nu mai bine mai pui cateva sute de dolari si iti iei ceva adevarat sa te coafeze toata viata?(asta pana descoperi amplif-urile pe lampi, dar asta-i alta poveste...)

Link to comment
Share on other sites

Eu personal inclin spre X3, nu mi-au placut niciodata Boss pentru ca nu scot clean decat in felul lor, adica au tonul lor caracteristic. Simultoarele pe pe Line6 mi se par mult mai aproape de originale, singura mare problema a POD-urilor incepand cu XT este ca sunt destul coplicate de programat, iti trebuie ceva experienta pana scoti niste tonuri bune. Dupa ce l-ai invatat scoti cam ce vrei din el.

Link to comment
Share on other sites

Mai intai de toate, POD XT Live sau fratele lui mai prostut, X3, NU sunt procesoare. Sunt modeler-e. GT10 este un procesor.

On topic, intre cele doua mentionate as alege Line 6 POD XT Live (adica 2, nu x3) sau as cauta un GT5 daca vrei de la Boss sau un Me8. Acestea sunt cele mai reusite de la cele doua companii.

Link to comment
Share on other sites

Cu totii stim ca gt 10 e la acelasi pret cu x3 in state..desigur alegerea unuia dintre ele e un subiect foarte controversat..insa as dori si eu sa stiu..am citit atatea reviewuri si m am documentat mult..vreau sa stiu care ar fi cel mai bun..in calitatea tonurilor si in tot..pentru ca am facut rost de bani si sunt pe cale sa comand gt 10..vreau sa aud pareri si opinii legate de cele doua multieffecte..

 

Regards :)

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...90&start=90

 

topicul lui @gramsteen dscutii despre GT-10 care are doua procesoare WSP o tehnologie preluata de la GuitarSynth-ul fabricat tot de ei care are 3 procesoare WSP.deci ceva interesant ar trebui sa se intample.

sample rata are 44.1KHz ...procesor pe cati biti si frecventa trebuie sa te uiti in link pe topic este undeva mentionata treaba.Sau gaseti pe net.

 

La Line 6 nu am gasit sampe rata (!! ???) nu se lauda !!?? procesor DSP 96KHz/32 bit

 

 

ZOOM se lauda cu 96KHz /24bit x 128 oversampling convertoare AD si DA , si procesor DSP pe 96KHz/32 bit

 

Pe net gasesti paginile oficiale si discutii pe forumuri plus review-uri si mai tragi niste concluzii.

Numai tu poti sa stii ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Mai intai de toate, POD XT Live sau fratele lui mai prostut, X3, NU sunt procesoare. Sunt modeler-e. GT10 este un procesor.

On topic, intre cele doua mentionate as alege Line 6 POD XT Live (adica 2, nu x3) sau as cauta un GT5 daca vrei de la Boss sau un Me8. Acestea sunt cele mai reusite de la cele doua companii.

 

DSP

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_signal_processing

http://ro.wikipedia.org/wiki/Digital_Signal_Processor

odata ce semnalul il transforma cu AD se prelucreaza ( proceseaza) digital .

 

compresor ,distors ,filtre digitale EQ ;Wah, Efecte ambientale ( time processing ) Phaser, Flanger,Delay,Echo ,Pitch control etc etc ...

 

asta se cheama PROCESARE DIGITALA

 

Unele sunt mai complexe si au procesor mai performant de viteza si capacitate mare asa ca pot lucra cu precizie mai mare cu mai multi parametri .acestea suporta algoritm mai complex ptr imitarea functionari in timp al unui lant de sonorizare al unui instrument.

 

la mai toate multiefectele se da in specificatii tipul IC-ului de AD si DA precum si procesorul folosit .

 

Pe langa toate acestea un procesor de sunet poate fi si analogic tot procesor este .

Cu circuitele de amplificatoare operationale se pot realiza procesoare doer ca sunt anumite probleme care creaza limite .

( circuit integrator , ciruit sumator,derivator, logaritmic, inverslogaritmic, etc etc )

Moog Synth era analogic.

sau

An eight-channel analog signal processor for VoP applications

 

http://ieeexplore.ieee.org/xpl/freeabs_all...arnumber=982542

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

da am 700 usd..ideea ii ca inca nu stiu exact tipul de amp care mi se potriveste..asa ca mi iau un procesor..si totusi cred ca pana la urma boss..mai ales dupa ce am citit si din topicul lui gremsteen..exact cum zicea cineva cred ca e si o chestie de gust..mie unuia nu mi place sa car toate analoagele si sa le leg tot timpul.. :) ..totusi nimeni care sa folosit gt 10 sa mi zica de ce e in stare..oricum am asteptari de la el..mai mult ca de la x3 pe care am cantat si mi s a parut varza..

Link to comment
Share on other sites

domnii mei, nu mai imi dati link-uri de pe wikipedia si nu mai imi traduceti ce prostii a mai facut roland. pod xt este cel mai bun si mai apropiat de realitate MODELER de amps & cabinets. mai cititi chestii pe net sau incercati unul. daca nu ati auzit de tehnologia bazata pe impulse response e timpul sa o faceti si sa incetati cu ideea ca un gt este bun pt METAL ca nu este. ofi bun pt alte genuri pt ca este procesor si stie multe chestii, pe cand Xt-ul are un lant simplu si face cateva lucruri doar.

nu e o chestiune de care e mai bun decat care, ci doar care e mai potrivit pt ceea ce vrei. in plus sunt complet diferite si ca arhitectura si ca scop final, asa ca sa fim seriosi. daca nu ati stat cu unul in casa mai mult de o zi hai sa nu vorbim pareri.

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

domnii mei, nu mai imi dati link-uri de pe wikipedia si nu mai imi traduceti ce prostii a mai facut roland. pod xt este cel mai bun si mai apropiat de realitate MODELER de amps & cabinets. mai cititi chestii pe net sau incercati unul. daca nu ati auzit de tehnologia bazata pe impulse response e timpul sa o faceti si sa incetati cu ideea ca un gt este bun pt METAL ca nu este. ofi bun pt alte genuri pt ca este procesor si stie multe chestii, pe cand Xt-ul are un lant simplu si face cateva lucruri doar.

nu e o chestiune de care e mai bun decat care, ci doar care e mai potrivit pt ceea ce vrei. in plus sunt complet diferite si ca arhitectura si ca scop final, asa ca sa fim seriosi. daca nu ati stat cu unul in casa mai mult de o zi hai sa nu vorbim pareri.

 

Ce probleme mai are X3-ul? Stiu ca avea ceva probleme sofware, dar care s-au rezolvat

Link to comment
Share on other sites

haideti mai oameni ma confrunt cu o problema delicata :)..

 

1-la ce vrei sa folosesti ?

 

2- te duci si incerci in magazin .Incerci este un fel de-a spune sa-ti demonstreze cineva ce se poate face cu una si cu cealalta.daca nu stii sea setezi sculele degeaba te duci sa "incerci' , atunci o cumperi dupa culoare.

 

Eu am patru procesoare si nu stiu sa setez totul la fiecare dupa ani de lucru cu unele.

Link to comment
Share on other sites

haideti mai oameni ma confrunt cu o problema delicata :) ..

 

pentru rock alternativ..imi trebuie 4-5 distortionuri, wah, cleanuri, si nu mi trebuie functia pe care o are x3 de a inregistra, insa imi trebuie looping putin si stiu ca gt10le are..eu il comand din state, aici nici nu am vazut gt 10, iar x3 am si probat in magazin si am si cantat :)

Link to comment
Share on other sites

pentru rock alternativ..imi trebuie 4-5 distortionuri, wah, cleanuri, si nu mi trebuie functia pe care o are x3 de a inregistra, insa imi trebuie looping putin si stiu ca gt10le are..eu il comand din state, aici nici nu am vazut gt 10, iar x3 am si probat in magazin si am si cantat :)

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=544 ,daca nu asa....is pe thomann gt10 si merg si la 220 cu ala din state s-ar putea sa ai surprize

Link to comment
Share on other sites

Guest electric brother

am avut x3 live. nu mi-a placut. am renuntat in favoarea lui gt-10. l-am luat in prima zi cind a aparut in anglia, fara sa il vad si fara sa il aud. e genial. nu e un procesor. sint doua :-))) - chiar are 2 procesoare inauntru fata de GT-8.

este perfect pt mine. nu spun ca e cel mai bun effects pedal din lume. sau ca s-ar compara cu vreun ton de lampi sau mai stiu eu ce.

e un aparat genial pt coit costa. in your face!

 

offtopic - ca si chitarile line 6. daca ai bani sa iti iei un gibson SG din '64 si un fender thinline din '72, nu mai intreba ce fac chitarile alea. dar daca nu ai, bucura-te. suna foarte bine. si de fapt, chiar daca ai avea citeva vintage-uri ar trebui sa fii dement sa iesi cu ele la cintare.

 

respect

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

sunt de acord, daca tie iti trebuie din procesorul ala drive-ul si wah, efectele astea trebuie sa fie analogice altfel nu SUNA. Pentru delay, reverb si chorus e ok, chiar mai ok decat niste pedale analogice ieftine IMO eu prefer efectele astea 3 sa fie digitale.

In locul tau mi-as lua un tube-screamer, un distors(MI Audio CrunchBox, sa zicem) si un wah. Impartind suma de 500(Cat costa GT10) la 3 vei avea 166$ pentru fiecare pedala. Un crunchbox costa 130$, un wah cu true-bypass n-are trebui sa treaca de 200$ si un tubescreamer dupa gust.

 

Q.E.D.

Link to comment
Share on other sites

sunt de acord, daca tie iti trebuie din procesorul ala drive-ul si wah, efectele astea trebuie sa fie analogice altfel nu SUNA. Pentru delay, reverb si chorus e ok, chiar mai ok decat niste pedale analogice ieftine IMO eu prefer efectele astea 3 sa fie digitale.

In locul tau mi-as lua un tube-screamer, un distors(MI Audio CrunchBox, sa zicem) si un wah. Impartind suma de 500(Cat costa GT10) la 3 vei avea 166$ pentru fiecare pedala. Un crunchbox costa 130$, un wah cu true-bypass n-are trebui sa treaca de 200$ si un tubescreamer dupa gust.

 

Q.E.D.

 

De fapt argumentul s-ar putea sa fie altul chiar daca ideea e aceeasi. Conteaza foarte mult prin ce il treci. Daca ai speakere active full range sau vrei sa faci o inregistrare repede e ok. Dar daca ai un amp ieftin/pe tranzistori/digital/hibrid/etc si speri sa il faci sa sune mai bine atunci nu ai nici o sansa. Din banii de procesor si de amplificator ieftin care il ai deja iei un amplificator la acelasi pret care AMP>>>>>>>>> procesor + amp ieftin . Poti sa ai simulare de mesa sau soldano sau cine stie ce pedale boutique, preampul tot iti taie frecvente si difuzorul tot iti omoara sunetul. Un amp mai scump, de calitate, probabil pe lampi, e iarasi incompatibil cu procesorul, caci procesorul nu poate scoate vreun sunet sa sune mai bine ca cel de amp. In loc sa imbunatateasca sunetul, asa cum se intampla cand folosesti o pedala de calitate, ti-l distruge. Desigur, mai ramane si faptul ca dai o gramada de bani pe ceva care pur si simplu nu e bun.

Mai zic o data: daca esti foarte priceput, il poti folosi live intrand direct in mixer, sau in inregistrari. Dar in nici unul din cazuri nu te poti auzi pe tine clar cantand (ori prin boxe mari care din pacate nu sunt indreptate spre tine, ori prin boxe de calc/casti), sunetul nu te umple, nu te misca, iar daca nu te misca sa-l auzi cum trebuie, e greu sa poti controla dinamica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.