www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dudes... Ce Amp Sa-mi Iau?!


Guest black3eman
 Share

Recommended Posts

Guest Coluber
am si eu cam in jur de 200 de euro si am vazut pe thomann.de un amp marshall - 30 W... http://www.thomann.de/gb/marshall_mb30.htm si is curios si eu daca se merita sau nu... altceva nu stiu la ce sa ma uit... nu prea am eu mare incredere in harley BETON si alte celea... astept si eu niste sfaturi ceva... va rog! :):):)

 

Scuze ca ma bag si eu in discutie. Apropo sunt nou venit. Cam de 10 minute, ca sa fiu si mai exact. Ce parere ai de VOX. Sincer, la banii pe care vrei sa-i cheltuiesti, un VOX Velvetronix XL ar fi cea mai buna alegere. Eu folosesc de doar o sapamana asa ceva si, crede-ma ca nu mai vreau sa aud de alte amp. Ma rog, sunt subiectiv cu siguranta, insa poti testa unul prin magazine si sa vezi singur daca e ceea ce cauti

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

dude... :)) stau in botosani si daca as avea un guitar shop as fi cel mai fericit om din lume :)) dar din pacate nu e... pai smaug...cant alternative, heavy metal, hard... cant la bass... si nu stiu daca sa-mi iau marshallu' ala... parca m-as baga ... stiu ca e firma de calitate de la tata lor... dar na... poate este altceva si mai bun?! :)

Link to comment
Share on other sites

dude... :)) stau in botosani si daca as avea un guitar shop as fi cel mai fericit om din lume :)) dar din pacate nu e... pai smaug...cant alternative, heavy metal, hard... cant la bass... si nu stiu daca sa-mi iau marshallu' ala... parca m-as baga ... stiu ca e firma de calitate de la tata lor... dar na... poate este altceva si mai bun?! :)

 

indiferent ca ar fi de 10 w sau de 100w DIFUZORUL sa fie de 15"

ma refer la combo .Nici la chitara nu suna un combo cu un singur dif de 12" , chiar alaltaieri am fost la o repetitie si am cantat pe un combo cu un singur dif de 12' parca nu cantam , nu suna de loc bu avea grasime doar "scartaia".

Link to comment
Share on other sites

sal,mai bine ai mai starnge nioste bani in plus si iti comanzi ceva mai mare;)

 

O statie combo cu un dif sanatos de 15" cu putetrea de 80-100W este suficienta la o trupa in cluburi , si pe scena faci fata ca te amplifica in PA .

Bineinteles ca o statie de 200-300W cu 8 x 12" sau 4 x 12" +1 x 18" ar fi mai indicata dar este vorba si de transport.

Link to comment
Share on other sites

si oricum , cu ce ti-ai ales tu acolo (marshall) nu poti decat studia acasa

la sala iti ajung undeva la 100W si daca ai surplus de putere e mai bine

pt un combo, daca as fi in locul tau, m-as orienta catre un 2 x 10' sau 1 x 15'

acuma...in functie si de bugetul tau :)

 

nu mai propuneti 10" pentru bas !

 

intre difuzoarele de instrument si difuzoarele de "hometheatre" este diferenta mare ,nici difuzoarele special facute ptr "

home" nu sunt adevarate difuri de bas sunt un compromis .

 

Intr-un sistem de ascultat muzica asculti muzica gata mixata /filtrata/comprimata solicitarea in varfuri este de max 100%

 

Intr-o statie e instrument dai sunetul "sec " si dur , il duci in overdrive, solicitarea in varfuri este de pana la 200% daca nu mai mult .

 

Sunetul de bas are lungimea de unda mare , cu cat membrana este mai mica fata de lungime de unda neadaptarea este m,mai mare si nu va reda basul.

Deci avem nevoie de membrana mare , DAR avem nevoie si de (Xmax) cursa cat mai mare ca sa redea dinamica frecventelor joase.

 

Avem nevoie de un magnet puternic sa realizeze un "current dumping " cat mai mare ca sa nu lase membrana ( bobina mobina) sa "fluture" neamortizata .

In cazul bixelor de ascultat muzica gata mixata inregistrata masterizat si comprimata se folosesc difuzoare cu un slab "curent dumping " ca sa aiba o cursa mare ,

Aceste tipururi de difuzoare au "cursa lunga" (Xmax) cat se poate tinuta in interiorul campului magnetic.

Acest lucru se realizeaza prin marirea grosimii "flansei duperioare" de la ansamblul magnet ,asa ca bobina mobila chiar la o cursa mai mare mai are o portiune in in campul magnetic .

Alta cale de marirea cursei dar si realizarea faptului ca bobina mobila ( voice coil) sa nu iasa din campul magnetic la o deplasare mai mare a membranei se face prin marirea lungimi de bobinaj,deci inaltimea de bobinaj mai mare .

In acest fel chiar pe o cursa mai lunga avem "spire active" in campul magnetic .Lucru necesar ptr "simetria semnalului " redat si pentrui ca sa avem "curent dumping" si la o cursa mai mare a difului .La o cursa de 4-5cm membrana dupa un soc de bass cu tot cu bobina mobila ar ramene afara din campul magnetic si nu ve mai reveni , asa ca nu va mai transfera puterea electrica in putere acustica.

 

Folosirea polilor magnetici * flansa ) mai groase necesita magnet mult mai mare =mult mai scump , asa ca se face de obicei "lungirea inaltimii bobinajului aproape la dublu fata de un dif normal si prin marirea campului magnetic reducand marimea " intrefierului" ( coil gap ) in care culiseaza bobina mobila ( voice coil).

 

Ce inseamna acest lucru ptr noi chitaristi ? nu este un difuzor rentabil ptr statie de bas .Bobina mare care are numai aprox 1/2 parte in campul magnetic va transfera puterea cu randament foarte scazut .Practic eceste difuri sunt Subwoofer=e si chitara bas normala nu are sunete atat de joase .

 

In afara randamentului slab avem si bobina mobila "lunga" ce are impedanta aprox dubla din care jumatate "inactiva " ( ce nu este in campul magnetic apare ca si bobina de soc si rezistenta in seria cu partea "activa " deci pierdeere de putere.

 

La chitara bas daca canti dinamic si ataci coarda puternic de ex "Slap" produci varfuri dinamice foarte mari si membrana difului va sari in exterior si "afara va ramane fara "curent dumping" ( respectiv obina mobila va fi aproape complect afara din campul magnetic ) nimic n-o va trage la loc ca bobina sa fie in campul magnetic si sa poata actiona ca si treductor electroacustic .

 

Ok vorbesc mai ales despre difuzoarele de 8" sau 10" din acelea minune care se folosesc in sisteme de hometheatre .

 

Difurile de instrument cum am spus trebuie sa reziste si sa functioneze cu varfuri de 200% ale semnalului !! ba chiar sa reziste cuntinuu sustinut fara a se deteriora la 150% din puterea nominala ( statie+ dif).

Acestea are si magnet puternic deci curent dumping accentuat , cursa "stransa" nu "flutura difuzorul"

ca sa poata reda un bass cu atac mare si joase corespunzatoare .

 

Neavand cursa prea mare trebuie sa avem macar suprafata membranei cat mai mare ca sa avem randament cat mai bun la joase . Asa ca se va folosi sau dif cu diametru mai mare 15 sau 18" sau difuri nu mai mici de 12" mai multe ( 4x12").Se folosesc si difuri de 10" DAR numai ptr partea de medii ptr slap sau chitara bas cu mai multe corzi creata ptr solo .

Asa ca basul nu suna din difurile de 10" , din acestea suna numai "plescaitul" corzilor de bas .

 

Pocestea este mult mai lunga si mai complicata dar despre asa ceva ar fi vorba .Dif de 10" la statie de chitara bas nu este OK .

Ca se construiesc si se vand pe post de statii de exersat acasa "in surdina" deci mult sub solicitarea reala a unui difuzor de instrument si mai ales de chitara bas.

Si eu acasa exersez sau mai cant pe boxe "disco" cu trei cai , suna perfect dar la cativa wati . Pana si pe boxa de multimedia de la PC am cantat cu basul ( se auzea ceva cu difuri de bass subwoofere de 6" bunicele de ascultat muzica in conditii "desktop" )

Pe boxa de 80W pe trei cai am pus o statie de bass pe tubui de 100W si am ajuns la maxim si nu avea diful nimic dar nici pe departe nu suna ca si boxa de la statia de bas cu 4x12" .

Link to comment
Share on other sites

Difurile de 15" suna standard/traditional. Pentru ca sunt mari si pun in miscare mai mult aer, acestea scot in evidenta mult mai bine frecventele joase insa nu si pe cele inalte. Sunetul este mai gloduros (sau bordos).

 

Difurile de 10" iti dau mai multa claritate, reproduc mai bine inaltele (de ajutor pentru cei care folosesc mult tehnica de slap), sunetul este mai articulat, creeaza un sound (mai) modern. Ideal ar fi sa folosesti un cabinet 2x10". :)

 

Cand alegi, tine cont si daca il treci direct prin mixer sau nu, unde o sa canti si e fel de bas ai sa folosesti.

Conteaza mult si tipul membranei din care este realizata diafragma (aluminiu, carton etc.).

 

Eu acasa folosesc un amp de 15W cu dif de 8". Ampul nu are foarte multe joase insa, pentru ca folosesc un bas cu doze tip Precision si corzi flatwounds, se compenseaza si am un ton care ma incanta. :)In concluzie, este doar o chestiune de gust (nu de manual).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Karpi, deci omul in prima faza a propus un amp de 30 W care are cel mai probabil dif de 8'', clar ca-l va folosi acasa la studiu/joaca/zdranganeala, si ma indoiesc ca nu va suna bine pt asa ceva.

sunt foarte de acord cu ce-ai zis tu dar de la amp de 30W cu dif de 6'' sa-i recomandam de 15'';da` ce zic eu 15, hai cu 18'' ca Mesa fac si din alea, sau 2 x 15''

daca alea de 10'' nu erau bune poate isi dadea cineva seama si nu le mai folosea/construi/scoate pe piata

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

oke... marshallu' ala are dif. de 10... dar am mai vazut tot un marshall si un ampeg, ambele mai ieftine cu 2x10"... sa ma bag? sau mai bine sa intru in alea cu un singur dif. de 15"?

 

oke... daca nici asta nu-i bun imi bag picioarele... http://www.thomann.de/gb/marshall_mbc115.htm un dif. de 15" si... sincer? nu stiu ce putere are... nu-mi dau seama din dialectul ala... tre'sa decodez.... trageti si voi cu ochiu o secunda si spuneti-mi si mie daca e bun :) :)

Link to comment
Share on other sites

oke... marshallu' ala are dif. de 10... dar am mai vazut tot un marshall si un ampeg, ambele mai ieftine cu 2x10"... sa ma bag? sau mai bine sa intru in alea cu un singur dif. de 15"?

 

oke... daca nici asta nu-i bun imi bag picioarele... http://www.thomann.de/gb/marshall_mbc115.htm un dif. de 15" si... sincer? nu stiu ce putere are... nu-mi dau seama din dialectul ala... tre'sa decodez.... trageti si voi cu ochiu o secunda si spuneti-mi si mie daca e bun :):)

Ala e un cabinet Marshall de 300W cu un dif de 15' si tweeter. Iti mai trebuie pe langa ala si un amplificator bun

Link to comment
Share on other sites

cum adica imi mai trebuie pe langa ala si-un amplificator bun... da ala nu e amp? :) like ... i'm such a rookie...

 

Ca sa iti explic mai simplu, aia e doar boxa, difuzorul care iti reda semnalul.Iti trebuie si ceva care sa iti amplifice sunetul, sa il faca sa se auda mai tare.

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

se impute treaba urat sa-mi bag picioarele... deci pe langa imensitatea aia imi mai trebuie si un amplificator... adica un head?! fuck... like that so sucks...

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

pana la urma am gasit ceva si ieftin... si oke zic eu... e un ashdown mag 300... e cam 12-13 milioane si scoate cica... 300 W? i dunno... ashdown din cate am inteles e firma destul de buna... si cu un amp ca ala zic ca nu prea o sa-mi mai trebuiasca altul in viitorul foarte apropiat. (i think...)

Link to comment
Share on other sites

Karpi, unele din cele mai tari boxe de bass sunt de 4X10, iar standardul absolut la bass tinde sa fie 8x10. Nu ma pricep la detalii tehnice foarte bine, dar in realitate, pentru mine 10" fac treaba.

 

Eu folosesc doua boxe de 4X 10 si crede-ma pe cuvant, redau mult mai mult decat plescaitul bassului :-))

 

Deci, fara suparare, dar gresesti... Boxele se impart in doua:

Boxe bune

Boxe proaste

 

In rest, producatorii gasesc solutii cum sa isi construiasca cabinetele in asa fel incat sa reproduca sunetul bassului cat mai bine.

Unii basisti prefera 15 toli, altii 10, atii 12, unii vor cu tweeter altii nu, dar asta este chestie de gust.

 

Este gresit sa zici oamenilor sa nu cante pe 10" la bass...

Fiecare alege ce ii place, dar boxele cu 10" sunt cele mai populare, deci sunt considerate de cei mai multi bassisti din lume ca fiind cele mai bune.

 

Este ok sa ai alta parere, si e fain ca dai si argumente, dar pastreaza asta ca "punctul tau de vedere", nu mai mult, si lasa loc si altora sa aiba alte pucte de vedere.

 

Eu recomand tuturor 4X 10, sau 8X 10 :-)

 

Pace!

Link to comment
Share on other sites

Difurile de 15" suna standard/traditional. Pentru ca sunt mari si pun in miscare mai mult aer, acestea scot in evidenta mult mai bine frecventele joase insa nu si pe cele inalte. Sunetul este mai gloduros (sau bordos).

 

Difurile de 10" iti dau mai multa claritate, reproduc mai bine inaltele (de ajutor pentru cei care folosesc mult tehnica de slap), sunetul este mai articulat, creeaza un sound (mai) modern. Ideal ar fi sa folosesti un cabinet 2x10". :)

 

Boxa universal recunoscut ca si standard/traditional la chitara bass este ampeg 8X 10, "The Fridge" De asemenea Ampeg 410 HLF era tot din seria CLASSIC de la ampeg, si suna cald si rotund, si cu mai multe joase decat multe 1 X 15 pe care le-am incercat.

 

Boxele Hellborg Big Cab, sunt pe 15 ", si sunt foarte dinamice si prezente, si mult mai clare decat orice 10" am incercat pana acum. Si au sunet cristal, Hi-Fi, deci in nici un caz vintage.

Boxele suna modern sau batranesc, in functie de constructie, si de tipul de difuzor folosit.

 

Ca este 10, sau 12, sau 15" este alta discutie.

Oricum, in ultima vreme mai rar sunt folosite 15 " ca standalone....

 

Eu nu vreau sa supar pe nimeni aici, pe Xbass am rugat oamenii sa respecte o regula simpla... Ca un forum sa devina o sursa credibila de informatie, oamenii ar trebui sa vorbeasca strict de ceea ce cunosc, adica de ceea ce au incercat ei cu mana lor, nu din povesti de pe net... Daca nu ai pus mana tu personal pe mai multe boxe de mai multe feluri, atunci lasa pe altii care au pus sa raspunda, si tu citeste raspunsurile lor.

 

Inca o data imi cer scuze daca am ofensat pe cineva, nu asta a fost intentia mea, si nu insinuez aici ca antevorbitorii mei nu au incercat diferite boxe. Prezentam doar un principiu...

 

Cheers/ Flo

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce inseamna in ultima vreme ?de la Guta incoace?

 

Sau inainte si dupa John Entwistle ,

 

Am mai scris in mai multe cazuri dar nimeni nu intelege sau nu citeste , cea ce-i cam acelasi lucru.

 

Difuzoarele cu diametrul de 8,10,12,15" sunt de mai multe tipuri ca si largimea de banda redata fiecare in parte ..

 

Difuzoare cu aceste diametre toate in parte pot fi woofer , subwoofer , de medii , sau de banda larga de la 6" la 15" .indiferent de diametru.

Difuzoarele de calitate de 15-25W cu diametrul de 12 - 15" sunt scumpe dar nici nu stiu daca se mai fabrica.

 

Mai nou difuzorul de 30W se intituleaza de 300W caci asa se pot vinde , cine ar mai cumpara 15W ?ptr o statie oarecare cand ceilalti au 1000W intr-un cotetz de porumbei ?Nu se face , nu? nu da bine.

 

Cat priveste tonul realizat cu o anumita statie +chitara bas acesta trebuie sa se inetgreze intr-o anumita sonoritate de obicei aparte fiecarei piese dar care de obicei depine de aranjamentul orchestral din trupa sau limitele componentei unei trupe.

 

Din aceasta cauza si la chitara bas au aparut statii si boxe ce pot reda intreg spectrul audio , sale zicem statii sau sisteme de abnda larga.

Treaba a devenit mai cunoscuta cand Entwistle (RIP , declarat "Basistul Secolului", din pacate post mortem ) a promovat/folosit noua sonoritate la chitara bas , a fost printre primii ( sau primul ) care a folosit corzile roundwound , majoritatea folosind pana la el corZi complect lucioase platwound , ba chiar trase intr-o camasa de teflon sa nu aiba inalte de loc sa sune cat mai aproape dar chiar si mai profund ca si timbru decat contrabasul la rece .

Si la chitara electrica mai totii pana prin '66 foloseau corzi platwound lucioase ( cele de Iolana erau matisate cuAluminiu te inegreai la degete dupa ce cantai o seara de club ).

 

Deci John Entwistle a inceput cu sunetele deschise cu transparenta la chitara bas in muzica hardrock , era un mare pas .Dar cum au introdus si statiile Marshall tot cei de le The Who nu-i de mirare.Cine a vazut instalatia lui Entwistle pe DVD-ul cu concertul de la Royal Allbert Hall si a auzit cum canta intelege despre ce este vorba.

 

In zilele noastre basistul canta la bas normal , la nbas cu 5 corzi, canta si solo cu Extended double bass cu 7 -8 corzi , canta la "Stick" etc deci are nevoie de o statie de banda larga ca sa sune toate aceste instrumente .Deci nu numai la slap este nevoie de banda mai larga .

 

ca sa ne reintoarcem la difuri , p einternet se gasesc "cataloage" de prezentare ale firmelor vestite in constructia difuzoarelor si statiilor de tot felu.

Cu publicitatea si reclama agressiva cu soecufucatii gonflate trebuie sa bne obisnuim si sa tinem cont de ele in evaluarea cate unei scule.

Daca se cauta pe net gasiti statii de calitate de toate tipurile , de exemplu si stati combo pe tuburi cu puterea de 5W si cu difuzor de 12" .

 

Am mai descris pe rgc.ro , exista statii de repetitie sau pentru un compromis "No roadie needed " combouri care sunt practic head-uri de 300W cu doua difuri de 10" ( sa sune ceva ) , in moment ce ai nevoie de putere si sound se cupleaza inca un cabinet de 400W sinus si poti sa canti rock pe scene mari .

 

Si mai sunt multe alte rezolvari fericite sau nefericite de succes sau fara mare succes in randul muzicantilor , unele combinatii sunt doar sunt la moda.

Iar termenul de vintage sa ramana in viticultura si vinificatie .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce inseamna in ultima vreme ?de la Guta incoace?

 

Sau inainte si dupa John Entwistle ,

 

Am mai scris in mai multe cazuri dar nimeni nu intelege sau nu citeste , cea ce-i cam acelasi lucru.

 

Karpi... cam de 10 ani incoace.

S-au folosit mult timp 15", apoi au aparut bassurile cu 5 corzi, prin anii 80. In vremea aceea oamenii declarau sus si tare ca un bass cu 5 corzi nu are cum sa sune fara un cab de 18", pt notele joase ;-)

 

Difurile de 15" incep sa fie folosite din ce in ce mai mult ca supliment de joase pentru caburi de 4X 10, si din ce in ce mai putin stand alone. Cele de 18" au cam disparut....

 

Deci in 2008, majoritatea caburilor sunt cu difuri de 10", iar cele de 15" sunt folosite in cazul in care simti nevoie de mai multe joase.

La caburi Neodimium, simt nevoia si de 15

La cele normale 4X 10 pe care cant eu, mai multi basi ar fi prea multi

Boxele Ampeg 410 HLF sau Warwick 611 Pro, amandoua cu 10" au deja prea multi basi pentru gustul meu

 

Deci dragul meu,, eu am raspuns la postul tau in care tu zici:

"nu mai propuneti 10" pentru bas !"

Cum adica sa nu propunem 10" pentru bass? E la fel ca si cum as spune eu "nu mai folositi 12" la chitara"

 

Poti sa ai gusturi diferite, si oricine poate accepta asta. Dar te rog frumos, nu ne jigni pe noi toti astia 99% din bassisti, care folosim difuri 10" la bass.

 

 

Nu am inteles partea cu Gutza, poate vrei sa dezvolti...

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand un Profet 3.2 cu un cabinet WCA 211 PRO daca nu ai bani de WCA 411 PRO. Eu am Profet 5.1 cu WCA 115 PRO si WCA 211 PRO si sunt foarte multumit...ai denumirile complete, just google them!

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Azi am vazut difuzor Eminence de 15" parca 300-sau 400W ( ma rog) cu SPL 101dB, 380 Lei .sa zicem 100 Euro .

Sunt si statii de tot felu ieftine , de banda larga , nu cred ca costa mai mult de 100 Euro o statie de aprox 80W.Mai o boxa sa-ti faci la comanda , dar cred ca poti comanda si boxa la magazin .( se vand si difuri in boxe).Si ai o scula supper buna la 200Euro.Asta daca vrei o statie buna si ieftine si nu o cutie cu un "brand" .

 

Eu am cautat altceva si ma srtrecuram printre boxe , diful Eminence era sus pe niste boxe nu aveam cum sa nu-l vad .Era plin de subwoofere , fara si cu boxa .

 

acest combo m-a costat aprox 900 Lei ( eu am avut diful de vre-o doi ani l-am calculat doar ptr acest post la aprox 250 Lei )

 

preamplificatorul inca nu-i montat acum fac un EQ cu doua sectiuni de cate 5 benzi comutabile serie paralel si inca nu stiu ce fel de preamp o sa pun , totul incerc pe rand si care-mi place va fi folosit.

 

Deocamdata comboul este o boxa activa , si folosesc iesirile din procesor ca si semnal "Line" .are de toate , EQ , ampsim etc dar vreau sa fie si statie de sine statatoare cu EQ si preamp.

 

Suna foarte bine la Bass , la chitara la fel suna bine inca nu am comparat cu alta statie caci nu am avut timp si ocazia .

Deocamdata am numai 65W dar dupa ce schimb transformatorul o fac de 100W sinus ,am un dif "AA" nemtesc de aprox 150W cu SPL 90dB , de acea ma uitam la Eminence care la 101dB SPL ma cam lasa la urma, hehe.

Din etajul final cu MosFET pot obtine 2 x 70W sau 1 x 280 W ( in punte )

Si cu un dif Eminence ar iesi la max 1000 Lei .deci cam 300Euro.

Cu asa ceva poti sa canti langa un tobar mai suparat .La nevoie sa poate cupla inca o boxa daca este nevoie din aprox 600 faci o boxa super.( eu am avut noroccu cutia am cumparat-o cu 40 Lei , numai fata am facut-o eu .)

 

 

Abea astept s-o compar cu statia Fender de 100 W a basistului .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.