www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule Behringer


ciuci
 Share

Recommended Posts

Uni zic de tot felu de scule behringer care is bune altii zic ca nimic nu e mai prost ca ele.....experienta mea cu astfel de obiecte este oarecum limitata....si anume am mai pus mana pe o chitara behringer care este o lopata, e incredibil de proasta, si pe un combo amp de 15 w .... care nu e mai prost cu mult ca altele in domeniu care leam mai vazut personal(ex Peavey 10w, Bc Rich 10w, Fender 15w, Ibanez 15w)..... ma lamuriti si pe mine odata ce e cu echipamentele astea?

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

raspunsul este simplu: cat dai atata face... vrei sa faci din logan merzan ? :)

 

wrong answer. I had a Zoom g2 (140 $) and I have a Pod 2 now (265$). The first one was a lot better than this one. I haven't read the manual yet (I got the POD last night) but I already got that feeling :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
wrong answer. I had a Zoom g2 (140 $) and I have a Pod 2 now (265$). The first one was a lot better than this one. I haven't read the manual yet (I got the POD last night) but I already got that feeling

 

si era greu sa spui toate astea in romana?? :)

Link to comment
Share on other sites

Felix, are dreptate.Dar sa va impartasesc din experienta mea cu sculele Behringer:

 

In general cat dai atata face, si asta e un adevar foarte cunoscut.E o chestie care nu poate fi contestata.

Dar sunt si scule behringer mai scumpe (imi place sa le zic middle-class).In momentul cand dai peste 50mil pe un mixer, amp de putere si 2 boxe de 400W, totusi parca te astepti sa sune :)

 

acu o scurta descriere:

 

mixerul UB2222fx Pro , probabil e cea mai slaba veriga din toata combinatia, suficiente canale, efecte digitale incluse (cam slabute de altfel), si cam mult zgomot de fond, dar daca stii sa pastrezi limitele bunului simt se aude brici.

 

Power Amp EP2500, suna foarte bine, mai ales pentru cat costa.Foarte rezistent, bine facut (ca de altfel majoritatea sculelor behringer), suna foarte bine, si FOARTE GREU :)

E varianta de rack, si normal ca nu are nici un fel de manere...

 

Boxele MA1511 Full range, asta as zice ca e partea cea mai buna din tot ansamblul, difuzoare de calitate, solide, arata bine, tot ce vrei.

 

Overall, parerea mea despre behringer e una destul de buna, dar pentru anumite lucruri.Mi se par o alternativa destul de ieftina pentru cei "fara fite" :) si destul de buna, daca nu te consideri cine-stie-ce-formatie-din-afara.

 

Hope this helps you out, poate o sa fac si un review la fiecare.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Behringer este o firma celebra prin faptul ca fura solutii tehnice in care altii au investit timp si bani pt a le dezvolta si le implementeaza intr-un mod ieftin, de obicei cu piese ieftine si forta de muca ieftina din china.

Au avut si procese, mi se pare cu cei de la Mackie, pe aceasta tema. Practic toate produsele lor sint clone ieftine ale unor produse de "firma"

In momentul in care nu investesti nimic in research, ci faci doar reverse engineering e normal sa poti vinde mult mai ieftin.

 

Concluzia? Produse cu caracteristici OK (pt ca sint in general copiate), construite ieftin si care au un mic iz de piraterie.

Mai departe alege fiecare ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Singura mea experienta in ceea ce priveste sculele Behringer sunt pack-urile V-Tone si pot spune ca modelul vechi, daca este luat la un pret bun, pentru o persoana cu bugetul limitat si dornica sa invete, este chiar ok.Modelul nou, asa numitul "V-Tone II", este slab, mai ales chitara, prost finisata si de o calitate mai mult decat indoielnica.

 

Si da, cat dai, atat face.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

BERHRINGER CA ORICE ALTA FIRMA .. are o gama foarte larga de produse unele mai bune , altele mai proaste...

 

- nu mi se pare normal sa cataloghezi o firma ca fiind varza dupa ce testezi cel mai slab produs.. (v-tone power pack) .. eventual sa faci comparatie cu un stack marshall de 2000 de euro.. :)

 

- sunt multe produse behringer bunicele... sunt destule care sunt foarte slabe .. si mai sunt si cateva chiar bune.... ---

 

- nu stau sa dau exemple ... cel mai bine ar fii ca fiecare dintre noi sa mearga sa probeze cat mai multe scule.. fie ele behringer sau marshall...

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

ca tot veni vorba...urmeaza sa cumparam (me&the band) urmatoarele: amp behringer europower ep2500, mixer erurorack 2442 fx pro, si niste boxe, inca nu m-am hotarat de care de cel putin 400W. ce parere aveti de primele 2? isi merita banii? daca nu, la acelasi pret, ce sfatuiti?

Link to comment
Share on other sites

La banii pe care-i dati pe ei, nu prea vad unde ai putea gasi ceva mai bun decat ce-ti ofera behringer.

 

EP2500 e un amp bun, atat cat pastrezi limita bunului simt, 2442 fx pro e un mixer decent, oricum cred ca-i mai bun decat ce-am eu, dar aici poate incercati alte mixere mai bune.Don't go for powered shit... it sucks

Iar boxele va trebuie de minim 400W... si asa PA-u va da mai mult de 400W pe cele doua boxe.Depinde si ce impedante au fiecare.Poate sa va dea mult mai mult :)

Link to comment
Share on other sites

va vorbeste inca un posesor de scule behringer...sau partial, pentru ca "chitara" (daca poate fi numita asa) am dat-o...ampurile sunt scumpe pentru ce pot...tranzistori, ff mult zgomot de fundal, tonul e naspa...nu merita...daca te zbati putin poti gasi scule "mai" bune la aceiasi bani...iar pachetul ala V-tone sau cum s-o chema, e dupa mine teapa perfecta pentru necunoscatori...chitara e dintr-un placaj naspa, cheitele nu permit un acordaj cat de cat precis, corzile bazaie oricat de apropiate sau departate de griff ar fi, dozele SUCK rau de tot, iar tremoloul mai bine va luati gandul de la el, pt ca la cea mai mica folosire, s-a dezacordat dreq totu!...cel putin despre chitari, pot spune ca hora face electrice peste behringer......mixere & stuff nu ma pronunt ca nu cunosc...io zic doar ce am incercat personal...

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

mai oameni buni si pana la urma ce parere aveti despre v-tone gm108.....ampu ala de 15 watts?? ca io din ala am si intr-adevar pe drive tare de tot bazaie ca naiba...asta e si din cauza dozelor single coil...da ce sa le fac?? daca il dau la maxim ma scoate din apartament...io zic ca e bun la cat am dat pe el chiar dak are sound de zici ca sunt artist de restaurant...voi ce parere aveti de minunea asta tehnologica, mai ales dak mai exista posesori interesati care ar vrea sa stie ce le poate scula?? ma gandeam ca dak iese ca e prost macar sa nu mai fie si alti fraieri ca mine asa care sa dea degeaba banii, dak exista o scula mai buna la acelasi pret..

Link to comment
Share on other sites

Guest BeeBoo

salut baietzi sint nou pe aici, nu am cintat pe behringer dar am auzit ca sint ok si aici ma refer la statii.

vreau si eu sa-mi cumpar cit de curind una (ultrabass bxl-1800 cu diff bugera 15'). ce ati auzit de ea?

eu am bass cort action as vrea sa-m fac un sunet mai agresiv-cu atac . reusesc oare cu ea?

:)

Link to comment
Share on other sites

salut baietzi sint nou pe aici, nu am cintat pe behringer dar am auzit ca sint ok si aici ma refer la statii.

vreau si eu sa-mi cumpar cit de curind una (ultrabass bxl-1800 cu diff bugera 15'). ce ati auzit de ea?

eu am bass cort action as vrea sa-m fac un sunet mai agresiv-cu atac . reusesc oare cu ea?

:)

Din cate stiu eu, amplifurile Behringer sunt numai bune pentru bass :).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

dar de blue devil ce parere aveti ?

 

Deci: BEHRINGER este o solutie de clasa medie sa zicem (asta k sa nu fim duri sa zicem ca sunt doarte slaabe...) pt toti cei care nu au bani de altceva... de exemplu: dak vrei sa iti faci un mini studio acasa la tine.. de care sa te bucuri la ascultat si la cva inregistrari. demo merge un mixer behringer. In fine.. chitarile behringer sunt chiar.. fara suparare slaaaaaabe. tremoloul ala parca socate toate corzile de la locul lor si grif praf... e nasol rau. cu un cub behringer insa iti faci treaba. la cub depinde si cati bani bagi.. cat despre efecte... dak chiar NU ai bani.... merg de agrement.. dak mai storci cateva sute de mii... (ceea ce e recomandat) iti iei clar DIGItech care sunt mai scumpe.. dar scot

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutri prieteni!

Sunt Szabi chitaristul din VOS:)Am cantat mai bine de un an pe un Behringer Blue Devil, deoarece cu micute modificari o poti face sa sune bine.(Noisgate, distorsu trebuia putin schimbat)

Pe acel Behringer Blue Devil am cantat la ultimele concerte in Cluj, in Bucuresti(Club Viking, Sala Armonia cu LAke of Tears).

Momenan mi am cumparat un Marshall.

Daca cineva ne a auzit prin concerte si ar vrea sa incerce Behringerul cu modificarile pe care le am facut sa ma contacteze.

Este inca de vanzare!

O zi buna

SZABI of the VOS

 

Contact@voicesofsilence.ro

0740 140521

post-1587-1144443970_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Zander

Behringer... well, nu stiu cum sunt chitarile dar eu am un amp V-tone gmx 212 de 120W, care suna bine, se simt aia 120 W si sunetul e destul de curat (zgomot de fond nu prea are). Efectele sunt destul de bune si configurabile... Ce sa mai, sunt multumit de el.

Pana la urma la toate se aplica zicala "cat dai atat primesti"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.