www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cool Edit


Recommended Posts

Salut.De curand am aflat ca, Cool Edit este un program cu care poti sa inregistrezi.Daca foloseste cineva acest program spunetimi si mie de ce cand vreau sa inregistrez al doilea track, acesta pleaca bine si pe parcursul melodiei ramane in urma.Multumesc.

Ce calculator ai si ce placa de sunet ce sistem ?

 

cu AC97 onboard pe ASUS (PIV) functioneaza perfect

Primul track l-ai inregistrat tot tu sau estee un BT luat de undeva ?

 

daca ai BT-ul pe 44.1Khz si tu inregistrezi pe 48 KHz se desincronizeaza !!!

Trebuie sa fii pe aceiasi rata de esantionare sau 41.1 sau 48 , sau 96 si BT-ul si rata in care lucreaza placa de sunet se regleaza din Device Manager al placi de sunet .Unele placui de sunet nu inregistreaza numai pe 48 sau 96Khz esantionare , in acest caz trebuie sa convertesti BT-urile pe aceast tip de seantionare.

 

Instaleaza driverul placi de sunet !! valabil ptr placa respectiva de oricare ar fi onboard sau placa suplimentara , s-ar putea ca pe CD-ul primit cu motherboard sa nu ai driver bun , eu am patit-o ptrsunetul onboard nu aveam driver a trebui sa sap pe internet doua zile ca sa gasesc.

 

 

Instaleaza driverele placi de baza !! mai toate placile non INTEL trebuie sa aibe un CD cu drivere ptr windows .

 

 

Cool Edit

Sunt setari de facut in

 

Options >Settings >Multitrack> Open Order ,Start Order ( Record Play sau Play Record ) /Correct for start Sync in Recording

 

PreMixing , 16 bit sau 32 bit

 

 

Si sa cauti in mixer in partea stanga jos sub butoanele canalelor este un indicator dai click de dreapta pe el si va aparea o fereastra cu Background Mixing ,Mixing ahead si Mising Priority , poti sa reduci porioritatea ..faci incercari.

 

Plus conteaza unde alegi TEMP ptr background mixing , programul zice ca acesta sa fie pe alt HDD sau partitie fizica ...DAR!! ...va functiona mai greoi .

 

dar acest lucru era valabil ptr Pentium I la 100MHz !!!

 

Dupa cum tin minte pe calculator P I , 100MHz cu o placa SB16 Creative , full duplex ( vintage FOARTE BUNA.) INREGISTRAM LA 44,1khZ Stereo pana la 7 canale fara nici o problema.Nu exista NICI UN FEL DE LATENTA .Convertoarele AD si DA sunt extrem de rapide .

 

latenta apare la MIDI unde are de lucru PC-ul .

 

La folosirea unur efecte soft ptr inregistrare "realtime" pot aparea intarzieri din cauza programului respectiv si nu de la placa de sunet .

 

Asa ca tind sa cred ca tu nu ai instalate tot felul de drivere ale "cipset-ului"de pe placa de baza, mai ales cel al PlacaSunet <>Placa de Baza <> Windows.

 

Mai nou placile de sunet la calitatea DVD sunt foarte bune ptr ce inregistram noi acasa , eu am placa se 110 Lei Creative SVLive24 bit /96KHz . largime de banda 20Hz---40KHz

 

cauta pe net

 

Right Mark audioanaliser RMAA 5.5 cu acesta se pot masura placile de sunet .

 

Nu folosi Asio4All in unele cazuri nici nu este compatibil cu placa de sunet iar in cazul meu cu placa veche Audigi SB Live 5.1

a functionat mai prost .Deci depinde ce au reusit sa inbunatateasca .

Cauta driverul original al placi ptr motherboard-ul tau di pentru sistemul de operare .( Windos XP sau ce ai )

 

Onboard am dunet AC 97 96KHz /24 bit foarte bun , DAR nu are limitare de amplitudine la inregistraea si este mai greu sa lucrez cu ea.Dar este mai buna la problema distorsiunilor decat Creative SBLive 24 bit .

 

Ia HELP -ul si Tutorial-ul si citeste , incearca sa intelegi ce se explica.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

am uitat complet de placa de baza. mersi karpi.

Cu placere , eu am patit cu primul calculator non Intel , bine ca am auzit si eu de la un prieten ca nu a primit n CD -ul placi de baza si s-a dus sa se certe cu vanzatorul , asa mi-a ramas in memorie ca exista ceva pe acel CD , haha.

Dupa ce am instalat Windows , am instalat CoolEdit si am fost socat caci functiona mai prost cu 1 GHz decat P.I. cu 100MHz .

Abea atunci am inceputsa caut unde o fi CD-ul in care cutie si ma pregateam de cearta cu vanzatorul si cu firma unde am cumparat, haha,CD-ul era in cartea tehnica a placi de baza.Daca citeam cu rabdare cartea tehnica de utilizare aflam cum trebuia sa fac ,dar graba ( care strica treaba,heheh)

 

Sa ne scrii daca ai rezolvat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Deci eu inregistrez astfel:

 

o statie Peavey XR696F din care de la mufele RCA de REC pleaca un cablu pana in comp la Line In-ul al unei placi de sunet pe nume Sound Blaster Audigy, iar din placa de sunet pleaca de la out un cablu intrun canal al statiei.Chitara o inregistrez printr-un microfon Shure SM58.Pana acum vreo 3-4 zile inregistram cu un program numit Sound Forge 8.0.Inregistram primul instrument (deobicei chitara) apoi salvam inregistrarea si o redam prin Winamp, astfel reuseam sa inregistrez si al doilea instrument, si tot asa.Dar faza era ca la fiecare suprapunere din asta, instrumentul anterior isi pierdea din sound, drastic.Si de rezolvat nu am prea rezolvan nimic.

Link to comment
Share on other sites

Deci eu inregistrez astfel:

 

o statie Peavey XR696F din care de la mufele RCA de REC pleaca un cablu pana in comp la Line In-ul al unei placi de sunet pe nume Sound Blaster Audigy, iar din placa de sunet pleaca de la out un cablu intrun canal al statiei.Chitara o inregistrez printr-un microfon Shure SM58.Pana acum vreo 3-4 zile inregistram cu un program numit Sound Forge 8.0.Inregistram primul instrument (deobicei chitara) apoi salvam inregistrarea si o redam prin Winamp, astfel reuseam sa inregistrez si al doilea instrument, si tot asa.Dar faza era ca la fiecare suprapunere din asta, instrumentul anterior isi pierdea din sound, drastic.Si de rezolvat nu am prea rezolvan nimic.

 

I-ti trebuie un program "multimix" , pana si Nero are un multimix, mai simplu dar este OK.

 

Doar ptr chitara exista GuitarCackewalk cu doar 8 Trackuri si fara MIDI. este mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.