www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nonsensia In Big Mamou


Jewelia
 Share

Recommended Posts

Guest Livius

Eu am fost. V-ati descurcat foarte bine, in special pentru un prim concert. Bine ca s-a rezolvat problema cu sunetul, la "probe" vocea nu se auzea mai deloc in spate unde stateam eu. Felicitari in primul rand Iuliei, o voce superba! Si tipului cu palaria neagra ca a facut atmosfera :)

Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu 2 mici corectari referitoare la postul de mai sus, si

 

 

 

M-am trezit la 20.11 mai obosit decat m-am culcat, m-am invartit putin in jurul cozii si am plecat la concert. Nu aveam nici un chef dupa ce toata ziua am stat la lucru, dar daca tot m-am trezit am zis sa merg. Pe drum am ascultat muzica simfonica, pentru relaxare.

 

Am ajuns in birt cu vreo 10 minute inainte de ora anuntata. Mi-am cumparat o bere si m-am asezat undeva in fata, la prima masa disponibila. Tocmai se desfasurau probele de sunet. "Expertul" in sonorizare (sau deratizare - inca nu mi-e clar) din Big Mamou tot urla la trupa "toti mai jos" sau "taie inaltele", pentru ca el, evident, nu stie cum sa foloseasca butoanele mixerului. Chitaristul a trebuit sa-si taie de tot inaltele din amplificator (adieu ton de chitara!) iar chitaristul cu acustica s-a taiat de tot pentru ca nu s-a auzit deloc in timpul concertului. Odata incheiata "proba de sunet", am fost incantat negativ cu o demonstratie de death metal (nu foarte tehnic) din parte sunetistului cu pantaloni de camuflaj, tricou spalacit cu Dream Theater si inceput de chelie, care a fost curios sa probeze "frate" chitara lui Mihai. Ghinionul spectatorilor! Pana la inceperea recitalului a trebuit sa suport conversatiile anoste ale unor fotografi amatori care stateau langa mine la masa, cu DSLR-urile luate in rate la vedere. Mda!

 

Concertul incepe pe la 21.30. Intre timp publicul s-a multiplicat, din cele 20 de persoane care am asistat la proba de sunet, am ajuns la vreo 70-80. "Alien" si "Machine" sunt primele piese cantate. Au un sound wave, foarte catchy, iar inflexiunile vocii se muleaza perfect. Urmeaza o piesa pe un tempo de slow ska intitulata "Disappointment". Disappointment este amplificarea tobelor care a daunat mult muzicii, cinelele ridicand excesiv nivelul frecventelor inalte. Personal cred ca s-ar fi putut canta si fara tobe amplificate (tobarul loveste tare, se creeaza prea mult reverb), eventual folosind doar un microfon de captare pentru ele. Am remarcat in schimb basul bine definit si balansat (mai rar asa ceva in Big Mamou). Piesa "Image" a fost prezentata de catre solista Iulia drept "singura piesa fara distors". N-ar fi stricat putin mai multa finete din partea tobarului (desi e cam greu atunci cand tobele sunt amplificate mai puternic decat chitarele si vocea la un loc). Piesa a pus in evidenta basul bine balansat. "Song to myself" nu m-a impresionat in mod deosebit, insa "Spiritism" a fost destul de ritmata incat sa ma entuziasmeze putin. Si da, am remarcat masura ratata aici de tobar. Urmeaza "Last", o piesa cu accente de balada. Iulia prezinta trupa: Marius la chitara electrica, Cosmin la acustica, Daniel la bas si Andi la tobe. Iulia la voce. E ora 22.05. Incepe "Black Magic", o piesa ce-mi da o vaga senzatie de monotonie datorita repetitiei ritmurilor. Noroc cu piesa urmatoare (careia nu i-am inteles titlul din cauza ca Mihai a dat in chitara exact cand vorbea Iulia), putin mai heavy, si cu domnul cu palarie de cowboy si camasa din imitatie de piele de sarpe care a venit in fata scenei si a inceput sa danseze. Publicul a fost incantat de ineditul (sau insolitul?) personaj. "Travelling Trough Time" e o piesa pe care abia astept s-o pot descarca de pe pagina de myspace a trupei. Suna foarte bine live. E ora 22 si 18 minute. Trupa incepe sa cante ultima piesa, "Walking Around". In sfarsit, pentru cateva clipe pot distinge partitura acustica. Publicul a cerut - putin cam neconvingator - bis!, iar trupa, putin cam timida, nu s-a conformat. Am plecat de la concert cu "Walking Around" in cap.

 

De condamnat sonorizarea proasta din Big Mamou. De remarcat trupa Nonsensia si potentialul pe care aceasta il are. Ar fi interesanta putin mai multa variatie in ritmuri. Vocea Iuliei este incantatoare.

 

Sfarsit. :)

 

PS: Am scris in graba, scuze. :D

 

:) 2 mici corectari, fara sa devin rautacios sau.. mai stiu eu cum(sper). piesa "last" e de fapt "Rust" si pe baterist il chiama Ady.. Adrian... si o adaugare, numele pisei care lipseste este "Schizoid". Iti multumim ca ai venit la cantare, si te asteptam de cate ori ai placerea, la urmatoarele cantari :)

Link to comment
Share on other sites

Daca este cineva care are niste fotografii facute de la concert, rog sa posteze aici pt o cronica. Merci. :)

Eu am facut rost de 3 fotografii :) . Cat despre piese postate pe o sectiune de pe forum pentru asta avem site-ul myspace, http://www.myspace.com/nonsensia unde vor aparea piese, inregistrari, cronici concerte. Asa ca hit it with the photos :)

post-854-1219995256_thumb.jpg

post-854-1219995282_thumb.jpg

post-854-1219995525_thumb.jpg

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Toata lumea se leaga de club/sunetisti cand e vorba de sunet prost, dar niciodata nu se gandeste ca poate trupa de pe scena este responsabila! "Sonorizarea proasta din Big Mamou" este o sintagma care apare la fiecare recenzie de concert desfasurat in respectiva locatie. Si, totusi, sunt trupe/oameni care suna mai mult decat decent in acelasi Big Mamou care sufera de sunet prost. Oare asta nu cumva demonstreaza exact ce am spus, cum ca o sonorizare proasta se datoreaza in primul rand trupei si abia apoi sunetistului si locatiei spectacolului.

 

Stiti cum e, cand dai bara dai vina pe minge si pe ghete....

 

Nu, nu am fost la concert si nu ma refer la un caz anume. Iau doar apararea unui club care n-a facut decat sa promoveze orice trupa, fara nici un interes!

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Toata lumea se leaga de club/sunetisti cand e vorba de sunet prost, dar niciodata nu se gandeste ca poate trupa de pe scena este responsabila! "Sonorizarea proasta din Big Mamou" este o sintagma care apare la fiecare recenzie de concert desfasurat in respectiva locatie. Si, totusi, sunt trupe/oameni care suna mai mult decat decent in acelasi Big Mamou care sufera de sunet prost. Oare asta nu cumva demonstreaza exact ce am spus, cum ca o sonorizare proasta se datoreaza in primul rand trupei si abia apoi sunetistului si locatiei spectacolului.

 

Stiti cum e, cand dai bara dai vina pe minge si pe ghete....

 

Nu, nu am fost la concert si nu ma refer la un caz anume. Iau doar apararea unui club care n-a facut decat sa promoveze orice trupa, fara nici un interes!

 

+1 :)

offtopic

Am cantat de multe ori in Big Mamou si am sunat decent.Nu este cea mai buna sonorizare din Bucuresti dar se poate canta linistit.

Link to comment
Share on other sites

Corect razvan... si Oaia Neagra cand canta, suna mai mult decat decent pentru ce scule sunt acolo si nimeni nu s-a plans... deci??

 

abordand acest subiect, nu vreau sa se inteleaga gresit! nicun membru al trupei Nonsensia nu s-a plans de sonorizare... parerile despre sonorizare au venit din partea publicului.. noi ii multumim lui Ionut(Lord C.) ca a fost prezent si sunt sigur ca a facut tot posibilul sa sune bine. Oricum a fost mai bine decat ne asteptam.. auzind la randul nostru niste pareri foarte proaste referitoare la sonorizarea din Big Mamou. :)

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea se leaga de club/sunetisti cand e vorba de sunet prost, dar niciodata nu se gandeste ca poate trupa de pe scena este responsabila! "Sonorizarea proasta din Big Mamou" este o sintagma care apare la fiecare recenzie de concert desfasurat in respectiva locatie. Si, totusi, sunt trupe/oameni care suna mai mult decat decent in acelasi Big Mamou care sufera de sunet prost. Oare asta nu cumva demonstreaza exact ce am spus, cum ca o sonorizare proasta se datoreaza in primul rand trupei si abia apoi sunetistului si locatiei spectacolului.

 

Stiti cum e, cand dai bara dai vina pe minge si pe ghete....

 

Nu, nu am fost la concert si nu ma refer la un caz anume. Iau doar apararea unui club care n-a facut decat sa promoveze orice trupa, fara nici un interes!

 

toata lumea se leaga pt ca e oribila. e f adevarat ca fiind spatiul mic inca se aude ceva. iar clubul isi promoveaza interesul financiar. lol.

 

cand vine x si iti zice da mai incet ampu sau taie bre nush ce frq doreste el. pai scuzemoa aia nu mai e sonorizare e bataie de joc.

 

si da de multe ori suna mai bine cu toba neamplificata.

 

iar parerea subiectiv obiectiva a "migratiei incete" mi se pare admirabila so 10+!:)

Link to comment
Share on other sites

Eu as face apel la cei care posteaza aici. Sa vorbeasca la subiect si sa se pastreze discutia in limite normale ca nu se merita sa isi rezolve fiecare aici problemele personale. Nu am nimic cu nimeni dar daca aveti probleme cu sonorizarea si reglajele si clubul, puteti deschide un topic nou despre big mamou si sa va spuneti durerile acolo daca neaparat vreti asta. Cum a zis si colegul nostru de trupa, noi suntem multumiti ca oamenii ne-au ajutat cum au putut si ei cu ce scule erau acolo si in masura posibilitatilor clublui. Le multumim pentru asta si in rest va asteptam si la urmatoarele concerte care vor urma in curand.

 

p.s. unde sunt pozele alea ? :):):) si cum se zice... "let's keep it friendly"

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.