www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Acordaj Foloseste?


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Guest ExTrode
ahhh uite chiar mi-ai adus aminte cu videoul asta :) ...inca o intrebare, ce este lipit deasupra microfonului in care canta ala???si la ce foloseste???

 

talk box, google it acum sa vezi ce si cum

Link to comment
Share on other sites

Slash93, este foarte probabil sa fie vorba de un Open G cu un semiton mai jos, deci C#-F#-C#-F#-A#-C#.

 

Sa sti ca ai dreptate pt ca in tab am gasit acelasi tuning dar nu stiam cum se num pana useru CiocanelBloodyCIocanel mi-a spus despre open g si atunci m-am uitat pe net de acordaj si am facut niste calcule si mi-am cam dat seama :) .Multam de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

stiu ce e ala un talk box, dar acela nu este un talk box pt ca in primul rand talk boxul este un tub pe care il bagi in gura pt a modela sunetul dupa deschizatura gurii.

 

pe tot parcursul festivalului (isle of whight) a fost acel microfon... si eu ma intreb...

si rodgers de la free il avea... (asa ca nu prea avea de ce sa fie talk box... plus ca rory nu folosea talk box)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode

initial am raspuns fara sa privesc video-ul, eram sure ca chestia aia era talkbox dar se pare ca nu e.

seamana totusi cu un microfon.

Link to comment
Share on other sites

initial am raspuns fara sa privesc video-ul, eram sure ca chestia aia era talkbox dar se pare ca nu e.

seamana totusi cu un microfon.

 

Un microfon merge la mixerul de PA . alt microfon merge la intslatia de inregistrare , disk audio sau sunet film.

 

De obicei doi mixeristi nu se inteleg asupra reglajelor si nivelelor necesare . plus unul cu PA si altul cu Record fiecare cu treaba lui.Cel cu inregistrarea are pretentii mai mari in cea ce priveste calitatea ,zgomot, banda de trecere , nivel, compresie .

 

Daca ar fi pentru stereo ar fi acelasi tip de microfon dar aici se vede ca sunt doua tipuri , de obicei daca vezi toata scena si detali se vad mai multe microfoane montate pe stativ cate un singur stativ din care unul prins cu banda adeziva peste celalalt.

si la tobe si in fata statiilor.

 

Se vede si celalalt mikrofon "dublu" chiar in dreptul "cuttaway"-ului pe la timp =70% , la fel prins cu banda adeziva .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut.Vreau sa intreb daca stie cineva ce acordaj foloseste in mel aceasta...

si doresc niste raspunsur de la cei care canta cu blues cu slide cum ar fi Cyfer :)

Baumwolle are dreptate, este open G cu un semiton mai jos, iar la Gallagher este open A cu capodastru pe tasta a doua, adicã se cântã în B.

Acordajele open se folosesc la slide pentru cã sunt anumite avantaje. Corzile sunt acordate astfel încât atunci când faci un barre sã ai un acord major. Open G este doar unul dintre multe alte acordaje open ºi are dispunerea intervalelor pe corzi în felul urmãtor:

5 1 5 1 3 5 (în cazul G: avem D G D G B D; în cazul A: E A E A C# E)

 

Cu alte cuvinte, în ambele clipuri este vorba despre acelaºi acordaj, adicã aceaºi dispunere a intervalelor pe corzi, dar din tonalitãți diferite.

 

... ºi în caz cã vrei sã asculți de unde vine riful din piesa Guns'n'Roses, ascultã Rollin and Tumblin, care foloseºte open A :):

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.