www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Este Rentabil?


Guest Rammy
 Share

Recommended Posts

Salut! Este rentabil sa-mi cumpar chitara dorita de pe un site din Germania? Voi ce parere aveti? Stie cineva cat costa taxele pana in Romania?

Ma refer la SG G-400 de la Epiphone.

Mentionez ca am nevoie urgent de chitara, iar in Bucuresti nu au mai adus acest model si nici nu stiu cand vor mai primi.

Link to comment
Share on other sites

nu merita. e sensibil la acelasi pret la noi, si aici macar ai garantie. din germania daca o iei si are probleme trebuie sa suporti costurile de transport pana in germania, dus intors. din "strainatate" merita sa iti iei ceva rar sau ceva scump ce e suficient mai scump la noi sau nu se gaseste aici

 

daca e urgent vorbeste si cu midnight rider sau poate gasesti second pe forum

Link to comment
Share on other sites

Da, la faza cu taxele is de acord cu dvs., dar eu doream sa aflu daca aveti idee cam la ce suma sa ma astept.

In plus, doresc sa achizitionez o chitara noua, iar in cazu in care o aduce si e stricata, ai dreptate, poate ca nu e o idee prea buna.

Dar totusi am o dilema...nu inteleg ca la pretu ala sa poata sa fie ceva stricat la ea, adica asa cred eu.

 

Sunt de acord cu voi. Oricum vreau ochitara noua.

Dar nu inteleg cum e posibil ca la pretu ala sa fie un produs prost.

Oricum la achizitionarea de pe site, ei garanteaza ca o pot returna in 30 de zile.

Link to comment
Share on other sites

la orice chitara poti gasi defecte. daca gasesti la chitari de mii de euro, gasesti si la epiphone :)

da, o poti returna. problema este ca pana in germania, sau inapoi de acolo...tu suporti costul, nu? plus ca e bataie de cap cu comunicarea, plata, unde poate interveni si comision.

pe vremuri, acu 2-3 ani :), era o chestie sa ai epiphone, mai ales pt ca se gaseau greu, numai daca luai de afara. acum nu mai e cazul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Dar totusi am o dilema...nu inteleg ca la pretu ala sa poata sa fie ceva stricat la ea, adica asa cred eu.

Welcome to the real word!! :)

Link to comment
Share on other sites

Tranportul unei ghitare din Germania, pe mine m-a costat 22 de euro cu posta "normala" si a venit in vreo 2-3 saptamani.

Asta s-a intamplat prin toamna trecuta. Poate, intre timp, costurile sa se fi majorat, ... n-am idee.

Daca o iei noua, in mod normal trebuie sa ai si garantie insa, cu siguranta, e de nedorit sa ai probleme si sa trebuiasca sa duci intrumentul acolo pentru reparatii, sau ca sa ti-l inlocuiasca. Daca gasesti p-aici, la pret comparabil, poate ca e mai bine sa incerci sa cumperi din tara...

Link to comment
Share on other sites

Da, la faza cu taxele is de acord cu dvs., dar eu doream sa aflu daca aveti idee cam la ce suma sa ma astept.

In plus, doresc sa achizitionez o chitara noua, iar in cazu in care o aduce si e stricata, ai dreptate, poate ca nu e o idee prea buna.

Dar totusi am o dilema...nu inteleg ca la pretu ala sa poata sa fie ceva stricat la ea, adica asa cred eu.

 

Sunt de acord cu voi. Oricum vreau ochitara noua.

Dar nu inteleg cum e posibil ca la pretu ala sa fie un produs prost.

Oricum la achizitionarea de pe site, ei garanteaza ca o pot returna in 30 de zile.

 

chestia cu chitara noua este spinoasa , doar dupa cam un an de folosit apar problemele datorate lemnului , asa ca si 30 zile return este valabil numai ptr hardware .

 

La o chitara lemnul este cel mai important lucru , lemn ce este lacuit etc ...daca are crapaturi ascunse sau lemnul nu este suficient de uscat nu se obsearva imendiat numai dupa o perioada mai lunga .

Personal am vazut chitara pe care crapa lacul ( inca in magazin) , daca sta destul in depozite in conditii nu prea bune apar problemele.Asa ca bune este sa cumperi o chitara cat mai veche dar nefolosita sau putin folosita.

Daca cumperi la noi te duci si verifici ce cumperi .(trebuie sa te pricepi sau sa mergi cu cineva cine se pricepe )

Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare...ce sa fac; sa-mi i-au Squier sau Epiphone, care marca e mai buna, si dc.?

Mentionez ca inca nu am un gen bine definit de muzica pe care vreau sa o abordez, in orice caz ceva de genu rock (ACDC).

Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare...ce sa fac; sa-mi i-au Squier sau Epiphone, care marca e mai buna, si dc.?

Mentionez ca inca nu am un gen bine definit de muzica pe care vreau sa o abordez, in orice caz ceva de genu rock (ACDC).

 

Squier gasesti lejer si la noi.Daca vrei rock, ia-ti unul cu humbucker in bridge (un fatstrat). Pana in 300 de euro,squier e mai rentabil.

Link to comment
Share on other sites

As zice ca nu merita sa-ti comanzi online o chitara produsa in china sau mai stiu eu unde.

Eu mi-am luat chinezaria de afara dar eram personal in zona si am vazut-o inainte sa o cumpar. Pe lg asta nu stii cum o pocnesc desteptii nostri in transport.

Daca ai nevoie urgenta imprumuta o chitara de la un prieten sau cumpara-ti ceva asemanator care sa-ti placa.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag si eu peste topicul tau dar am o problema asemanatoare cu a ta...

 

Eu imi doresc foarte mult un Epiphone LP Special II Lefty din mai multe motive pe care nu o sa le insir acum. Problema e ca la noi in tara nu se aduce acest model,am vorbit la guitarshop.ro si au numai varianta de mana dreapta,nu pot sa aduca varianta Lefty. Au binevoit insa sa imi sugereze un Squier lefthanded care e chiar mai ieftin decat Special II,insa nu prea ma intereseaza modelul respectiv.

 

Acum vine si intrebarea mea,daca ati binevoit sa ma urmariti pana aici : Ce variante as avea in afara de cea a aducerii/comandarii acestui model de chitara din afara? E destul de spinoasa problema pt mine datorita faptului ca am un buget oarecum limitat (~1000ron),imi place foarte mult modelul acesta (Epi LP Special 2), am citit numai de bine despre el pe toate review-urile pe care le-am gasit pe net si cea mai mare problema e ca sunt stangaci si imi trebuie neaparat un model Lefthanded, iar piata second de lefthanded nu prea are de oferit decat chitari peste 500 euro din ce am vazut...

 

De asemenea,daca poate cineva sa aduca acest model de chitara din afara in conditii mai bune decat cele oferite de posta noastra (la care nu cred ca as apela oricum,ma gandesc la o firma specializata de curierat) sa imi dea un pm aici pe forum...stiu ca nu e o chitara care sa coste o caruta de bani,insa nimeni nu isi doreste sa o primeasca defecta...

 

Astept sugestii,raspunsuri si orice comentarii

 

Inca o data scuze ca m-am bagat peste topicul tau.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.