www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Paul Gilbert In Romania!


Trigger
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest Steven

Biletele pentru concertul Paul Gilbert se vor gasi, de maine, in magazinele Diverta si online, pe www.ticketpoint.ro. Pretul unui bilet este de 70 de lei.

 

Becker Brau Live Music Club va invita in data de 17 octombrie la un concert extraordinar sustinut de faimosul chitarist Paul Gilbert (ex. Racer X si Mr. Big), aflat in premiera absoluta in Romania. Concertul va incepe la ora 20.00, iar in deschiderea evenimentului vor urca pe scena trupa romaneasca pop-rock Asha, alaturi de invitatul special Christian Becker.

 

N-ar strica un sticky pentru concertele artistilor straini (Gilbert, Di Meola, etc.), fiindca e pacat sa se piarda prin multele anunturi de pe forum.

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest ExTrode

cei care cumpara bilete VIP au parte de o lectie de chitara impreuna cu P. Gilbert ... durata ei este de o ora.... interesant

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa uit niciodata cum am cantat eu cu Paul Gilbert.

 

Omul este pur si simplu fenomenal ... am vazut concertul in Budapesta si de abia astept sa il vad din nou in Bucuresti.

 

Nu il ratati!

 

Nu-l ratam!

 

Care cunoasteti carciuma aia? O sa fie ceva buluceala? (imi imaginez ca s-au vandut mai multe bilete decat ar fi capacitatea spatiului)

Link to comment
Share on other sites

Stiam ca s-au vandut mai putine bilete decat se astepta.Sper sa se fi schimbat totusi asta in ultimele zile. :)

 

Cine are bilete VIP?

Link to comment
Share on other sites

Stiam ca s-au vandut mai putine bilete decat se astepta.Sper sa se fi schimbat totusi asta in ultimele zile. :)

 

Cine are bilete VIP?

 

Pai cei care sunt VIP (uita-te sub numele fiecaruia). :)

 

Sincer prefer o atmosfera cu o cantitate moderata de spectatori, avand in vedere ca totul se desfasoara intr-un bar/club/carciuma, ce-o fi (n-am fost acolo niciodata), nu aglomeratie ca-n metrou la 7:30 dimineata!

Link to comment
Share on other sites

pentru cei care nu au fost niciodata la becker brau: Locul este f mare, nu stiu cum il vor amenaja (scaune, mese, se va sta in picioare?), dar ma astept sa nu fie buluc.

Si ca fapt divers, este un loc FOARTE scump, deci aveti grija citi bani va luati daca vreti sa beti ceva :)

 

Pai in cazul asta vin cu "materialul" clientului, ce ma perchezitioneaza la intrare? Vin cu sanuita-n buzunar :)

Link to comment
Share on other sites

Paul Gilbert: "Cu Satriani am cantat la cele mai dementiale chitari din viata mea"

de A.M. HotNews.ro

Vineri, 17 octombrie 2008, 15:52 Life | Showbiz

 

 

Paul Gilbert

Foto: paulgilbert.com Paul Gilbert, fostul chitarist al trupelor Mr. Big si Racer X, povesteste ce va pregati pentru concertul din aceasta seara (17 octombrie), cum a fost sa cante alaturi de monstrii sacri ai chitarei - Joe Satriani si John Petrucci si despre intentiile reinfiintarii trupei Mr. Big, intr-un interviu acordat City FM.

 

 

Kirk: Salut, Paul, si spune-mi te rog cum merge turneul tau?

 

Paul Gilbert: E fantastic! Ne merge foarte bine cantarea, iar noi, instrumentistii, ne intelegem perfect pe scena. Ne iese totul foarte bine din punct de vedere muzical.

 

Kirk: In urma cu 3 ani ai declarat sus si tare ca nu iti plac albumele instrumentale. Acum ti-a aparut cel de-al doilea. Ti-ai schimbat cumva punctul de vedere?

 

Paul Gilbert: Chiar mi l-am schimbat. Cred asta pentru ca mi-am putut scoate in evidenta stilul instrumental, am putut sa dau o energie cat mai puternica muzicii rock pe care o fac. Acestea m-au facut sa-mi schimb punctul de vedere despre muzica instrumentala, iar raspunsul publicului este pe masura.

 

Kirk: Care este principala diferenta intre noul tau album “Silence Followed by a Deafening Roar” si “Get Out of My Yard”?

 

Paul Gilbert: Pai… Cred ca partea mea de compozitie a devenit mult mai profunda, complexa. Si cred ca scriu mult mai “adunat”, asa ca “Silence Followed by a Deafening Roar” este mult mai bun.

 

Kirk: Procesul de compozitie si inregistrare al acestui album este diferit? Ai folosit vreo tehnica noua in timpul inregistrarii discului?

 

Paul Gilbert: In mare am mers pe calea obisnuita si ma refer aici la partea de dezvoltare a unui cantec, iar la unele piese am folosit niste tehnici un pic mai deosebite.

 

Kirk: Cum ti-ai gasit titlurile? Pentru ca “Silence…” este un disc instrumental si cred ca este un pic mai greu sa gasesti un nume in acest fel.

 

Paul Gilbert: Eeeeh! Am avut ceva de furca cu titlurile. Hai sa vedem! Vorbind cinstit, cateodata muzica imi aduce aminte de o anumita stare sau de anumite imagini. Un cantec ca "The Gargoyle" este unul foarte heavy metal si ma face sa ma gandesc la un demon. "Bultaco Saturno" imi aduce aminte de anii 70, perioada in care am crescut si in care tatal meu avea o motocicleta Bultaco. Din acest motiv i-am dat acest titlu. Intotdeauna va exista o conexiune intre muzica mea si ceva ce am vazut sau am cunoscut pe unde am mers.

 

Kirk: Cat exersezi in fiecare zi la chitara si care crezi ca este cea mai buna perioada a unui chitarist pentru a evolua?

 

Paul Gilbert: Cred ca daca iubesti muzica o sa canti toata viata, asa ca intreaga viata este cea mai buna perioada. Acum avand in vedere ca show-ul este relativ lung, eu unul repet cam doua ore pentru concert si ma mai si “incalzesc” inainte. Mai am si lectiile acelea de chitara pentru cei care au cumparat biletele VIP, cu care cant o ora. Oricum, cant cat se poate de mult, dar niciodata nu calculez cat timp o fac si cant cat imi place.

 

Kirk: Cum merg lectiile acestea pentru VIP, pentru ca stiu ca si aici in Romania o sa ai astfel de sedinte?

 

Paul Gilbert: Chiar imi place sa le tin. In general le fac inainte de show, asa ca posesorii tichetelor VIP pot participa si la soundcheck. Ma intalnesc cu cei care participa la aceste sedinte si ofer o ora de lectie in grup. Facem si un jam session si ne simtim bine.

 

Kirk: Stiu ca predai chitara studentilor. Te-ai gandit vreodata sa alegi pe unii din cei mai buni elevi ai tai si sa canti cu ei pe scena in cateva spectacole?

 

Paul Gilbert: Pai de fapt in vremurile de demult, cand cantam in Racer X, asa l-am cunoscut pe Bruce Bouillet. El a fost unul din elevii mei! Canta tot ce puteam sa cant si eu.

 

Kirk: Nu! Eu ma refeream la un fel de show “Paul Gilbert si elevii sai”.

 

Paul Gilbert: A, inteleg. Nu stiu daca sunt pregatit pentru asa ceva. In acest moment, din punct de vedere muzical, show-ul meu se leaga foarte bine, nu caut altceva si sunt suficient de multumit in clipa de fata.

 

Kirk: Tu ai cantat si in G3. Cum e sa fii pe scena alaturi de Joe Satriani si John Petrucci?

 

Paul Gilbert: G3 a fost ceva maret si plin de inspiratie, iar jam session-ul a fost unul foarte intens. Practic am inceput cantand la chitari electrice obisnuite, dar spre sfarsit se canta la cele mai “dementiale” chitari de care am avut eu parte vreodata.

 

Kirk: Te rog, spune-mi daca intentionezi sa realizezi un nou cover-album cu Mike Portnoy de la Dream Theater?

 

Paul Gilbert: Nu avem asa ceva planificat in acest moment. Chiar mi-a placut sa fac acele discuri tribut cu Mike. In plus, el este un foarte bun organizator. A pus toate lucrurile cap la cap si a facut toata treaba, asa ca pentru mine a fost o adevarata placere. In cazul trupei mele, eu sunt cel care organizeaza, stabilesc strategia, asa ca a fost o schimbare placuta doar sa vin si sa cant.

 

Kirk: Dupa atat de multi ani in care ai mers pe o cariera solo ti-a venit vreodata ideea sa refaci grupul Mr. Big?

 

Paul Gilbert: Cateodata m-am gandit si la asta. La anul se implinesc 20 de ani de la aparitia primului nostru disc. O sa vad insa la timpul potrivit, pentru ca acum sunt extrem de ocupat cu promovarea albumului solo. Asa ca... sunt ocupat pentru moment.

 

Kirk: Apropos de turneul tau solo, cum o sa fie structurat concertul din Bucuresti?

 

Paul Gilbert: Evident, o sa cant piesele de pe albumul nou, cantece din cariera mea solo, precum si alte chestii instrumentale, dar si cu vocea. O sa mai cant cateva din preferatele mele din perioada Racer X si Mr. Big, dar o sa va pregatesc si ceva surprize. Oricum, ca in orice turneu, ne modificam pe parcurs lista pieselor pe care le cantam pentru ca show-ul sa fie din ce in ce mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu stiu cum ar fi trebuit sa plec de la acest concert :)

 

Nu discut despre tehnica lui, dar de fapt nu am la ce altceva sa ma raportez; a avut cateva incercari muzicale intr-o mare de "spaghete" cand s-a jucat cu volumul chitarei (plus un efect ceva, plug-in.... de suna a instrument de suflat)si cu asiatica de la clape.

 

Sunt curios cum a fost dupa, la "lectia" cu VIP-urile. Poate a fost Rares si ne spune si noua despre ce s-a discutat. :)

Link to comment
Share on other sites

A fost fantastic. Paul Gilbert este in primul rind un tip extrem de pasionat de ce face, se vede cum se bucura de fiecare nota pe care o cinta, este exact asa cum l-am perceput din tutoriale, foarte cald si foarte apropiat de fani. Mi se pare cel mai "anti hero" dintre toti guitar heroes. Si cu toate astea e probabil printre cei mai buni, da senzatia ca nu traieste decit pentru chitara si ca aceasta l-a rasplatit aratindu-i toate secretele ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

A fst Genial!!!!

Eu am fost printre cei 6 cu bilete VIP, si pot spune ca a fost incredibil, om foarte deschis si modest :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

a fost ceva de nedescris in cuvinte, filmarile de pe net ne ajuta doar sa ne facem o idee. toata trupa a fost super tare, s-a auzit bine si pg a stat la soundcheck pana a sunat cum a vrut el. este un artist desavarsit, un profesionist si un mare showman (la fel ca toti colegii lui). este o legenda vie..

felicitari organizatorului evenimentului si ii dau in acelasi timp o mare bila neagra pentru carnatii si micii care se sevreau in timpul concertului (e totusi paul gilbert, nu sunt zilele orasului cu fete frumoase si prostute pe scena). sper sa nu se mai intample... si cred ca nu am fost singurul care a fost oripilat de aspectul asta..in rest, numai de bine..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.