www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Nou Razboi


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Guest wolverine

:) sund dusi cu pluta rusii....de fapt, au fost mereu.

 

L.E. Mai vede cineva un posibil scenariu Rusia vs Restul lumii sau sunt eu paranoic?

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

georgienii au dat primii cu piatra, atacand osetia de sud.

ps: cati de aici au impresia ca georgia e in europa? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
georgienii au dat primii cu piatra, atacand osetia de sud.

ps: cati de aici au impresia ca georgia e in europa? :)

 

1. Ostetia de sud este teritoriu Georgian din punct de vedere fizic (vezi harta) si Rus din punct de vedere politic (lucru inacceptabil intr-o lume moderna)...deci Georgia nu l-a atacat degeaba

2. Georgia iti e vecina...avem granita comuna (chiar daca multi nu stiu asta pentru ca nu e terestra)

3. Civilii care ii omoara rusii prin politica lor de razpoi (adica demoralizarea prin decimarea civililor) conteaza daca sunt sau nu in Europa ca sa ne pese?

Link to comment
Share on other sites

Rusi tampiti !!

 

Georgia nu a atact degeaba,e pamantul lor, !!!

 

daca la tine vine unu si iti muta gardu cu un m inspre tine,ce faci? stai si zambesti sii ii multumesti?? :) nu cred !!!

 

 

Rusi tampiti !!

 

Asa au facut tot timpul,la fel si cu noi si cu toata lumea !!!

 

Si exact,dc trebuie sa fie in Europa ca sa ne pese ??? aici e vb de alte chestii,

Edited by Amon
Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

fizic pot zice ca si transilvania e maghiara :) faza cu granita comuna era ca asa pot zice si eu ca franta e invecinata cu USA pentru ca o uneste apa. granita acvatica e cand sunt separate de un rau sau lac, nu de o mare de mii de km lungime.

ps: apocalipsa stai calm ca nu te-am raportat eu daca asta vrei sa zici, cred ca moderatorii pot confirma dar nu bag mana-n foc

Edited by pasarel
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
fizic pot zice ca si transilvania e maghiara :) faza cu granita comuna era ca asa pot zice si eu ca franta e invecinata cu USA pentru ca o uneste apa. granita acviatica e cand sunt separate de un rau sau lac, nu de o mare de mii de km lungime.

 

Gresit....Fizic transilvania nu e maghiara pentru ca granita e in cadrul tarii care o si administreaza politic (Romania).

 

Si cam orice are iesire la Marea Neagra poate fi considerat vecin (nu o compara cu un ocean), plus ca suntem pozitie de atac in cadrul acestui bazin (suntem aliat NATO, in UE si avem si bazi americane in jud. Constanta)

 

Pe scurt, stiind cand cele doua aliante se implica in razboi (ma refer strict la cauze) si faptul ca suntem pozitie strategica, imi rezerv dreptul sa-mi pese, pentru ca e posibil sa fim si noi implicati fara sa vrem, doar toata lumea stie cum reactioneaza rusii.... :) dar nu pentru rusi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

cred ca stii si tu vreo 2 judete care nu sunt administrate politic de romani =)

nr 2. pe rusi nu ii intereseaza bazele nato din cta cel putin asa banuiesc, nu vor sa se implice intr-un razboi cu nato. va ramane ceva local, 2-3 bombardamente si pleaca toti acasa! nu ca as simpatiza rusii, dat fiind ca bunicii au fost prizonieri de razboi la rusi, dar asta e parerea mea. oricum rusii nu sunt cei mai inteligenti de pe planeta, pe sistemu 'davai ceas davai palton', dar tot nu cred ca se risca la un nou razboi rece, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
cred ca stii si tu vreo 2 judete care nu sunt administrate politic de romani =)

 

Daca tu sti cel putin un judet care acum se afla in granita Romaniei si este administrat de alta tara, chiar te rog sa-l faci public...poate sti ceva ce noi nu stim :)

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

am zis ca nu e administrat de de romani, nu ca e administrat de alta tara. si oricum probleme cu granitele exista de cand lumea si pamantul, ca sa dau exemple recente: insula serpilor, serbia, bucovina, cadrilaterul, delta dunarii, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

e....osetia de sud ca granita apartine Georgiei, ca adminiatrare politica altei tari, mai exact Rusia. Aici Georgia avea tot dreptul sa faca ceva.

 

Sa-l citez pe Amon: "daca la tine vine unu si iti muta gardu cu un m inspre tine,ce faci? stai si zambesti sii ii multumesti?? "

Link to comment
Share on other sites

Zic unii la TV ca in zona Osetiei ar fi si zacaminte importante de hidrocarburi, poate de aia e Rusia asa implicata :) Ma gandesc la viata celor din Osetia, liderii locali au contat pe Rusia ca ii va pocni bine pe georgieni si iata acum pretul platit de locuitori - zecii de mii de refugiati (numai imaginati-va cum e sa pleci de acasa cu 2-3 lucruri pe perioada nedeterminata si fara cazare si masa asigurata :) ), capitala lor se face una cu pamantul... Ce sa mai zici de normalitatea vietii, de business, de prosperitatea zonei...

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

stiam de tsar bomba, dar nu cred ca doar rusii au arme nedeclarate. spre exemplu, era un mit [oameni din armata sustin ca ar fi adevarat] in care rusia a vrut sa atace romania pentru ca a refuzat asedierea cehoslovaciei ['68, primavara de la praga] si au venit rusii cu tancurile si romanasii nostrii le-au topit vreo 40 de tancuri cu o arma laser.

PS: http://www.flickr.com/photos/avi_abrams/339291829/sizes/o/

Edited by pasarel
Link to comment
Share on other sites

chestia asta cu bomba asta,e adevarata? sau doar un mit?? ca e cam dureros ce poate sa faca !!! avand in vedere puterea de distrugere si...... !!!

 

si cu Osetia,daca acolo sunt zacaminte importante,rusia iti dai seama ca deja sta in limba sa puna mana pe ele !! poate ma insel,daca da,corectati-ma,dar si faza cu tezaurul nostru.........in marea criza din perioada interbelica,daca nu ma insel,cine nu avea probleme o buna bucata de vreme?? RUSIA !!! deci........daca Osetia are,Rusia vrea sa ia !!!

Link to comment
Share on other sites

Arma laser, auzi...

Tsar Bomba nu e "nedeclarata", e celebra (cea mai puternica bomba detonata), dar impractica. Oricum cu peste 5000 de focoase active, cat au rusii, pot distruge toata populatia planetei de mai multe ori, dar care-i sensul? Asta-i problema acu', ne e frica de MAD? Ne intoarcem la Razboiul Rece?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

ne-am intors deja la razboiul rece. iar rusii din punctul meu de vedere nu atacau degeaba... si da! daca ei vor, ataca toata planeta...

 

dar ce fac rusii, ca bombardeaza civili, nu e normal. am vazut la stiri o batraica, ce putea sa fie mamaie, plina de sange si plangea... mi s-a rupt sufletul... pacat ca in razboaiele lor trebuie sa fie si civili implicati voluntar sau involuntar...

Link to comment
Share on other sites

"Tsar Bomba nu e "nedeclarata", e celebra (cea mai puternica bomba detonata), dar impractica. Oricum cu peste 5000 de focoase active, cat au rusii, pot distruge toata populatia planetei de mai multe ori, dar care-i sensul? Asta-i problema acu', ne e frica de MAD?"

 

Realizezi de fapt ca ultimul cuvant este al americanilor. Pana sa apuce rusii sa apese pe butonul rosu, ii rad americanii de pe fata pamantului. Si pentru asta nu e nevoie de armament nuclear . Sunt alte arme "nedeclarate" secrete, mai puternice si mai fiabile decat o bomba atomica prafuita.

Link to comment
Share on other sites

poate populatia e proasta insa conducerea e o elita de "oameni" destepti si puternici. Dupa mine conducatorii Rusiei sunt mult mai prosti decat cei americani si asta se stie

uite-te putin la Putin, un fost agent KGB si uite-te la Bush, un actual drogat.

 

In Rusia a fost ales Dmitry Medvedev pt ca Putin a vrut sa fie ales.

Bush mi se pare mai degraba 1 marioneta... condus de cineva din umbra, ca in The Wall

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.