www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"gardasil"...despre Cum Se încearcã Sterilizarea Femeilor în România


Guest u_morphine
 Share

Recommended Posts

Guest u_morphine

M-am gândit sã împãrtãºesc cu voi niºte informații medicale primite de la prietenii mei de suflet, Lori ºi Cati Cozmescu, el farmacist, ea medic de medicinã generalã... Voi reproduce integral mesajul de la ei...

"Gardasil", sau cum se incearca sterilizarea femeilor in Romania

 

Dragii mei, am primit de mai multe ori acest text si m-am gandit sa-l trimit, mai ales dupa ce am citit comentariile la articolul din ziarul Ziua. va las sa ganditi singuri daca se poate face un vaccin contra ... cancerului, care nu este o boala virala. De altfel, asa se si discuta in comentarii, care sunt foarte pertinente.

 

Am auzit ieri stirea asta, am verificat-o, e oficial; Trimiteti va rog tuturor celor dragi din tara, mai ales doamnelor si domnisoarelor, este esential sa cunoasca pericolele vaccinului pe care Madame Albright vrea sa-l vada introdus obligatoriu in tara noastra:

 

La Bucuresti ieri, Madeleine Albright, fosta Secretar de Stat SUA, l-a presat pe Primul Ministru Tariceanu, sa adopte vaccinul Gardasil, pentru "prevenirea cancerului de col uterin".

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-05-23&id=237691

 

Adevarul despre Gardasil, este cu totul altul:

 

In SUA unde s-a incercat deja administrarea "obligatorie" a vaccinului Gardasil, de catre politicieni vanduti cartelului farmaceutic, initiativa a fost deja invinsa, in toate statele in care-a fost propusa.

 

http://southernstudies.org/facingsouth/2007/05/texas-governor-defeated-on.asp

 

Cetatenii si-au dat seama ca un vaccin netestat pe termen lung si cu efecte secundare nestiute, sau stiute si deliberat ascunse, nu este sigur si nici necesar, mai ales injectat fetelor de doar 9 ani.

Efectele observate imediat, au fost dezvoltarea artritei in 9 femei, din cele peste 11.000 care au participat intr-un studiu clinic de scurta durata.

Chiar si pentru o femeie activa dpv sexual, vaccinul reprezinta un risc imens pe termen lung.

Infectia cu HPV este prevenibila prin alte mijloace ca si monogamia, testarea, etc.

Daca femeia a contractat totusi HPV, acesta este detectabil cu un simplu test Pap, iar abnormalitatile cervicale pot fi prevenite inainte de-a se transforma in tumori maligne.

In plus, in peste 90% din cazuri, virusul este eliminat complet din organism, la nastere, fara ca si copilul sa fie afectat.

Cand cineva ca Madeleine Albright, cea care cand era Secretar de Stat al SUA, a facut afirmatia ca pretul platit prin moartea a jumatate de milion de copii Irakieni, "a meritat" , incearca sa influenteze primul ministru al Romaniei in scopul "obligativizarii" acestui vaccin, orice om cu cap, trebuie sa-si puna intrebari, asupra adevaratelor motive pentru promovarea vaccinului Gardasil.

 

http://www.fair.org/index.php?page=1084

 

Cuvantul "obligatoriu" nu este in ghilimele degeaba:

NIMENI nu va poate forta sa va injectati Dvs. sau copiii Dvs. impotriva propriei vointe. Si in Romania, ca si in SUA, se poate alege exceptia pe baza religioasa de la vaccinari, lucru facut deja de multe grupuri si indivizi cu toate vaccinurile.

Nu degeaba rata autismului la copii, in acele populatii este zero.

Mai multe informatii atat despre Gardasil, cat si despre alte vaccinuri, gasiti aici:

 

http://www.909shot.com/

Link to comment
Share on other sites

auzi morfina, acum esti si doctor? tu chiar tii cu tot dinadinsul sa-mi confirmi in mod repetat imaginea pe care mi-au lasat-o pisihologii romani? daca intradevar esti si ceva asistent sau preparator pe la facultate mi se pare intradevar foarte, foarte grav si trist pentru o disciplina acum in formare si pe vremuri nedreptatita de catre comunisti in romania.

Link to comment
Share on other sites

auzi morfina, acum esti si doctor? tu chiar tii cu tot dinadinsul sa-mi confirmi in mod repetat imaginea pe care mi-au lasat-o pisihologii romani? daca intradevar esti si ceva asistent sau preparator pe la facultate mi se pare intradevar foarte, foarte grav si trist pentru o disciplina acum in formare si pe vremuri nedreptatita de catre comunisti in romania.

Faust, nu înțeleg care mai e problema acum. Bogdan a încercat sã tragã un semnal de alarmã. Cine are rãbdare ºi chef sã citeascã sursele, poate înțelege mai bine care sunt pericolele folosirii acestui vaccin. Cine nu, nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Faust, îmi pare rãu cã antipatia ta pentru psihologi, în general ºi pentru un psiholog de pe rgc, în particular te împiedicã sã citeºti cu claritate postul meu. Eu am reprodus integral un e-mail de la prietenii mei medici, el farmacist, ea medic de medicinã generalã, ambii având ºi o a doua specializare, în medicinã homeopatã... Inserarea linkurilor în mesajul lor mi-a lãsat deschisã posibilitatea propriei documentãri ºi propriei concluzii... posibilitate pe care o întrezãream ºi pentru voi, reproducând mesajul de la ei integral, pe rgc...

 

Eu nu sunt medic ºi concluziile medicale din acel mesaj nu-mi aparțin.

 

Dragoº, dacã verifici linkurile cu atenție, în special pe ultimul, vei gãsi acolo explicațiile pe care prietenii mei Lori ºi Cati, medici de profesie, le considerã absolut justificate.

 

Intenția mea era sã reproduc doar acel mesaj de la ei, în care ei semnalau riscurile folosirii acelui vaccin, presupunând cã unii dintre voi ați putea avea fete ºi v-ar putea interesa aprofundarea subiectului...

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Bogdan, te depaseste subiectul. La fel si pe prietenii tai, farmacist si medic de medicina generala, si medicina homeopata care NU este specializare. Am spus pisihologi, nu psihologi. Unde ai vazut tu psihologi pe aici?

Cine are rãbdare ºi chef sã citeascã sursele, poate înțelege mai bine care sunt pericolele folosirii acestui vaccin.

Fii serios Cyfer. Nu poate. Nu e ca la fotbal, ca sa te citez. Nu e suficient sa citesti niste 'surse'. Care mai e problema acum? Insusi titlul topicului se numeste Cum Se încearcã Sterilizarea Femeilor în România ceea ce este absolut aberant. Mai departe postul lui insiruie o gramada de tampenii evidente, scrise de un om care nu e de meserie care nu e nici informat corect. Cyfer vreau sa-ti spun ca semicultura e mai periculoasa decat incultura, de aceea eu sunt de parere ca fiecare sa facem doar ceea ce ne pricepem.

Intenția mea era sã reproduc doar acel mesaj de la ei, în care ei semnalau riscurile folosirii acelui vaccin, presupunând cã unii dintre voi ați putea avea fete ºi v-ar putea interesa aprofundarea subiectului...

Daca ai o fata pe care intentionezi sa o vaccinezi impotriva HPV nu medicul generalist este calificat sa te indrume. Cu atat mai putin farmacistul. Despre homeopatie, nici nu are rost sa o aduc in discutie, vaccinul anti HPV apartinand strict medicinei allopate, nicidecum homeopate.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Bogdan, este bine de stiut ca exista incertitudini. Se stie ca toata povestea vaccinurilor este una in mare parte "fabricata".. baietii cand ii vaccineaza pe africani ii omoara.. exista interese, Africa are resurse. Campanii de binefacere MY ASS! Daca asa ceva se poate acolo, se poate si aici.. aici s-a mai intamplat si cu altele: sarea iodata, fierul din paine, nimeni nu stie ca peste tot unde s-a mai introdus masura obligativitatii prezentei acestora s-a renuntat imediat, deoarece publicul nu a mai fost impartit in bolnavi si sanatosi, ci in hipo si hiper.. numarul bolnavilor dublandu-se.. mare grija la facerea de bine ca este ****** de mama!

Link to comment
Share on other sites

Fii serios Cyfer. Nu poate. Nu e ca la fotbal, ca sa te citez. Nu e suficient sa citesti niste 'surse'

Ok, deci sã înțeleg cã trebuie sã avem încredere în "autoritãți" ºi sã bãgãm în noi orice ni se cere, fãrã sã ne interesãm mãcar despre ce e vorba.

Toooooți suntem puțin... cobai :)

 

PS: eu sunt unul dintre cei care citesc prospectul înainte sã ia un medicament, chiar dacã mi-a fost prescris de medic.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Faust, specializarea în medicinã homeopatã este posibilã în alte țãri, mai documenteazã-te.

Dar nu asta era intenția deschiderii topicului... subiectul presupune informarea ºi aprofundarea legate de aceastã tematicã, pentru cei interesați, pãrinți care ar putea avea fete... tematica e abordatã dintr-o perspectivã, cea a prietenilor mei ºi a altora (vezi linkurile)...pot fi ºi alte abordãri, nu vãd care e problema...

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

:) Eu stiu ca ma lupt cu morile de vant, ca nu fac asta de ieri, de azi. Dar la facultate am mai invatat ceva interesant. E vorba de selectia naturala. Sau cum au spus romanii cu mult inainte, fiecare pasare pe limba ei piere.

 

Faust, specializarea în medicinã homeopatã este posibilã în alte țãri

Diferenta dintre noi e ca pentru tine sunt notiuni abstracte despre care ai citit cel mult in dictionar. Apropo, in ce tara au studiat prietenii tai homeopatia?

 

PS: eu sunt unul dintre cei care citesc prospectul înainte sã ia un medicament, chiar dacã mi-a fost prescris de medic.

Si eu :)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Ca tot suntem la cafenea, vreau sa profit de topicul asta sa abordez un alt subiect interesant. Vaccinurile se fac pentru prevenirea bolilor grave. Asa s-a reusit eradicarea unor boli (variola) precum si cresterea duratei medii de viata in ultimii 100 de ani. DAR, orice vaccin la unii indivizi are si efecte adverse, unul dintre ele putand fi chiar inducerea bolii respective. Mai spun o data, e vorba despre boli grave, invalidante. De exemplu, poliomielita. Asadar, nu poti obliga populatia sa se vaccineze. In schimb au facut altfel. In cazul in care te vaccinezi si faci boala, asigurarile medicale acopera cheltuielile; sa nu uitam e vorba despre boli grave, invalidante, cu evolutie lunga, de multe ori incurabile, care implica cheltuieli enorme. Daca nu te vaccinezi si faci boala, atunci asigurarile medicale nu-ti mai platesc nimic.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Ceea ce nu inteleg eu: Cine si mai ales DE CE incearca sterilizarea femeilor romane? Presupunand ca hazardatele concluzii ale lui u_morphine (sau ale anturajului sau) ar fi adevarate: cine o vrea frate, sa ne faca atata rau?

Paranoia cand imi vine / stiu precis ce-o fi mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Sint curios de fapt citi de pe aici stiu ce e aia HPV si cam ce consecinte are. M-as bucura sa stiu ca multi. E una din cele mai ignorate epidemii virale ale vremurilor noastre, si periculoasa tocmai prin ignorarea ei. Nu discut despre vaccinuri, obligativitate, africani injectati si alte lucruri. Doar despre faptul ca acest vaccin poate salva vieti (ale femeilor in primul rind), si despre faptul ca in general o popularizare cit mai mare a acestor lucruri nu poate fi decit benefica.

Link to comment
Share on other sites

"Ceea ce nu inteleg eu: Cine si mai ales DE CE incearca sterilizarea femeilor romane? Presupunand ca hazardatele concluzii ale lui u_morphine (sau ale anturajului sau) ar fi adevarate:cine o vrea frate, sa ne faca atata rau?"

Tu vorbesti serios? Daca Romania nu e atat de mediatizata si nu e o mare putere in lume, nu inseamna ca nu e un punct in agenda conducatorilor lumii :). Cine vrea sa ne faca rau? Simplu cei ce vor sa faca rau si sa prinda si restul lumii, DESCHIDETI-VA ochii, cititi, documentati-va asupra unor probleme si ajungeti sa intelegi cam ce se intampla, cand baiatul de sus a dat o alarma a facut un bine, dar ca de obicei mintea obosita si ignoranta nu poate gandi ceva nou din simplul fapt ca nu intra in armonie cu viata simpla pe care o are. Ignorantii vor incepe sa creada cand vor fi pusi fata in fata cu fapta implinita si se vor bate cu pumnii in cap ca nu au facut nimic cand au avut posibilitatea. Nu mai luati in ras, nu mai ignorati, si ganditi si cercetati mai intai.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Sint curios de fapt citi de pe aici stiu ce e aia HPV si cam ce consecinte are. M-as bucura sa stiu ca multi. E una din cele mai ignorate epidemii virale ale vremurilor noastre, si periculoasa tocmai prin ignorarea ei. Nu discut despre vaccinuri, obligativitate, africani injectati si alte lucruri. Doar despre faptul ca acest vaccin poate salva vieti (ale femeilor in primul rind), si despre faptul ca in general o popularizare cit mai mare a acestor lucruri nu poate fi decit benefica.

 

primul reply matur de pe forum. si eu cred ca nu sunt multi care stiu ce e aia HPV si care sunt consecintele. asta e. nu stiu de ce, dar am senzatia ca nici medicul ala generalist nu stie. asta e si mai trist. concluzia este, treziti-va fratilor si cascati bine ochii pe la ce doctori mergeti ca prostia nu are limite.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
"Ceea ce nu inteleg eu: Cine si mai ales DE CE incearca sterilizarea femeilor romane? Presupunand ca hazardatele concluzii ale lui u_morphine (sau ale anturajului sau) ar fi adevarate:cine o vrea frate, sa ne faca atata rau?"

Tu vorbesti serios? Daca Romania nu e atat de mediatizata si nu e o mare putere in lume, nu inseamna ca nu e un punct in agenda conducatorilor lumii :) . Cine vrea sa ne faca rau? Simplu cei ce vor sa faca rau si sa prinda si restul lumii, DESCHIDETI-VA ochii, cititi, documentati-va asupra unor probleme si ajungeti sa intelegi cam ce se intampla, cand baiatul de sus a dat o alarma a facut un bine, dar ca de obicei mintea obosita si ignoranta nu poate gandi ceva nou din simplul fapt ca nu intra in armonie cu viata simpla pe care o are. Ignorantii vor incepe sa creada cand vor fi pusi fata in fata cu fapta implinita si se vor bate cu pumnii in cap ca nu au facut nimic cand au avut posibilitatea. Nu mai luati in ras, nu mai ignorati, si ganditi si cercetati mai intai.

Da SKU, eu vorbesc serios, crede-ma.

Refuz cu idarjire sa cred ca exista niste "forte" care vor cu tot dinadinsul rau femeilor din Romania. Auzi aici frate, "hai sa starpim romanii prin sterilizare"!

Teoriile conspiratiilor antiromanesti sunt varii si care mai de care mai elucubrante. Asta cu sterilizarea e una noua! Iar cei ce le halesc cu lingura mare dau dovada de mai multa ignoranta si de o minte mai obosita decat cei care intreaba "cui bono?"

Si oare de ce ne-ar vrea raul? Pt a pune mana pe mareata noastra natura? Pe maretele ctitorii ale epocii postcomuniste? Sau pt ca s-au saturat de manele?

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Despre ce e ãla HPV ºi cum poate el “provoca” cancer de col uterin….sã vedem ce spun alții…

 

http://www.cancer.org/downloads/STT/CAFF2005f4PWSecured.pdf

 

Este vorba despre un document furnizat de American Cancer Society, sursa se regãseºte ºi în ultimul link din e-mail-ul reprodus de mine pe rgc. Citiți la pag. 20-21 ºi 27-29, despre “Uterine Cervix”… atenție la factorii de risc ºi la detectarea timpurie… Citez din pagina 20: “The primary cause of cervical cancer is infection with certain types of human papillomavirus (HPV),[…] Importantly, HPV infections are common in healthy women and only rarely result in cervical cancer”.

 

Verificați ºi sursa asta: http://www.909shot.com/Diseases/HPV/HPVInfection.htm

 

Mai departe citiți voi, din orice fel de surse, menționate deja sau nu, citiți complet, incomplet, în diagonalã, cum doriți ºi în funcție de câtã rãbdare, timp ºi interes aveți… Comparați informațiile, sursele, consultați cât mai multe opinii medicale ºi apoi luați decizii pentru fetele voastre…

 

Toate cele bune!

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Vin cu niºte completãri, la cele scrise anterior…

 

Am sã încep cu o întrebare pentru Faust: dacã tot ai afirmat despre postul lui Dragoº cã e “primul reply matur de pe forum”, sã înțeleg cã subscrii ºi afirmației lui, cum cã HPV “E una din cele mai ignorate epidemii virale ale vremurilor noastre, si periculoasa tocmai prin ignorarea ei”?

 

Pentru Dragoº ºi Costi, ați înțeles greºit care e sensul sintagmei folosite de prietenii mei în titlul e-mail-ului cãtre mine, sper sã fi citit mãcar sursele cu atenție…în fine, încercarea de “sterilizare” a femeilor în România, ºi nu din România, atenție!, ar fi trebuit sã vã sune vouã corect cum cã nu e vorba de nicio paranoia… Sã vedem posibile explicații ale acestei “hazardate” titulaturi:

 

1. un vaccin nou e precum o armã nouã, ambele “se cer” testate "valid", unde cantitatea de persoane expuse testului e deosebit de importantã, în context… citiți ce spun specialiºtii pe aici, de exemplu: http://www.909shot.com/Diseases/HPV/HPVHOME.htm

 

2. Balcanii continuã sã fie un butoi cu pulbere pentru Europa ºi noneuropeni cu diverse interese, mai mult, dintre fostele state comuniste, România a rãmas printre puținele țãri care încã mai înghit cam tot ce vine de la americani, cu ospitalitate de “licurici mici”, “axe Bucureºti-Londra-Washington” sau simpla simpatie a marii majoritãți din populație…

 

3. criza economicã actualã cumulatã cu creºterea nr. de locuitori, în plan global….cu întrebarea retoricã corelativã, de ce mai sunt conflicte armate, de ce se mai utilizeazã de cãtre unii sau alții armele NBC (nucleare, bacteriologice ºi chimice)? Cã sunt interzise sau nu, e irelevant…unii le folosesc pentru cã POT, regulile sunt pentru cei care nu pot, evident…

 

4. acest HPV nu dezvoltã cancer de col uterin, neapãrat, vedeți linkurile cu informații de la specialiºti, în plus, printr-un simplu test Pap, se pot rezolva de timpuriu eventualele leziuni, înainte de a se transforma în tumori maligne. În peste 90% din cazuri, virusul este eliminat complet din organism, la naºtere, fãrã ca ºi copilul sã fie afectat...aici intrã în ecuație marile carteluri, corporații farmaceutice, grupuri de interese, economice, financiare, politice…

 

5. efectele secundare produse prin administrare de Gardasil, singur sau în combinație cu alte vaccinuri, pot fi foarte grave, chiar cauzatoare de moarte, deci unde pânã acum femeile puteau sã rezolve eventuale leziuni de timpuriu, sã elimine virusul la naºtere ºi sã nascã fãrã ca ºi copilul sã fie afectat, obligativitatea de administrare a vaccinului va reduce din start aceste posibilitãți, iscând altele, destul de riscante, care pot duce la sterilitate, la alte afecțiuni grave ºi chiar la moarte...ºi nu uitați: Importantly, HPV infections are common in healthy women and only rarely result in cervical cancer…

 

Acest vaccin nu e pentru cancer, ci pentru un virus papilloma care e prezent ºi la femei sãnãtoase ºi a cãrui “prezențã” doar dacã se cronicizeazã, poate fi asociatã cu modificãri precanceroase sau canceroase în cervix…

 

6. în SUA chestiunea e încã sub “atenta” monitorizare a autoritãților federale...tentativa de a impune obligativitatea respectivã a eºuat…credeți cã e cazul sã se impunã altundeva, aiurea, vreo obligativitate?

 

Toate cele bune,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Obligativizarea "vaccinului" contra virusului papilloma necesita intr-adevar a fi combatuta. Aici sunt cu tine, e mai mare daraua decat ocaua.

Chiar daca se incearca prin ea dezamorsarea "butoiului cu pulbere" balcanic, solutionarea problemei cresterii populatiei la nivel global, balcanic si romanesc, combaterea crizei economice actuale, inlocuirea armelor ABC, imbogatirea actionarilor marilor firme farmaceutice si nu in ultimul rand starpirea romanilor. :)

Eu sunt in general impotriva practicii obligativizarii din partea statului a anumitor chestii ce tin de domeniul personal, vezi thread-ul cu "fumatul interzis".

Link to comment
Share on other sites

Da, sint perfect de acord ca de la HPV pina la cancer de col uterin este un drum foarte lung, si ca o campanie de constientizare a riscurilor aferente infectarii ar fi poate mai potrivita decit o vaccinare in masa. Pe de alta parte este bine ca exista acest vaccin, care pentru unele femei poate reprezenta o optiune apropo de siguranta personala.

 

Eu am o problema cu tot ce inseamna teorii ale conspiratiei, si a oamenilor care prefera sa se "sesizeze" si sa le "demaste" in loc sa inteleaga mai bine despre ce e vorba.

 

PS: Nu imi aduc aminte sa fi cunoscut prea multe femei care sa stie ce e aia test Papa Nicolau, d-apoi sa stie ca, pentru propria viata si sanatate, TREBUIE sa isi faca cel putin o data pe an... Si nu ma refer la femei de la tara...

Link to comment
Share on other sites

Am sã încep cu o întrebare pentru Faust: dacã tot ai afirmat despre postul lui Dragoº cã e “primul reply matur de pe forum”, sã înțeleg cã subscrii ºi afirmației lui, cum cã HPV “E una din cele mai ignorate epidemii virale ale vremurilor noastre, si periculoasa tocmai prin ignorarea ei”?

 

Bogdan, e posibil sa fiu obosit, dar nu inteleg unde e greseala in formularea lui Dragos. Nu vad nimic in neregula cu termenul 'epidemie virala' probabil imi scapa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

@faust, de ce ai asa un aer de superioritate fata de psihologi? si preotii sunt doctori, doctori ai sufletului, sau cel putin asa se zice. pregatirea in orice domeniu este la libera alegere a omului, si atat timp cat nu e ilegal nu inteleg de ce sari asa pe 'pisihologii romani'. sigur, nici eu nu vad cu ochi buni aceasta meserie deoarece creierul uman este ceva mult prea complex pentru a fi analizat in acest moment.

Link to comment
Share on other sites

am sa-ti explic de ce. in pimul rand, de la bun inceput, vreau sa stabilesc ca ei nu au absolut nici o vina. sunt victime ale faptului ca s-au nascut in romania. facultatea de psihologie a fost desfiintata de comunisti. nu stiu de ce. sau stiu dar nu face subiectul discutiei noastre. psihologia a fost, deci, o disciplina nedreptatita de sistemul politic. aceasta facultate s-a reinfiintat dupa aglomeratia din 89. dar, din nefericire, profesori nu existau. ce sa mai vorbim de profesori de calibru, traditie samd. e adevarat ca toti profesorii de calibru au murit in puscariile comuniste si invatamantul nostru universitar a fost distrus, dar continuitatea tot e mai mult decat nimic. va dura o perioada maricica pana sa se poata cladi o adevarata facultate de psihologie. iar generatiile de acum sunt generatii de sacrificiu. e nevoie de ei, unii vor avea bani sa studieze in strainatate dar tot nu stiu daca atunci cand se vor intoarce vor fi lasati de cei ramasi aici sa faca ceva, ca asa suntem noi, romanii. e nevoie de aceste generatii de asa zisi psihologi sacrificati, dar pana sa se formeze psihologi in romania vor mai trece ani. ce fac pana atunci cei care au nevoie de psihologi? nimic.

 

eu sunt medic, iar discutia de aici despre acest vaccin are un nivel foarte scazut. e normal, nu sunt oameni de stiinta aici. dar un psiholog bun nu poate cadea in capcana in care a cazut bogdan. si nu numai el, chiar si prietenii lui medici, colegi de-ai mei. sa nu crezi ca toti medicii sunt buni. din sutele de medici pe care ii cunosc ii numar pe degete pe cei buni. (vezi profesorii care au murit in puscarie) din aceasta incompetenta asociata cu paranoia unora, se nasc discutii ca cea din acest topic. in profesie esti intotdeuna asaltat de oferte comerciale care mai de care mai bine facuta din punct de vedere al marketingului. cum stii care medicament e mai bun si care mai prost? foarte greu. ceri de la firme studiile facute, si cu ceea ce ai invatat incepi sa discerni. apoi vezi rezultatele pe care le ai pe pacienti. dar unele studii pe care le primesti au greseli stiintifice flagrante. in acest caz, produsul respectiv iese din discutie. asa se intampla si cu acest subiect, gardasil. cei care sustin teoria conspiratiei fac greseli stiintifice flagrante. asta le tradeaza nivelul de pregatire, si asa iti dai seama cam cu cine vorbesti si cata credibilitate are. nu mai trebuie sa amintesc ca un psiholog nu poate aduce unui medic decat argumente medicale de gâgã. din pacate sunt si medici de acelasi nivel.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

in primul rand tin sa iti multumesc pentru ca te-ai deranjat sa imi raspunzi, si multumesc pentru explicatie, nu m-as fi gandit asa niciodata. am inteles ca tu esti medic, [daca nu ma insel, specializat in ortopedie? cate povesti as avea de spus despre un anume ortoped care s-a ocupat de oasele mele in trecut, dar nu e aici timpul sau locul pentru a fi istorisite] si respect faptul ca esti medic, stiu ce inseamna sa treci prin cea mai grea facultate posibila in printre cele mai naspa locuri din lume. dat fiind ca peste 80% din familie sunt medici, stiu ce inseamna si stiu cu siguranta din ce imi povestesc ca nu vreau sa urmez o cariera in medicina, chiar daca mi-ar fi placut. oricum, cred ca trebuie totusi admirat ca u_morphine a incercat sa fie de folos, chiar daca nu se pricepe, cum ai si zis tu, nu sunt oameni de stiinta aici. el doar a semnalat ceva ce a considerat ca este un potential pericol. acum, stii cum e, un om este inteligent daca crede doar jumate din ce aude, si intelept daca stie care jumatate sa o creada. sunt sigur ca exista un sambure de adevar in o poveste mediatizata in exces.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

facultatea de medicina este poate cea mai grea. bunica-mea in conditiile in care a iesit la pensie de pe postul de chirurg la cfr 2 sectia reanimare, imi povesteste cum ii placea sa invete si sa frecventeze mai ales anatomie. a trebuit sa se opereze de pietre la rinichi si am dus-o la floreasca. am instalat-o in pavilionul nou, am dat SPAGA la medici ca nu se poate altfel, am dat MITA la asistente, ca nu se poate altfel. si totusi, unul din fragmentele unei pietre, a apucat "sa se intepeneasca", nu stiu cum, pe nu stiu ce canal de ii provoca insuficienta renala sau asa ceva... pentru asta te pregateste romania de dupa '89? sa dai O CARUTA DE BANI si sa te omoare in spital? si totusi va spun ca romania este in procent de 89 90 % praf cu medicii din dansa...

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Faust, e bine sã clarificãm termenii cu care operãm, în context. Te mai întreb o datã, putem vorbi de vreo epidemie viralã HPV în România ºi dacã da, de ce tip? Te rog sã menționezi surse oficiale care vorbesc despre “epidemie HPV”…

 

În altã ordine de idei, te informez cã am fãcut „ºcoala” de psihologie la Viena, la maturitate ºi este a doua mea specializare, nu prima, pentru care am urmat facultate ºi master în țarã, la Cluj, respectiv Bucuresti. Sunt nevoit sã te informez cã prietenii mei medici practicã medicina in Franța. De ce recurgi la judecãți de valoare despre niºte oameni pe care nu-i cunoºti? Poți sã nu fii de acord cu ei sau cu mine argumentând pertinent ºi la subiect. E o discuție „de cafenea” ºi un subiect deschis, asta dacã nu ai sesizat deja. Conteºti ºi autoritatea specialiºtilor de la American Cancer Society, observ, conteºti ºi autoritatea celor de la National Vaccine Information Center…poate vii cu date ºi informații pertinente de la alte autoritãți în materie, ar fi de un real folos, celor interesați de subiect…

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Faust, e bine sã clarificãm termenii cu care operãm, în context. Te mai întreb o datã, putem vorbi de vreo epidemie viralã HPV în România ºi dacã da, de ce tip? Te rog sã menționezi surse oficiale care vorbesc despre “epidemie HPV”…

 

În altã ordine de idei, te informez cã am fãcut „ºcoala” de psihologie la Viena, la maturitate ºi este a doua mea specializare, nu prima, pentru care am urmat facultate ºi master în țarã, la Cluj, respectiv Bucuresti. Sunt nevoit sã te informez cã prietenii mei medici practicã medicina in Franța. De ce recurgi la judecãți de valoare despre niºte oameni pe care nu-i cunoºti? Poți sã nu fii de acord cu ei sau cu mine argumentând pertinent ºi la subiect. E o discuție „de cafenea” ºi un subiect deschis, asta dacã nu ai sesizat deja. Conteºti ºi autoritatea specialiºtilor de la American Cancer Society, observ, conteºti ºi autoritatea celor de la National Vaccine Information Center…poate vii cu date ºi informații pertinente de la alte autoritãți în materie, ar fi de un real folos, celor interesați de subiect…

 

Bogdan

 

tu ai citit titlul propriului tau topic??!! :)

 

e bine sa informezi lumea, da nu la modul asta paranoic. cum vrei sa ramana omul obiectiv cand tu pui problema in felul asta, de parca ai vrea sa declansezi o isterie de masa? halal psihologie... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.