www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Drumm Machine Via Midi


Recommended Posts

Incerc sa folosesc un drumm machine, bineinteles conectat via MIDI, ca sa obtin o calitate mai buna a tobelor din Guitar Pro.

Treaba functioneaza si sunetul nu e deloc rau. Tobele suna MULT mai real, insa problema este ca elementele de toba nu prea suna "la locurile lor", in sensul ca acolo unde am premier, drumm machine-ul imi bate cinel, unde am cinel imi, bate cazan si tot asa. Ca sa nu mai spun ca unele elemente nu le bate deloc...

Intrebarea este, foloseste cineva drum machine pentru asa ceva?

Si, daca da, exista vreo metoda de a face sa sune asa cum trebuie adica fiecare element la locul lui.

Bineinteles, intrebarea tinteste o eventuala metoda mai simpla decat rescrierea in intregime partiturii de toba :)

Link to comment
Share on other sites

Aha, multumesc mult !

Momentan nu imi dau seama, pe deplin, cum se face, dar voi incerca pe seara cand ajung acasa.

Sper sa nu fie prea dificil.

Codurile MIDI specifice fiecarui element sint date in manualul drum machine-ului sau sint generale (standard) ?

Intreb pentru n-am manulul si ma gandeam ca poate pot sa gasesc ceva, general valabil, pe net .

Link to comment
Share on other sites

Gasesti un manual aici: http://www.synthzone.com/midi/roland/tr505/manual.doc

Unde scrie ca poti seta din TR nota si canalul pt. fiecare instrument. Alternativ din piano roll poti lua notele la rand si vezi care carui instrument corespund. Nu-i greu, ca-s numai 16.

Eu te-as sfatui sa folosesti un sampler mai recent (vezi recomandarile lui dudu), ca TR-505 e cam depasit.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru manual. Am sa-l studiez si am sa incerc sa fac setarile necesare.

Desigur, 505-ul nu mai e, IN NICI UN CAZ, ultimul racnet in materie. Pe de alta parte am zis ca, daca tot il am, sa-l folosesc.

Am sa incerc si sampler-ele sugerate de voi, dar ma ia durerea de cap cand vad cat sint de mari (ca dimensiune electronica). Nu stiu cum o sa se comporte PC-ul meu. Am mai avut o tentativa, de genul asta, cu Steinberg Hypersonic. Tot asa,... mare rau de tot. De sunat, suna, dar si acolo m-am impotmolit tot in setari de genul asta...

Nu stiu ce sa zic, poate ca oi fi eu mai de moda veche, dar parca prefer, atunci cand se poate, sculele hardware celor software.

Oricum, am notat sugestiile.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Din DAW/sequencer trebuie sa-ti definesti un drum map specific....

 

Salut. Nu reusesc deloc sa gasesc acel DAW/sequencer, de care-mi spui. E specific oricarei variante de Guitar Pro? Eu am varianta 5.

Daca nu cer prea mult, incearca, te rog, sa-mi faci o "ghidare" mai exacta catre meniul unde se poate face o astfel de setare. Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Dudu, a mers exact asa cum ai spus. E OK. Multumesc mult !

Editarea e "destul" de facila. Spun destul, pentru ca, probabil, n-am stat eu sa gasesc cea mai buna cale :)

 

Gadjo, 200 giga + ??? Aoleu mama !!! Si cu ce-l "misti" ??? Mi se pare enorm, cel putin pentru mine...

Am sa incerc totusi si "session drummer " sa ved ce e cu el . Multumesc pentru sugestie !

Link to comment
Share on other sites

Libraria ocupa 200GB(ma mir, EWQL Platinum are 137, in schimb nu prea am fost atent la tot ce are BFD, aveau un pachet mai maricel) insa nu se incarca tot; si BFD mi se pare ca au o tehnologie DFD (direct from disk de la Native Instruments) in care in Ram se incarca doar inceputul sample-urilor si astfel ajungi sa ai un kit de 1 GB in 300 MB; in principiu iti trebuie macar 3 GB de ram sa mearga totul "smooth"; mai mult e inutil pentru ca Windows aloca maxim 2 GB pentru programe (maxim 2 GB fiecare) daca sunt pe 32 de biti, iar eu pana acum nu am vazut BFD pe 64 de biti (sau un sampler in general care sa fie pe 64 de biti)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.