www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Fel De Relic Strat.


Guest Poll
 Share

Recommended Posts

Guest Poll

Salutari! :)

Chitara asta a fost candva un squier vechi,pana cand am revopsit-o neagra(era rosie inainte),dar nu mi-o placut,asa ca impreuna cu un 'artist' ne-am hotarat sa facem din ea ceva mai diferit de restul chitarelor...si asta a iesit:

are in middle o doza de pe un yamaha pacifica,are jack'ul mutat in spate si ceva cheite de pe o chitara acustica :)

 

Poze:

 

ps:daca cineva este interesat de schimburi,sa nu ezite,astept oferte pe pm :)

post-5822-1214946837_thumb.jpg

post-5822-1214946895_thumb.jpg

post-5822-1214946934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Poll
Se mai poate canta pe ea? Cred ca ar da frumos pe un perete si nimic mai mult. Arata interesant. :) Hartia nu se decojeste? :)

 

 

da...de asta mi-a fost si mie frica,insa hartiile nu se decojesc fiind ca sunt lipite cu adeziv(aracet) special si am primit un fel de lac/ceara(tip spray)de la un prieten care lucreaza la ceva firma de afise,reclame,autocolanti, cu care am dat cateva straturi(insa trebuia sa fiu atent sa nu dau prea mult) si chiar se poate canta pe ea fara grija(am cantat pe ea destul de mult si e in ''mint'' condition :)

atata ca daca te aproprii prea tare de ea miroase un pic mai ciudat...dar it's okey.

Edited by Poll
Link to comment
Share on other sites

Guest Poll

e o copie strat cu siguranta...anyway,nu cred ca as avea sanse sa o vand pe e bay,chiar daca pretul meu ar fi cam 250 ron :)

Link to comment
Share on other sites

E super .

 

Eu in locul tau cautam si ceva poze haioase , si la headstock cautam niste Headline-uri .

 

P{entru cine vrea sa faca la fel :

 

Daca se slefuieste lacul de pe chitara se poate "casera" ( tapeta) cu hartie .Se lipeste foarte puternic si cu tapetin.Se unge hartia cu tapetin sau aracet diluat se lasa un timp foarte scurt ca sa se inmoaie dar sa nu se destrame , hartia de ziar este foarte higroscopica , este bine sa iai un ziar cu hartie mai caliytativa .Trebuiwe intinsa hartia cu grije sa nu ramana bule de aer dedesubt , in cel mai rau caz se inteapa '"bula" ca sa iasa aerul .Cand se usuca hartia se contracta( ea fiind intinsa in momentul "caserarii" cand este umeda .prin cobntractie se intinde foarte tare .Cu aracet cum a afacut colegul iese la fel doar ca trebuie sa ai grije cum diluezi ca sa nu se usuce prea repede sai sa nu lase urme albe.

Apoi dupa uscare dai cu lac incolor de calitate si ai un strat protector , in mai multe straturi subtirii.Si se lasa sa se usuce foart ebine intre straturi. Dupa o serie de straturi si dupa uscare complecta se poate slefui si lustrui .Eu neavand la o lacuire altceva am slefuit cu smirghel foarte fin umezit cu apa ( sau cu petrol) .Apoi cu pasta de dinti umezita.Si cu rabdare.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place, are un aspect asa de bar plin de fum, burbon, scotch, beer :) , dar imi e greu sa cred ca (initial am crezut ca e un fel de imprimeu, colant...) nu se vor jumuli.

daca-i casherat corespunzator , cum am descris nu se poate curata ( daca vrei sa dai jos hartia) numai dupa ce se inbiba cu apa si se inmoaie liantul .Tine foarte bine.Lacul trebuie sa protejze inpotriva umezelii , de fapt toate instrumntele din lemn sunt lacuite ca sa fie rezistente la umezeala ( sa nu absoarba umezeala)

Link to comment
Share on other sites

Guest Poll

am folosit paginiile unei carti in limba germana cumparata la un bazar de carti,vroiam sa sa fie cu pagini ingalbenite,invechite,ca sa dea aspectul acela de ...vintage :)

PS: foile nu se docojesc,am precizat si mai sus :)

Mesri pentru pareri :)

 

acuma din pacate sunt nevoit sa ma despart de ea,doresc sa imi achizitionez o electro-acustica...

Edited by Poll
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.