www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator


Guest Tazz
 Share

Recommended Posts

Salutare chitaristii de taote varstele...vreau sa imi fac(eu si cu tata) un amplificator de chitara... am schitele..imi fac si cablajul(cu un program pe calc)...oricum...imi trebuie un difuzor de minim 15 VA ....nu inteleg ce inseamna VA...a vrut sa scrie A(amperi) v(volti) nu stiu.

 

Citez:"Fig. 1: Schema de principiu a amplificatorului WASP

 

Difuzorul trebuie sa fie de minim 15VA pentru a suporta amplificatorul la putere maxima. Transformatorul poate fi recuperat din etajul audio sau cadre din televizoarele Rubin 102B sau se poate bobina pe miez de 10W, in primar 2200sp in secundar 108sp. Raportul impedantelor: 5k:8R.

 

Tabelul de mai jos contine valorile pieselor.

Piesa Tip Valoarea

R1 rezistor 68k

R2,R8 rezistor 1M

R3,R5 rezistor 1k5

R4,R6 rezistor 100k

R7 rezistor 33k

R8 rezistor 2k2

R9 rezistor 130R/2W

R10 rezistor 2k2/1W

C1,C3 condensator 47uF/50V

C2 condensator 100nF/250V

C4 condensator 500pF/250V

C5,C6 condensator 22nF/250V

C7 condensator 100uF/16V

V1 tub electronic 6H2? (6N2P)

V2 tub electronic 6?14? (6P14P)

 

Schema sursei de tensiune este prezentata in figura 2.

 

 

Ca si in cazul amplificatorului, mai jos este tabelul cu valorile pieselor.

Piesa Tip Valoarea

TR1 transformator 220V:220V

220V:6.3V

BR1 punte rectificatoare 250V/5A

R1 rezistor 220R/5W

R2 rezistor 2k2/2W

C1,C2 condensator 100uF/350V

C3,C4 condensator 47uF/350V

 

Filamentele tuburilor sunt alimentate in curent alternativ."

 

Am un difuzor pe care vreau sa-l cumpar...

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=493

 

acesta este...din specificatiile lui...imi puteti spune daca este de minim 15 "VA" ?

post-7512-1214414974_thumb.png

post-7512-1214415018_thumb.png

post-7512-1214415031_thumb.png

post-7512-1214415036_thumb.png

post-7512-1214415052_thumb.jpg

post-7512-1214415060_thumb.jpg

post-7512-1214415078_thumb.jpg

post-7512-1214415106_thumb.jpg

post-7512-1214415169_thumb.jpg

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

dupa cunostiinta mea, schema este un amp. SE, cu o singura lampa, deci, nu poate sa fie mai mare decat 10W, asa ca cred ca iti treb. un dif de 15W. Am avut eu un amp. Laney, Push pull (2xel84) la 15W, si tot avea celestion tube 10. In concluzie, cred ca treb. sa mearga celestion tube 10 cu ampul tau. Oricum, intreaba cei de la mcmusic daca au in stoc. Cunosc pe cineva, care acum 2 luni a vrut sa cumpere un celestion tube 10 de la mcmusic bucuresti si nu aveau in stoc.

Edited by ozzybui
Link to comment
Share on other sites

deci spui ca ar fi bun difuzorul? mai am difuzorul asta http://www.mivarom.ro/catalog/product_info...l1gve2sje33c8a7

 

PS; inca nu vreau sa il cumpar...poate peste 1 luna juamte...o0 sa iontreb atunci...

 

nu nu, intreaba de acum! pt ca nu fac foarte des comanda de difuzoare, si daca nu il au, dureaza ceva pana aduc!

Link to comment
Share on other sites

deci spui ca ar fi bun difuzorul? mai am difuzorul asta http://www.mivarom.ro/catalog/product_info...l1gve2sje33c8a7

 

PS; inca nu vreau sa il cumpar...poate peste 1 luna juamte...o0 sa iontreb atunci...

 

Eu nu as lua difuzorul ala pentru chitara, la cum arata pare mai degraba ca difuzor facut pentru instalatii audio Hi-Fi. La chitara trebuie un difuzor care sa sune foarte prost pe o instalatie audio Hi-Fi, adica sa raspunda foarte bine in plaja de frecvente medii. De obicei un difuzor bun de chitara are o plaja 70-5000, maxim 5500. Incearca sa iti iei un difuzor de minim 10", preferabil de 12".

Link to comment
Share on other sites

la difuzoare , care practic sunt niste " motare electrice" apar multe feluri de incarcare a iesiri unui amplif , rezistiv, capacitiv,inductiv asa ca Z( impedanta) se tot schimba si comportarea difului se schimba.Nemai vorbind de randament .

 

Asa ca firmele mai cinstite dau puterea in VA si inseamna aproximativ puterea fectiva maxima la care rezista bobina mobila fara sa se arda. Metodele de masurare al acestei valori insa sunt diferite de la firma la firma care intotdeauna aleg "standardele" de masurare care le convin mai bine din punct de vedere comercial.

 

Dina aceasta cauza vei gasi difuzoare foarte diferite ca si marime si aspect ptr aceiasi gama de frecvente inscriptionate cu aceiasi valoare in VA .

 

Sunt difuzoare SAL la aprox 100 lei de 210W ( scrie pe cutie) dar care rezista la aprox 30VA max. Un asemena dif este super ptr chitara SPA 3040 , cu bani mai multi se poate cumpara dif de randament mare Eminence 12TL dar costa aprox 300 Lei,

 

N-o sa gasesti difuzoare de chitara " de 12" cu putere mai mica nu prea se fabrica exista acestea amintite anterior cu puterile 150-250 W ( care real au max 30W) .Dif de 15VA n-am prea vazut de cand nu se mai gasesc RFT-uri .

 

Un difuzor cu randament mare poate sa sune aproape de doua ori mai tare decat un difuzor cu randament redus.La puterea aceasta mica de max 12W ( EL84 ) este bine sa ai difuzor de randanement mare ca sa ai putere radiata cat mai mare sa folosesti puterea statiei cat mai eficient.

 

Daca folosesti dif de medii de 10" este nevoie de cel putin doua intr-o boxa ca sa redea bune joasele.

Povesti despre randament , difuzoare , statii ,gasesti tot aici pe rgc.ro s-a mai discutat.

Link to comment
Share on other sites

karpi

bun...deci..ce ma sfatuiesti sa iau? :-? ca nu prea am inteles ce ai spus...deci terbuie sa fie de 12" ca daca e de 10"tre sa am 2 nu? uite...pe ala de 12" ( http://www.mivarom.ro/catalog/product_info...l1gve2sje33c8a7 )scrie 300W maxim...iar pe cel de 10"( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=493 ) scrie 30W nu stiu ce sa cred....mie mi se pare ca arata mai bine(adica e mai perdformant) cel de 10" zimi mai pe scurt...si mai pe itnelesul meu...care este mai bun...si dami te rog un link de udne pot cumpara difuzor acela de care ai spus

 

Blackthorn

 

 

Difuzor 30cm b1241/8ohm

 

Putere max: 300W

impedanta: 8 Ohm

sensibilitate: 92dB

frecventa: 25Hz - 4kHz

magnet : 50 Oz

 

pai nu e de emdii?

25-40000 ...

 

 

 

 

Later edit....am citit de vreo 5- ori ce mi-ai scris...as vrea sa stiu primul difuzor...ce putere reala are? ca eu pe ala ma axez mai mult.... decat pe cel de 10"

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

karpi

bun...deci..ce ma sfatuiesti sa iau? :-? ca nu prea am inteles ce ai spus...deci terbuie sa fie de 12" ca daca e de 10"tre sa am 2 nu? uite...pe ala de 12" ( http://www.mivarom.ro/catalog/product_info...l1gve2sje33c8a7 )scrie 300W maxim...iar pe cel de 10"( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=493 ) scrie 30W nu stiu ce sa cred....mie mi se pare ca arata mai bine(adica e mai perdformant) cel de 10" zimi mai pe scurt...si mai pe itnelesul meu...care este mai bun...si dami te rog un link de udne pot cumpara difuzor acela de care ai spus

 

Blackthorn

 

 

Difuzor 30cm b1241/8ohm

 

Putere max: 300W

impedanta: 8 Ohm

sensibilitate: 92dB

frecventa: 25Hz - 4kHz

magnet : 50 Oz

 

pai nu e de emdii?

25-40000 ...

 

 

 

 

Later edit....am citit de vreo 5- ori ce mi-ai scris...as vrea sa stiu primul difuzor...ce putere reala are? ca eu pe ala ma axez mai mult.... decat pe cel de 10"

 

Mie nu imi merge link-ul de la mcmusic. Difuzorul de care intrebi tu este mai mult pentru redarea frecventelor joase, frecventa minima de 25 Hz spune de la sine cam despre ce este vorba. El raspunde in grecventa pana la 4000 Hz, dar de obicei este folosit impreuna cu un difuzor dedical redarii frecventelor inalte si medii-inalte, astfel ca semnalul care intra in difuzorul de care spui tu este filtrat uindeva in jurul a 2khz sa zicem. Inca ceva, la 92dB sensibilitate este un difuzor cu randament mic, la acelasi volum se va auzi mult mai incet ca un Celestion Vintage 30 de exemplu care are sensibilitatea de 100 dB.

 

Problema nu este numai daca respectivul difuzor are frecventa de rapsuns intre 50-6000 Hz sa zicem, ci si curba de raspuns . De exemplu cat de tare reda unele frecvente sau altele, cum iti coloreaza sunetul. Pentru un cub cu 2xel84 in final parerea mea este ca ar merge bine un difuzor cu un sound mai british, ceva gen Celestion Greenback ar fi ideal, dar cam scump. Poti incerca si un Eminence Governor, eu am 2 bucati intr-un cabinet si sunt foarte multumit de cum suna. Sau daca nu esti dispus sa investesti 300 RON intr-un difuzor poti incerca difuzorul SAL care l-a recomandat Arpi, stie el ce spune, sigur l-a incercat.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic de acele difuzoare sal...poate nu am vazut eu difuzoarele care trebuie...dar sunt bune? par putin...cam mici...dina ela 2 as vrea sa iau...(ceva lowcost) caci nu dispun de bani...maxim 150 ron poate putin mai mult... vreau sa il folosesc daor inc asa...nu imi trebuie sa se audata foarte tare...cid aor de calitate...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic de acele difuzoare sal...poate nu am vazut eu difuzoarele care trebuie...dar sunt bune? par putin...cam mici...dina ela 2 as vrea sa iau...(ceva lowcost) caci nu dispun de bani...maxim 150 ron poate putin mai mult... vreau sa il folosesc daor inc asa...nu imi trebuie sa se audata foarte tare...cid aor de calitate...

 

celestion tube 10 este bun pt inceput, mai incolo iti mai iei unul si gata. Ala de 300w sau cat balmajesc ei ca au e dif de hi-fi, chitara o sa se auda nasol de tot prin el.

Link to comment
Share on other sites

am intrebat ...daca au in stoc in magazinul din bacau... difuzorul asta...si mi-au trimis un e-mail

 

Citez:"Buna ziua,

 

Difuzorul Celestion Tube 10 nu este in stoc. In schimb pot sa va recomand modelul Celestion G10 Vintage de 10'' la 250 Ron TVA inclus. Difuzorul se poate comanda si online. Plata se poate face prin banca sau ramburs, iar livrarea se face prin Fan Courier la domiciliu. Pentru produsele ce costa mai mult de 1000 ron, aveti transportul gratuit (cu conditia ca plata sa fie efectuata prin banca).

 

Pentru o comanda ferma, avem nevoie de urmatoarele date:

-produsul dorit

-nume, prenume

-adresa

-telefon

-serie si numar buletin

-cnp

 

Daca optati pentru plata prin banca, va voi elibera o factura proforma, cu care va prezentati la banca si efectuati plata. Va rog apoi sa ne trimiteti o copia OP-ului pe fax sau prin e-mail, iar noi va vom trimite produsul, acesta urmand sa ajunga la dvs. a doua zi.

 

 

Cu stima,

Andrei Grigore"

 

deci...nu am itneles un lucru...ei imi spun ca pot face o comanda online la care produs? la ala care mi l-a recomandat...sau la ala care nu-l au in stoc?

Link to comment
Share on other sites

am intrebat ...daca au in stoc in magazinul din bacau... difuzorul asta...si mi-au trimis un e-mail

 

Citez:"Buna ziua,

 

Difuzorul Celestion Tube 10 nu este in stoc. In schimb pot sa va recomand modelul Celestion G10 Vintage de 10'' la 250 Ron TVA inclus. Difuzorul se poate comanda si online. Plata se poate face prin banca sau ramburs, iar livrarea se face prin Fan Courier la domiciliu. Pentru produsele ce costa mai mult de 1000 ron, aveti transportul gratuit (cu conditia ca plata sa fie efectuata prin banca).

 

Pentru o comanda ferma, avem nevoie de urmatoarele date:

-produsul dorit

-nume, prenume

-adresa

-telefon

-serie si numar buletin

-cnp

 

Daca optati pentru plata prin banca, va voi elibera o factura proforma, cu care va prezentati la banca si efectuati plata. Va rog apoi sa ne trimiteti o copia OP-ului pe fax sau prin e-mail, iar noi va vom trimite produsul, acesta urmand sa ajunga la dvs. a doua zi.

 

 

Cu stima,

Andrei Grigore"

 

deci...nu am itneles un lucru...ei imi spun ca pot face o comanda online la care produs? la ala care mi l-a recomandat...sau la ala care nu-l au in stoc?

 

Adica direct pe siteul lor. Tube 10 nu e pe stoc si ei iti recomanda vintage 10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Andrei_T

un 6P14P iti da 6Wrms, deci o sa fie suficient difuzorul ala. puterea in VA este un pic mai mare decat puterea in W. dar nu tre sa-ti faci probleme cu difuzorul ala. sigur tine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.