www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O intamplare incredibila


s0rin
 Share

Recommended Posts

Mi s-a intamplat ceva incredibil Vinerea trecuta.Eram la munca si ma gandeam : oare cati din fostii hipioti ,ajunsi acum la varsta la care au alte procupari, isi tin chitarile acoperite de praf prin poduri sau garaje , nefolosit, si cati din cei interesati de chitara nu isi pot permite una dintr-un motiv sau altul.Si atunci l-am abordat pe patronul firmei pentru care lucrez (un om de nota 10) si l-am intrebat daca nu are ceva cunoscuti, fosti chitaristi, care ar fi dornici sa isi doneze intstrumentul la un tanar aspirant.El imi raspunde ca, cu o zi in urma a dus o chitara primita de la un prieten,care o tinea de ani de zile in casa, intr-un depozit fiindca nu mai avea spatiu si nici nu o folosea nimeni.Am ramas socat de aceasta coincidenta. Am incercat sa il lamuresc ca daca o tine in depozit, chitara se va transforma intr-o gramada de gunoi din cauza caldurii si a umezelii ridicate (eu locuiesc in Florida, umezeala ajunge pana la 90% uneori).discutia noatra a ramas neterminata, din cauza unori probleme de munca.

Intreg week-end-ul m-am gandit cum sa il conving sa mi-o dea mie sa i-o "pastrez", insa fara sa fiu prea insistent sau marlan.Luni cand m-am intors la munca, pe masa la care lucrez eu ,ma astepta un hardshell case Fender. Am ramas paralizat.L-am deschis si inauntru era un Fender, stratocaster, in stare foarte buna ( dupa cate pot sa apreciez eu, mentionez ca experienta mea in materie de chitara electrica este 0 ),avea doar mici zgaraieturi si ii lipsea tremolo bar ( de care oricum nu cred ca as avea nevoie).I-am multumit sefului iar el mi-a explicat ca mi-o da sa ma folosesc de ea ( to keep it worm) si ca mi-o va cere inapoi daca vreodata fiul lui va dori sa invete chitara( eu sper sa nu se intample :) )

De la prima vedere mi-am dat seama ca, chitara aceasta fiind veche are o valoare de care seful meu nu avea habar. Am avut dreptate, dupa cercetari pe Internet, folosind numarul de serie am aflat ca a fost construita in 1972 si ca pe piata de "vintage guitars" este listata la $4500.Deci un Fender de 33 ani , in conditie foarte buna ( nimeni nu l-a folosit in ultimii 15 ani) cu "case" original , ba mai avea si un set de corzi "noi" de vreo 15 ani "Ernie Ball"( oxidate bineinteles), cureaua originala Fender si chiar si o pana Fender la fel de veche.

Aceasta este toata poveste......insa dupa cum zicea scriitorul finlandez Nicolae Steinhardt :"Thi konig luste shin muligen pictur!" ..tradus " this thread is worthless without pictures!" atasez mai jos si pozele de rigoare.

 

 

 

P.S. Se pare ca fortat de imprejurari va trebui sa invat si sa o folosesc , ma refer la chitara.

post-53-1134196678_thumb.jpg

post-53-1134196707_thumb.jpg

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

You lucky bastard! Cel mai vechi Fender pe care am pus mana e din 82. Man, what a feeling!!! :) Imi inchipui cum e asta din 72...

Sa o stapanesti sanatos daca e asa cum zici tu! :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo ma, esti incepator total si prima ta electrica e un strat din '72.. Halal sa-ti fie!! . Nu pot sa zic ca nu ma oftic putin :)

Sa inveti repede sa canti la ea, ca e pacat de asa chitara sa stea degaba. Mult noroc si spor la chitaristica!!!

Heh s0rin nu e chiar incepator total. Are el niste filmulete postate pe undeva pe forum :)

 

S-o stapanesti sanatos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

moaaa cat noroc :) si eu care credeam ca daca as avea un gibson les paul sau un fender 60's stratocoaster sunt un om norocos :)

 

oricum sa o stapanesti sanatos si sa canti numai ce iti place pe ea (ce super arata :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

wow, I'm speechless. chitara aia presupun cã sunã heavenly (încerc sã fac o aluzie subtilã la niºte sound sample-uri cu ea), sã ai parte de ea. ce pot sã zic, spor la cântat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

dupa parerea mea omul ala o sa-si dea seama ce comoara ti-a dat si o s-o vrea inapoi..asa ca ai 2 sanse:

ori ii faci de petrecanie lui fiu-sau ori iti dai demisia si o intinzi in hawai....si te apuci serios de cantat... :)

p.s. sa o stapanesti sanatos... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uau! Am ramas masca citind .. si am ramas si mai masca cand am vazut pozele. Doamne, este geniala chitara. Probabil ca fisu' lu' patronu e vreun cioraper si n-are treaba cu chitarile :)

S-o rockaresti sanatos my friend !

 

PS: Vrem sa o auzim si clean si distorsed. Cand vei posta sampleurile, te rog sa canti cu pana Fender :)

Link to comment
Share on other sites

Iata si o mostra sonora,chitara e trecuta prin vamp si un mic combo Roland ( ambele primite decur and cacadou decra ciun).Din pacate s-a pierdut din calitatea sunetului la transformarea in format wmv. Sunt foarte foarte multumit de Roland.

 

ps:Hihi nu pot sa cant cu pana Fender deoarece eu folosesc doar degetele :)

 

pss:nu am putut sa incarc fisierul asa ca il puteti lua de aici :

 

Dupa blocurile grii

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

frumos.. foarte frumos.. ma bag si yo asha...

la magazinul guitarissimo exista de vanzare un fender stratocaster din '70 la 1000 euro... yo nu am bani s-o cumpar dar e pakt sa stea acolo... asha k fapt divers pt cei interesati!!!

 

va salut... Sarbatori Fericite!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.