www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi


Geiger
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Sustain-ul tine in mod normal de corpul chitarei, de constructia ei, de calitatea dozelor si, nu in ultimul rand, de efectul folosit.

Link to comment
Share on other sites

sustainul tine de toate:de corp in special, gat, cablu, amp, corzi, tehnica de vibrato etc

corzile tre sa fie bune : ernie ball, ghs, d'addario etc

offtopic: nu folosi corzi stainless steel.chiar daca tin cel mai mult iti rod fret-ul mai repede in timp

si fara belson si alte balarii...daca te respecti si iti respecti instrumentu.poate doar in caz de urgenta.

cat priveste grosimea corzilor, nush sincer dak face diferentza

Link to comment
Share on other sites

Sustainu nu tine aproape deloc de corzi, numa de chitara, modu de imbinare intre gat shi corp, shi lemn.

 

Offtopic: imi bag picioarele in ele corzi D`Addario, suna bine shi se canta foarte usor pe ele da se rup foarte usor, mai ales mi`u subtire, mai nou mi so rupt shi un La D`Addario, niciodata nu am patit asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

@barbarossa: eu am infinity steel si incepusem sa vad un pic de uzura la niste freturi si ma intrebam de ce

infinity steel-urile dupa vreo 2 luni (daca nu chiar mai putin) de la aplicarea lor pe chitara nu mai au acelasi sustain ca la inceput... :) ma simt dezamagit...inainte am avut fender si luni intregi nu am avut probleme cu ele...desi nu ai aceeasi viteza ca pe ghs

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema cu infinity ghs si va intreb,asa suna ele? infundat si cam fara medii?e drept metalic.

sunetul nu mi se pare bogat ,fluu,ci mai degraba intrrupt, si cam fara sustain.cele subtiri au inceput sa se curete si in loc de negru-gri obisnuit capata nuante de rosu(cupru oxidat).flexibilitatea lor mi se pare suspecta,vis-a-vis de aliajele care le compun.Concret, nu prea au rezonanta.Pe rece rece suna ca niste sarme.mentionez ca au doar o saptamana.

 

am doze duncan designed.am avut jackson cvr2 hum.cu aceleasi setari pe procesor duncan+ghs suna mai suna mai mult crunch)distors slab decat jackson cvr2 hum.(stock js 30)+fender terminate.

 

care aveti experienta, duncan designed suna mai slab jackson cvr2hum(stock seria JS) ??

ce sa suspectez dozele sau corzile?O fi intrebare de tampit dar ma asteptam la duncan desig.sa fie mai tari decat cele mai slabe doze jackson(jackson spun ei,nu scrie decat pe fata,pe spate No Name)

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

eu am infinity ghs si au nuanta de gri spre negru de care vorbesti; corzile trebuiesc sterse dupa fiecare cantare (daca nu le ingrijesti vor oxida mult mai repede); intrucat au un sunet metalic mi se pare logic sa nu aiba extrem de multe medoo, iar legat de flexibilitate, sunt destul de flexibile, mult mia flexibile decat cele d'addario pe care le aveam inainte (poate asa mi se pare)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema cu infinity ghs si va intreb,asa suna ele? infundat si cam fara medii?e drept metalic.

sunetul nu mi se pare bogat ,fluu,ci mai degraba intrrupt, si cam fara sustain.cele subtiri au inceput sa se curete si in loc de negru-gri obisnuit capata nuante de rosu(cupru oxidat).flexibilitatea lor mi se pare suspecta,vis-a-vis de aliajele care le compun.Concret, nu prea au rezonanta.Pe rece rece suna ca niste sarme.mentionez ca au doar o saptamana.

 

am doze duncan designed.am avut jackson cvr2 hum.cu aceleasi setari pe procesor duncan+ghs suna mai suna mai mult crunch)distors slab decat jackson cvr2 hum.(stock js 30)+fender terminate.

 

care aveti experienta, duncan designed suna mai slab jackson cvr2hum(stock seria JS) ??

ce sa suspectez dozele sau corzile?O fi intrebare de tampit dar ma asteptam la duncan desig.sa fie mai tari decat cele mai slabe doze jackson(jackson spun ei,nu scrie decat pe fata,pe spate No Name)

 

Sigur e de la doze. Corzile nu au o influenta atit de mare asupra nivelului, astfel incit sa nu mai ai la fel de mult distors.

Link to comment
Share on other sites

da, ar merge niste boomers

eu vreau sa imi iau corzile cele mai mellow. are cineva idee care sunt acelea?

 

bah, ce intelegi prin mellow? vrei sound de jazz? atunci, ia-ti flat-wound.

daca vrei un sunet mai moale (o idee mai cald) decat cel obtinut cu infinity steel, ia-ti corzi cu nickel wound nu cu stainless steel. Eu ti-as recomanda Ernie Ball Slinky.

bafta

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

:) Cum folositi voi chitara de vi se rup corzile? Si ce corzi.. La, Mi, Re.. nici daca mi-as pune mintea si forta cu ele nu cred ca as reusi sa le rup.

buna intrebare geiger :) . io am rupt o sg data o coarda de cand cant la gtr electrica si nici macar nu prea era vina mea :) (umiditate 90% si temperatura cel putin 35 grade celsius.)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

:) Cum folositi voi chitara de vi se rup corzile? Si ce corzi.. La, Mi, Re.. nici daca mi-as pune mintea si forta cu ele nu cred ca as reusi sa le rup.

eh nu e vba d cat le folosesti ca asa se rupeau toate daca e ca nu cantam numa p la acu (cant si eu zilnic p chitara cat pot d mult ca orice chitarist caruia ii place ce face si vrea mai mult ) , mie dp 2luni mi s-a rupt La (erau d`addario corzile) cred ca e o problema cu coarda aia, si tocma cand nu t astepti s rup :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

ce coincidenta eu am js 30 si i-am schimbat dozele stock cu duncan designed 102 si suna mult mai bine....

 

 

apropo de corzi ... mi-am cumparat un set de corzi "sit" .. au la parter la muzica... 21 ron cele pt floyd rose si 18 ron pt restu.... si suna mult mai bine decat ghs ca asta foloseam innainte...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Dean Markley costa mult mai putin de 50 Ron. Si da, si eu le recomand si le folosesc. Mai am de vanzare daca e cineva interesat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.