www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

D'ale calculatorului pentru chitaristi


Guest MMG
 Share

Recommended Posts

Acest topic este locul de discutie pentru cei care folosesc calculatorul pentru a procesa un instrument si/sau pentru inregistrari. Placi de sunet, software, configuratii hardware, toate aceste lucruri pot fi mai bine exploatate daca fiecare vine cu partea lui de experienta in domeniu... sau de intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Chiar ca e o initiativa buna :)

 

Uite chiar acum mi-a fost dat spre testare cuplul diabolic Ymaha SW1000GX + DSP2416 + AX44 + AX-16AT (adica practic tot sistemul).

 

Stii ceva despre placile astea? Caci tare ma mananca sa le cumpar (sunt si la un pret superb.. nu zic cat, doar ca-i sub 300 de Euro :))

Link to comment
Share on other sites

Daca le stiu? Hmmm, acum citiva ani mi-am strecurat cizmele paroase pe sub fustitele lor... :)

Sub 300 de Euro? Cumpara-le!

Desi sint un design deja invechit, componentele lor sint de foarte buna calitate - pentru ca invechit in ziua de azi poate sa fie si un monstru de scula cu care s-au facut albume de referinta...

Fie si numai pt citeva efecte de pe DSP Factory (si reverburile sint dintre cele mai bune) si merita banii astia.

Preampurile sint foarte bune, nu exceptionale, dar foarte bune, iar la banii astia sint geniale.

Tonurile de pe SW1000 sint bune si cu putina rabdare pot fi facute sa sune si mai bine (multilayering, procesare). La nivel de homestudio o SW1000XG este perfecta ca sa asterni repede un demo bun. Iar un avantaj pt care imi curg balele si mie dupa un SW1000XG este faptul ca poti sa montezi pe ea un daughterboard din seria PLG:

http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/List/M...PRODUCT,00.html

Iti atrag atentia asupra PLG150VL - este cea mai tare dintre ele, desi pretul ei este mai mic decit al celorlalte. Asculta demo-uri, cauta pe net pareri despre ea si VL70M (sint acelasi lucru, in forma diferita)! Daca imi pare rau de tot ca nu am o SW1000 este este si pt ca nu am cum sa-mi bag altfel in calculator o PLG150VL...

In principiu, software-ul de control si editare pt ambele placi, SW1000 si DSP Factory este matur si de calitate, iar driverele la fel, din cite stiu.

Sub 300 de Euro, iti iei un mini studio de productie foarte bun cu Yammie-urile astea! Si la 400 ar merita...

Link to comment
Share on other sites

MMG o sa abuzez putin de cunostintele tale :)

In primul rand ce softuri pentru chitara reomanzi ? Vorbesc aici de efecte in timp real.

Apoi care este diferenta intre un plugin VST si altul DirectX ?

 

Sper ca intrebarile mele sa nu para deplasate dar cunostintele mele in materie sunt destul de limitate :)

 

Multumesc,

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Abuzeaza, abuzeaza, sa am eu cunostinte cit poti tu sa abuzezi... :-)

Chiar in momentul asta nu am timp sa fac o lista de recomandari, asta imi va lua ceva vreme, pentru ca nu este scurta. Pina intr-o saptamina sper sa o gat.

Cit despre diferentele intre pluginurile VST si cele DirectX, acestea sint strict de format. Practic, pentru folosirea plugurilor VST iti trebuie o gazda VST (care de obicei foloseste drivere ASIO), iar pt cele DirectX o gazda... DirectX (care foloseste mai nou driverele WDM pt latenta minima - Sonar este un exemplu, facut de Cakewalk). Exista insa wrappere care permit folosirea pluginurilor VST in host DirectX si viceversa. Aceste wrappere sint la rindul lor plugin-uri, care arata ca niste rack-uri in care se incarca plugin-uri din celalalt format, cum ar veni. Un exemplu este Spin Audio VST DX Wrapper Pro http://www.spinaudio.com/products.php?id=2...8fee8479d9bef9b

Exista si o versiune freeware, Lite a acestuia.

Exemplul invers, al wrapper-ului VST destinat gazduirii de plug-in-uri DX este VB Audio FFX 16 Rack, pe care il gasesti la http://vb-audio.com/ , in sectiunea de produse. Vezi ca exista si o versiune freeware a acestuia, FFX 4.

Cam atit deocamdata, voi mai reveni treptat cu cite o selectie de plug-in-uri utile pt chitaristi.

Link to comment
Share on other sites

Aici este rezultatul unei cautari in baza de date de pe www.kvraudio.com pe criteriul distortion:

http://www.kvraudio.com/get.php?mode=resul...&sort=1&rpp=100

Sint si simulatoare de amplificatoare pe aici, ma rog, mai multe chestii care produc distorsiuni, unele nu tocmai pt chitaristi dar care va pot da idei ciudate...

Bineinteles ca am preferatele mele intre aceste plug-in-uri, dar mai bine uitati-va peste toate (sint vreo 63) si cautati ce va convine voua. Dupa ce le survolati putem discuta despre ele, mai ales ca unele, chiar freeware, sint foarte faine. Mai este unul care nu e trecut aici, dar care imi place mult, este TD-1X care este de gasit free aici

http://www.pxe.buntweb.de/downloads.html

Puteti incerca de acolo toate efectele, incl simulatorul X-Amp, sint interesante.

Link to comment
Share on other sites

Versiunea 3 a DSPCTRL http://www.xpi-software.net/DspCtrl.htm permite controlul ambelor placi.

Daca nu poti gasi decit o versiune anterioara sparta a acestui program, foloseste-o pe aia pt DSPFactory, iar pt SW1000 foloseste XGEdit http://www.yamaha.co.uk/xg/html/software/s_xgedit.htm . Help-ul de la XGEdit este bun ca sa intelegi structura placii. Sper sa mearga sub XP.

Site oficial pt SW1000

http://www.xgfactory.com/

Site oficial pt DSPFactory

http://www.yamaha.co.jp/english/product/proaudio/index.htm

sint si ceva driveri pt XP, vezi insa si ce versiune este pe site-ul cu DSPCTRL, ca si acolo e un pachet de driveri pt XP.

Link to comment
Share on other sites

Mai voi chiar ati intrat in niste detalii tehnice care chiar m-au bagat in ceata.

Daca eu vreu sa ma inregistrez pe mine sau o intreaga trupa in garaj , presupun ca am efect la chitara si nu imi trebuie o placa de sunet sa faca treaba asta, ce scule imi trebuie, pe langa pc microfoane si un mixer micut. Adica ce placa de sunet ar fi buna ca sa bag mixerul in ea sau direct outputul de la amplificatorul de chitara. Mentionez ca inregistrarea vreau sa o fac de buna calitate care daca o compar cu o inregistare profi sa nu ma faca sa imi para rau ca m-am chinuit atata.

In sensul asta vreau sa te intreb daca o palca de sunet creative audigy s-ar descurca sa scoata calitate ?

Ce softuri de inregistare ar fi mai bune ???

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

mmg, cearny intreba despre cum sa setezi gainul cand bagi un microfon in placa respectiva. mai explicit, cand am incercat sa tragem de la ampul meu cu un microfon sm57 trebuia sa dam gainul mai mic si nu am gasit setare pentru asa ceva. prin urmare inregistrarea a fost foarte proasta si am fost nevoiti sa tragem prin linie de la tape-out-ul amplificatorului.

 

razz, referitor la ce intrebare ai pus, foarte complicat de raspuns. scrie-ne mai intai ce echipament ai si o sa iti raspunde ce iti mai trebuie si cam cat de bine o sa'ti sune. ca o inregistrare profi, sanse nule, nu pt ca nu stii ci pentru ca nu ai destui bani, in schimb cu putin sarguinta poti inregistra la tine acasa ceva care sa sune foarte foarte bine.

si inca o chestie, sa ne zici daca vrei sa tragi direct in calculator sau pe alt suport (gen minidisc). si daca vrei sa tragi direct in calculator, inca o intrebare, tu ai placa aia audigy sau planuiesti sa ti'o cumperi?

Link to comment
Share on other sites

Pt DSP Factory trebuie sa folosesti un program de control (care seteaza incl toate gainurile), am spus mai sus care este acesta: "Versiunea 3 a DSPCTRL http://www.xpi-software.net/DspCtrl.htm" Cautati-l pe undeva si daca nu-l gasiti nicaieri merita cumparat de la producator, este ieftin si face, pt ca placile sint bune pt un studio.

Nu stiu daca se mai poate gasi un program freeware pt controlul placii (incl. gain, bineinteles...)... din cite stiu o alta varianta este sa folosesti programul XGWorks cu un plug care este o extensie de control al DSP Factory (desi poate ca este inclus chiar in arhitectura programului si nu este un plug, sau este un plug dar intra in pachetul programului, nemaifiind nevoie sa fie cautat in alata parte).

Haideti, cautati programul asta de control ca merita, dup-aia ar trebui sa aveti chiar o scula mishto din Yamaha asta. Cel de la care ati luat-o nu folosea nimic la control, se uita la ea, folosea Forta?

Link to comment
Share on other sites

mmg, o sa iti raspund tot eu, pentru ca cearny e plecat la munte zilele astea (sa ii uram distractie placuta!)

intr-adevar, din momentul in care ai facut tu precedentul tau post nu stiu daca el l'a citit sau a incercat sa vada daca gaseste programul respectiv si cum functioneaza. tipul care ne-a imprumutat placile habar nu avea nimic despre ele sau cum sa functioneze (eu tot nu imi dau seama ce cautau placile astea la el - probabile era doar un intermediar), dar cearny era convins ca o sa ii dea placile inapoi pentru ca, spunea el, oricat de bune ar fi, daca nu le pot controla sa fac ce vreau eu din ele (adica cele mai elementare chestii), degeaba le am!

poate ii scrii tu ceva sa il convingi sa incerce!!

acum, nu stiu ce sa zic, pana la urma e treaba lui pentru ca sunt banii lui, dar daca chiar e un deal bun, mi'ar parea rau sa il rateze.

Link to comment
Share on other sites

bah, am si eu o intrebare. zilele trecute, am incercat sa inregistrez ceva, bagand un cablu in chitara, unu in pedala (zoom 505 2)si din pedala, unul in calc (mic). am inceput sa cant, si am dat recorc cu sound forge. la ascultare, a iesit praf. faza e ca se auzea foarte naspa, adica, barele alea (osciloscop sau cum se cheama), era toate la maxim. am incercat sa bag si prin line, dar tot asa. am schimbat programul, am incercat cu sound recorder, si tot asa se auzea. oare de la ce sa fie ???

Link to comment
Share on other sites

O sa intreb acum ceva ce are legatura tangential cu chitara . Care e calea cea mai buna de a scoate (pe cat posibil ) vocea de pe o piesa. E mult mai frumos sa repeti pe un negativ decat de pe midi si in cazul in care incerci sa scoti respectiva piesa vocea de cele mai multe ori te incurca.

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul
bah, am si eu o intrebare. zilele trecute, am incercat sa inregistrez ceva, bagand un cablu in chitara, unu in pedala (zoom 505 2)si din pedala, unul in calc (mic). am inceput sa cant, si am dat recorc cu sound forge. la ascultare, a iesit praf. faza e ca se auzea foarte naspa, adica, barele alea (osciloscop sau cum se cheama), era toate la maxim. am incercat sa bag si prin line, dar tot asa. am schimbat programul, am incercat cu sound recorder, si tot asa se auzea. oare de la ce sa fie ???

 

iesirea din pedala trebuie sa intre in linein nu in mic. Intrarea de mic din PC este foarte sensibila, si are o alta impedanta decat iesirea din zoom. Cu linein va merge cum te astepti. Daca mai apare efectul acela (care se numeste clipping), trebuie sa micsorezi volumul fie din placa (volumul de inregistrare) fie din zoom.

Link to comment
Share on other sites

hmm. am bagat prin line in. acum, se aude mai bine (ca am dat si volumul la jumatate), dar au aparut alte probleme.

1 - Cand bag pedala in calc, parca se pierde din gain :)

2 - Cand dau record prin line in soundforge, din pacate nu-mi inregistreaza stereo, ci mono (cred), ca doar osciloscopul din stanga se misca, iar cand e de imprimat, se imprima doar pe banda de sus, nu si pe cea de jos (cum ar fi normal).

 

Oricum, problema cu gainul era si cand bagam prin mic, so cred ca e de la placa de sunet.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca se intampla asa, tu bagi un jack mono intr-o mufa stereo, deci canalul stanga va lua semnalul, iar cel doin dreapta va face contact la masa, deci nimic. Poti oricand dupa ce inregistrezi sa compiezi ce ai pe canalul stang si in dreapta daca lucrezi cu soundforge. Cel mai bine ar fi sa treci la Adobe Audition care are optiune de a inregistra pe ambele canale din unul singur la sursa.

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul
aha, thanks for the advice (era logic da nu m-am gandit :)). hmm.. acum am inteles care era faza.. dar, n-am inteles faza cu gainul, parca se pierde, se aude si un pic mai incet. dar ma rog, o sa trec pe adobe soon.

 

gain-ul pe care il pierzi nu e gain 'real' - adica nu pierzi din gain-ul zoomului. Cand bagai in microfon, clipping-ul care aparea iti dadea impresia ca ai un gain mai mare (clippind-ul (ca rezultat) e asemanator cu distors). Acum ce auzi tu e gain-ul real setat din zoom. Umbla la efect, da-i gain mai mare. Ce ai pierdut nu era real, si era de calitate proasta.

Link to comment
Share on other sites

thanks forestiere B)

 

Am nevoie de help

 

We've got this:

1 : Un fel de pick-up, nu stiu exact cum se numeste, patofon sau megafon (cva de genu), prin care bagam 2 chitari (prin tape).

2 : Un mixer (ma rog, nu il mai avem, da facem rost) Behringer cu 7 canale.

3 : Fender Bass Amp 25 W (nu stiu daca chiar ajuta cu ceva pentru ce vrem sa facem)

4 : 2 Chitari electrice + 1 Bass

5 : Microfon

6 : Zoom 505 II and Digitech Grunge

7 : PC :)

 

Noi vrem sa inregistram melodiile, prin calculator cu Sound Forge sau un program de genul. Intrebare mea este: Ne poate ajuta cineva cu asta? Adica, sa ne explice (sau sa-mi explice mie :)), cum se face. Ca noi am mai inregistrat prin calc, dar se auzea naspa rau. Si hmm.. as vrea sa se auda si calumea (ma rog, nu extraordinar)

Cearny, stiu ca tu te pricepi :). Sau forestierul, sau cine stie. Pls, we need help. Dau o bere :(

Link to comment
Share on other sites

Daca nu aveti tobe, atunci sfatul meu e sa folositi un soft de multitrack si trageti fiecare in parte pe canalul lui, dar nu simultan. pentru mai multe detalii ma gasesti pe yahoo sau PM.

 

Daca aveti tobe, varianta de mai sus este in continuare valabila pentru ca tobele le veti scrie pe calc. in programul de multitrack. Vor suna sintetic dar oricum vor suna mai bine decat nishte tobe sonorizate neprofesionist.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.