www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help!


Guest ragaiat
 Share

Recommended Posts

Faceti-ma sa inteleg, e diferenta clara intre Jackson si Fat Stratocaster? Ca prefer Jackson, dar e puuuutin mai scump... Daca gresesc, ziceti. Fara pedala sunetul e bun de ceva?(adica e obligatorie, necesara sau recomandata?)

 

Inainte de a posta, arunca o privire si pe ce-ti raspund ceilalti!

 

Tu ia-ti o chitara, un amp, invata ceva game, acorduri etc si apoi va veni vremea si pt sunet!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Baumwolle
o pedala buna e EHX big muff... (pink floyd, santana... old school fuzzy sound... ) 200 si cva de roni...

 

Big Muff-ul este o pedala buna, insa nu e deloc pentru un incepator si pentru volume de apartament. :)

Link to comment
Share on other sites

În privința efectelor de chitara:

- citeºe articolul recomandat mai sus;

- acceseazã web-site-urile producãtorilor de efecte (analogice ºi digitale), respectiv paginile cu demonstrații ºi sample-uri de sunet (precum http://www.bosscorp.co.jp/demos/en/# , sau http://www.marshallamps.com/product.asp?pr...eType=DOWNLOADS)

 

Desigur ca prezența efectului nu este obligatorie, ci doar deseori recomandatã (iar tipul ºi ponderea efectelor se aleg în funcție de genul de muzicã, de stilul de interpretare, de efectele/senzațiile ce se doresc produse).

 

Fara pedala sunetul e bun de ceva? (adica e obligatorie, necesara sau recomandata?)
Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

eu zic ca ramai la Fat Strat si Fender Champ 600. Despre pedale, treb. sa zic asa : Un amp Fender, mai ales clasa A nu prea iubeste pedale de driver. S-a mai discultat prob. asta pe forum. Eu zic sa-ti cumperi DS-1, care costa 185 RON la guitar shop. Daca nu esti din Bucuresti, avantajul tau este ca cumperi toate produse de la guitar shop si scapi bani de livrare pentru fiecare scule. Daca vrei neaparat metal, NU CUMPARA metal zone pentru ca nu se poate compara cu pedala Metal Muff (ca constructie, pret, calitate de sunet, zgomot, ect). Am avut si metal zone si Metal Muff si am realizat lucru asta.

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=42 ia-ti chitara asta cu un humbucker(doza dubla) ca sa ai diversitate muzicala si pe parcurs o mai poti imbunatati. E foarte ok dpdv calitativ pt pretul ei.

SI ca amp iti recomand un roland cube 30x . In total te ajunge cam la 16 mil. Insa daca n-ai atat poti lua cube 20x ... care pentru un an 2 cat ai sa canti in apartament e mai mult decat de ajuns. Cu 20x cred ca intri in cei 1500 ron.

 

Daca nu vrei sa mai dai bani pe pedale.

Cu strat si fender champion nu o sa ai distors pt death nici daca bagi ampu la 700 de volti sa arda lampele ca soarele.

Insa daca vrei pedala +1 pt metal muff l-am avut si poate multe.

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Problema e ca nu am incercat NICIO ghitara pana acuma si niciun amplificator, de aceea intreb si io pe altii...poate ei au experienta...Vad insa ca parerile sunt impartite. Unii recomanda Telecaster-ul , care e mai ieftin si copie de Fender, axat pe SS, altii recomanda Jackson, care e in ochii mei mai bun ca Squier, dar si mai scump, cu unul sau 2 H. Toata lumea vorbeste despre pedale, iar amplificatorul ramane Fender Champion 600. Dar daca folosesc pedala de OD sau distors, amplificatorul nu trebuie schimbat?( asta e bun pentru clean, parca)

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

este normal ca parerile sunt impartite pentru ca fiecare are gustul lui. Am vorbit de la un topic asemanator si zic din nou : orice chitara este buna pentru inceput, nu conteaza cat costa. Chiar daca cumperi acum o chitara de 1000E, nu inseamna ca este perfect pentru tine. Aici, tu pui cerintele tale, genul tau de muzica si iti ofera niste idee orientative. Luand in considerare parerile de aici, ia-ti orice crezi si simti ca e bun pentru tine. Dupa un anumit timp, o sa dai seama ca ce tie iti mai treb. de la chitara aia. La fel si ampificator. Acum spun ca ampul Fender are un clean frumos si nu prea iubeste pedale de driver, dar nici nu dai seama ce e clean bun si de ce nu iubeste pedala de driver. Treb. sa auzi, sa intelegi. Dupa aia mai schimbi doza, chitara, amp, pedala, ect..... Crede ma, si eu am inceput la fel. Am cumparat multe scule si acum inca in continuare sa caut ceea ce se potriveste pentru mine. Bafta mult.

Link to comment
Share on other sites

Huh! Chitara buna vine cu un pret pe masura. Daca e sa intebi multi o sa zica ca iesi mai bine cu Squire Stratocaste ( si telecaster nu-i copie fender, e tot de ei facuta) decat cu jackson care in mare parte sunt niste porcarii( astea care se invart in jurul a 9 milioane). Ampul ala nu se merita sa-l iei acum. Ia-ti un roland cum ti-am zis sau un vox mai micut pentru inceput.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Champ 600 singurel, la volume decente, iti scoate clean, poate un clean mai murdar in functie de dozele de pe chitara, de aceea iti trebuie macar o pedala care sa murdareasca sunetul. DS-1 e o alegere foarte buna pentru rock, cu Metal Muff cred ca poti intra si pe teritoriul hi-gain. Trebuie sa-l contrazic la faza asta pe Ozzybui, am Champ 600 si am pedale de distors si sunt mai mult decat multumit de sunetul obtinut.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nu am incercat NICIO ghitara pana acuma si niciun amplificator, de aceea intreb si io pe altii...poate ei au experienta...

No, inseamna ca putem discuta aici in contradictoriu cateva zile bune si tot n-o sa te convingem ce chitara ar trebui sa-ti cumperi.

Asa ca documenteaza-te, pune mana pe o chitara (orice chitara) sau cumpara-ti un ieftina, vezi daca-ti place, invata cu ce se mananca si atunci cand o sa stii ce caracteristici sunt esentiale in alegerea unei chitare, cum functioneaza un amp, o doza, un tremolo, o pedala de efecte, ori te lamuresti singur cam ce ti-ar trebui ori vei reveni pentru un sfat, de data asta in cunostinta de cauza.

Acum e prematur.

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Raman la Squier, dar Tele Custom sau Fat Stratocaster? Diversitate muzicala, dar nu cumva Fat-ul e inferior Tele-ului? Are doar un H! Dupa cate stiu, P90 reprezinta un single-coil inspre humbucker, dar foarte putin mai subtire(clean). In acest caz, merita Tele Custom II in favoarea unui Fat? Folosind knoob-urile de pe ghitara pot sa schimb tonul considerabil de la clean la hum? Sau imi trebuie neaparat S si H?

Cred ca o sa iau un Roland 20 sau 30 X...

 

STIU CA SUNT SUCH A MORROW, DAR NU-MI PERMIT SA GRESESC!... :)

Link to comment
Share on other sites

Single coil si humbucker nu se refera la sunet si nu reprezinta sunet clean sau distorsionat. Chitara singura nu scoate sunetul distorsionat indiferent de doza. Acu degeaba vorbesti de doze si schimbat ton din potul de chitara daca nici macar nu stii ce sa asculti in tonul chitarei. Nu are rost acum sa te complici cu lucruri pe care le cunosti cu timpul iti dai seama ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Am urmatoarele propuneri:

amplificator VOX: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424

amplificator Roland: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=247 sau http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=247

Care e diferenta dintre ele? Aud ca amp-ul cu tub e foarte greu de intretinut si schimbat tubul o data la 1-2 ani...? Ce sa aleg in cazul asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Junk Yard:

morrow=netrebnic, ticalos, nemernic, cretin, nenorocit, prost, imbecil, ipocrit (in sensul de prost, inapoiat; iti alegi tu un sens...I'm off-topic.I know), parca asa stiu...cauta pentru siguranta in dictionar EN-RO

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

SKU:

Nu te enerva, nu asta era scopul meu, multumesc oricum pentru sfaturi, cred ca o sa raman la Fat Stratocaster si VOX...stai sa calculez...da! intra bine, poate la 50 RON gasesc si o husa... :)

 

Frate, asa se pronunta( parca...ciudat, nu?) Poate ai dreptate... :)

Link to comment
Share on other sites

Exact cum spuneam... O dam in balarii pana cand rezolvam toate problemele din dictionarul englez-roman. :)

N-aveti cum sa-l lamuriti, pentru ca o sa vina cu intrebari de fiecare data cand primeste un raspuns. Unu-i spune ceva, altul altceva, intervine confuzia si lipsa totala de experienta si intra in ceata complet. Au mai fost cazuri.

Si asta e din cauza de lipsa de informatie. Sa stie ce-i aia o chitara electrica, cum e construita, cum functioneaza electronica si dupa aceea o sa inteleaga.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Am cel mai bun sfat pentru tine: stai 3 luni de zile incepand cu acest moment si citeste zilnic posturi pe forum, cauta pe net reviewuri si filmulete etc. Dupa prima luna de zile poate vei dori scule complet diferite fata de cele propuse aici, tocmai pentru ca te-ai documentat mai mult. In plus, incearca sa intrebi si tu prin vecini cine mai are chitara electrica in orasul tau, iti vei putea face alegerea mult mai usor, daca vezi in fata ta macar o singura chitara electrica. Sau macar, daca nici asta nu vrei sa incerci, mergi intr-un magazin de chitari si cere-i vanzatorului sa-ti ofere 15-30 minute din timpul lui, pentru ca esti interesat sa cumperi o chitara electrica dar nu stii cu ce se mananca. Si tot e mai bine decat sa te orientezi dupa poze de pe net (adica dupa forme si culori).

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Ultima intrebare:la magazinul Muzica din Bucuresti aflu cate-n luna si-n stele despre stuff like that? Au aia chef de mine?...Teoretic da, ca sunt un posibil client, dar pun raul inainte. Nu stiu de ce nu intelege nimeni ca nu am pe NIMENI cu chitara la care sa merg, asa ca stresez si eu pe cineva care presupun ca are!(forum-istii)

La vara merg la Muzica si al dracu sa fiu de nu le-ncerc pe toate...si iau ce-mi pica mie bine... dar speram ca ma va lamuri cineva scurt si la obiect.Adica din cate vad si aud pe ici, pe dincolo inteleg numai chestii in totala opozitie, deci nu-mi ramane decat sa merg sa incerc vreo cateva... Corect? Toata treaba e ca nu-mi permit una scumpa, nu am experienta deloc si daca iau una ieftina nici nu ma pricep sa o vand, modific, adaug efecte, schimb corzi, acordez...etc. Deci trebuie s-o nimeresc din prima, si e cam greu...

Link to comment
Share on other sites

Ultima intrebare:la magazinul Muzica din Bucuresti aflu cate-n luna si-n stele despre stuff like that?

 

Au aia chef de mine?...

 

Teoretic da, ca sunt un posibil client, dar pun raul inainte.

 

La vara merg la Muzica si al dracu sa fiu de nu le-ncerc pe toate...si iau ce-mi pica mie bine... dar speram ca ma va lamuri cineva scurt si la obiect.

 

As vrea s-o vad si pe asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Ultima intrebare:la magazinul Muzica din Bucuresti aflu cate-n luna si-n stele despre stuff like that? Au aia chef de mine?...Teoretic da, ca sunt un posibil client, dar pun raul inainte. Nu stiu de ce nu intelege nimeni ca nu am pe NIMENI cu chitara la care sa merg, asa ca stresez si eu pe cineva care presupun ca are!(forum-istii)

La vara merg la Muzica si al dracu sa fiu de nu le-ncerc pe toate...si iau ce-mi pica mie bine... dar speram ca ma va lamuri cineva scurt si la obiect.Adica din cate vad si aud pe ici, pe dincolo inteleg numai chestii in totala opozitie, deci nu-mi ramane decat sa merg sa incerc vreo cateva... Corect? Toata treaba e ca nu-mi permit una scumpa, nu am experienta deloc si daca iau una ieftina nici nu ma pricep sa o vand, modific, adaug efecte, schimb corzi, acordez...etc. Deci trebuie s-o nimeresc din prima, si e cam greu...

 

 

N-ar fi totusi mai simplu, mai comod, si mai milostiv fata de nervii altora sa folosesti Internet-ul, ca-i mare si gata sa te ajute? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Baumwolle:

Pai...ba da, da' mi-era prea lene... :) Daca tot s-a oferit omu'...i-am si multumit!

Dimitriyus:

Ce anume?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.