www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Din Start...


Guest gerry
 Share

Recommended Posts

Guest gerry

In primul rand as vrea sa va salut pe toti si sa va spun cateva lucruri despre mine. Sunt varza total in ceea ce priveste chitara dar de curand m-am decis sa-mi iau inima in dinti si sa incerc sa invat sa cant la acest minunat instrument. Zis si facut, m-am dus ca berbecu SINGUR la Carfur si mi-am cumparat DELSON, electroacustica. Eram atat de bucuros cand am platit-o incat am uitat sa dau macar cu degetu peste corzi sa vad daca suna...

Bineinteles ca odata ajuns acasa m-am pus pe...zdranganit, la propriu, instrumentul meu minunat vibra, tiuia, facea orice altceva inafara de ceea ce trebuie, adica sa se acordeze...Am constatat cu stupoare ca oricat as fi intins corzile(pana au pocnit)tot atingeau griful...Mi-a pierit tot elanul, eram disperat.

Sun alti prieteni care mai stiu cate ceva despre chitara, imi iau portia de "de ce te-ai dus singur, de ce te-ai grabit,...etc", trecem la REPARATII. Schimbam corzi, sei, praguri etc... degeaba, tot nu iese.

Acum, stau si ma uit la chitara si ea la mine, resemnat...

Link to comment
Share on other sites

vibra, tiuia, facea orice altceva inafara de ceea ce trebuie, adica sa se acordeze...adica vroiai sa o acordezi si doar tzauia sau cum?

ar trebui sa explici un pic mai clar care e problema:)daca atingeau corzile..degeaba ai tras de ele.

 

dupa cum zici are o problema la cordar.ori e prea jos ori lipseste:)

 

spune mai clar cum se comporta si poate o sa vina altii mai experimentati sa ajute,.

 

numaibine:)

Link to comment
Share on other sites

Guest gerry

Pai, cred ca am garantie...da am aruncat cutia de la chitara si s-ar putea sa am surprize...

Problema sta in felul urmator : corzile sunt atat de aproape de grif incat in momentul in care le articulezi ating griful (tastele sau cum se numesc) si bazaie.

Edited by gerry
Link to comment
Share on other sites

Guest gerry
Cel mai bine pune niste poze cu cordarul si cu grifful in detaliu sa vedem cum ating corzile acolo. Probabil trebuie inaltat

 

Cam asa ar fi, adica ar trebui inaltat cordarul...

Poze o sa fac daca nu o pot schimba cu alta noua.

Link to comment
Share on other sites

Guest gerry

Am sunat la Carrfour, nu mai au momentan pe stoc DELSON... :)

Totusi, o sa ma contacteze, cand vine urmatorul lot. Ma apuc sa-i fac vo doua poze sa vedeti si voi despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest gerry

Am fost la Carfur cu chitara in mana...

Ca e "Produs expo" si nu am garantie, ca nu e seful de raion, ca nu e casiera care mi-a facut factura , ca maku ca draku...

Mai incerc, nu ma las...

Link to comment
Share on other sites

Nu exista sa-ti vanda chitara fara garantie. Daca nu ai luat-o e greseala ta. Singura varianta e sa iei chitara si certificatul de garantie in mana, sa te mai duci o data la ei si sa-i ameninti cu opc-ul pentru ca ei, dupa prevederile contractuale, sunt obligati sa-ti asigure garantia pe perioada aia de N luni.

Link to comment
Share on other sites

Guest Freak KiTTy

1.Carrefour dupa parerea mea e un magazin alimentar si era de asteptat sa dai peste o chitara atat de varza

2.Pai nu prea ai ce sa'i faci devreme ce corzile ating griful .. ? in locu' tau m'as duce sa le fak scandal .. totusi ai dat niste bani pe ea ar fi baieti d treaba sa ti'o schimbe ..sau sa'ti dea banii inapoi numai k tre sa mergi cu factura respectiva asta dak o mai ai :)

 

:) succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest gerry

Pentru ca traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul am decis sa nu-mi mai pun mintea cu cei de la Carfur. F..k em all!

Asa ca o sa va spun o veste buna: am desurubat total piulita care intinde griful, am bagat un creion peste cordar si am trecut corzile peste el si le-am intins mai tare, caz in care chitara suna brici, fara sa mai existe contact intre corzi si grif.

Am facut ingeniozitatea asta dupa ce am venit de la Carfur si ieri am zis sa-l scot sa vad daca nu s-a mai indreptat grifu si... surpriza, corzile nu mai ating cu exceptia lui MI (6) care atinge cand o articulez mai tare.

Deci se pare ca a mea chitara isi REVINE !

Am buricele degetelor de la mana stanga zdrelite de la atata ZDRANGANIT! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.