www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Astral - Ups -pt Bucuresteni


Guest Una
 Share

Recommended Posts

Am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti de puteti.

 

Adica.E careva pe aici utilizator de net Upc? Daca e,merge sau sunt probleme? Adica tre sa imi fac un abonament intr-un apartament dintr-un bloc ce e pe o strada unde n-a ajuns rcs-ul,(pe care il cunosc si-l folosesc) si nu stiu daca sa iau cablu tv si net de la romtelecom,adica dolce etc... sau astral ca vecinii si net de la upc. Adica,daca e prost,ziceti si mie ,ca fara net.....

 

Multumesc.

Edited by Una
Link to comment
Share on other sites

Acum am Rcs si e ok... Doar ca acolo unde ma mut,niciun locatar nu are mai putin de 100 de ani si chiar si asa,in floarea senectutii,nu e niciunul interesat de internet.... :) Asa ca voi fi pionier pe strada mea... Am fost la Rcs sa intreb si au zis ca in viitorul apropiat...... Adica 2,maxim 5 ani..... Si nu poci ca sa astept 5 ani ca fac si io draq suta....

 

Bun. Deci nu upc,got it....

 

Senchiu pipal,senchiu...

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc astral de multa vreme si n-am avut nici un stres.Depinde foarte mult de zona in care esti, eu stau central si zboara, si e 99.99% uptime-ul.Felix sta tot central numai ca pe alt nod, si stiu ca avut probleme.Depinde de noroc banuiesc.Serviciul tehnic e cam "fitzos" sa zic asa.In rest e foarte foarte ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest Amon

cu 50 de lei pe luna la click net,poti sa iei foarte bine !!! aprox 300-400 kbs d pe net !!!incercati si va minunati.....nici mie nu mia venit sa cred

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Internet de 75 de lei de la UPC

273578921.png

Cam scump totusi fata de ce ofera acu' piata!

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

click net de 20 de euro. nu mi-a cazut in 2 ani de contract nici macar 1 secunda. viteza de 4Mb/ps. czone, 50 ron pe luna tv (rcs) si net. zboara. si tv de vede la calitate dvd. cred ca o sa imi pun si eu dolce ca am auzit ca si-au luat convertoare dvd-hdmi.

Link to comment
Share on other sites

si net de la romtelecom,adica dolce etc... sau astral ca vecinii si net de la upc. Adica,daca e prost,ziceti si mie ,ca fara net.....

 

Multumesc.

 

dude...astralu cand am fost asta vara in buc...era PRAF...cand incercam sa iau un program de pe net...la jumate se bloca...eu acasa am clicknet...o sala din blocu vecin avea abonament de 3 mega banda si plateam 30 RON...acum 3 luni au dublat-o...si acum 2 saptamani iar au marit-o cu inca 2.3 mega...am banda de 8.3 si platesc tot 30 RON...merge fara probleme...nu pica deloc...si daca pica (odata pe luna) in 2 minute revine...eu recomand CLICKNET...si de rds...la fel, cunosc destui care se plang de el :) ...eu pe vremuri am avut de la UPC acasa...viteza de download...15 kbps...te rugai de el sa mearga...acum am netul la care am visat :) ...si daca te bate gandu sa faci abonament cu banda de 8 cu business...poti da net si la altii...devi provider (ai dreptul asta prin contract) :)...si scoti mai mult decat platesti :D

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

cu 50 de lei pe luna la click net,poti sa iei foarte bine !!! aprox 300-400 kbs d pe net !!!incercati si va minunati.....nici mie nu mia venit sa cred

 

Are you serious? RDS all the way la raport calitate/pret. 3,5 mb/s download pe czone, scenefz etc iar pe dc daca sunt prin aceeasi zona pe retea iau si cu 15 mb/s. Si pretul...6 euro parca...25 ron. In care ai si telefon gratuit cu 500 de minute in retea si iti dau si 2 telefoane mobile in custodie. Daca in 2005 eram fericit cu 100 kb/s acum sunt si mai fericit cu 3 mb/s. Si viteza se dubleaza pe la cateva luni. :)

Link to comment
Share on other sites

Are you serious? RDS all the way la raport calitate/pret. 3,5 mb/s download pe czone, scenefz etc iar pe dc daca sunt prin aceeasi zona pe retea iau si cu 15 mb/s. Si pretul...6 euro parca...25 ron. In care ai si telefon gratuit cu 500 de minute in retea si iti dau si 2 telefoane mobile in custodie. Daca in 2005 eram fericit cu 100 kb/s acum sunt si mai fericit cu 3 mb/s. Si viteza se dubleaza pe la cateva luni. :)

 

E adevarat ca daca ai de la CZone nu iti poti monta router wireless decat daca le mai dai niste bani?

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca daca ai de la CZone nu iti poti monta router wireless decat daca le mai dai niste bani?

 

Si mai exact cum pot sa te opreasca? TTL=1? Filtrare de MAC? No problem, se ia un ASUS WL-500GP, se pune pe el un OpenWRT si din 2 comenzi de rezolva treaba (long live iptables).

 

Totusi, din cate stiu eu, Czone e a lui RDS, iar RDS (inca) nu face marlanii d-astea.

Link to comment
Share on other sites

deci o bila neagra pt CZone. raman la romtelecom unde mi-am pus router wireless si mi-a si mers din prima.

 

Vad pe site-ul lor ca intr-adevar au program de acces. Si nu are varianta de linux (ceea ce e discriminare, btw :) ).

 

si nici de mac os nu au. iar eu sunt pe mac :)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Din pacate se foloseste un strat suplimentar de autentificare. O solutie ar fi legata de ce a zis Adi intr-un post mai sus. Un router wireless pe care se poate pune openwrt (sau un derivat - openwrt este o distributie linux speciala pentru routere wireless) care sa ruleze scriptul cu pricina.

 

E nevoie de ceva cunostinte tehnice si routerul ala costa ceva mai mult decat unul obisnuit (undeva pe la 2.5 -3 mil rol). Eu personal nu am testat(nu stau in zona cu pricina) si nu stiu pe nimeni care sa stea pe acolo sa ma invit sa fac teste.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

se ia un cablu de net de la czone, se baga inrouter, se routeaza o clasa de ip-uri private pe ip-ul public de la czone si se instaleaza programul pe laptop.

 

e aceasi chestie ca si cu un cablu... ai o conexine wierless cu router-ul in loc de cablu din switch... eu asa functionez de cand am czone... nu e asa de complicat cum spuneti voi...

 

 

cosu, tu cum instalezi o interfata sau un script peste unul deja existent ce actioneaza un touter?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

nu cred ca se aplica... eu nu inteleg, cum instalez acest script pe interfata router-ului... am inteles ce face dar... cum instalezi?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand dispozitivul trebuie sa fie suportat ( vezi aici : http://wiki.openwrt.org/TableOfHardware?ac...mp;redirect=toh ) si apoi urmezi howto-ul specific (exemplu : http://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=14186 ) sau how-to-ul general ( http://wiki.openwrt.org/OpenWrtDocs/Installing )

 

Pe scurt:

1) upload prin interfata web a routerului.

sau

2)pui prin tftp imaginea de open wrt, reboot, ssh, instalezi pachete, enjoy.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel e normal sa iti zica asa. toti care fac suport tehnic direc trebuie sa te treaca printr-un "script" standard. Scoate modemu din priza, fa aia, fa ailalta, etc. Daca nu se rezolva (90% din cazuri se rezolva asa) atunci se impute situatia si se iau masuri mai drastice (se anunta mai sus unde sunt unii care ar trebui sa stie de ce nu merge si cam care ar fi masurile ce trebuie luate). Suportul de nivel 1 are tocmai rolul asta , de a filtra cazurile minore de problemele adevarate. Cei care lucreaza acolo nu sunt mari genii si nu prea sunt lasati sa ia decizii de capul lor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.