www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Agile Vs. Epiphone


PlayerUnk
 Share

Recommended Posts

deci..sunt pe punctul de ami cumpara o noua chitara

 

pana acum vizam un Epiphone Elitist Les Paul Custom dar recent am vazut chitarile Agile (http://www.rondomusic.com/) si din cele citite si videouri pe youtube suna bine (cel putin pt 400$)

 

stiu ca nu ar trebui sa ma ghidez dupa pareri si videouri..dar nu am niciunde sa incerc niciuna din cele 2 chitari

 

intrebarea este..merita sau dau aproape dublu pe Epiphone ?..

 

daca are cineva chitari agile rog sa-si spuna parerea

Link to comment
Share on other sites

cu transportu nui problema..ca pot sa comand in germania ca am pe cineva care merge des acolo

 

@dudu : am auzit de vintage si am incercat una.. suna ok dar nu stiu cat costa..si din cate am auzit/vazut produsele muzikia sunt scumpe

 

edit : stie cineva ceva de chitarile 'tokai'

Edited by PlayerUnk
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
cu transportu nui problema..ca pot sa comand in germania ca am pe cineva care merge des acolo

 

@dudu : am auzit de vintage si am incercat una.. suna ok dar nu stiu cat costa..si din cate am auzit/vazut produsele muzikia sunt scumpe

 

edit : stie cineva ceva de chitarile 'tokai'

intreaba tot pe dudu ca are un Tokai Love Rock :)

dupa cum stiu eu, Tokai face chitari foarte bune, si copie dupa strat, si dupa LP. Dar acum, nu mai sunt chitari bune, japoneaza. Daca vrei un Tokai, sa gasesti modele vechi, pentru ca acum toate chitarile Tokai sunt facute in Korea sau China, si nu sunt bune. Un Tokai Love Rock japan, se vinde pe ebay UK, costa cam 499£ fara toc sau transport si alte taxe in Romania. Dudu a luat un Tokai Love Rock tot din UK, si mi-a zis ca a costat 900E cand a ajuns la el.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Te inseli, chitarile Tokai se fac si in Japonia. Din cate stiu eu, modelele japoneze se recunosc dupa truss-roc cover-ul cu doua suruburi, nu cu trei ca la modelele coreene.

Link to comment
Share on other sites

pe siteul lor http://www.tokai-guitars.co.uk/main.htm sunt numai modele ALS...asta inseamna ca cele din japnia sunt discontinued ?

 

daca cer un model custom ..acela o sa fie produs unde ?

 

cat despre buget..momentan am 500e (de aia am intrebat de agile)..dar pe parcursul verii o sa lucrez si poate mai strang

Link to comment
Share on other sites

de asteptat mai pot astepta, nui problema

 

modelul LC e diferit fata de LS doat ca are inlay-uri de custom ?

 

si inapoi la prima intrebare...se merita dei 400e in plus pt un tokai/elitist fata de agile ? si e un tokai superior uni elitist ? (stiu ca e foarte subiectiv)

Link to comment
Share on other sites

pai..elitist..

 

Tuners: Grover

Fingerboard: Rosewood

Neck: 1-pc Mahogany, 22 fret

Neck Joint: Set, 16th fret

Nut: 1-11/16", Bone

Scale: 24-3/4"

Top: Book-Matched Maple

Back: Book-Matched African Mahogany

Sides: n/a

Rhythm PU: 50SR (USA Humbucker)

Treble PU: 60ST (USA Humbucker)

Controls: 2-V, 2-T; 3-Way Pickup Selector

Hardware: 24k Gold

 

made in japan

 

lifetime warranty

 

'It's almost as good as my Gibson R6 and R9's. They are far better than the Studios and compare with the custom shop products. I've had the Standard for over 2 years and have had no issues.' asta mio ziso un tip de forumul epipone..si am mai auzit la cativa chestia asta (mai ales partea cu studio)

Link to comment
Share on other sites

nu se compara Epiphone Elitist cu Vintage,si NU,NU e din acelasi segment si target de piata.In general o chitara facuta in China nu e din acelasi target de piata cu una facuta in Japonia.

Agile am vazut,e o idee mai bun decat Epiurile de serie.e sub Elitist,iar Elitistul e sub Gibson LP Studio.Pe Studio cand pui mana simti imediat ca e o chitara americana,iar pe Elitist,simti ca e japoneza,se compara cu Tokaiurile japoneze,cu Ibanez Artist made in Japan.Are acel feeling tipic japonez.Eu prefer Gibson LPStudio la aceeasi bani,sau chiar usor sub Elitist

Iar motivul pentru care isi cumpara cineva LesPaul Custom este ca prefera fingerboardul de abanos celui de palisandru (rosewood).La Epiphone nu s-a respectat asta,si fingerboardul la Custom e tot rosewood.Nu inteleg de ce pentru aceeasi bani ti-ai lua o copie in loc sa iti iei the real deal.Si aflati ca o chitara NU se cumpara si se alege dupa specificatii.Feelul si sunetul sunt mai importante decat spec sheeturile.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

offtopic:

SX gasesti in Europa. Vezi pe siteul lor: http://www.sxguitarspain.com/sx_indice.htm

Treci pe Strat? :)

 

multam :) ... pai demult vreau iar un strat... sunt unele chesti pe care tele-ul nu stie sa le faca :)... si asta mi-a atras atentia ca are stoptail si nu tremolo (nu fol trem ca stii ca am corzi super groase) ... :D desigur.. va suferi aceleasi modificari.. sper sa ma tina 6 luni daca-l cumpar :P

 

scuze lui player unk.. pentru offtipice.. dar era pe acelasi site pus de el si am zis sa nu mai deschid altu :D

Link to comment
Share on other sites

offtopic:

SX gasesti in Europa. Vezi pe siteul lor: http://www.sxguitarspain.com/sx_indice.htm

Treci pe Strat? :)

SX sunt cel mai mare bullshit al anului

 

'feelingu japonez' se refera la ceva 'mai rau'?

 

si la Elitist..gatul ce profil e ?

feelingu japonez e ceva cu mai putina viata si temperament,constructie de precizie,dar care sacrifica tonul in favoarea robustetii si a fiabilitatii,nu in ultimul rand in favoarea esteticii.

la Elitist gatul e unul identic cu cel al Epiurilor de serie ca profil,adica e foarte confortabil.E facut sa impace si capra si varza,dar e mai mult rata pe varza :)

Vino sa vezi un Studio,si pot sa aranjez sa vezi si un Elitist,la cineva caruia i-am adus unul mai demult.

Link to comment
Share on other sites

Rares, citisem pe diagonala a 2-a, ca sa zic asa, imi cer scuze pentru eroarea indusa.

Am vazut apoi specificatiile Elitist-ului si m-am lamurit, de altfel am si postat in acest

sens. Eu nu fac reclama, am facut doar o recomandare subiectiva in limita a ceea ce

cunosteam :) Daca am deranjat cu ceva, imi cer scuze.

Doamne! Nu,NU ai deranjat cu nimic. E un Forum de discutii asta! Fiecare isi spune parerea,si daca cineva e mai informat sau a avut contact direct cu obiectul,parerea lui trebuie luata in considerare.Cat timp discutia e civilizata,TOATE parerile trebuiesc ascultate,apoi cel in cauza trage singur concluziile.Si o sa ajungem sa dam in paranoia cu reclama pana la urma,daca cineva recomanda ceva,e imediat banuit de vreo manevra comerciala (nu in cazul meu,ca eu chiar sunt comerciant)

Link to comment
Share on other sites

de venit nu prea pot..si aici ce pot incerca este un Epiphone LP Custom Zakk Wylde si poate un Gibson LP Custom ('79)

 

o sa ma interesez daca este vreun studio pe aici (cel putin o fost o data)

 

daca ai putea sa faci ceva sampleuri cu studiou si elitistu ar fi de mare ajutor (nimic urgent...timp este)

Edited by PlayerUnk
Link to comment
Share on other sites

Elitistul NU seamana cu Zakkul,ala e alta treaba,o treaba coreeana ! Studio in Timisoara a cumparat de la mine userul Brenn,daca il rogi sunt sigur ca ti-o arata

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.