www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce sa aleg?


Guest MastaBlasta
 Share

Recommended Posts

Guest MastaBlasta

am la dispozitie 9 mil si nu stiu exact ce chitara sa imi iau...tind sa imi cumpar un grosmann strat natural...asa as avea bani sa imi iau poate si un marshall jackhammer din muzica...dar dc nu mai prind nici unul in stoc(pt ca mai e doar unul si nu ajung decat sambata asta in bucale) ce altceva as mai putea cumpara?ma gandeam la un squier affinity strat sau poate un grosmann tele...nu uitati ca mai imi trebuie si bani pt o pedala si ma gandesc ca dc nu iau stratul de la grosmann atunci sa cumpar hot-head-ul de la digitech...

deci cu alte cuvinte,ce configuratie chitara+pedala imi sugerati la acest buget(9 mil)?va multumesc anticipat.

 

p.s.:nu mai au grosmann strat in stoc;au doar natural asa ca iese din discutie stratul normal...si sunt incepator,deci caut ceva pe care as putea sa evoluez(ce ciudat suna :) )...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Eu prin toamna mi-am luat chitara asta, un Ibanez GSA60 cu 9 mil. Si pe parcurs a venit si pedala. Asa ca, gandeste-te bine ce-ti iei, ca eu n-am vrut sa-mi iau ceva Reghinez si sa dau dupa juma` de an, 1 an cu ea de pamant pentru ca suna urat :)

Link to comment
Share on other sites

indiferent de ce chitara iti vei lua,de ce vrei sa iti iei o pedala de distors?ai cumva un amp care suna bine si bagi distorsu in fata or somethin?ca din cate am inteles esti incepator,so un sfat mic,iati de banii de pedala un procesor,o sa sune mai ok daca pot spune asa decat doar pedala goala.distorsurile alea pe care le-ai auzit tu,si vezi ca sunt cu nujtu ce pedala,sunt deobocei trecute printr-un amp pe lampi,daiia are sunetu ala aparte si sustainu misto.asa doar pedala in sine,o sa iti sune spart si ca un parait teribi.pe cand un procesor,fie el si eftin,are diverse simulari bla bla de cabinet si amp,si de bine de rau mai suna cat de cat.la chitare nu ma bag,e alegerea ta,desi daca domnu grossman e lutier,si face chitare la "comanda"inseamna ca nu tre sa aiba niciodata ceva pe stoc,le face pe masura comenzii,deci ar putea sa iti faca una.

ps:squier are niste reduceri de pret,cine stie poate gasesti ceva.

norocel si bafta

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Iti sugerez urmatoarea combinatie: Squier Affinity Strat(7 milioane) si un multiefect Behringer/Zoom/Digitech(3 milioane nou).Merita milionul ala in plus, pedala fara preamp nu te ajuta foarte mult, dupa cum s-a spus si mai sus.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

hmmm,f interesant...o sa ma interesez...mersi mult pt sfaturile de pana acum.cert e ca bugetul este relativ fix si ca sambata asta voi fi cumparat totul,asa ca chiar am nevoie de ceva ajutor.cat despre reducerile d la squier,sper sa fie cat mai mari... :) .oricum,o sa iau in considerare tot ce mi sa spus pana acum... :) gracias,din nou...

Edited by MastaBlasta
Link to comment
Share on other sites

incearca zoom g2,este la Muzica,,are simulator de amp si efecte destule,suna muuuuult mai bine decat sunau celelalte zoomuri,vezi ce reduceri sunt la Squier, cu ala nu dai gres,dar incearca,daca mergi la Muzica,la acelasi stand cu zoomul,un strat Stagg,sunburst.Am vrut sa-l iau eu,ca sa-l sparg la lansarea Rom.Trib.to Hendrix,l-am reglat vreo 6 ore,si cand a fost gata,mi s-a facut mila,ca devenise un instrument bun,si am spart o clona de strat facuta prin anii 80,din placaj,cu aia chiar ca nu se putea face nimic.Asa ca l-am dus inapoi,si cred ca nu s-a dat,adica sapt,trecuta mai era acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca in privinta lui G2 sunt de acord, la Stagg trebuie sa stramb din nas.Squier e la acelasi pret in acest caz cu Stagg-ul si este net superior.

Link to comment
Share on other sites

Daca in privinta lui G2 sunt de acord, la Stagg trebuie sa stramb din nas.Squier e la acelasi pret in acest caz cu Stagg-ul si este net superior.

squier este net superior,dupa cum am spus si eu mai sus,doar ca io l-am vazut la 9,5 mil,cel mai ieftin,(cam mult pentru o chit de 100de eur)iar Stagg e 5,4 milioane ,deci aproape jumatate

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

Daca in privinta lui G2 sunt de acord, la Stagg trebuie sa stramb din nas.Squier e la acelasi pret in acest caz cu Stagg-ul si este net superior.

 

acum o alta mica intrebare: calitatea squier-ului este aceeasi sau mai buna decat cea a tele-ului de la grosmann?pt ca am inteles ca un tele este mai bun in zona metal(aici ma refer la heavy;nu caut un sound prea dur) si la fel de bine suna si pt ceva mai soft,un classic rock,gen AC/DC.si sunetul asta il caut de fapt...dar dupa cum am spus,dc per total calitatea squier-ului este mai buna atunci squier sa fie...dar voi ce credeti?care e mai potrivit/bun/solid/cum vreti sa-i spuneti : squier aff strat sau gros-tele?

 

P.S.:am citit review-ul la squier aff strat...si mi s-a parut destul de ciudat ca a luat o nota mai buna behringerul din acel pachet...

 

later edit: dc o sa coste atat,clar ca stagg-ul primeste prioritate...de unde atatia bani? :) .atunci schimbam datele problemei dc intr-adevar costa atat: stagg strat sau grosmann tele? :)

Edited by MastaBlasta
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Iar eu iti spun ca seria Affinity are preturi de la 6,9 milioane.

 

Masta, parerea mea este ca Squier-ul este peste Grossman.Telecaster-ul nemodificat nu este facut pentru metal, ci mai mult pentru blues si rock moale.Tu incepator fiind, iti recomand un Stratocaster, care este o chitara ce se preteaza la absolut orice, deci si la genurile enumerate de tine.

 

Cat despre review-uri, atat al meu, cat si cel al lui Cosu poarta, cum e si normal, o puternica amprenta personala.Am cantat pe Strat Affinity si iti pot spune ca este cu destul de mult peste Behringer.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

Iar eu iti spun ca seria Affinity are preturi de la 6,9 milioane.

 

www.proguitar.ro....cumva de acolo stii? :) sau poate chiar ai fst in muzica...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

www.proguitar.ro este situl GuitarShop din Muzica, parter dreapta.Si, da am fost si in magazin si crede-ma ca am dreptate.Preturile pentru Affinity pleaca de la 690ron, iar pentru standard 990ron.Mai este si M80 Bolt-On la 790ron, care "privita din afara" pare draguta.

Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

Iar eu iti spun ca seria Affinity are preturi de la 6,9 milioane.

 

Masta, parerea mea este ca Squier-ul este peste Grossman.Telecaster-ul nemodificat nu este facut pentru metal, ci mai mult pentru blues si rock moale.Tu incepator fiind, iti recomand un Stratocaster, care este o chitara ce se preteaza la absolut orice, deci si la genurile enumerate de tine.

 

Cat despre review-uri, atat al meu, cat si cel al lui Cosu poarta, cum e si normal, o puternica amprenta personala.Am cantat pe Strat Affinity si iti pot spune ca este cu destul de mult peste Behringer.

 

 

am inteles.tind din ce in ce mai mult sa ma indrept spre strat...acum sper sa reusesc si sa imi iau unul din procesoarele care mi-au fost recomandate...

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca varianta cu tele ar fi buna,daca este squier affinity strat la 7 mil,mai bine ia-l pe ala,nu e rau de loc,si nu cheltui banii pe o pedala de distors daca nu ai amp.Dupa cum am mai spus,chitara de le Behringer este de PORC,incearca packul Peavey,chitara e mai buna decat Staggul,iar ampul mai bun decat ampul Behtinger,desi o combinatie f.buna ar fi Squier+G2,ca oricum nu ai ce face cu ampul ala altceva decat sa studiezi in casa,eu bag g2ul in casti sau in boxele de la calculator,si sunt multumit de rezultat,(daca imi citesti profilul vezi ca am ceva amplificare)Good Luck

Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

Nu cred ca varianta cu tele ar fi buna,daca este squier affinity strat la 7 mil,mai bine ia-l pe ala,nu e rau de loc,si nu cheltui banii pe o pedala de distors daca nu ai amp.Dupa cum am mai spus,chitara de le Behringer este de PORC,incearca packul Peavey,chitara e mai buna decat Staggul,iar ampul mai bun decat ampul Behtinger,desi o combinatie f.buna ar fi Squier+G2,ca oricum nu ai ce face cu ampul ala altceva decat sa studiezi in casa,eu bag g2ul in casti sau in boxele de la calculator,si sunt multumit de rezultat,(daca imi citesti profilul vezi ca am ceva amplificare)Good Luck

 

ai ceva amplificare...eufemistic spus :) ...dar nu mi-a spus nimeni parca cat costa G2-ul...

Link to comment
Share on other sites

Eu unul mai degraba l-as crede pe cuvant pe rares si as cauta stagg-ul ala (dar vezi sa fie chiar chitara la care a umblat el, nu alta). Diferenta de dotari nu cred sa fie semnificativa intre stagg si squier. Sau o fi, cauta si tu pe net. Oricum, chitarile variaza asa mult ca si calitate (mai ales astea ieftine), incat eu mai degraba as merge pe mana celui mai experimentat 'sfatuitor' de pe threadul asta si as lua stagg-ul.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul mai degraba l-as crede pe cuvant pe rares si as cauta stagg-ul ala (dar vezi sa fie chiar chitara la care a umblat el, nu alta). Diferenta de dotari nu cred sa fie semnificativa intre stagg si squier. Sau o fi, cauta si tu pe net. Oricum, chitarile variaza asa mult ca si calitate (mai ales astea ieftine), incat eu mai degraba as merge pe mana celui mai experimentat 'sfatuitor' de pe threadul asta si as lua stagg-ul.

chitara pe care am reglat-o eu este un sunburst,si daca intrebi baietii la muzica, iti vor spune care este.Diferenta de dotari nu este nici una,dar squier este mai buna decat stagg,si daca pretul este asemanator,mai bine squier.

Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

chiar nu ma asteptam sa aiba squier-ul atatia fani,mai ales ca aceste chitari de la noi sunt facute in china si am vazut la review-uri pe net numai chestii de rau pt 'chinezarii'...si tremolo-ul simplu( :) ) de la strat chiar dezacordeaza rau chitara dc il folosesti?asta asa,de curiozitate... :)

 

 

later edit:mersi.am aflat si io cum sta treaba acum :( .ce sa fac,dc sunt mai curios din fire... :)

Edited by MastaBlasta
Link to comment
Share on other sites

uhh.. strat-urile nu prea obisnuiesc sa aiba floyduri, au tremolo-uri simple. Cat despre dezacordat, depinde cat de tare tragi de ele, depinde de cat de bun e tremoloul (iti dai seama ca e un sistem pe squier si altul pe fender-urile americane), depinde cate arcuri ai acolo (din fabrica ai 3, e bine daca folosesti intens tremolo-ul sa-i pui inca 2). Teoretic n-ar trebui sa apara probleme insurmontabile nici pe squier. Eu am avut un reghin clona de strat la care mai trageam de tremolo si era utilizabil. Deci..

Link to comment
Share on other sites

cu multa rabdare,tremoloul de strat se poate regla sa nu dezacordeze chiar penal,dar nu uita ca un floyd,sau mai bine zis copie de floyd,din categoria ieftina,mananca tonul si sustainul chitarii intr-o mare proportie,chiar si un floyd original,care e mai scump decat intregul tau buget,ucide tonul de pe orice chitara,asa ca ,momentan,eu zic sa uiti de floyd

PS toate chitarile care se icadreaza in banii astia sunt facute in china,asa ca trebuie alese cele cu un mai bun control al calitatii,fender fiind decenti din acest punct de vedere

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

prin anii 80-90 cand era glamul la moda exista fender HM strat :culori tipatoare , humbuckers si floyd.

iron maiden signature strat vine cu floyd si cred ca si ritchie sambora la fel.

la squier s-a pastrat moda si primesti floyd licentiat si duncan designed. nu stiu cum se comporta insa. poate te ajuta harmony central.

 

 

LATER EDIT:

e vorba de fender HM strat-> heavy metal :)

 

http://freespace.virgin.net/john.blackman4/images/hm1992.jpg

http://paris-blue.com/1987_Fender_Strat_HM.JPG

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

cu multa rabdare,tremoloul de strat se poate regla sa nu dezacordeze chiar penal,dar nu uita ca un floyd,sau mai bine zis copie de floyd,din categoria ieftina,mananca tonul si sustainul chitarii intr-o mare proportie,chiar si un floyd original,care e mai scump decat intregul tau buget,ucide tonul de pe orice chitara,asa ca ,momentan,eu zic sa uiti de floyd

PS toate chitarile care se icadreaza in banii astia sunt facute in china,asa ca trebuie alese cele cu un mai bun control al calitatii,fender fiind decenti din acest punct de vedere

 

complet de acord:nu imi trebuie mie floyd/tremolo insa probabil doar asa au :) .si eram curios dc sa il folosesc cu incredere sau sa uit ca e acolo si sa nu il iau in seama... :)

Edited by MastaBlasta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.