www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Furt Masiv De Instrumente /echipamente


Cosu
 Share

Recommended Posts

Metalhead a postat urmatoarea stire:

 

Pe data de 14 mai 2008, doua trupe din Ungaria au fost jefuite.

 

Este vorba despre Subscribe si Flying TV.

 

Componentii trupei roaga pe toti cei care recunosc instrumentele care au fost furate de la sala

sa dea un mail la subscribe@subscribe.hu.

 

Iata lista instrumentelor disparute:

 

EBS HD350 bass amplifier head

Prolude 350w bass amplifier head

Prolude 4x10 bass cabinet PINK color

Prolude 1x15 bass cabinet PINK color

Engl screamer 50 guitar amplifier

Boss GT6B bass effect

Boss GT6 guitar effect

Laney TFX 300 guitar amplifier

T.MIX PM184X II PA-SET - mixer

Peavey 5150 guitar amplifier

Peavey 5150II guitar amplifier

Yamaha SG 300 guitar (broken and repaired neck)

ESP Stephen Carpenter signature 6 string guitar (with a 4 cm long, 1 cm

wide crack on the bottom side, with the signature of Stephen Carpenter)

Pearl Joey Jordison Slpiknot signature snare

Pearl export snare

Line 6 DC4 Delay

Boss TU 2 tuner

Boss PH2 phaser

Boss NS2 noise reduction

Jim Dunlop CryBaby wah pedal

Gretsch Black Hawk upper tom, side tom and snare

 

http://www.subscribe.hu/ pentru stirea originala.

Daca vedeti asa ceva la vanzare ar fi cinstit sa anuntati trupele/organele abilitate.

Link to comment
Share on other sites

Ucraina este la fel de aproape. :) Le doresc sa-si recupereze sculele. Probabil ampurile sunt mai usor de reperat decat pedalele, procesoarele si cinelele. :)

Link to comment
Share on other sites

de ce mama dracu' tre' sa gandim asa...? :) baaa...le-au furat romanii nostriii... :) ce...ungurii n-or avea si ei nevoie de instrumente...?la ei nu-s hoti...?peste tot sunt...doar ca la noi oamenii cinstiti sunt prea putini...noi ne-am obisnuit sa zicem "las' ca-i bine si-asa rau"...ne-am obisnuit ca nu o putem duce bine decat pe cai necinstite... :)

pacat de tara asta...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa va linistesc,pe vremea cand locuiam si activam cu trupa in Ungaria,adica 90-96,mai exact in septembrie 96,ni s-a furat AUTOBUZUL formatiei,un Ikarus ca cele de la transportul in comun,transformat in bus de turneu,cu 6 paturi,mese,scaune,220V,video,televizor,etc.El continea asa:1 buc orga Hammond A100,singura de acest calibru din Ungaria,1 buc.amp Leslie aferent orgii,1 buc ampde bass Ampeg svt 2 pro,full tube,editie limitata,250 de buc in toata lumea,1 set de tobe Pearl Master Series,si turnul meu Marshall,head cumparat de la Dave Murray si modificat de Pete Cornish,cu 2 boxe,plus ceva boxe mici de PA,mixer,puteri,monitoare,etc,etc. Nefericitul eveniment s-a intamplat la granita cu Austria,si ne-am intors cu autostopul acasa.Noroc ca nu aveam chitara in autobus,ci in mana cand s-a intamplat .Asa ca ma indoiesc sa fi fost romani autorii,in ambele cazuri cred ca a fost un furt comandat.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Ca sa va linistesc,pe vremea cand locuiam si activam cu trupa in Ungaria,adica 90-96,mai exact in septembrie 96,ni s-a furat AUTOBUZUL formatiei,un Ikarus ca cele de la transportul in comun,transformat in bus de turneu,cu 6 paturi,mese,scaune,220V,video,televizor,etc.El continea asa:1 buc orga Hammond A100,singura de acest calibru din Ungaria,1 buc.amp Leslie aferent orgii,1 buc ampde bass Ampeg svt 2 pro,full tube,editie limitata,250 de buc in toata lumea,1 set de tobe Pearl Master Series,si turnul meu Marshall,head cumparat de la Dave Murray si modificat de Pete Cornish,cu 2 boxe,plus ceva boxe mici de PA,mixer,puteri,monitoare,etc,etc. Nefericitul eveniment s-a intamplat la granita cu Austria,si ne-am intors cu autostopul acasa.Noroc ca nu aveam chitara in autobus,ci in mana cand s-a intamplat .Asa ca ma indoiesc sa fi fost romani autorii,in ambele cazuri cred ca a fost un furt comandat.

Si ati mai recuperat ceva?

Link to comment
Share on other sites

@ rares: al vostru sunt convins ca a fost comandat, altfel nu se arunca nimeni la ditamai autobuzul... ma indoiesc, insa, ca la fel stau lucrurile si cu furtul recent... vorbind sincer nu-s cine stie ce scule, sa dea cineva comanda... sau te gandesti ca are cineva interes sa puna subscribe sau flying tv pe butuci?!... cred ca a fost la plezneala... mai ales ca-s luate din sala de repetitii...

 

@radioman... din cate stiu eu, nu, rares si azi mai spera si ofteaza dupa marshallul ala...

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Ca sa va linistesc,pe vremea cand locuiam si activam cu trupa in Ungaria,adica 90-96,mai exact in septembrie 96,ni s-a furat AUTOBUZUL formatiei,un Ikarus ca cele de la transportul in comun,transformat in bus de turneu,cu 6 paturi,mese,scaune,220V,video,televizor,etc.El continea asa:1 buc orga Hammond A100,singura de acest calibru din Ungaria,1 buc.amp Leslie aferent orgii,1 buc ampde bass Ampeg svt 2 pro,full tube,editie limitata,250 de buc in toata lumea,1 set de tobe Pearl Master Series,si turnul meu Marshall,head cumparat de la Dave Murray si modificat de Pete Cornish,cu 2 boxe,plus ceva boxe mici de PA,mixer,puteri,monitoare,etc,etc. Nefericitul eveniment s-a intamplat la granita cu Austria,si ne-am intors cu autostopul acasa.Noroc ca nu aveam chitara in autobus,ci in mana cand s-a intamplat .Asa ca ma indoiesc sa fi fost romani autorii,in ambele cazuri cred ca a fost un furt comandat.

 

pe asta n-am stiut-o... cu ma un autobuz intreg??? nasoala faza...

 

deci nu numai romanica are asa ceva... poate le intra in cap astora (autoritatile lumii) ca nu trebuie, cel care fura, sa fie NEAPARAT TIGAN din romania ...

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

Nasol momentul , imi pare rau pentru ei, dar in ziua de azi cine fura un camion de scule de cantat, stie deja unde sa le plaseze, ca doar nu sta cu statiile la coltz de strada sa le vanda ca pe ceasuri.

Imi amintesc cum in august '90 Iris au fost intr-o situatie asemanatoare, ei pierzand toate sculele in urma unui incendiu.

Link to comment
Share on other sites

Eu inclin spre varianta unui furt comandat in ambele cazuri avind complicitatea a cel putin unuia din staful de scena(sunetisti,caratori de scule care de cele mai multe ori sunt cu foamea in git,etc)..Numai cineva din apropiati cunoaste valoarea reala a respectivelor scule.Poate o chitara o sutesti cu una cu doua dar statii,ampuri,echipament greu care te cocoseaza la carat nu-l iei in 2 minute fara sa te vada nimeni. :) RGC

Link to comment
Share on other sites

Si ati mai recuperat ceva?

Dupa vreo 4 ani s-a gasit autobuzul pe un camp,fara roti,folosit ca locuinta :) Scule nema.Si inafara de boxele Marshall,care erau stock,restul erau numai scule usor de recunoscut.

Nici ce s-a luat de la Subscribe nu e de ici de colo.S-ar prea putea ca sculele,cel putin ale noastresa fi ajuns in Ucraina sau Mama Rusia.

Link to comment
Share on other sites

Dupa vreo 4 ani s-a gasit autobuzul pe un camp,fara roti,folosit ca locuinta :) Scule nema.Si inafara de boxele Marshall,care erau stock,restul erau numai scule usor de recunoscut.

Nici ce s-a luat de la Subscribe nu e de ici de colo.S-ar prea putea ca sculele,cel putin ale noastresa fi ajuns in Ucraina sau Mama Rusia.

nasol moment si o despagubire ceva? banuiesc ca autocaru era asigurat (de scule nu is sigur)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Foarte nasol daca e mana Romanilor ... cum s-a mai zis noi chiar suntem vazuti de hoti in Eu ... Italienii nu ne suporta si au inceput sa ne omoare ... Anglia nici nu a fost de acord sa intram in UE ... ii aiurea ... tzigani tzigani ... tot Romani sunt si Italienii noua ne zic tot tzigani ... asa ca suntm in aceeasi oala. Nu stiu daca o sa ne mai scoatem onoarea daca tot asa o sa continuam ... si sa fim realisti Romanii si prosti ... in tot ce fac ... ma scuzati, nu vreau sa ma bag in politica pentru ca iara o sa iasa o discutie aiurea ... dar noi suntem foarte de vina pentru ca suntem asa incuiati si asa antipatizati ... sa speram ca generatia asta va fi mai ok cu toate ca asta e imposibil daca un copil nu e educat de mic in familie si in insitutiile de invatamant. Cat despre scule imi pare rau de ei ... e chiar nasol ... as fi suferit enorm :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Nu-i clar ca au furat romanii! Poate apare ceva pe ebay?

Dea Domnul sa-si recupereze chestiile!

It's a sad day! :)

Link to comment
Share on other sites

"Daca?" Daca au fost afganii? sau norvegienii? sau albanezii? sau francezii? sau marocanii? sau chiar ungurii? :)

Subscribe pur si simplu au postat anuntul pe site. Nu fiti paranoici (pana la proba contrarie). :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

nasol....am auzit in ultima vrme d un furt d acu 3-4 ani nush knd sigur...sa va explic in totalitate..un transport de 200 de chitari fender USA made..trebuia sa treaca prin Romania si sa ajunga nush unde in lume...si in Romania ( acum nu va mirati ) a fost hijacked transportul....o cunostiinta d a mea..vazuse un anunt in ziar .. " vand chitara 1 500 000 " ..tipu suna si raspunde o tiganca..asta intreaba ce chitara are si aia zice k sunt mai multe si scrie p ele ceva d genu fender...asta ramane :| " cate aveti?" t:"stati k sun inapoi dupa ce termin sa le numar" ..suna asta peste 2 ore..asta nervos k c a durat atat si asta ia zis k are 200.....tipu a imprumutat bani din banca..a cumparat toate cele 200 de fendere ( care erau atraite de catre puradei prin pietre si folosite drept aruncatoare de clatite sau alte porcarii ) si apoi lea vandut cu pretul lor adevarat :) si sa imbogatit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
nasol....am auzit in ultima vrme d un furt d acu 3-4 ani nush knd sigur...sa va explic in totalitate..un transport de 200 de chitari fender USA made..trebuia sa treaca prin Romania si sa ajunga nush unde in lume...si in Romania ( acum nu va mirati ) a fost hijacked transportul....o cunostiinta d a mea..vazuse un anunt in ziar .. " vand chitara 1 500 000 " ..tipu suna si raspunde o tiganca..asta intreaba ce chitara are si aia zice k sunt mai multe si scrie p ele ceva d genu fender...asta ramane :| " cate aveti?" t:"stati k sun inapoi dupa ce termin sa le numar" ..suna asta peste 2 ore..asta nervos k c a durat atat si asta ia zis k are 200.....tipu a imprumutat bani din banca..a cumparat toate cele 200 de fendere ( care erau atraite de catre puradei prin pietre si folosite drept aruncatoare de clatite sau alte porcarii ) si apoi lea vandut cu pretul lor adevarat :) si sa imbogatit :)

:) Aha...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.