www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimb De Corzi (help!)


ciorap
 Share

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest wolverine
griful in mod normal nu e drept cum zice colegul, ci e usor concav.

 

Mersi de corectie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
nu conteaza? daca scrie 42 pot sa imi iau si de 46? si totusi cu ce fac setupu ala si chestii de genu

 

Daca nu stii ce grosime au corzile initiale, pune corzi 0.9 - 42 (nu mai groase). Incerci s-a acordezi si postezi aici rezultatul dupa aia.

Link to comment
Share on other sites

de obicei "excesul de coarda" se taie, bineinteles.

 

LE: toate corzile de la toate chitarile vibreaza... daca amplifici chitara ai acelasi zgomot?

am bagat si re si tot se loveste

pe chitara se aude foarte metalic lovitura nu stiu cum sa explic si pe amplif se aude mai puternic

am inregistrat sunetu daca te pricepi

http://ticcaso.fileave.com/naspa-0001.mp3

Link to comment
Share on other sites

In mod normal trebuie sa instalezi toate corzile inainte sa te apuci de acordat.

 

Arunca un ochi

si judeca daca tu ai executat cum trebuie operatiunea (pana acum), precum si ce ai mai avea de facut.

 

Edit: Gata, am vazut, chitara are tremolo. Vei avea de muncit. In principiu, instalezi toate corzile (adica sa stea acolo agatate de cheite, nu trebuie sa fie acordate) si le tragi o tura de acordat (incepi de la cea mai groasa pana la cea mai subtire). Dupa aceea repeti operatiunea cu acordatul pana cand, dupa o "tura", toate corzile raman acordate. Nu stiu daca e cea mai buna metoda, dar eu asa fac.

 

PS: Stiu ca sunt rau, dar m-as fi distrat copios daca ti-ar fi "iesit" sa acordezi chitara cu corzile alea ZW. Cred ca o puteai folosi pe post de arc dup-aia :)

Link to comment
Share on other sites

In mod normal trebuie sa instalezi toate corzile inainte sa te apuci de acordat.

 

Arunca un ochi

si judeca daca tu ai executat cum trebuie operatiunea (pana acum), precum si ce ai mai avea de facut.

 

Edit: Gata, am vazut, chitara are tremolo. Vei avea de muncit. In principiu, instalezi toate corzile (adica sa stea acolo agatate de cheite, nu trebuie sa fie acordate) si le tragi o tura de acordat (incepi de la cea mai groasa pana la cea mai subtire). Dupa aceea repeti operatiunea cu acordatul pana cand, dupa o "tura", toate corzile raman acordate. Nu stiu daca e cea mai buna metoda, dar eu asa fac.

 

PS: Stiu ca sunt rau, dar m-as fi distrat copios daca ti-ar fi "iesit" sa acordezi chitara cu corzile alea ZW. Cred ca o puteai folosi pe post de arc dup-aia :)

da am facut pana acolo si mai departe :)

Link to comment
Share on other sites

Ai mai adaugat un arc, parca, nu? Daca zbarnaie, ar trebui sa mai ridici puntea. Desi eu iti recomand sa o lasi cu corzile puse si acordata vreo 2 ore ca sa se aseze un pic si griful, dupa care sa repeti operatiunea. Si abia dup-aia s-ar pune probelam ridicarii puntii.

 

Sau poti sa dai jos arcul ala in plus.

Link to comment
Share on other sites

Guest hahaha

ciorap pune o poza cu kitara ta, sau mai multe... e un dio, din cate stiu eu nu ai tremolo floyd-like. pune poze si vedem despre ce e vb...

Link to comment
Share on other sites

Guest SyNerZ

scuza-ma ciorap k ma bag peste tine,da' am o nelamurire....dak pun corzi mai subtiri pe chitara decat corzile cu care a venit ea are cva...mai explicit: Bc Rich Warlock MetalMaster...cred k a venit cu 0.9 si vreau sa pun 0.8? e vreo problema? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

mey ciorap... banuiesc ca stii ce inseamna "tuner" ... dak nu ai unul atunci cumparati de urgenta si multumeste-i lui d'zeu ca nu ai floating bridge care inseamna ca podul in care sunt puse corzile e flotant si e mult ... mult mai complicat decat ce ai tu

ce ai tu e child's play fata de un sistem de tip floyd rose ... vezi si tu prin forum k lucrurile astea s-au mai discutat de "N" ori...

 

@synerz: pune si vezi ce se intampla... :) daca ti se rupe grifu' atunci sa postezi imagini aici :)

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.