www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cam cat costa amenajarea si echiparea unui studio?


 Share

Recommended Posts

Pentru cei care au habar, puteti arunca un pret aproximativ?

Asta insemnand antifonare si alte amenajari (pt o suprafata de 30-40mp), microfoane bune, amplificari pentru microfoane, compresoare si ce mai trebuie, mixer, monitoare, boxe, TOT... mai putin instrumente, efecte, ampuri.

 

Sau la o adica, cat costa un studio echipat full pentru cam orice tip de inregistrari?

Multzam. (Aveam curiozitatea asta)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Sunt putin cam exagerate sumele spuse de glass si oarecum nedocumentate.

Investitia primordiala la un studio sunt microfoanele. Daca nu prinzi un sunet calumea de la inceput, e degeaba.

Apoi ce vrei sa faci cu sunetul ala e treaba fiecaruia. Poti sa mergi pe orice linie de scule doresti.

Antifonarea e si asta o discutie, dar se poate face totul cu bani mult mai putini ~4-5000e. Trebuie sa te gandesti ce vrei sa scoti din el.

Link to comment
Share on other sites

hai sa ma bag si io in seama... un studio asa cum spuneti voi moare repede, sau mai bine zis banii bagati sunt inmormantati.

- eu (deci parere personala, da?) zic ca un studio trebuie gandit astfel incat sa poata face si productie audio pentru radio (reclame, gingle-uri, etc) astfel incat sa scoti banii bagati si eventual ceva peste

- mai mult, locatia costa ... si ideal ar fi intr-o casa, nu intr-un bloc

- un studio OK ar trebui sa aiba si un spatiu de recreere, de discutii, de alte alea

 

 

si as mai continua, dar... simt ca deja vin rosii spre mine :) asa ca ma opresc din aberatzii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

la familia si-a facut studio cu 15.000 de euro - (doar sculele).. - eu zic ca pt muzica rock costuriile sunt mult mai mari... adica undeva in jur de 15 mii de euro unu semiprofesional...

-apropos fluffy antifonarea e foarte scumpa... 400 de euro - daca o faci cu cartoane de oua :) ...

-cel mai bine vizitati site-ul www.taine.ro au acolo destule date despre studio...

Link to comment
Share on other sites

frate ce tampenie cu cartoane de oua? antifonare semipro cu vataminerala,nu daia scartaietoare,e una care irita pielea dar a dracu de misto.se cumpara la baloti,un balot de 18 m patrati e 600 de mii.faceti calculele.restul nu ma bag,dar va asigur ca daca nu punem instrumentele(tobe chitare) si nici ampurile,se poate face un studio semi pro mult mai ieftin,ceva de ordinu a 4000-5000 de euro.ptr ca nu trebuie sa cumperi totul nou,mai ales daca esti on a budget.hai noroc

Link to comment
Share on other sites

1/ Un spatiu de 30 m.2 ( antifonarea nu se face folosind CARTOANE de oua .... cartoanele de oua le folosesti exclusiv doar pentru "antifonarea" 30% a unei sali de repetitie si nimik mai mult ) pentru a fi antifonat in vederea amenajarii unui studio de inregistrari , costurile se ridica la peste 23 de milioane ( lei vechi ) folosind DOAR burete minim 4 cm grosime cu porii desi si micuti.

Asta este partea de antifonare

2/ Placa de sunet nu costa miiiiiiiiii de EU ro cum a spus cineva mai sus ... o placa buna se ridica la ... hai sa zicem 14 mil .....

3/ Procesare de sunet .... Greu ... aici nu ma bag pentru simplu motiv ca este in functie de banii care ii detii .

4/ Microfoane 900 EUro setu de microfoane profesionale Doar pentru TOBE exclusiv !!

5/Microfoane voce , maxim 2 microfoane pretul fiind de 500 EUro bucata

6/Programe ... in functie de ceeea ce alegi :) cu licenta ori fara :) Cu licenta sari de 700 Euro la fiecare program

7/ Mixerul .... eh aici fiecare-si da cu parerea ... Eu 1 prefer un Alessis :) 1400 de EU

8/Boxe casti cabluri .... bla bla bla

In mare daca ai trecut de primele 5 puncte poti sa zici ca esti pe drumul bun si merita sa te lupti sa -ti indeplinesti visul ori ideea

 

Bafta daca pleci pe acest drum :) Eu 1 am plecat la drum si pot sa zic ca in decurs de aproximativ 6 luni is multumit de realizari :) Mai am mult dar se Merita :):)

 

Avantaje : Trupa ta nu va mai plati niciodat un studio :) asta inseamna ca ai economisit peste 3000 de Euro ... la fiecare Album

+ Ca poti deveni un studio cu plata pentru trupele ce au nevoie de minim un demo :) adik 3 piese demo pentru cluburi asa cum se cere .. daca pui 70 de euro inregistrarea de piesa pentru un demo este super OK.

 

Dar cum Circotasi avem destui \:) :):) Ceea ce eu zic aici va fi combatut la singe :) But who cares ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri. Chiar mi-au fost de folos, in sensul ca mi-am facut o idee cat de cat.

 

Ma interesa sa stiu informativ cam ce investitie ar antrena o astfel de chestie in ideea in care am spatiul necesar si imi doresc oricum sa imi amenajez un loc pentru cantari / repetitii / inregistrari home-made. In conditiile in care s-ar gasi finante si ar fi o treaba din care sa imi pot recupera banii macar partial si in 4-5 ani, ma gandeam la un astfel de studio. Ok, de unde sa-mi recuperez banii ar fi o intrebare buna, dar am inteles ca lucrurile se misca totusi si ca ar exista 'cerere'.

 

George, nu era vorba de imprimat nici o filarmonica... nu m-am gandit sa fac mentiunea asta. Voci si instrumente - inregistrare, mixaj, masterizare etc. Camera de inregistrare antifonata bine si camera de mixaj. Rock, blues, hip hop, manele, orice. Probabil ca pt jazzuri sau formatii cu statut/pretentii nu s-ar pune problema.

Link to comment
Share on other sites

mah io zic s-o iei incetu cu incetu... un microfon (shure SM57 e esential: ieftin si bun), o pereche de monitoare, o placa de sunet mai acatarii, software try-before-buy :) si deja esti pe drumul pe bun :)

 

apoi incepe partea cu tratatul camerei de mixaj, cumparatul de hardware etc, dar important e ca poti obtine rezultate foarte bune in ziua de azi mult mai ieftin decat in trecut.

 

...si daca o sa ai nevoie de (inca) un inginer de sunet pentru studioul tau, sunt disponibil :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.