www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De ce sunt diferente intre dozele chitarilor electrice?


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

M-am gandit si nu mi-am dat seama nici acum de ce dozele fabricate de firme celebre sunt mai bune decat cele ceva mai proaste deoarece pana la urma cat de greu trebuie sa fie sa faci o bobina cu un miez fero-magnetic astfel incat sa apara diferente asa de mari de sunet. Imi puteti expica si mie fenomenul asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In primul rand sunt mai multe tipuri de magneti, bobine etc.In al doilea rand difera output-ul lor, care cu cat este mai mare, cu atat distorsioneaza mai mult sunetul si este mai "coioasa".Si nu uita ca si mana de lucru conteaza foarte mult, intr-un cuvant, calitatea.Desigur, mai exista si alti factori, cum ar fi modul de impachetare, dar nu intru in detalii, pentru ca, de ce sa nu recunosc, nu ma pricep. :)

 

Edit: De fapt, TB_TM, un humbucker consta in doua bobine cu cate 6 magneti.Gandeste-te la doua doze single coil lipite.Si din cate am inteles, preturile dozelor de marca, ma refer aici la SD, EMG, DiMarzio, se invart in jurul sumei de $100.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

practic cea mai mare diferenta intre o firma de doze mare si una"no name" este sectorul Research and Developement,adica niste oameni care stiu bine despre ce este vorba,si au la dispozitie un laborator utilat de asa natura incat sa poata incerca tot ce le trece prin cap,24 din 24.Implicit este vorba si de calitatea materialelor folosite,dar asta nu pentru ca firmele care lucreaza mai ieftin nu ar avea de unde sa ia asemenea materiale,ci pentru ca vand mai ieftin,trebuie sa foloseasca materiale mai ieftine.Vestea buna este ca diferenta de pret intre dozele bune ,de ex seymour duncan,di marzio,emg,si cele high end,ale unor "guru",este foarte mica,dozele kinman,fralin,van zant,rio grande,etc sunt cu 20,max 30%mai scumpe

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc sa "traduc" un pic dilema :

 

Problema care se pune nu e o intrebare retorica ci una la obiect care ne intereseaza pe toti, cred . Chiar daca in muzica nu lucrezi niciodata cu cifre si adevaruri absolute, incercam :

 

Seymour Duncan, Di Marzio, EMG fac doze...bun.....super-ciumega doze din cate sustin majoritatea chitaristilor. Afara costa 75$, la noi 100 E :) .

 

Nu exista un "Simon Dungeon" , "Di Varzio", "ENG" ( de exemplu :( ) care sa le copieze cu 90-99 % calitate si sunet si 30-50% pret ca in orice alt domeniu unde domina cateva nume mari ? Sunt convins ca in cazul numelor mari costul strict de productie a unei doze (inclusiv research, transport si altele; excluzand banii bagati in reclama) este de cel mult 10-20 % din pretul de vanzare.

 

Luam de exemplu o componenta electronica...orice: 10.000 de bucati costa 1 cent bucata si 100 bucati costa 20 de centi bucata.Daca mie imi trebuie 1 buc o gasesc la 80 de centi. :)

 

Trebuie sa fie pe acolo niste ciongolezi destepti care sa profite de chestia asta si poate si noi pe langa ei :)B)

 

Ca urmare, daca cineva cunoaste variante gen "Simon Dungeon" , "Di Varzio", "ENG" , va rog:

...........

...........

....

Link to comment
Share on other sites

nu as putea za-ti zic alte diferente in afara de cele enuntate pana acum, dar pot sa-ti zic sigur ca dozele astea care costa si care sunt facute de firme consacrate chiar suna mai bine decat

restul. Si singura modalitate sa-ti dai seama de diferenta e sa le incerci tu pe pielea ta. Eu unu m-am riscat cu 2 doze active de la SD si se vede (se aude de fapt) diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Mda, dar ,vezi tu, odata cu dozele "SD" ai cumparat:

 

10 euro materiale,

3 euro amortizare echipamente si utilaje,

2 euro mana de lucru,

1 euro cercetare-dezvoltare ,

2 euro cheltuieli curente ale fabricii,

---------------------------------------------------------------------------

30 euro numele, studii de marketing si chltuieli de publicitate,

20 euro profit Mr. Seymor si Mr. Duncan,

10 euro distributie, din nou reclama si profit vanzator ,

2 euro transport in Ro ,

20 euro profit importator

-------------------------

100

 

Voila !

 

N-ai vrea sa afli si tu unde il gasesti pe Simon Dungeon asta care iti vinde doza la 1/3 din pretul marcii consacrate, scoate si el un profit frumusel, si tie iti suna in chitara 98% ca SD original ? :)

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

N-ai vrea sa afli si tu unde il gasesti pe Simon Dungeon asta care iti vinde doza la 1/3 din pretul marcii consacrate, scoate si el un profit frumusel, si tie iti suna in chitara 98% ca SD original ? :)

 

Axa cu Game - suna-l pe Grosmann, el zicea ca vinde doze Seymour Duncan neinscriptionate (desi tare ma indoiesc de provenienta acestora) cu numai 1 milion (deci exact ce-ti doresti - la 1/3 din pretul uneia ORIGINALE).

Vezi ca gasesti oferta pe undeva pe la publicitate.

 

Poate asa, pe pielea ta, te vei convinge ca ORIGINALUL e original si restul bullshit.

 

Dupa aia, sa vii sa-ti dau SD-uri originale ca am doua de vanzare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Spre deosebire de alte procese tehnologice, cel de "obtinere" a unei doze care sa sune intr-un anumit fel este unul aproape exclusiv empiric. (Carevasa zica trial & error). In afara de cateva reguli de baza, obtinute prin aplicarea legilor electrotehnicii tot restul cercetarii pentru o doza se face prin incercari...multe... . De unde rezulta ca aici, mai mult decat in alte industrii, asa numitul "know-how" al producatorilor este foarte foarte valoros, pentru ca nu prea e transmisibil. Daca te apuci sa construiesti o masina, sa zicem, vei avea rezultate decente atat timp cat efortul pe care il faci e decent si folosesti piese de buna calitate, pentru ca procesul care duce la creerea ei este in cea mai mare parte bine detaliat in literatura tehnica. Daca tu (ca firma) te apuci sa faci doze trebuie sa fii pregatit sa chestuiesti imens pe R&D pentru ca trebuie s-o iei de la 0. Asa se explica faptul ca nu exista decat o mana de firme care produc dozele cu sunete "recunoscute": Fender, S-D, DiMarzio, Bartolini, EMG si cam astea imi vin in cap acuma...

Link to comment
Share on other sites

Eh, uite ca ne apropiem... "Dungeonii" nostri: :)

 

Grossman

Duncan designed ?

EMG Select

as adauga si...Hohner? :)

 

 

Acuma... cine a avut ocazia sa cante cu asa ceva si ce ne poate spune despre ele? Comparat cu doza corespunzatoare de la de "cei mari" , cat de mare e diferenta de sunet ? Suna asemanator,nu toata lumea percepe o diferenta importanta, sau e distanta mare ? Bineinteles, cand canti pe scena intr-o formatie cu pretentii, conteaza mult si 2,3,10 % , dar pentru utilizatorul de rand...

 

Malex....ai avut Hohner si acum SD. Tot humbucker....cat de mare e difrenta ? Asta daca pot fi comparate ca si "clasa" de sunet (tip, destinatie).

 

 

Editare: Am scos Bill Lawrence din lista...se pare ca se potriveste la "Nume mari" , cel putin ca pret e tot pe acolo poate chiar mai sus :)

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

Malex....ai avut Hohner si acum SD. Tot humbucker....cat de mare e difrenta ? Asta daca pot fi comparate ca si "clasa" de sunet (tip, destinatie).

 

Cosu are dreptate cu Bill Lawrence :)

Iar ce intrebi tu mai sus...hmmm.... Hohner n-a scris pe ele niciodata DiVarzio or something ...

 

Dar daca vrei o comparatie, OK.

Dozele Hohner mie cel putin mi s-au parut ca au atac mai mare, suna mai agresiv (comparativ cu modelele SD care le am eu). Asta probabil si pentru ca au doua randuri de magneti (asta se simte pe anumite procesoare - pe clean, daca dai tare-n chitara se simte un pic de drive- nah, cum dreaq sa-ti explic academic). Ca ton, sunt foarte apropiate de SD-uri. Armonicele suna OK pe amandoua marcile. O diferenta notabila apare in cazul unui test pe care-l fac eu mereu cand pun mana pe cate o electrica (tzikneala): cu distors, un acord (LA de exemplu) pe toate cele 6 corzi - la SD toate notele se aud clar pana ce sunetul "se stinge". La Hohner, dupa o perioada, unele note se estompeaza mai accentuat.

Aaaa, si constructiv difere .... Hohner e in doua fire, SD e in patru si deci poti sa faci split-coil :)

 

Ca sa-ti rezum pe scurt care-i diferenta - uite-te la publicitate: e diferenta intre 150 USD si 50 USD :) (glumeam mah, dar vreau sa le vand - diferenta de pret rezulta si din cat costa "numele")

Link to comment
Share on other sites

)

Iar ce intrebi tu mai sus...hmmm.... Hohner n-a scris pe ele niciodata DiVarzio or something ...

 

Dar daca vrei o comparatie, OK.

Dozele Hohner mie cel putin mi s-au parut ca au atac mai mare, suna mai agresiv (comparativ cu modelele SD care le am eu). Asta probabil si pentru ca au doua randuri de magneti (asta se simte pe anumite procesoare - pe clean, daca dai tare-n chitara se simte un pic de drive- nah, cum dreaq sa-ti explic academic). Ca ton, sunt foarte apropiate de SD-uri. Armonicele suna OK pe amandoua marcile. O diferenta notabila apare in cazul unui test pe care-l fac eu mereu cand pun mana pe cate o electrica (tzikneala): cu distors, un acord (LA de exemplu) pe toate cele 6 corzi - la SD toate notele se aud clar pana ce sunetul "se stinge". La Hohner, dupa o perioada, unele note se estompeaza mai accentuat.

Aaaa, si constructiv difere .... Hohner e in doua fire, SD e in patru si deci poti sa faci split-coil :)

 

Exact asta vroiam sa aflu, si cred ca nu numai eu !

 

beer.gif

 

Sunt invitati si altii sa-si spuna parerea...am auzit mai multi pe aici cu Grossman...cine poate face o comparatie cu altele? La vel parca am vazut "Duncan designed" ..presupun ca e pur si simplu o copie si nu un model "low end" al celor de la SD :)

 

PS: Pe Harmony-central am gasit o singura apreciere pt Hohner, e vorba de un set de 3 single-coil cumparat din Ge cu 10 (!!!!) Eur si omul e destul de multumit de sunet.

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.