www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Parker Pm-10] Ce Parere Aveti Despre Lp-u Asta?


Vladimir Tepes
 Share

Recommended Posts

Am o chitara Parker PM-10 2 x H cu split de coil pe ambele humb. un amic mi-a zis ca aduce a seymour duncan si oarecum Gibson dar eu am observat o diferenta destul de mare de tonalitate intre doze chiar si fara distors. Si nu mi se pare Gibson deloc :) Desi nu a costat mult mi se pare ok dar cand pun corzi mai groase de exemplu GHS zack willd trebuie sa merg cu bassul taiat din statie cam la volumul 2 sau 3. Problema mea este ca nu stiu ce sa fac eu vreu sa cant ceva mai aspru dar chitara nu-mi prea permte. Sa-mi schimb doza de neck sau sa incerc corzi 9/46 cu un distors mai brutal? :) Apropo eu folosesc un procesor de la korg ax1500 si un eq d la boss + statie marshall de 50 watti.

Ms mult! rock on :)

Link to comment
Share on other sites

explica-te! tu vrei sa canti "aspru"(cand spui aspru ma gandesc la mult distors), nu? schimba doza din BRIDGE cu un dimarzio x2n sau un dimebucker si o sa sune foarte '"aspru". Daca ai bani poti sa canti si mai "aspru" cu doze active, adica setul emg ZAKK WILDE. Un Parker(chitara chiar buna) n-o sa sune niciodata ca un Gibson. TONALITATEA nu are cum sa difere intre doze, depinde cum acordezi chitara;TONUL difera de la doza la doza. Asta e o chestiune de gust. Rock on :)

Link to comment
Share on other sites

io zic ca pe doza din neck n-o sa canti nimic brutal...suna destul de infundat in general, si daca-i mai bagi si un distors nesimtit, ai toate sansele sa sune ca o bormasina in calduri :) mai bine las-o acolo si foloseste-o pentru cleanuri si chestii mai soft :)

cat despre doza din bridge, o poti schimba daca nu-ti convine tonul si daca n-ai destul output...sunt o groaza de doze hot output pe la Seymour Duncan, DiMarzio etc., de care nu pot io vorbi, pentru ca nu prea am incercat, dar sunt sigur ca altii iti pot spune mai multe :)

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara Parker PM-10 2 x H cu split de coil pe ambele humb. un amic mi-a zis ca aduce a seymour duncan si oarecum Gibson dar eu am observat o diferenta destul de mare de tonalitate intre doze chiar si fara distors. Si nu mi se pare Gibson deloc :) Desi nu a costat mult mi se pare ok dar cand pun corzi mai groase de exemplu GHS zack willd trebuie sa merg cu bassul taiat din statie cam la volumul 2 sau 3. Problema mea este ca nu stiu ce sa fac eu vreu sa cant ceva mai aspru dar chitara nu-mi prea permte. Sa-mi schimb doza de neck sau sa incerc corzi 9/46 cu un distors mai brutal? :) Apropo eu folosesc un procesor de la korg ax1500 si un eq d la boss + statie marshall de 50 watti.

Ms mult! rock on :)

 

poti incerca sa mai cobori putin dozele pe partea corzilor groase.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu poti sa canti aspru pentru ca nu te lasa placinta aia de korg. Ia testeaza matalutza chitara cu un rocktron silver dragon sau un preamp bun pe lampa si o sa vezi ca se poate. Ar fi interesant sa pui un sample cu ce canti, e posibil sa fie si panatia de vina :)

Nu te-a intrebat nimeni si din nou te iei de procesor...ai o obsesie man.

Link to comment
Share on other sites

Nu te-a intrebat nimeni si din nou te iei de procesor...ai o obsesie man.

 

Postul tau nu aduce nimic benefic forumului asta. Si da, m-am luat de procesor pentru ca fata de tine, am avut korg ax1500 si stiu ce limitari are. Ar trebui sa-ti vezi lungul nasului si sa te documentezi inainte sa te iei de oamenii pe care nu-i cunosti. Go back to "grish".

Link to comment
Share on other sites

Cred ca mai bine imi iau un rocktron sau de la Boss MD-2 :) daca nu ma satisface nici asta recurg la egalizatoare ori in cel mai rau caz un compresor :D .. dar problema e ca nu pot sa ma hotarasc ptr ca nus tiu ce e mai bine indicat ptr death sau trash :)

app. ms mult ptr sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

daca stii unde sa cauti vezi ca ai niste tonuri foarte "aspre" pe korg-ul ala(am un AX30g mult mai slab decat al tau si are)...asa pot sa iti sugerez si eu Amp KRANK KRANKENSTEIN si nu mai ai nevoie de nimic.

Vezi aici:

http://www.thomann.de/gb/krank_krankenstein.htm :)

 

 

Sigur e Parker,chitara?

Cea mai ieftina,acuma am gasit e acest PM-10 si costa 559$ in USA,eu zic ca e o chitara buna.

,, Parker Guitars today announced the new PM-10 and PM-20 guitars for the summer session of NAMM in Nashville. Designed by Parker engineers, the P-Series guitars offer a classic look, with the progressive technology for which Parker is known at an affordable price. The PM-10 and PM-20 guitar is the first new shape for Parker since the Parker Fly, introduced 11 years ago.

 

Parker engineering brings the PM-20, a classic design with a mahogany body and mahogany set neck. Coil-tapping is a standard feature on this guitar for single coil tones. The PM-20 features a string thru body design, adding to the overall tonal qualities of the guitar. The PM-20 is available in quilted Bubinga -- natural, or flame maple traditional sunburst and has a manufacturer retail price of $899.00. "

 

Nu cred ca mai e nevoie sa schimbi ceva la ea.

Asa ar trebuii sa arate:

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Pai eu am dat 1950 roni pe ea :) + husa si corzi vinci (bonus) e vb de PM-10 cu split coil si 2 x H dar zic ieftina ptr ca e cea mai ieftina din seria ei fata de PM-20 si mojo dar nu am zis ca nu sunt foarte nemultumit de ea dar ca se poate si mai bine daca ii schimb dozele sau umblu mai mult la capitoul pedale (sustain, atac, compresoare, etc.) :)

Ms mult ptr ajutor !

Sa auzim numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.