www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

GREVA


Moisoiu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt atat de imaturi unii de pe forumul asta! Nu degeaba putini chitaristi stiu sa si vorbeasca...Mai rau e ca sunteti romani si stricati naibii statistica...

Haideti sa punem problema altfel. Tot sectorul public, mai putin functiile de conducere, are salarii mici. Si aici ma refer exclusiv la bugetari. Hai atunci ca toti bugetarii sa faca greva...ca deh, unii spre deosebire de profi muncesc 40 de ore pe saptamana...Profii au cumva 18? Si eventual vacante de vara, de iarna, de Pasti...

Da, romanule! In clipa in care iti alegi facultatea iti stabilesti cursul vietii. Pe vremea lui Ceausescu se adunau profii de pe strada. Se intra la institut si la unele facultati cu nota de 5. Nu spun ca nu sunt exceptii pentru ca asta ar insemna sa neg toti profii buni pe care i-am intalnit. Dar nici nu vad atat de bine fondata greva asta care nu face altceva decat sa mai scada veniturile profilor protestatari, sa bulverseze elevii care si-asa sunt destul de bulversati de lumea in care traiesc (uneori nu o pricep pentru ca sunt ei prea prosti, inculti, indiferenti, impertinenti, indolenti) si sa strice ditamai bugetul deja votat.

Asa ca fuck off cu toate lamentarile voastre!

Si apoi stiti ca mai sunt unii profi care nu-si fac treaba la ore k sa atraga elevul la meditatii!

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

ai dreptate omule

jacskonman: vezi ca am impresia ca de malex zice...om caruia tu i-ai dat dreptate mai devreme...pana la urma tu de partea cui esti ? ...esti cam confuz... :):) ...a profesorilor care nu-si primesc banii sau a statului...

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

da...ai dreptate...sorry...retrag cuvintele

da' oricum nu mi se pare normal ce spune nici el...daca ai ales o facultate si ti-ai ales cursul vietii asta nu inseamna ca trebuie sa ai un salariu de ***...adiq un gunoier sa aibe un salariu mai mare decat tine?...cum vine asta?...o fi o munca josnica da' tot nu e normal...

 

Auziti oameni buni...vorbiti atata si fara sens...daca ati fi in locul locul lor nu cred ca ati mai fi atat de curajosi...cum ati fi sa plangeti ca rudele voastre va intretin pt ca voi aveti un salariu mult prea mic?...profesorii totusi fac viitorul...minerii de exemplu ce fac? dau cu toporu asta fac...mai mult ca sigur ca le-au marit salariile la mineri ca altfel astazi ar fi venit toti in bucuresti...chiar daca au zis ca nu le-a marit nimic

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

mai,eu cred ca toti ce care ne-am opus grevei suntem totusi de acord cu ea,insa nu cu urmarile pe care aceasta le are asupra eleviilor,ptr ca acestia sunt singurii care au de pierdut.sigur nu aia care sunt chiulangii,nu aia care pierd vremea,ci aia care ori sunt a 8-a ori a 12-a.situatia este nasoala rau dupa parerea mea.eu vreau evident sa le creasca salariile,dar imi dau seama ca din cauza coruptiei la nivel inalt,acest lucru se va intampla destul de greu,mai intai o sa fure ptr ei si porma o sa dea si la profi.iar profii o sa cedeze destul de greu ptr ca asa cum ati spus nu au din ce trai.ppoi si unde ajungem?o tinem in greva in continuu,nici asta nu merge,ptr ca nu o sa mai aveti din ce trai voi profii,si rudele intretinute de profi.cum am mai zis,e o situatie fara iesire,pana nu cedeaza unii,si tare ma tem ca cei ce vor ceda or sa fie profii.nu as vrea sa se intample asta ptr ca poate o sa fac parte din clasa lor ,de intelectuali,si evident la randu-mi nu vreau sa fiu tratat mai prejos ca un gunoier.nujtu,e obositoare toata treaba asta,am obosit de atata odihna.nu sunt tocilar,nicidecum,dar vreau scoala ca sa imi poat relua rutina.e anapoda rau toata pauza asta,si ptr elevi si ptr profi.abia ce ne obisnuisem cu trezitu dimineata si cu studiu.

 

 

acu in alta ordine de idei,maine is sau nu ore?

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

le-au marit salariile la mineri

ce inseamna sa nu fi odihnit ba baiete :)... tztztz

greva continua...

in fine...nu cred io ca fac greva asta degeaba...io zic ca o sa primeasca ceva...ca sunt pusi bine de tot...

Link to comment
Share on other sites

da...ai dreptate...sorry...retrag cuvintele

da' oricum nu mi se pare normal ce spune nici el...daca ai ales o facultate si ti-ai ales cursul vietii asta nu inseamna ca trebuie sa ai un salariu de ***...adiq un gunoier sa aibe un salariu mai mare decat tine?...cum vine asta?...o fi o munca josnica da' tot nu e normal...

 

Auziti oameni buni...vorbiti atata si fara sens...daca ati fi in locul locul lor nu cred ca ati mai fi atat de curajosi...cum ati fi sa plangeti ca rudele voastre va intretin pt ca voi aveti un salariu mult prea mic?...profesorii totusi fac viitorul...minerii de exemplu ce fac? dau cu toporu asta fac...mai mult ca sigur ca le-au marit salariile la mineri ca altfel astazi ar fi venit toti in bucuresti...chiar daca au zis ca nu le-a marit nimic

 

Man, e simplu...Stii la ce sa te astepti cand iti alegi facultatea...

In fine...Daca e vorba de profii de dinainte de 89 e mai nasol. Ca profesor, pe vremea lui Ceasca (din ce stiu de la ai mei si de la cunoscuti), te repartizau acolo unde aveau ei chef. Adica nu mureai de foame pentru ca "sistemul" iti facea loc. Te primea cu bratele deschise in foamea generalizata de acea "tehnica socio-politico-economica a surubului"...Si ca mi-am adus aminte: pe vremea lui Ceasca de ce nu aveau curaj profii sa faca vreun protest?! Pentru ca si atunci se murea de foame...Gaseati cumva carne peste tot?! Sau fructe?! Ce sa mai spunem de programul la curent si apa calda?! Si totusi nu intra nimeni in greva...

Revenind la ideea centrala a acestei discutii de 3 pagini + cat mai scriu eu acum...N-am nimic impotriva profilor, dar trebuie sa se stie ca nu sunt singurii amarati din sistem. Da, sunt responsabili cu formarea noastra, a pustilor, dar nu putem sa-i consideram egali pe toti. Nici macar jumatate dintre ei nu sunt atat de destepti pe cat va face voua placere sa credeti, in concluzie indreptatiti sa ceara salarii mai mari. Si asta doar pentru ca sunt oameni si ca, precum a zis nenea Murphy, "Suma inteligentei pe Pamant e constanta, numai populatia este in continua crestere..."

Grevele...cateodata sunt indreptatite (cea din revolutia engleza) dar cateodata sunt cea mai prost inteleasa forma a democratiei si a libertatii.

Ganditi! Mult, ca nu doare! Din ce in ce mai mult...

Ne mai auzim noi!

Link to comment
Share on other sites

auzi ba antwane,da ce vb ashea de hintelectualic?ce folosesti tu cuvinte dastea pe cari unii nu le inteleggi.deci nu te mai da mare, ca venim cu baetii si ti lovim,deci sper ca ai inteles,deci da?in alta ordine de idei,daca vei fi combatut e din cauza ca lumea nu te intelege :),daca nu vei fii combatut,din acelasi motiv,ca lumea nu te intelege.in rest sunt sigur ca ne mai auzim noi,ca doar suntem in aceeasi institutie de invatamant :) .asta cu vazutu seamana cu replicile din nemuritoru,sazeam jos cu capu lu ala.

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

frate...nu intelegeti esentialu'..oamenii MOR DE FOAME !!... tu cum te simti sa vi la scoala cu burta goala si sa predai?...pa vremea lu ceasca daca faceai greva te impusca sau te arunca in lagar...ala era comunismu...s-a schimbat regimu..si legea..oamenii au mai multe drepturi.

 

a facut si CFR greva...si RATB..fac si astia de la metrou...si medicii...singuru motiv pentru care nu fac greva gunoierii este ala ca ii da afara !! si iau altii de pe strada(carora nu le strica un ban in plus). ca sa strangi gunoaie nu iti trebuie ani buni de studiu...

 

deaia imping profii sa le vina elevii la meditatii..sa mai castige un ban...deaia se fura pe unde se apuca si se trece pe spaga..ca nu sunt bani....

 

vrei sa inveti...invata frate..poti sa inveti si de unul singur..atat cat se poate. si se poate :) .

 

omu ala nu e obligat sa vina la servici daca nu ii convine salariu...

 

stai tu linistit ca nu o sa fie asa mare rupere...daca tot iti place asa mult scoala..nu o sa mai ai vacanta de iarna...sau se muta putin semestrul peste aia de vara...se gaseste o solutie...au luat in calcul si treaba asta..fiti fara grija ..

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

doamne...oameni buni...traim cumva pe vremea lui ceausescu si nu stiam eu? (ca mentalitate se pare ca inca mai traim pe vremea lui) va rog io...ma doare fix in cur (si cred ca nu numai pe mine) de cum era pe vremea lui, traim in prezent totusi...avem viitorul in fata nu trecutul...oameni buni...va repet pt a nu stiu cata oara...daca ti-ai ales facultatea si ti-ai ales cursul vietii asta NU INSEAMNA CA TREBUIE SA AI UN SALARIU DE RAHAT ...apropo: pe vremea lu ceasca nu se puteau face greve pt ca nu era democratie ca in ziua de azi...ca sa stii si tu o chestie...ceea ce fac profesorii acuma mi se pare o chestie perfect normala si este un lucru legal...prin definitie GREVA este: o incetare organizata a activitatii intr-una sau mai multe intreprinderi , institutii, cu scopul de a determina pe patroni sau guvernul, autoritatile sa satisfaca unele revendicari (economice, politice).

 

pt glass: io oricum fac scoala ca-s la liceu particular...si n-am timp de nimic...plec la 12:30 la scoala (ar fi trebuit sa plec deja) si vin la acasa pe la 8-9 cel tarziu

Link to comment
Share on other sites

btw: ceea ce e incorect este santajul moral adus de posturile tv si de parlamentari prin care victimizeaza elevii; vazusen la tv ca toti elevii se duc in baruri pt ca nu pot sa mearga sa invete la scoala-dar fecalele umane care au facut stirea nu s-au gandit la ceea ce fac elevii in vacanta de vara? sau s-or fi gandit la mita primita...ahem

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

...mda...deci am avut dreptate :) .

 

chestia cu barurile o fac si acum...ma duc si acum exact unde ma duceam si in timpu scolii...singura diferenta e ca nu ma mai scol la 6...ci la 14 :) ....deci asemenea comentarii nu isi au rostu. guvernu face si el ce poate...intr-un final o sa ii starneasca pe unii(parinti relativ prosti) impotriva profilor...si o sa iasa un mare rahat.

 

ma intreb daca era mai bine ca profii sa isi dea demisia..asa in masa...ma intreb cine le mai preda atunci....atunci era razbunare crunta pe elevi....conform unor teorii.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

Sa nu inghete. Doamne fereste ca ne-am nenorocit. Io fac greva impotriva inghetarii anului. :)

 

si cum ai de gand sa faci greva impotriva inghetarii anului :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.