www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

GREVA


Moisoiu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest DarkMan2004

o sa se puna problema inghetarii anului dupa vreo 2 luni de greva poate chiar mai mult...acuma nu au nici o treaba...atunci deja nu mai au cum sa recupereze elevii...nici macar nu au cum sa plateasca profesorii sa lucreze sambata (adiq sa veniti voi la scoala :) in weekend...duminica nu se pune ca e zi libera)...desi oricum nu cred ca o sa inghete anu pt profesorii nu au din ce manca in timpu asta si nu cred ca o sa permita asa ceva :) si cred ca o sa opreasca greva dinainte sa inghete anu...

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

maestre,3 sapt de greva cu totu.ahhhh

cu totu? ...pai atunci ar fi 4 sapt nu 3 ...ce-i drept aproape 4...

asta e a treia sapt de greva

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

Cu un doar 8% in plus la salariu (calculat, cat vine asta la un salariu de 6 milioane?), cred si eu ca au toate motivele sa continue greva. Heck, tipul care e vanzator la Muzica la Pro Guitar cred ca are vreo 6-7 milioane salariu pe luna :)

pai se ce treaba are asta cu greva? Aia din sectoru privat n-au nici o treaba cu bugetarii...

Link to comment
Share on other sites

caca-maca, 3 si ceva.bre nu imi place andrei gheorghe da a zis ceva adevarat.nu ceri sa iti creasca salariu nemuncind,cum drecu vine asta?asa nici medicii nu au salarii mari,daca s-ar opri ce s-ar intampla?eh,sincer avand in vdr ca sunt a 12-a si vroiam sa iau bacu anu asta :) ,toata greva asta ma cam scarbit,tine mult prea mult.porma tot noi o sa tragem tare sambata,si ne mai taie si din vacante,niste cacanari.

Link to comment
Share on other sites

ca veni vorba de salarii...chiar credeti ca or sa obtina profesorii marire? in alte tari profesorii au salariu de mii de coco, si la noi mai bine iti deschizi magazin de pantofi si sireturi. pai sa fiu io profesor, sa imi faca elevii draci la scoala si dupaia cand iau salariu...parca imi dau restu la paine...GREVA ALL THE WAY!!! sa nu renunte :) ...e spre binele tuturor...no offence jacksonman si toti astia care au bac/capacitate....a si inca ceva: daca sunt anu I si ingheata anu, dau admiterea din nou?

Link to comment
Share on other sites

Asta imi aduce aminte cand eram eu in generala... parca in a 8-a.. a mai fost o greva de genul 3-4 saptamani cam in aceeasi perioada... parca nitel mai tarziu.Stiu insa ca ma bucuram insa, pentru ca aveam timp sa ma concentrez pe lucratul la mate romana si geografie :) ce vremuri...

 

Si stati linistiti baieti (si fete) anul nu se va ingheta sub nici un scop, din motive social-politice.Nu isi permit sa piarda o intreaga generatie pe locuri de munca.. ar avea consectinte economice foarte grave.Si mai mult o situatie la fel de jenanta este cea cu facultatea.Eu de exemplu termin facultatea odata cu cei mai mici cu un an... ganditi-va ce bataie va fi pe locuri de munca. Noroc!

Link to comment
Share on other sites

need weed esti loco,de ce sa imi pierd eu un an din viata ca astia au salariile mici,cu ce e vina mea? asa spre exemplu la noi prestigiosul colegiu national cantemir voda,nu neau dat carnetele de cec de 3 luni,si nu a zis nimeni nimic,dar ei pot face cand li se scoala ce vor.mi se pare complet nedrept.iar tu sincer daca iti convine situatia mi se pare ca esti nitel cam iresponsabil,ptr ca nu intelegi ce inseamna sa stai un an pe bara.

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

Ce pregatire iti trebuie ca sa fii vanzator? Think man, think! Ma intreb ce salariu are o 'bugetara' de femeie de serviciu la Senat sau mai stiu eu unde...

 

e treaba patronului cu cat il plateste pe angajat. Poate sa ii dea si 100.000$ pe an daca isi permite.

Acu legat de asta cu femeia de serviciu habar n-am :puzzled: . Oricum sistemul de plata e departe de a fi perfect (a se citi la ani lumina).

Link to comment
Share on other sites

plm... sa iei 13 milioane dupa vreo 20j de ani de munca... e cam culmea :) Si un politist and stuff like this ia MUUUULT mai mult.... cel putin asa stiu io (fara suparare... fac doar o comparatie)

Link to comment
Share on other sites

need weed esti loco,de ce sa imi pierd eu un an din viata ca astia au salariile mici,cu ce e vina mea? asa spre exemplu la noi prestigiosul colegiu national cantemir voda,nu neau dat carnetele de cec de 3 luni,si nu a zis nimeni nimic,dar ei pot face cand li se scoala ce vor.mi se pare complet nedrept.iar tu sincer daca iti convine situatia mi se pare ca esti nitel cam iresponsabil,ptr ca nu intelegi ce inseamna sa stai un an pe bara.

 

 

esti COMPLET aiurea la faza asta! iarta-ma,dar esti egoist pana in maduva oaselor daca gandesti asa...

Link to comment
Share on other sites

scuzama dar eu in locu tau as lasao mai moale cu fazele astea ca esti penal.ce vrei sa faca elevii?ca noi dam banii care ni se cer la liceu/scoala,venim la ore etc deci cu ce e gresim noi?atunci de ce sa te razbuni p elevi,ptr ca in ultimu rand elevii au de suferit,nimeni altcineva.

Link to comment
Share on other sites

omule..lasa-l sa fie egoist...dar as vrea sa il vad pe el cum isi ia scule si chitara din salariu de profesor

am ambii parinti profesori (dar stau cu mama...deh..) si tata nu ma ajuta cu nimic

ps: lucru cu care NU sunt insa de acord ar fi recuperarea sambata intrucat am meditatii si program deja stabilit pe weekend

 

later edit: am postat in acelasi timp...si cum ma rog ai vrea tu sa primeasca profii salarii mai mari? ah ma scuzi..esti egoist ti se rupe penisul in paispe..si nush de ce dai bani la scoala..mie nu mi s-a cerut deloc

si care e faza cu venitul la ore? nu te roaga nimeni sa te duci..e treaba ta ce faci. sa stii ca nu le faci un bine daca vii la ore sau nu

 

even later edit: si nu e razbunare pe elevi; de ce nu zici ca cei de la metrorex cand au facut greva s-au razbunat pe toata tara?!

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

frate mai bine nu va mai plangeti atat de mila,maicamea e doctor si are dupa nustiu cati ani de invatat si de examene date ,un salariu de tot cacatu identic cu cel al profesorilor.si mai e si corecta si nu ia precum altii DARURI.si spre deosebire de profi,ea merge la servici si nu se plange atata,ptr ca daca ar intra si doctorii in greva 3 sapt sa va vdm pe voi unde vati mai duce.asta asa ca sunt eu egoist,inca nu am inteles de ce.daca as da eu banu,as da celor cu studii superioare bugetu alocat alora de la putere,dar nu sunt,eu vreau doar sa imi vad de viata,si cum nu am cum sa ajut in chestia asta,prefer sa fac orele

 

later edit: vad ca tot ziceti de scule,dyster skog vad ca ai scule bune,si le ai din salariu mamei tale,la fel ca si mine din salariul mamei mele,asa ca nu inteleg de ce unii sunt mai presus.

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

jacksonman...tu dai banii la scoala sau liceu ca asa vrei tu. zice clar pe undeva ca nu e obligatoriu :).

 

elevii nau nici o vina...numai ca nici profii nu sunt obligati sa iti suporte tie toate naravurile pe un salariu de mai bine te duci la colt sa cersesti. :) ...ca sunt fel si fel de elevi. gandeste-te cum suporti tu 6-7 ore pe zi de scoala...dar ce e pe saracu prof care isi bate capu cu 30 x 6(7) ore de elevi/zi...

 

pierzi un an din viata...mare chestie...parca nu ai mai vrea sa mai stai un an la liceu...gandeste-te ca te apuci de facultate...si dupa 4-5 ani te duci la munca...pana la 65 o sa ti se acreasca omule... :) .

 

generatie de locuri de munca...nu cred eu ca in fiecare an se pensioneaza toti atatia cati se angajeaza :( ....asa ca ...deabea daca mai scade somajul nitel.

 

...anul oricum nu se ingheata ca or sa moara de foame...fiecare trage cat mai tare in speranta sa cedeze celalalt si sa obtina maximum posibil...

Link to comment
Share on other sites

e la fel stiu si eu cum sunt profesorii de impartiali si de prost pregatiti,ca doar daia iau la examenele de post note sub 5.

ps:ca am vb cu dyster skog acusi,ia astia care zic de mine ca sunt egoist,ok hai greva generala,inghetati anu,pana le dau bani.poi si din ce o sa traiti intre timp mai oameni buni?ca daca sunteti in greva ciu ciu ban.mai bine cu putin decat deloc,parerea mea.si daca ar fii sa intre toata lumea care are salariu de ***** in greva ce se intampla cu societatea noastra?facem o pauza.voi va dati seama cat de absurda este toata chestia asta?nimeni nu zice ca profii aia buni care merita,au salarii de ***** si merita mai mult,dar ceea ce se poate intampla cu inghetarea anului nu e solutia.asta e parerea mea,de om complet aiurea si egoist pana in cururletu oaselor.

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.