www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

V-pick


PlayerUnk
 Share

Recommended Posts

http://www.v-picks.com/

 

voi ati folosi asa ceva?..avand in vedere ca ii 4$ una normala si 20$ cele mai 'speciale'.

 

si in general..ce grosime de pana folositi si de ce ?

Io ASTA FOLOSESC :) am una V-Pick Fattie si una Fattie Custom,adica putin mai mare (nu mai groasa),caci nu eram sigur ce marime o sa mi se potriveasca.Am avut de fapt 4,o Fattie mi-a "confiscat-o" Jake E.Lee :) ,fiindca s-a indragostit de aceasta pana in 3 secunde.Prietenul meu Cris Toffield,insa a ras cu lacrimi,nici n-a vrut s-o incerce,a zis ca este afara un lac,sa mergem s-o aruncam (stiti cum se face,cu pietrele plate care sar in luciul apei ) :D

Iar Vinni Smith este un tip super haios,care mai canta si bine la chitara.Bagati un ochi la pagina sa de maispeis sa vedeti ca,in general,pe astia din California ii cam doare la basca :P

Cea de-a 4-a pana V-Pick pe care am avut-o era una normala,e la userul George,pe aia a incercat-o Felix,si e muuult mai subtire.Cele groase sunt grozave,mai ales cu un strat pe un amp cu putin drive sau clean mai murdar.

Inafara de V-pick mai folosesc Jazz III,daca am de cantat ceva mai tehnic si mai rapid.20 ani am folosit Dunlop celluloid 1.14.cele mov,in 88 primisem una de la un tehnic din Ungaria care a fost in turneu cu Malmsteen.De vreo 2 ani ziceam ca ma limiteaza putin,si la viteza ,si la ton,pana asta,dar suna atat de deschis pe acorduri ca nu m-am indurat sa o schimb.Se tocesc ,insa foarte repede.Anul trecut la workshopul MC Music,Cristi Gram mi-a dat ,insa o pana Dunlop Jazz III,pe care de mult vroiam sa o incerc,si pentru viteza,sweep si alternate picking e grozava.Cristi foloseste Jazz III negre,mie,insa mi-au placut mai mult cele rosii,parca sunt putin mai elastice.Problema mea,era,insa,ca aceste pene nu au tonul prea bun.Am ramas masca atunci cand am incercat V-Pick.,in comparatie cu Jazz III.Cred ca am facut o fata asa hilara,incat Vinni mi-a dat cadou o pana :)

Link to comment
Share on other sites

Cristi foloseste Jazz III negre,mie,insa mi-au placut mai mult cele rosii,parca sunt putin mai elastice.Problema mea,era,insa,ca aceste pene nu au tonul prea bun.Am ramas masca atunci cand am incercat V-Pick.,in comparatie cu Jazz III.Cred ca am facut o fata asa hilara,incat Vinni mi-a dat cadou o pana :)

 

Exact aceeasi parere am si eu despre Jazz III rosii, pe care le-am folosit in ultimii ani. Recent au aparut Jazz III Ultex care au rezolvat problema tonului. Le-ai incercat? :)

Link to comment
Share on other sites

Mi sa par prea groase, eu am folosit pene de maxim 1.14, iar acum am ramas la cele de 0.73 care dupa parerea mea sunt excelente si pentru electrica si pentru acustica.

Ma bate gandul sa iau pachetul ala de trei pene la 10 euro sa vad daca ma descurc cu asa ceva.

 

Nu te gindi asa, ca nu sint acelasi lucru. Ataca altfel v-pick.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest misanthropia

am dat peste dunlop gator grip de 1,5 si de 2 mm. acum asta folosesc(1,5). insa cu mici modificari: cand se toceste pilesc cu o pila de unghii si readuc muchiile la normal modificand totodata forma - ajung exact ca jazz 3. sunt bune la turbaciuni mai ales daca alergi sau faci tumbe pe grif la solouri. o pana noua domoleste mult sunetul mai ales pe clean pt ca e rotunjita. dupa ce ai pilit-o musca din coarda. eu aici in iasi nu am gasit nimic in afara de dunlop crocozaur si asta la un magazin in fundu gradinii. in rest planet waves si stagg care nu imi plac

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.