www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa ne stim mai bine


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Ma gandeam ca e o idee buna sa ne cunoastem intre noi pentru ca altfel mi'e teama ca multe discutii pe care le purtam sunt absolut inutile si a waste of time. Asa ca v'as ruga (daca vreti :)) sa imi urmati exemplul si sa scrieti fiecare pe aici cate ceva despre voi (gen, de cat timp cantati la instrumentul asta, cu ce formatii ati cantat si cantati, ce instrument aveti, preferati pana sau degetele si ce va mai trece la fiecare prin cap).

 

Preo:

Cant de 2 ani si ceva la bas (cam din ianuarie 2003)

Am cantat cu raposata Zboara Vulturul care cu timpul a morfat in actuala si de senzatie formatie HB (parca asta era ultima denumire - cautam una mai buna acu)

Basul meu e un Hohner Phoenix STD - spre vanzare la sectiunea publicitate - am si o poza cu el acolo. Mai am un Hora Jupiter cu doze Select by EMG (humbuckere)

Corzi - inca mai folosesc Fender (pentru ca la Muzica majoritatea sunt light sau extralight, iar astea am gasit medii - thick strings rule!!!), totusi, nu sunt cea mai fericita alegere - in curand o sa trec pe Dean Markley (tot medii - sunt deja pe drum)

Cant atat cu degetele cat si cu pana - nu prea am melodii care sa le pot canta doar cu degetele sau doar cu pana, asa la mine, totul tine de sunet si de dispozitia de moment. Despre pene, le prefer pe cele din tortex, dar nici cele din nylon nu imi displac. Folosesc pene groase (1.14 minim, de preferat de 1.50). La pene nu fac mofturi la marca - Stagg sau Fender, cu toate ca trebuie sa recunosc ca prefer Dunlop.

Stilul abordat: pai cu formatia cant metale (heavy, thrash) si ma rog, 2-3 rockereli mai clasice, niste balade (da d'astea mai rele). Acasa cant orice, mai un blues, mai un pinkfloyd, un led zepp, un black sabbath, (faze d'asta), dar in general melodiile care le fac si cu formatia (sau le'am facut in trecut).

Formatii preferate: Metallica, Iced Earth (astea undeva sus); dupa care Dream Theater si Megadeth (pe care le ascult mai de curand). Dupa care mai avem pe ici pe colo un Maiden, Lake of tears, si multe alte d'astea mai usurele.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe-aici numai eu ma dau cu bass-ul din cite stiu. Sint n00b insa si sincronizarea e cea mai aiurea. Adica nu prea am timp sa fac nimic.

 

Hardware: Fender Precision Bass (Crafted in Japan) lefty cu Behringer Ultrabass BX600

 

Care ti-e bass god-ul?

 

Later edit: whooooops, l-am uitat pe grab :)

Link to comment
Share on other sites

wow ... e bine ca avem topic de bass pentru 3 basisti :)

ce sa zic, poate mai vin si unii, altii. deocamdata suntem o specie cam rara pe forumul asta.

de bas god, adica basistul care imi place cel mai mult (??? despre asta era vorba, nu?), nu stiu ce sa zic, imi plac foarte multi, pentru ca au tehnici diferite si incerc sa invat cate ceva de la fiecare. dintre preferati: burton(metallica), trujillo(metallica), harris(maiden), (chiar si) demaio (manowar) si bineinteles myung(dream theater). si astea cu toate ca cele mai multe faze le'am invatat de la newstead(ex.metallica).

Link to comment
Share on other sites

Hey!!! Si eu ce-s aici? Papusa masculina? :) Recunosc ca nu-s dox in materia de bass dar ma descurc desi m-am cam lasat in ultima vreme si am cam uitat piesele dar asta e. Imi amintesc eu :) Asa eu sunt mandrul posesor al unei chitare bass copie dupa un model rusesc sovietica :) , serios. Eu folosesc numai finger picking (asta ca n-am pana :( ) si cant adica cantam de la populare pana la rock (Still got the blues, Wind of change etc.)

Link to comment
Share on other sites

Multumita lui Cearny am fost anuntat ca exista acest topic, nu prea am mai trecut pe forum in ultima vreme. Pai de inceput am inceput pe chitara normala (acustica nailon Reghin), dupa aceea mi-am luat o electrica, dupa aia o electro-acustica si in cele din urma basul. Am un bas Yamaha Attitude Plus cu 4 corzi si o boxa Behringer Ultrabass BX1200. Am inceput sa cant pe bas acum vreo 2 ani jumate si am fost in 2 "formatii", daca se pot numi asa. In orice caz, n-am avut parte de nici un concert, doar de o filmare pentru TVRM (clipuri la 7 melodii). Basistii mei preferati sunt Geezer Buttler, King Curtis, Tandarica, John Patitucci, etc. Ca stiluri prefer sa cant chestii gen Black Sabbath, funk, in general linii melodioase. Nu-mi plac chestiile gen 0-0-0-0-1-1-1-1. Incerc cat mai mult sa cant cu degetele deoarece majoritatea basistilor "adevarati" folosesc exclusiv degetele. Cu pana oricum e mai usor, dar si sunetul se schimba si parca satisfactia nu mai e aceeasi. Corzile pe care le am acum pe bas sunt Rotosound Swing nush-ce. Dintre formatiile mele preferate se enumera Maiden, Sabbath, Sonata Arctica, Anathema, Opeth, Helloween, Lake of Tears, Mercyful Fate, King Diamond, Parazitii, Dr. Dre si imi place si house-ul si trance-ul. Na ca la asta nu va asteptati. :)

Link to comment
Share on other sites

recunosc ca nu ma asteptam, dar pana la urma sunt ok... cred ca s'a mai scris de o mie de ori in forumul asta ca gusturile nu se discuta. (bine, aberant sa iti placa manelele sau mai stiu eu ce - adica gusturile sunt si ele pana la o anumita limita).

 

acum sincer, cred ca ar trebui sa facem un topic pe aici cu cine vrea sa se apuce de bass, sa mai strangem si noi niste membri.

 

btw ... are cineva metode de bass? i'as ramane indelung indatorat...

Link to comment
Share on other sites

funny nigga! dupa ce ai investit 3000E si inca vreo 1800$ in Koch Powertone II si respective ESP M1000 si ESP EC2005, nu cred ca iti mai arde tie sa faci inca o investitie de 3-4000$ (sau euro) pentru bass. oricum, oricine vrea sa se apuce e binevenit in comunitate :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca-i cam off topic dar are cineva in format GP4 piesa Vertigo de la U2? Vreau sa ma apuc de partea de bass ca suna absolut demential :)

P.S. Am cautat pe net si n-am gasit piesa, de asta am apelat la voi :)

Link to comment
Share on other sites

mai, astea le'am gasit eu pe net si erau ambele cotate cu 5 stele din 5. bine, am mai gasit melodii cotate cu 4 stele jumate sau cu 5 si gresite, dar nu flagrant, ci pe ici pe colo. oricum, de remarcat e faptul ca toata lumea noteaza mai mult dupa cat de bine e facuta chitara. ce iti propun e sa te uiti peste amandoua si unde sunt la fel, probabilitatea sa fie corect e peste 80% (cu toate ca e posibil sa fi si copiat unii dupa altii), iar unde e diferit, asculta melodia si corecteaza!! :)

bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

Cum? Imi pare rau Cosule dar eu nu-s registrat pe site-ul de la GP4 asa ca n-am cum sa fac un upgrade ca-mi cere parola si de unde parola ca practic programul meu e pirat :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu, si eu! Si eu bag la bas!

Am, de citeva zile, un Yamaha BB-404 (dupa ce am stapinit un bas de Reghin din 1989 incoace). Nu folosesc un amplif sau boxe speciale, ci ma preamplific cu un M-Audio Tampa, cu care intru pe conexiune balansata intr-o placa de sunet M-Audio Audiophile 192. De aici trageti concluzia ca toate procesarile le fac in timp real cu PC-ul. La iesire am un amplif Technics si niste boxe Hi-Fi de 130 Watt, care ofera suficient bas. Ideea mea este de a folosi filtre software sau simulatoare de cabineturi pt a suna ca printr-o boxa de instrument. Principiul meu este simplu: sa faci totul ca in sinteza substractiva de sunet. Adica, sa ai un sunet din bas cit mai bogat, si sa il filtrezi pe parcurs, din computer. De aceea boxele Hi-Fi sint utile, pt ca pot reda si frecvente inalte pe care nu mi le permit momentan financiar, daca ar fi sa-mi iau un cabinet dedicat pt bas si dotat cu horn.

Experienta?

Variabila. Din cauza calitatii inferioare a basului romanesc, acum vreo 8 ani am cam incetat sa mai cint, de sila. Dar am facut tot ce am putut ca sa-mi economisesc banii ca sa-mi iau ce imi trebuie la un moment dat. Am cintat prin tot felul de chestii necunoscute, am facut sunet pentru prieteni, am activat ca sfatuitor pentru unii din cei care acum au ajuns nume cunoscute prin muzica romaneasca. "Problema" mea este ca nu simt nevoia sa ies la rampa si nici macar sa cint in vreo trupa - imi place sa stau la mine acasa si sa trag de corzile basului, nu ma mai satur, este instrumentul meu preferat de cind ma stiu.

Genul muzical abordat? Multiple, dar cu o preferinta pentru industriale. Jazz nu.

Muzicieni preferati? Foarte multi, dar cei in fatza carora mi se face rusine si ma simt mic de tot sint basistii de culoare care cinta funk.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

In sfarsit am gasit si io pe forum spatiul pentru bass :) Am fost si duminica la reuniune, initial intelesesem ca o sa fie si un fel de amplificare sa cantam si la electrice si vroiam sa aduc bass-ul dar a fost misto si asa.

 

Despre mine .... cant la bass de vro 4 ani sa zicem cu dese intermitente din diferite motive, am cantat cu WWW, Strop, Hazard, si acuma astept sa dau o proba la Metrock. Am cantat in club A, Underworld, Laptaria lui Enache, Piata Revolutiei, Parcul Tineretului, Tvr2 bla bla bla. Mi-ar fi placut sa cant la Vama Veche la concursul organizat de club A da am divortat de formatie cu vreo cateva luni inainte, asta fiind anul trecut.

 

Preferatii mei sunt Geezer Butler (Black Sabbath), Steve Harris (Iron Maiden), Les Claypool (Primus), Flea (RHCP) si primul bassist de la Phoenix, care apare in Balada lui Negru-Voda, si altii ..

 

Stilul meu preferat este cel din anii '60-'70 adica hard-rock adevarat, simplu si frumos. Mai imi place sa cant ocazional si heavy metal, suparaciuni (death,black), alternative grele, mai nou m-am apucat sa studiez funk-ul, blues-ul si jazz-ul, partial pentru muzica partial pentru tehnica.

 

Am avut un Reghin .. ceva, un Fender Precision si acum am un Stagg cu 5 corzi pe care insa o sa il inlocuiesc cu un bas mai versatil cu 4. Folsesc tehnici de finger, pick si slap. Tappingul nu prea iese pe bass-ul asta, la fel si slap-ul pe viitor sper sa-mi iau un bass mai capabil sa cant mai bine. Nu prea le am cu teoria, eu ma bazez pe ureche si pe feeling si .. asta e :)

 

Sper sa ne intalnim si noi odata sa mai stam de vorba de ale noastre .. :)

Link to comment
Share on other sites

pai la urmatoarea intalnire o sa vin si eu ... cine stie, mai stam la un pahar de vorba, mai zicem vreo 2-3 experiente, tehnici, faze.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest fluffyone

Salut. Eu sunt cea mai noua aditie a forumului pe partea de frecvente joase.

Cine vrea sa ia legatura cu mine ma gaseste la"

vladpick@yahoo.com sau 0788 45 75 10

 

Vladimir.

Link to comment
Share on other sites

hopa ... un zapp

ia zi'mi mai multe despre tine .. poate mai stam de vorba pe tel ca eu n'am ce face cu minutele .... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Ar trebui sa-mi fac o descriere dinaia de top-model, dar am sa ma rezum la muzica.

Studiez bass de cam un an, avand experienta anterioara cu chitara si vioara. Indragostit pana peste cap de instrument, urmeaza sa-mi cumpar un bass nou si un amplificator. Basistii mei preferati sunt Kiba, Barbu si Kappl (Ro) si nah, prin afara is multi, dar apreciez foarte mult pe Hietala, Harris etc etc..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salutare,

io am fost basist si dupa ce am reusit sa-mi iau bas (musicman olp5) am trecut pe chitara (life is shitty no?). sper numai sa nu trebuiasca sa-l vand ca sa imi pot lua o chitara mai de doamne-ajuta. deocamdata am un gipson epiphone flying V (mi-i lene sa scriu cu litere mari) da' imi doresc un washburn dimebolt.

despre mine (am vazut ca asa se procedeaza :) ) cant la bas de vreo 9 ani si la chitara tot de atata timp numai ca nu la acelasi nivel ca si la bas. am cantat cu o gasca de trupe merita sa mentionez Feedback din timisoara (power progressive) si acum la chitara cu Grimegod din arad.

si in incheiere am o intrebare care cred sa starneasca o discutie interesanta. de ce canti cu degetele/pana la bas ? personal cant cu degetele.

sa ne citim cu bine

Link to comment
Share on other sites

eu in mod normal prefer sa cant cu degetele, pentru ca asa simt mai bine bass-ul si pot sa dau accente oricand. DAR, anumite stiluri iti impun sa canti cu pana, pentru ca se potriveste mai usor cu ritmul, mai ales daca e rapid, si suna si mai bine. spre exemplu, acum cant power/thrash unde e nevoie sa se simta basul putin mai agresiv. a, si dau si slap din cand in cand tot in genul asta muzical si suna chiar misto.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.