www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Antifonare Ieftina


Guest cristi91
 Share

Recommended Posts

Guest cristi91

Stiu ca s-a mai discutat despre asta da vreau sa stiu daca ma poate ajuta cineva, pas cu pas si cam ce trebuie sa cumpar. Problema sta in felu urmatoru, am o sala de 30 m2 goala si vreau sa bag in ea niste tobe, ampuri, boxe mixere etc, pe scurt sala de repetitii dar bani de antifonare nu mai sunt iar nevoie de antifonare efectiva nu e. Eu vreau doar sa scap de reverberatiile diferitelor sunete din camera, respectiv ecoul. Pentru asta mam gandit ca sunt excelente si ieftine niste cofraje de ou pe pereti, problema mea e ca nush exact cum le pun pe pereti, le lipesc le bat in cuie?? va rog, in caz ca are cineva timp sa imi zica si mie pas cu pas cum ajung eu cu cofrajele pe pereti. Multumesc anticipat.

 

 

 

mai am doar o mica curiozitate, dar doar daca stie cineva aprox nu vreau sa se oboseasca nimeni sa caute ca nu ma intereseaza: cam cat costa sa chemi o echipa specializata sa antifoneze o camera de 30 m2, cu tot ce e mai bun, adica sa poti sa dai o grenada inauntru si sa nu se auda afara, daca stiti vas fi recunoscator, ca sunt doar curios.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dreamchild

Eu am antifonat studioul unui post de radio (Uniplus Resita) si am pus bureti pe toti peretii, mai putin pe tavan. Pe podea mocheta. Ce-i drept m-a ajutat mult faptul ca era lambriat pina la jumatate.

Referitor la intrebarea ta, buretii i-am lipit cu prenadez si au tinut mult prea bine, sunt convins ca ar tine si cofrajele (doar ca acestea nu au o parte dreapta, ca buretii). Buretii speciali sunt in coli de aprox 2x1, destul de scumpi, si la vremea aceea (2000) am comandat la Timisoara la Spumotim chiar pentru studiourile din tara...

Link to comment
Share on other sites

sint doua componente diferite:

Antifonarea - care inseamna izolarea sunetului din afara in camera si din camera afara.

Tratament acustic - care inseamna tratarea peretilor astfel incit sa nu existe reverberatii, unde stationare, rezonante, etc.

 

Antifonarea este foarte scumpa, se face cu pereti dubli, materiale speciale introduse in pereti, etc, nu e ceva sa o poti face la nivel "do it yourself"

Tratamentul acustic (unul f simplu si elementar) se face punind pe pereti materiale ce nu reflecta sunetul. De obicei bureti speciali. Acestia se si profileaza pt ca asta asigura o difuzie mai buna a intregului spectru de frecventa. In general, cu cit este mai gros buretele el va absorbi mai mult si va reflecta mai putin si frecventele joase.

Link to comment
Share on other sites

Guest memory

Noi am lipit cu un fel de aracet placi de polistiren pe pereti si ulterior am prins cofrajele cu cate 2-3 cuisoare si e f ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

cu prenadez e f ok...

doar sa-l lipesti bine; adica dai cu prenadez pe ambele suprafete, lasi sa se intareasca si presezi careva secunde...

Link to comment
Share on other sites

Un tratament acustic simplu se poate face cu panouri acustice, care sunt usor de confectionat, mai scumpe sunt materialele si timpul consumat.

Materiale:

- vata minerala (nu din aia galbena la sul ci dintr-aia ce se gaseste in saltele dreptunghiulare si are culoarea maro-verzuie ca in imaginea atasata;

- scandura (min 20 cm latime)

- material textil.

Cum le faci? Trebuie sa confectionezi din scandura niste cadre dreptunghiulare, iar in interior introduci vata minerala pe care o acoperi cu material textil daca se poate cat mai absorbant. In functie de marimea camerei, faci cate panouri crezi ca-ti vor fi necesare ca sa acoperi o zona cat mai intinsa, nu e necesar pe toata suprafata, aplici panouri si pe tavan dar si aici, nu pe toata suprafata.

Poti confectiona si trepte de bass tot din aceliasi materiale, uita-te aici si fa-ti o idee cam cum ar trebui sa arate si cum ar trebui pozitionate in functie de suprafata camerei, normal idealul il atingi doar dupa ce faci un proiect cu masuratori etc, dar pentru o sala de repetitii sau un mic home recording studio fara pretentii e OK.

 

Succes.

post-4584-1207158805_thumb.jpg

Edited by 7le
Link to comment
Share on other sites

Nu uita de colturi.

In functie de ceea ce vrei sa faci poti sa lasi parti goale si sa pui doar basstraps si panouri de difuzie, sau poti sa acoperi tot si sa ai un sunet "steril"

http://www.runet.edu/~shelm/acoustics/bass-traps.html

http://www.ethanwiner.com/basstrap.html

http://www.ethanwiner.com/acoustics.html#d...and%20absorbers

Link to comment
Share on other sites

cum a zis 7le ( doar ca nu stiu unde gasesti vata minerala asa, eu am folosit din aceea galbena la sul - de ce e nerecomandat? eu am fixat pe pereti cu sipci si placi pfl gaurite cu bormasina la 10cm), si acoperi in special peretii din dreptul difuzoarelor si pe langa tobe. Daca acoperi 1/3 din suprafata deja nu ar trebui sa te mai supere asa rau ecoul...si ar putea ajuta si niste draperii cat mai mari si cat mai groase.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca s-a mai discutat despre asta da vreau sa stiu daca ma poate ajuta cineva, pas cu pas si cam ce trebuie sa cumpar. Problema sta in felu urmatoru, am o sala de 30 m2 goala si vreau sa bag in ea niste tobe, ampuri, boxe mixere etc, pe scurt sala de repetitii dar bani de antifonare nu mai sunt iar nevoie de antifonare efectiva nu e. Eu vreau doar sa scap de reverberatiile diferitelor sunete din camera, respectiv ecoul. Pentru asta mam gandit ca sunt excelente si ieftine niste cofraje de ou pe pereti, problema mea e ca nush exact cum le pun pe pereti, le lipesc le bat in cuie?? va rog, in caz ca are cineva timp sa imi zica si mie pas cu pas cum ajung eu cu cofrajele pe pereti. Multumesc anticipat.

 

 

 

mai am doar o mica curiozitate, dar doar daca stie cineva aprox nu vreau sa se oboseasca nimeni sa caute ca nu ma intereseaza: cam cat costa sa chemi o echipa specializata sa antifoneze o camera de 30 m2, cu tot ce e mai bun, adica sa poti sa dai o grenada inauntru si sa nu se auda afara, daca stiti vas fi recunoscator, ca sunt doar curios.

Exista deja vre-o trei topicuri cu aceasta tema !!!!!! cauta si citeste acolo gasesti de toate

Link to comment
Share on other sites

Guest Buncar
sint doua componente diferite:

Antifonarea - care inseamna izolarea sunetului din afara in camera si din camera afara.

Tratament acustic - care inseamna tratarea peretilor astfel incit sa nu existe reverberatii, unde stationare, rezonante, etc.

 

Antifonarea este foarte scumpa, se face cu pereti dubli, materiale speciale introduse in pereti, etc, nu e ceva sa o poti face la nivel "do it yourself"

Tratamentul acustic (unul f simplu si elementar) se face punind pe pereti materiale ce nu reflecta sunetul. De obicei bureti speciali. Acestia se si profileaza pt ca asta asigura o difuzie mai buna a intregului spectru de frecventa. In general, cu cit este mai gros buretele el va absorbi mai mult si va reflecta mai putin si frecventele joase.

Te-ai incurcat in explicatia pe care ai dat-o...ai cam inversat lucrurile...

Antifonarea este aceea care diminueaza reverberatia iar Izolarea fonica este cea care nu da voie sunetului sa iasa din incapere.Tratarea acustica a unei incaperi nu inseamna antifonare.Tratarea acustica este de foarte multe tipuri pentru foarte multe scopuri.

In legatura cu cofrajele de oua...da si tu cateva amanunte, ce e pe peretii salii in momenul asta?....daca vrei sa pui doar cofrajele cel mai indicat ar di sa le lipesti insa iti recomand o mica investitie in polistiren.Pui polistiren peste tot(in afara de podea evident) apoi peste polistiren aplici cofrajele pe care le poti prinde de polistiren cu ace de gamalie.Fiecare cofraj il prinzi in mai multe ace ca sa fie bine fixat.Cofrajul de ou este mult mai eficient decat buretele profilat doar ca are un design urat...in loc de polistiren poti sa pui si mocheta dar polisturenul e cel mai bun.Jos pui mocheta neaparat.Asta e cea mai ieftina antifonare.Daca vei pune cofrajele direct pe perete antifonarea va fi mult mai slaba dect cu polistiren sub cofraje.Atentie ca prenadezul dizolva polistirenul.

Edited by Buncar
Link to comment
Share on other sites

Guest serginio

Tine cont de un lucru, care mi-a fost spus de un EXPERT in realizari de studiouri...pe primu loc in Grecia :)...Cel mai bun izolator este AERUL! in principiu ia mocheta de 2 lei , barne groase ( cu cat creezi un strat mai gros de aer cu atat e mai bine izolat). Le pui pe perete si bati mocheta peste.Daca vrei poti sa bagi si vata sau burete dar important e sa fie cat mai mare "golul de aer" La dusumea un strat de nisip, un "gol" de aer(depinde cat iti permite incaperea) si o dusumea de lemn. Cel mai ieftin si cel mai EFICIENT...

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Tine cont de un lucru, care mi-a fost spus de un EXPERT in realizari de studiouri...pe primu loc in Grecia :)...Cel mai bun izolator este AERUL! in principiu ia mocheta de 2 lei , barne groase ( cu cat creezi un strat mai gros de aer cu atat e mai bine izolat). Le pui pe perete si bati mocheta peste.Daca vrei poti sa bagi si vata sau burete dar important e sa fie cat mai mare "golul de aer" La dusumea un strat de nisip, un "gol" de aer(depinde cat iti permite incaperea) si o dusumea de lemn. Cel mai ieftin si cel mai EFICIENT...

 

Bafta !

 

Bineinteles ca materialele ce fac antifonarea si amortizeaza si practic si izoleaza incaperea .Reducand reflexiile prin amortizare se reduce energia ce ar ajunge la pereti ce ar putea transmite catre exterior sunete, si invers .

 

rame din sipci ,ontate pe perete , intre se monteaza burete sau vata de sticl ain saci de panza deasa .Si se acopera cu rame pe care este intinsa panza decorativa.Podeaua se poate antifona cu covor din guma sau alt material "moale"( electroplush)

 

aerul nu amortizeaza !!!! ci transmite foarte bine undele sonore.Este mediul undelor sonore.

 

aerul uscat izoleaza electric si termic foarte bine dar nu acustic.

 

Se pot forma ( din scandurele sau tot din sipci) cutii rezonatoare Helmholtz ce functioneaza ca si amortizoare ( filtre rejectoare /atenueaza o banda de frecvente) .In asa fel uniformizeaza soundul studioului.

Link to comment
Share on other sites

Guest cristi91

am citit toate posturile voastre si am mai avut o propunere de la altcineva, adica carton de cutii pus pe pereti batut in cuisoare apoi aplicate cu pioneze cofrajele de ou, pe jos covoare de la bunica dalea groase cu flori pe ele (bineinteles mocheta speciala de tobe in zona tobelor). As incerca si metoda cu polistirenu dar cam cat ma costa polisitrenu pt 60 m2 de pereti si cu ce le lipesc de pereti? astept raspuns urgent, maine ma apuc de treaba, multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

dass +1 ... nu te-ai incurcat ...

 

k .. experientza mea cu diferite materiale de constructzii folosite pe post de materiale de antifonare este destul de mare :) avand in vedere ca am o sala de repetitii de aprox 3 ani .. realizata 100% de mine dupa cum m-a dus pe mine capul.. si avand in vedere ca acum 5 ani am facut prima experientza pe dormitorul tobarului meu cu cartoane de oua..

 

ok.. in primu rand,,

1-uita de ideea cu cartoanele de oua.. ( sunt inestetice ... nu ajuta decat la eliminarea reverberatiei)

2- uita de vata de sticla (( suluri galbene) are densitatea f mica , nu opreste sunetul) - alternativa vata minerala ( placi maro.. f dense ...aprox 15 kg/m2 ... depinde de grosime si de densitate :)

3-uita de polistiren - densitate mica - nu opreste decat frigul :)

 

ok.. intrebai tu cat costa sa-ti faca cineva toata treaba.. cred ca un pretz al materialelor se ridica pe la 150 de euro/m2 .. plus manopera.. de obicei manopera e cat materialu )... deci la 30 de m2 probabil 20.000 de euro ceva profi.. unde garantat arunci un obuz si nu se aude nimic.. - uita si de varianta asta :D

 

ce poti pastra din tot ce s-a spus pana acum...

 

mocheta pe jos

aer

vata minerala

burete profilat

barne de lemn

usi f etanse - eventual 2 randuri

 

si ai putea scapa cu vreo 2 3 mii de euro cheltuiala si cu un rezultat bun si estetic... -eventual osb din loc in loc...

dupa ce tratezi o incapere complet acustic devine f muta,, s-ar putea sa nu-ti placa si atunci tre sa-i mai dai putzin reverb..

 

cam atat.. spor la lucru

Link to comment
Share on other sites

Guest cristi91

pai eu doar asta vreau, sa elimine reverberatiile, bani in sala asta mai mult de max 2 mil de lei vechi nu bag pt ca nu e de durata si pt ca nam de unde mai mult, deci cartoanele de oua imi sunt excelente nu ma intereseaza sa fie estetic, nu ma intereseseaza daca se aude in exterior, intrebarea de cat ar costa ceva profi era doar din curiozitate, pe mine ma intereseaza cum pun cartoanele de oua pe pereti simplu si usor, ori cu carton normal cum am zis mai sus dupa aplicate cofrajele ori cu polistiren, multmesc de raspunsuri si de informatii, astept sfaturi in continuare

Link to comment
Share on other sites

Guest cristi91

deci azi am fost am pus cartoane apropae peste tot acolo unde am putut sa le bat in cuie, ca sunt si cateva zone in pereti unde nu intra cuiele, am incercat sa le lipesc cu prenandez dar nu prea stau, are cineva vreo solutie de cum sa pun cartoanele acolo unde nu pot sa le bat in cuie?? astept raspuns multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Cred ca adezivul special pentru burete merge si la cartoane de oua. Eu am cumparat de la poliflex, undeva in spate la pantelimon, socului ar fi ei, poti gasi detalii sau e-mail, cauta pe net la www.poliflex.ro. Sa ne zici daca a dat rezultate, tentativele mele cu cofraje de oua probabil au fost prost realizate ca singurul efect a fost de uratzire a incaperii. Raman la parerea cu panourile sipca/vata minerala/panza sau poate sipca si burete (cat mai gros si dens ) pe care il tai tu neregulat ca sa nu platesti prea mult pe cel profilat. Panourile alea dispuse in zonele cheie ar ajuta...

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

sub asta sa mai discutat de milionase de ori. facetil fratilor stichi in cap de lista sau ceva. ca de cate ori vine x intreaba cum s aantifoneze. ceea ce e si normal. de fapt.

 

poti incepe cu mocheta inclusiv pe pereti, covoare, covorase, cartoane de oua, vata, hartie igienica, sange pe pereti in strat mai gros. orice material care are aer in el si este elastic mai mult decat plastic antifoneaza.

 

 

 

si lasati-o fratilor in pace cu polistirenu. polistirenu nu antifoneaza. e o tampenie. iar ala care a scoso a fost genial.

Link to comment
Share on other sites

sub asta sa mai discutat de milionase de ori. facetil fratilor stichi in cap de lista sau ceva. ca de cate ori vine x intreaba cum s aantifoneze. ceea ce e si normal. de fapt.

 

poti incepe cu mocheta inclusiv pe pereti, covoare, covorase, cartoane de oua, vata, hartie igienica, sange pe pereti in strat mai gros. orice material care are aer in el si este elastic mai mult decat plastic antifoneaza.

 

 

si lasati-o fratilor in pace cu polistirenu. polistirenu nu antifoneaza. e o tampenie. iar ala care a scoso a fost genial.

 

Cele doua idei se bat cap in cap :). Dar sigur ca polistirenul ajuta si la antifonare, cu mentiunea este ca se foloseste astfel: cu un ciment adeziv special ( se gaseste oriunde gasesti materiale de constructii si se prepara cu apa ) care ajuta la lipirea lui pe perete si apoi la finisarea suprafetei, cu niste "fluturasi" din plastic care fixeaza polistirenul si mai bine in perete ( in gauri de 10 mm grosime ) si cu o plasa de armare care combinata cu cimentul respectiv formeaza o suprafata rezistenta. Atat natura polistirenului (cu cat mai gros cu atat mai bine) cat si stratul subtire de aer format intre perete si polistiren ajuta la izolare ( termica, fonica si chiar hidroizolatie ). Este o risipa sa folosesti insa atata munca si bani daca e doar o sala temporara de repetitie, e recomandat sa folosesti polistiren pe exterior ( pentru izolatia termica mai buna) si este evident o risipa sa folosesti in alt mod polistirenul care se poate rupe usor doar sprijinind chitara pe el.

 

On-topic: pentru ceea ce vrei tu: daca simti vreo diferenta cu cartoanele de oua - OK. Mocheta ajuta. Acopera cu mocheta si draperii daca ai. Orice fel de carpe pot ajuta ( asa cum aduna si praf sau scame ). Vata aceea galbena poate nu e asa densa dar ajuta fara indoiala ( testat ), daca cealalta e mai buna, cumpara un pachet din aia, si fa-ti niste "panouri" cu scanduri/sipci si panza. Panourile le pui pe perete in fata ampurilor de chitara, langa tobe si pe tavan spre muchie / colturi. Iti ajung 2 milioane pentru asta si daca te pui pe treaba rezolvi intr-o zi.

Link to comment
Share on other sites

@gARRETT: Esti varza. E asa de greu sa citesti inainte sa-ti spui parerea? E plin net-ul, dar si rgc-ul de informatii. De ce atunci cand cineva nu stie simte nevoia sa arate tuturor ca habar n-are? O fi legat de proverbul ala cu fudulia?

Si ca sa nu se spuna ca doar am dat cu parul fara sa dau nicio informatie:

http://www.jfstudiodesign.ro/

 

Propun sa se inchida topicul, s-a mai discutat de nenumarate ori. Si deja a inceput sa se abereze.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa iti raspund la postul agresiv prin citatul ala care incepe "oamenii inteligenti discuta despre idei", dar am doua remarci:

- legandu-te de persoana mea nu vei fi mai convingator. Nici nu ma cunosti, abtine-te de la apelative te rog.

- observ ca esti un membru vechi al forumului, ar trebui sa fi ceva mai primitor cu cei noi, chiar daca ei mai si gresesc.

 

Apoi, in caz ca am gresit, vino cu argumente citand din postul meu. Asa cum e normal pe un forum, fiecare e liber la o parere, unii pot da un sfat sau pot lua informatii. Arata-mi te rog afirmatiile gresite din postul meu, argumenteaza si scuteste-ma de clisee gen "citeste inainte sa iti spui parerea". Paginile http://www.jfstudiodesign.ro/ le-am citit de acum 4-5 ani si stiu sa caut cu google o informatie. Iar faptul ca dupa 600 de posturi nu poti sa inchizi topic-ul cu mana ta spune multe. Uita-te cand am inregistrat user-ul si cand am inceput sa postez, mai pune si cei cativa ani in care am vizitat forumul cam de cand mi-a zis Felix de forum si poate iti faci o idee ca vechimea nu se masoara in nr. de posturi. Apropo, cand vorbesc despre polistiren, vata minerala si burete profilat nu repet ce am citit prin alte parti ci din experienta personala. Cred ca nu e cazul sa continuam polemica, te rog doar sa fii mai atent la exprimare. Daca vrei sa ma contrazici cu ceva, astept sa argumentezi pas cu pas si mi-e foarte usor sa accept unde am gresit, doar pentru a nu lasa informatii gresite pe forum.

Link to comment
Share on other sites

mai bine veneai cu un post util celui care a cerut un sfat. De fapt nu ai zis nimic, dar nici nu iti mai raspund decat daca merita.

Si ca sa las si ceva util, desi repet, un calcul simplu legat de polistiren. Sala 30 mp, presupunem 2,5m inaltime. Suprafata de acoperit (pereti + tavan ): aproximativ 100 mp. Patru baxuri de polistiren depasesc deja 2 milioane si nu acopera nici 20 % din suprafata. Asta fara a merge mai departe cu discutia...Cu banii astia tot ce s-ar putea face ar fi un pachet (sau doua?) de vata minerala, panza si sipci. In rest, asa cum am spus, mocheta, draperii mai vechi pe care deja sa le ai. Asta a intrebat omul de la inceput, raspunsuri gen iti trebuie X mii Euro ca sa faci o camera impecabila acustic nu il prea pot ajuta...

Link to comment
Share on other sites

pai eu doar asta vreau, sa elimine reverberatiile, bani in sala asta mai mult de max 2 mil de lei vechi nu bag pt ca nu e de durata si pt ca nam de unde mai mult, deci cartoanele de oua imi sunt excelente nu ma intereseaza sa fie estetic, nu ma intereseseaza daca se aude in exterior, intrebarea de cat ar costa ceva profi era doar din curiozitate, pe mine ma intereseaza cum pun cartoanele de oua pe pereti simplu si usor, ori cu carton normal cum am zis mai sus dupa aplicate cofrajele ori cu polistiren, multmesc de raspunsuri si de informatii, astept sfaturi in continuare

 

 

Am pus si noi la sala cofraje de oua pe pereti, in felul urmator : am facut practic fasii de cofraje legandu-le unele de altele si am fixat (in cuie solide) numai bucata de sus. Sunt coloane de cofraje dintre care numai cel de sus e fixat, celelate de dedesubt atarna unul de celalat - sunt de fapt cusute daca mi-amintesc bine. Cum nu-s grele, 5-6 sau mai multe pe coloana atarna fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest cristi91

da, mersi de raspunsuri, pana la urma le lipesc cu silicon, am facut deja un sfert din sala intr-o ora, merge repede treaba si sta si f bine pe pereti cu silicon, oricum mersi mult pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buncar

gARRETT, nu te cunosc nici pe tine nici pe restul colegilor de forum, dar tu nu te-ai obisnuit cu oameni care din ce au auzit de la altii lupta cu inversunare pentru o idee auzita si neprobata?...eu sunt obisnuit.Sunt deacord cu ce ai scris.Nu stiu daca vreunul din cei care au postat au realizat practic antifonarea unui studiou de inregistrari insa multe prostii(pareri personale gresite) s-au spus.nu am sa dau citate pentru ca nu am nervi dar sunt profund dezamagit ca cei care stiu intr-adevar sunt acoperiti de catre cei care sustin cu argumente de carton ideile gresite ale altora.La o intrebare se raspunde cat mai la subiect posibil.Nu poti sa dai o varianta de 2000-3000 de euro unui om care a spus ca nu vrea sa investeasca mai deloc in antifonare.Trebuie tinut cont de toate aspectele atunci cand este vorba despre un antifonaj executat cu bani aproape deloc...Daca pui draperii(obligatoriu grele) ele trebuiesc puse la o anumita distanta de perete in functie de dimensiunea incaperii...Cu 2 milioane nu poti antifona o incapere nici daca ea are 3 metrii patrati insa poti sa imbunatatesti acustica salii respective.Nu ma repet cu ceea ce am scris in postul anterior insa ce vreau eu sa spun este faptul ca nu anii de pe un forum te fac intr-adevar stiutor ci practica in primul rand si documentatia din surse oficiale.La fel ca si pe alte forumuri, multi care vorbesc(scriu) convingator habar nu au despre convingerile lor si asta e in detrimentul celui care vrea sa invete.Niciodata un forum nu o sa fie o sursa oficiala pana nu va fi un moderator foarte bun cunoscator care sa separe falsul de adevar.Laudele si intentiile de dovedire ale cunostintelor unora nu sunt binevenite pe un forum atata timp cat nu exprima adevarul.Am multa documentatie(carti) despre tot ce tine de productia de sunet insa pe un forum la o intrebare exacta unde este specificata si suma detinuta pentru rezolvarea problemei nu pot veni cu citate, insa pot veni cu o idee nefalsa, eficienta in limita bugetului specificat.

Link to comment
Share on other sites

In domeniul asta am observat cel mai des vorbindu-se despre lucruri / fapte neprobate. Pentru ca e un segment la care multi privesc lung si de la distanta, nu numai in Romania unde e cum e, dar si pe afara. Culmea ca eu postasem despre tehnica in aplicarea polistirenului, chestie pe care am facut-o personal anul trecut pentru micul meu atelier ( prea modest ca sa il numesc studio personal ). Nu cred ca poti face mai mult decat am scris in postul precedent cu banii aia, dar e ceva mai mult decat deloc. Si daca umpli camera cu fotolii si canapele si tot ajuta la scaderea reverberatiilor...Aici defapt topicul era despre imbunatatirea acusticii in sala de repetitie neavand bani pentru materiale...asa ca ce poate ajuta? draperii, vata minerala, mocheta...pe unde am vazut cartoane de oua ( am incercat si eu acu 8 ani pe un perete, fara succes ) mi s-a parut asa urat incat nu as mai incerca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.