www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cool Edit Pro Problema


Recommended Posts

Guest Buncar
bag procesorul in usb la pc, dau drumu la tobe de la procesor si inregistrez un track(armonia).

cand ii dau sa inregistrez si solo pe alt track mai jos impreuna cu armonia deja trasa incepe sa bazaie foarte tare si nu pot sa fac nimic. ce trebuie sa fac?

mersi

 

Daca fenomenul asta apare in momentul in care vrei sa inregistrezi pe canalul 2 in timp ce canalul 1 are un wav pe care vrei sa-l auzi in timp ce inregistrezi pe canalul 2 atunci e de la placa de sunet.

Edited by Buncar
Link to comment
Share on other sites

daca placa de sunet nu are ASIO (asynchronous sound input/output), atunci nu e capabila sa playeze simultan cu inregistrarea. Totusi e un workaround care consta in aplicarea unor drivere care emuleaza ASIO pe placile de sunet care nu au ASIO nativ.

 

Poti incerca cu asta... Google is your friend. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Buncar
daca placa de sunet nu are ASIO (asynchronous sound input/output), atunci nu e capabila sa playeze simultan cu inregistrarea. Totusi e un workaround care consta in aplicarea unor drivere care emuleaza ASIO pe placile de sunet care nu au ASIO nativ.

 

Poti incerca cu asta... Google is your friend. :)

Ba da poate sa playeze simultan cu inregistrare(inclusiv placile pe ISA pot asta) insa unele din ele ba merg, ba fac figura de care zicea colegul care a deschis topicul, presupun ca si lui ii si merge din cand in cand...dar de cele mai multe ori ii bazaie urat de tot ca si cand ar taia cineva fractiuni din voce...prima data am intalnit fenomenul asta personal pe o placa CreativeLive! dar am mai auzit la unii si la altii ca au aceasta problema si s-a rezolvat prin cumpararea unei placi bune.Bafta la achizitionarea noii placi de sunet(ar fi bine sa fie una cu suport ASIO)

Link to comment
Share on other sites

Ba da poate sa playeze simultan cu inregistrare(inclusiv placile pe ISA pot asta) insa unele din ele ba merg, ba fac figura de care zicea colegul care a deschis topicul, presupun ca si lui ii si merge din cand in cand...dar de cele mai multe ori ii bazaie urat de tot ca si cand ar taia cineva fractiuni din voce...prima data am intalnit fenomenul asta personal pe o placa CreativeLive! dar am mai auzit la unii si la altii ca au aceasta problema si s-a rezolvat prin cumpararea unei placi bune.Bafta la achizitionarea noii placi de sunet(ar fi bine sa fie una cu suport ASIO)

 

aha deci nu e de la butonatrea prin program sau nustiu ce fregvente pe acolo ce trebuiesc reduse?

Link to comment
Share on other sites

bag procesorul in usb la pc, dau drumu la tobe de la procesor si inregistrez un track(armonia).

cand ii dau sa inregistrez si solo pe alt track mai jos impreuna cu armonia deja trasa incepe sa bazaie foarte tare si nu pot sa fac nimic. ce trebuie sa fac?

mersi

 

 

pune aici configuratia PC ..

 

Placa de baza , placa de sunet , este instalata placa de sunet? Este placa de sunet full-duplex ?Ai dezactivat sunetul onboard din bios?( in cazul ca ai instalat o placa de sunet )

 

USB ai ales corespunzator din Option ,"device option" sau preferences USB-ul ca si sursa de record si playback sau numai record ? Rata de esantionare , adancime bit .Depinde de sunetul onboard sau placa de sunet ce fel de soft mixer are , si aici trebuie setat in-out si esantionare/bit ..intr-o mica fereastra ytot cu optiuni ceva de tip "Device Manager"

 

Poti sa ai zgomot si de la altceva , si de fapt nici nu ajunge nimic din semnalul util sa se inregistreze , pur si simplu poate sa se inregistreze numai un zgiomot de fond.

 

asa ca pentru a te putea ajuta ar trebui sa cunoastem configuratia PC /sunet

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa facem in felul urmator eu postez aici printscreenuri cu programul deschis iar voi dak sunteti draguti ma ajutati in felul urmator (intra acolo vezi ce setare ai , acolo ai setarea aia? etc..) ca sa vedem dak e de la setarile mele sau de la placa de sunet si dak tre sa mi iau una noua

1.placa de sunet e on board

2.asio driver am instalat iar fenomenul nu dispare

atasez primul printscreen cu programul deschis si pe track ul 2 incepe sa fasaie cand incep sa inregistrez

fashaitul apare numai atunci cand pe trackul 1 exista ceva inregistrat.

post-5899-1206908313_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Buncar
eu zic sa facem in felul urmator eu postez aici printscreenuri cu programul deschis iar voi dak sunteti draguti ma ajutati in felul urmator (intra acolo vezi ce setare ai , acolo ai setarea aia? etc..) ca sa vedem dak e de la setarile mele sau de la placa de sunet si dak tre sa mi iau una noua

1.placa de sunet e on board

2.asio driver am instalat iar fenomenul nu dispare

atasez primul printscreen cu programul deschis si pe track ul 2 incepe sa fasaie cand incep sa inregistrez

fashaitul apare numai atunci cand pe trackul 1 exista ceva inregistrat.

 

1-Nu va avea nimeni rabdare(si timp) pentru un astfel de "curs"

2-Problema ta este constanta?, permanenta? sau cate-o data merge si ok dar foarte rar...?

3-Pentru codecul tau de sunet programul trebuie setat la 16Bit/44.100KHz.

4-descrie putin mai amanuntit fasaitul respectiv, in primul post nu spuneai ca ar fi vorba de fasait, acuma e vorba de fasait totusi?...e ca un fasait de la o banda magnetica sau e un barait ca si cum ti-ar fi intrerupt semnalul din loc in loc la intervale foarte scurte de timp(cateva milisecunde)...?

Link to comment
Share on other sites

1-Nu va avea nimeni rabdare(si timp) pentru un astfel de "curs"

2-Problema ta este constanta?, permanenta? sau cate-o data merge si ok dar foarte rar...?

3-Pentru codecul tau de sunet programul trebuie setat la 16Bit/44.100KHz.

4-descrie putin mai amanuntit fasaitul respectiv, in primul post nu spuneai ca ar fi vorba de fasait, acuma e vorba de fasait totusi?...e ca un fasait de la o banda magnetica sau e un barait ca si cum ti-ar fi intrerupt semnalul din loc in loc la intervale foarte scurte de timp(cateva milisecunde)...?

 

problema este constanta.

scoate un sunet ca si cum ai face FSSSCHHHHHHHHHHH foarte tare ce se aude prin ampu de la chitara si trezeste toti vecinii cam asta e sunetul

Link to comment
Share on other sites

pune aici configuratia PC ..

 

Placa de baza , placa de sunet , este instalata placa de sunet? Este placa de sunet full-duplex ?Ai dezactivat sunetul onboard din bios?( in cazul ca ai instalat o placa de sunet )

 

USB ai ales corespunzator din Option ,"device option" sau preferences USB-ul ca si sursa de record si playback sau numai record ? Rata de esantionare , adancime bit .Depinde de sunetul onboard sau placa de sunet ce fel de soft mixer are , si aici trebuie setat in-out si esantionare/bit ..intr-o mica fereastra ytot cu optiuni ceva de tip "Device Manager"

 

Poti sa ai zgomot si de la altceva , si de fapt nici nu ajunge nimic din semnalul util sa se inregistreze , pur si simplu poate sa se inregistreze numai un zgiomot de fond.

 

asa ca pentru a te putea ajuta ar trebui sa cunoastem configuratia PC /sunet

 

lpe toolbar ..>option-------->popup window----->device order ...pui USB pe primul loc ( Move Up) , si WaveMaper al doilea .

 

Sa nu pui playback pe USB !!! caci va dori sa redea sunetul pe USB , numai daca ai un mixer USB se pune si playback ppe USB .

 

Record .USB audio device

 

Playback..alegi ."wavemaper" sau indicativul sunetului onboard ( MAX xxx , sau AC97 , sau ce ai pe placa de baza)

 

apoi tot in seting exista device settings ..alegi la fel ...record ..USB...playback ...sunet onboard sau wavemaper .

 

"wavemaper" teoretic lega orcice device de sunet ce-l gaseste instalat.

 

Sunetul este instalat ???? de pe CD-ul placi de baza ...trebuie sa se instaleze un "mixer" soft si are si ASIO al sau , ptr XP si eventual ptr Windows'98.

 

acest lucru se face la orice program de sunet ( de obicei programele se instaleaza cu wavemaper de windovs si dupa instalere se selecteaza USB si alte placi )

Link to comment
Share on other sites

pune aici configuratia PC ..

 

Placa de baza , placa de sunet , este instalata placa de sunet? Este placa de sunet full-duplex ?Ai dezactivat sunetul onboard din bios?( in cazul ca ai instalat o placa de sunet )

 

USB ai ales corespunzator din Option ,"device option" sau preferences USB-ul ca si sursa de record si playback sau numai record ? Rata de esantionare , adancime bit .Depinde de sunetul onboard sau placa de sunet ce fel de soft mixer are , si aici trebuie setat in-out si esantionare/bit ..intr-o mica fereastra ytot cu optiuni ceva de tip "Device Manager"

 

Poti sa ai zgomot si de la altceva , si de fapt nici nu ajunge nimic din semnalul util sa se inregistreze , pur si simplu poate sa se inregistreze numai un zgiomot de fond.

 

asa ca pentru a te putea ajuta ar trebui sa cunoastem configuratia PC /sunet

 

lpe toolbar ..>option-------->popup window----->device order ...pui USB pe primul loc ( Move Up) , si WaveMaper al doilea .

 

Sa nu pui playback pe USB !!! caci va dori sa redea sunetul pe USB , numai daca ai un mixer USB se pune si playback ppe USB .

 

Record .USB audio device

 

Playback..alegi ."wavemaper" sau indicativul sunetului onboard ( MAX xxx , sau AC97 , sau ce ai pe placa de baza)

 

apoi tot in seting exista device settings ..alegi la fel ...record ..USB...playback ...sunet onboard sau wavemaper .

 

"wavemaper" teoretic lega orcice device de sunet ce-l gaseste instalat.

 

Sunetul este instalat ???? de pe CD-ul placi de baza ...trebuie sa se instaleze un "mixer" soft si are si ASIO al sau , ptr XP si eventual ptr Windows'98.

 

acest lucru se face la orice program de sunet ( de obicei programele se instaleaza cu wavemaper de windovs si dupa instalere se selecteaza USB si alte placi )

 

device order e bine setat si surse de play back si recording sunt bine setate

atasez 2 print screenuri de la device propreties si anume wave in si wave out cred ca pe aici e buba

sunetul e instalat pe calculator adica driverul

post-5899-1206911667_thumb.jpg

post-5899-1206911673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

daca asculti fara sa inregistrezi se aude normal ?

 

nu cumva e o oscilatie feedback ,,,statie <> sunet PC

 

este sunetul onboard fullduplex ?

 

de ce nu folosesti line/in ? incearca

 

am intrebat de mixerul-soft , este setat bine "sursa" si "out"?

 

daca ascult fara sa inrejistrez se aude normal

fullduplex nustiu ce inseamna :)

o sa incerc prin line in cand ajung acasa dak se rezolva dau bere

Link to comment
Share on other sites

daca ascult fara sa inrejistrez se aude normal

fullduplex nustiu ce inseamna :)

o sa incerc prin line in cand ajung acasa dak se rezolva dau bere

 

full duplex inseamna sa poata reda stereo si sa si inregistreze stereo in acelasi timp .

 

si pentru cazul LineIn/out este nevoie da full duplex.

 

Normal mai toate placile de baza noi au fullduplex onboard deoarece unele programe ca si Messenger-voice sau Skype nu functionau numai cu fullduplex .

Link to comment
Share on other sites

full duplex inseamna sa poata reda stereo si sa si inregistreze stereo in acelasi timp .

 

si pentru cazul LineIn/out este nevoie da full duplex.

 

Normal mai toate placile de baza noi au fullduplex onboard deoarece unele programe ca si Messenger-voice sau Skype nu functionau numai cu fullduplex .

 

man cu ajutorul tau am reusit sa rezolv treaba imi inregistreaza pe mai multe trackuri dak folosesc line in e perfect mersi frumos. ma mai intereseaza un singur aspect legat de inregistrare

cand inregistrez si cant constant adik nu fac pauze deloc e absolut totul ok dar dak am o mica pauza pe parcursul inregisrtarii si iar incep sa cant programului ii ia o fractiune de secunda sa redreseze volumul normal al sunetului si din cauza asta mp3 ul salvat e cu bube uite atsez aici o inregistrare pe care am facut o acum si o sa observi fenomenul. scuze ptr interpretare am facut totul in graba. dak se poate rezolva si asta e ok dak nu ma multumesc macar asa pana mi iau placa sunet sau scule de inregistrat.

mersi

Link to comment
Share on other sites

pare un gait sau un compresor setat gresit , vezi daca nu are la inregistrare tot fellu de plugin-uri si dezactiveaza-le .

 

Trebuie sa ai un mixer al sunetului onboard ( sau placa de sunet ) .Unele au tot felu de efecete si dispozitive trebuie setate corespunzator sau dezactivate daca si asa ai efect extern.

 

N-am mai auzit asa ceva la nici o placa de sunet ...dar probabil eset de la ceva plugin nesetat care actioneaza in acest fel .

 

daca-i un compresor reglezi Treshold (floor) -3dB , attack 10ms , release 100ms .daca-i gate cobori noise floor pana ce nu actioneaza pe sunet ci doar tyaie zgomotul mic.

 

Isr daca eset un program stil Guitar Rig , eu nu am folosit dar trebe sa aiba aceste reglaje si trebuie sau dezactivate sau setate corespunzator .

Link to comment
Share on other sites

O varianta ar putea fi un compressor cu attack setat gresit ( daca e minim atunci mareste ), sau si mai aproape: un limiter care iti "potriveste" volumul pe masura ce canti.

Daca folosesti guitar rig cel mai probabil e din cauza unor volume/gain setate gresit: el are un limiter automat care cam in felul asta strica sunetul: vezi daca atingi limita de peak ( la intrare, la speaker sim sau la iesire ) si modifica in asa fel incat sa fii pe la jumatete / trei sferturi. Poti da mai tare intr-un stagiu ulterior. Se mai intampla chestii ciudate la emulatorul de mesa rectifier ( gratifier parca i-au zis ei ) in anumite combinatii pe la bias/response/sag/variac ( setarile acelea de jos, daca sunt ascunse apasa butonul + din stanga ). Modificarile de gain la fiecare stadiu pot face diferenta intre un sunet reusit si unul groaznic, asa ca umbla pe acolo.

 

Si ca sugestii legat de inregistrari: chitara solo e doar pe stanga si ii lipsesc inaltele - poate le tai ca nu iti suna bine cand canti, dar sa faci diferenta intre ce consideri un sunet bun in statia de chitara si cum se aude el preluat cu microfon ( chiar daca exista falsa impresie ca nu are decat medii, el are inalte doar ca ele sunt ceva mai dulci cand preiei cu microfonul decat cand ai baga un distors direct in mixer/soundcard ). Acele inalte care lipsesc ar face chitara sa sune mai bine in mix, impreuna cu cinele etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.