www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jam Session - 27 Ianuarie 2006


Guest maky
 Share

Recommended Posts

Data vineri 27 ianuarie 2006

Club Viking, Bucuresti

 

Inscrieri AICI

 

Spre deosebire de primele 2 editii, ne vom intalni toti artistii inscrisi, cu o saptamana inainte de eveniment, intr`un loc unde este liniste si pace (nu Viking) si vom pune la punct toate detaliile, astfel incat la urcarea pe scena sa fie ordine.

 

Modalitatea de inscriere (se va face pe topicul corespunzator linkului de mai sus)

 

Nume - Instrument - Trupa in care activezi - Piese

Exemple :

Gigi Rochistu - chitara si chitara bas - Termpoanii !

Jimi hendrix - Parpal Heiz

Tom Jones - Ulala

 

sau Trombon Trotinescu - clapar - N/A

Jimi hendrix - Parpal Heiz

Tom Jones - Ulala

 

Inscrierile in alta parte sunt ignorate

www.dracu.ro

Edited by maky
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

incepe numaratoarea inversa:P o saptamana pana la jam...

 

am 4-5 cantece pe care vreau sa le pot canta si cu ochii inchisi - am sperante mari cu unele din ele, fiind destul de atasat de ele :)

..se prefigureaza a fi cel mai reusit jam session yet..desi mai sunt inca 1000 de lucruri care pot sa go wrong ..dar asta e tot farmecu :)

Link to comment
Share on other sites

mah... imi pare rau sa-ti spun, dar de data asta nu mai merge asa (cel putin asa s-a anuntat).

 

inscrierile s-au facut pe forumul metalhead (in linkul din primul post), si ordinea/componentele au fost stabilite la intalnirea de pe 15. daca n-ai fost acolo, probabil n-o sa poti canta. deja sunt vro 50 de piese planuite.

Link to comment
Share on other sites

Guest jaqueline

pai la jam sesionul trecut a iesit cam balamuc la inceput

sper ca de data asta organizarea sa fie mai buna si sa nu se mai urice pe scena CHIAR oricine

ca sa nu fim nevoiti sa mai ascultam un roots in varianta cu voce feminina.....cei care au fost stiu de ce :)

Link to comment
Share on other sites

bah oricum ...organizare ..nu cred...oricum , blues sau pink floyd nu cred ca se asculta in viking...plus ca prima si ultima oara cand am fost, au contat o gramada d la formatii bune ( gen trooper, ..) si tot a sunat naspa...asta ca era haotic totul....dar barul asa e facut...pt ceva haotic ( un black , death ceva)....

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, dar jam session nu inseamna un concert cu mai multe trupe, fiecare invatand dinainte niste piese pe care le vor anunta in prealabil si o ordine in care se intra pe scena :). Jam session e atunci cand niste instrumentisti se inteleg pe loc ce piesa o sa cante. Totu' se bazeaza pe improvizatie. ce se intampla aici e un fel de concert cu mai multe trupe...

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, dar jam session nu inseamna un concert cu mai multe trupe, fiecare invatand dinainte niste piese pe care le vor anunta in prealabil si o ordine in care se intra pe scena :). Jam session e atunci cand niste instrumentisti se inteleg pe loc ce piesa o sa cante. Totu' se bazeaza pe improvizatie. ce se intampla aici e un fel de concert cu mai multe trupe...

 

 

exact. primul jam session din vara a fost misto. exact pe principiul asta s-a mers. s-au cantat si piese cunoscute dar s-a si improvizat f f f f mult. mi se pare ca are mai mult farmec decat niste coveruri care pot sa iasa sau nu.

Link to comment
Share on other sites

^cu principiul asta lucrurile pot iesi bine sau mai putin bine.. asta pt ca metalu e un gen mai putin 'obisnuit' cu improvizatia - d-aia multa lume intelege prin a improviza un cantec a'l canta dupa ureche, cum ii vine -> iese haos. de aici ideea de a planui dinainte piesele si cantaciosii.

 

nu este un jam in sensul traditional ce-i drept, dar cantecele vor iesi mai bine - sau cel putin asta e intentia.

 

bah oricum ...organizare ..nu cred...oricum , blues sau pink floyd nu cred ca se asculta in viking...plus ca prima si ultima oara cand am fost, au contat o gramada d la formatii bune ( gen trooper, ..) si tot a sunat naspa...asta ca era haotic totul....dar barul asa e facut...pt ceva haotic ( un black , death ceva)....

nu are legatura barul. in viking canta si blazzaj si mike and the blue spirits si altele.

si destui din public ar gusta un pink floyd, zic eu...

inca o data, barul n-are nici o vina daca a sunat haotic..

Link to comment
Share on other sites

bravo mai!! bine ai scris acolo ... poate o sa se mai asculte si oamenii ce canta inaite sa apara undeva si sa ne ciuruiasca urechile.

ce e mai naspa insa, e ca unii au formatie, repeta mult cu formatia aia a lor si te nenorocesc cand te duci la ei la concert. cred ca lectia pentru adolescentimea romana este: "DESCHIDE'TI LARG URECHILE!!"

Link to comment
Share on other sites

Bravos brother, eram si noi invitatzi respectiv trupa 8 O'clock, dar dupa o atenta cercetare de piatza am ajuns la concluzia unanima ca decat morti in pat mai bine beti sub pat, din pacate ai dreptate, cinste organizatorului rusinica noului val de curentatzi.. bafta!

P.S. daca te roaga sa pui mana pe instrument, nu o face, nu merita atentia

Link to comment
Share on other sites

cosu si preo - nu tin minte sa va fi vazut p-acolo :)

 

symbolic - io nu vad chiar asa lucrurile (apropos, micul meu review meu e aici) ...sigur ca's o gramada de oameni care n-aveau ce cauta acolo (..si cel mai rau e cand n-au simtu ridicolului), dar asta e un fenomen general.

fact is, cand te duci la un eveniment unde 40 de amatori o sa cante 40 cantece, trebuie sa te astepti la o anumita gama de rezultate. daca mai pui si inconvenientele enumerate in review-ul meu, atunci chiar nu prea ai la ce mare lucru sa te astepti.

 

totusi, io zic ca multa lume a iesit castigata din asta:

- cei care nu mai cantasera vreodata pe scena, au avut ocazia sa cante in fata unui public, si impreuna cu muzicanti (probabil) mai buni ca ei de la care au si invatat cate ceva eventual

- publicul; majoritatea format din cunostinte ale cantaciosilor-in-premiera, care au venit sa-l vada cantand - si l-au vazut :)

- eu, ca (desi la 2 noaptea, desi a iesit mai varza ca la repetitie, desi chitara mi-a sunat naspa, desi, desi ...) am cantat opeth :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

mi se pare ca "adevarat" e un cuvant cam prea puternic, dar oricum, ai dreptate - s-a discutat destul, s-a constatat ce era de constatat... am vrut doar sa subliniez ca, dupa vbele lu ilun "ceva bun a fost acolo".

 

..si ce a spus preo makes sense - dar daca o luam asa, 90% din noi ar trebui sa se lase de muzica si nu tre sa particip la un jam session ca sa pot spune asta :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Si ce, nu-i asa? Chiar, Bodea macar a tinut ritmul de data asta la tobe sau tot progresiv in stil propriu a cantat?

 

fact is, cand te duci la un eveniment unde 40 de amatori o sa cante 40 cantece, trebuie sa te astepti la o anumita gama de rezultate. daca mai pui si inconvenientele enumerate in review-ul meu, atunci chiar nu prea ai la ce mare lucru sa te astepti.

 

In conditiile enumerate nu te poti astepta la nimic. Cu atat mai putin (daca e posibil) la ceva care sa mai si coste 10 lei noi :) Bine ca n-am mers.

 

Laud initiativa lui Emil, dar cred ca trebuie inteles ca a) karaoke metal cu toata formatia in loc de doar voce sau, stiu eu, chitara duce doar la pieire :) jam se face cu oameni care stiu muzica (nu ca mine, recunosc) c) jam pe metal e mai greu... poate doar interpretare in stil propriu. jam-ul presupune improvizatie (de unde necesarul de cunostinte muzicale).

Link to comment
Share on other sites

mah 10 lei n-a costat decat intr-o perioada cand era full full baru. probabil se ofticau aia afara ca stau in frig nu pot intra, asa ca au pus intrarea 10 lei - ma indoiesc c-au platit-o prea multi :)

 

si we've already been through faza ca 'jam' nu este un cuvant bun pt chestia asta. ma rog :|

 

bodea s-a descurcat bine... ma rog, poate vei vedea :(

 

pana atunci, iata un sample de metal karaoke : demon of the fall @ 2am ...courtesy of rgc.ro evident :)

 

:) daca am abuzat de spatiu il putem sterge. oricum nu vreau sa-l las online mai mult de cateva zile...

pt cine mai vrea filmulete, le am in share si pe dc...

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

de admirat ca cineva se gandeste astfel de seri cu cantari de coveruri dar este penibil sa pui un afish pe care scrie mare cat casa JAM SESSION si sub sa fie lista de cantece, chiar daka acele cantece sunt sabilite dinainte de voi ar trebui macar sa dati impresia ca, chiar este Jam sau daka nu sa puneti alt titlu afishului nu jam session pt ca jam-ul e ceva spontan, se canta cantece la intamplare nu se programeaza cantecele

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.