www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Ridic Actiunea? - Acustica


NimVind
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Aveam fretbuzz la Mi-ul subtire pe tastele 3,4,5. Zilele trecute mi-am cumparat de la muzica un set de coarde D'addario mai groase 0.12 [..] 0.54 si sunt foarte multumit de ele. Scot un sunet puternic si clar. Insa nu am reusit sa rezolv problema in totalitate. Mi-ul subtire continua sa aibe fretbuzz pe tasta 5. Am citit pe multe site-uri ca trebuie sa ridic actiunea coardelor insa nu stiu cum sa fac asta :) .

Am incercat sa improvizez cu vata ( :) ) dar tot are fretbuzz (mai putin, dar are). Va rog cei care au intampinat probleme asemanatoare sau care stiu ce pot sa fac sa mai ridic un pic actiunea sa ma ajute.

 

Multumesc anticipat!

 

Marian

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa improvizezi nimic! nici cu hartie, nici cu vata nu faci treaba. trebuie ajustata tensiunea griff`ului dintr`un surub ce probabil il vei gasi la imbinarea grif-cutie rezonanta (trebuie sa te uiti in interiorul cutiei de rezonanta); sau <in functie de model>il poti gasi in headstock.

daca nu ai mai facut asa ceva (si se cam vede ca nu ai facut) e bine sa mergi al cineva ce se pricepe.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

L-am gasit!

E un imbus la care se ajunge foarte usor chiar si fara sa scot coardele. Slabesc D-ul sau G-ul si voila! :)

Banuesc ca trebuie sa-l mai strang deoarece mie imi atinge bara de metal dinspre cutia de rezonanta, dar e vorba de "0.0n" mm. Il strang putin si vad ce iese.

Multumesc mult hades. Viata lunga!

Link to comment
Share on other sites

L-am gasit!

E un imbus la care se ajunge foarte usor chiar si fara sa scot coardele. Slabesc D-ul sau G-ul si voila! :)

Banuesc ca trebuie sa-l mai strang deoarece mie imi atinge bara de metal dinspre cutia de rezonanta, dar e vorba de "0.0n" mm. Il strang putin si vad ce iese.

Multumesc mult hades. Viata lunga!

 

 

 

si .. sa nu te puna pacatul sa rotesti de imbus mai mult de 90o

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

n-are, da i place lu hades sa se bage in seama. inca un exemplu de sfaturi "utile" date de oameni care "se pricep" si care sunt ascultate de incepatori/nepriceputi.

daca coarda atinge primele taste trebuie inlocuit nut-ul. costa 1 leu sau asa ceva. sau poti improviza, punand hartie sub cel vechi pt a-l ridica...sau cel mai bine dute la un lutier/mester sa rezolve problema...iar pe forum, ia-te dupa ce spune midnight rider, stratman, karpi, gramsteen si inca unu, doi care au habar de ce vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

n-are, da i place lu hades sa se bage in seama. inca un exemplu de sfaturi "utile" date de oameni care "se pricep" si care sunt ascultate de incepatori/nepriceputi.

daca coarda atinge primele taste trebuie inlocuit nut-ul. costa 1 leu sau asa ceva. sau poti improviza, punand hartie sub cel vechi pt a-l ridica...sau cel mai bine dute la un lutier/mester sa rezolve problema...iar pe forum, ia-te dupa ce spune midnight rider, stratman, karpi, gramsteen si inca unu, doi care au habar de ce vorbesc.

 

pai asa e cand e foame de posturi "Ispita RGC-ului" si sa nu uitam alte sfaturi utile date de hades cum ar fi sa dai gaura cu bormashina in floyd ca sa scoti maneta rupta :) . Nu am nimic cu el (Doamne ...), dar mi se pare foarte amuzant cand nu ai habar sa te bagi in seama si mai ales ca altii care nu se pricep sa te ia in serios.

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

Acum (in caz ca mai exista chitara) sa explicam cum se face:

- actiunea ("action") - distanta de la coama tastei la corzi - la acustica se mareste introducand sub calus (bridge saddle) - adica placuta aceea lunga din plastic alb sau os - un adaos (shim). Acesta se confectioneaza din furnir, plastic, textolit, sau chiar carton subtire si foarte tare. Operatiunea se face astfel se slabesc corzile de tot (sau chiar se scot), se scoate saddle-ul (calusul) cu ajutorul unui varf de ac (daca nu vrea sa iasa), se pune shim-ul (adaosul), se pune calusul la loc, se reacordeaza. Shim-ul se poate pili pe glass-papier fin astfel incat sa fie ceva mai scund spre corzile subtiri.

 

Truss-rod-ul: se reglezaza doar daca am schimbat tipul corzilor.

Miscarea este EXACT INVERS decat cea sugerata de Hades; si anume:

se slabeste daca vreau o concavitate mai mare a gatului (creste si actiunea implicit)

se strange pentru a compensa tensiunea corzilor daca vreau o concavitate mai mica, sau drept de tot - nerecomandabil (actiunea scade implicit)

 

Daca il strang prea tare obtin urmatoarele rezultate:

- un grif convex cu fret-buz general

- un truss-rod care la un moment dat cedeaza si se rupe

- un grif fisurat sau chiar rupt

 

Ai grija de cine asculti (in viitor).

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Bun!

Intai de toate imi cer scuze ca n-am mai trecut pe aici dar am crezut ca thread-ul e mort.

Am reusit sa rezolv problema punand o bucatica de plastic sub calus dupa cum bine a zis dgeekoo.

Multumesc frumos pentru sfaturi, chiar si lui Hades care sunt sigur ca nu a vrut decat sa ajute.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.