www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[help]dif Combo 2x12


Jihad

Recommended Posts

Pe scurt... am un combo 2x12 la care am doar un difuzor Celestion G12T-75 (8ohmi) si trebuie sa-l mai cuplez cu inca unul si nu stiu de care sa-mi iau.

Genul abordat..death metal, chitara baritone emg 81/85 ( B E A D F# B )

Cand cu mid-scoop si caut un difuzor 75W (8ohmi) care sa sune plin pe bas si la care inaltele sa nu zgarie pe creier.

 

L.E. Un moderator sa mute la "Discutii despre echipament". Am gresit "gaura" :) :)

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam si la un eminence governor. N-ar merge? Am auzit ca are reda mai mult pe medii. Taie prea mult din agresivitate?

Totusi Governor-ul are plaja de frecvente intre 70Hz si 5.5kHz, pe cand G12t75 e 75Hz-5kHz. Are vreo relevanta treaba asta?

O chitara baritone scoate multe sunete intre 70Hz si 75Hz? Sau e cantitate neglijabila si nu se sesizeaza.

 

Merita sa pun un dif de-un fel si altul de altfel (atat timp cat amandoua sunt 8Ohmi, 75W)? Sau sa merg pe 2xG12T75?

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam si la un eminence governor. N-ar merge? Am auzit ca are reda mai mult pe medii. Taie prea mult din agresivitate?

Totusi Governor-ul are plaja de frecvente intre 70Hz si 5.5kHz, pe cand G12t75 e 75Hz-5kHz. Are vreo relevanta treaba asta?

O chitara baritone scoate multe sunete intre 70Hz si 75Hz? Sau e cantitate neglijabila si nu se sesizeaza.

 

Merita sa pun un dif de-un fel si altul de altfel (atat timp cat amandoua sunt 8Ohmi, 75W)? Sau sa merg pe 2xG12T75?

75 - 70 e acelasi lucru ...

 

SPL-ul sa fie identic!! chiar daca ai difuri de acelasi brand si acelasi tip , trebuie imperechiate dupa SPL .

 

Cel mai sensibil o sa traga tot greul si se poate distruge .

 

de ex .o boxa originala de fabrica ce contine 4 difuri are difurile alese si imperechiate . Difurile cumparate separat sunt de 3 ori mai ieftine decat daca sunt intr-o boxa de firma.Firma garanteaza ca difurile sunt egale si boxa poate sa reziste la putere fara a se distruge.

altfel in specificatii se da eroare de 10% la toate datele de catalog .dar cel mai important este SPL-ul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ce-i aia?

 

Scottish Premier League?

Seattle Public Library?

Sha po lang?

 

:)

 

Sound Pressure Level

http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_pressure

 

http://physics.mtsu.edu/~wmr/log_3.htm

 

Ce presiune sonora poate dezvolta un difuzor cu impedanta ( reziztenta) de 8 Ohmi , la puterea aplicata de 1W la 1m distanta pe axa difului .

 

acesta ar fi SPL-ul difului un fel de unitate de baza ca sa poti compara difurile intre ele .Se spune si sensibilitatea difuzorului .Cu cat este SPL -ul mai mare difuzorul are randament mai mare , deci la aceiasi putere electrica din statie va suna mai tare.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Lol, Sound Pressure Level. Cu alte cuvinte randamentul cu care transforma puterea electrica in presiune (sunet).

 

PS: Ah, mi-a luat-o karpi inainte :)

 

Cat despre difuzor, poate te intereseaza asa ceva: http://www.evm12lblacklabel.com/ Neah, glumesc. Mick are G12K-100 si zic ca suna bine :) . Cred ca si un V30 ar completa bine G12-ul dar nu stiu cat de compatibile sunt electronic. Nu sunt toate datele trecute pe situl Celestion.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.