www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eq Analogic


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Guest deadlok

Vreau sa imi iau un EQ, si am gasit un ALTO Monitor, care este un EQ mono, de rack, pe 15 benzi; link catre manualul cu caracteristici tehnice mai jos :

 

http://www.soundtrade.pl/pl/producenci/19,...tml?getfile=124

 

Mie, citind manualul, mi s-a parut mult mai bun decat o pedala EQ, are mai multe posibilitati parca. Pretul de 380 RON este iarasi destul de atractiv pentru ce ofera.

 

Voi ce parere aveti ?

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Pai planul diabolic este asa :

chitara --> tube preamp (ART MP) --> EQ (asta de care vorbim) --> EHX Metal Muff with TopBoost (sau MXR ZW overdrive, depinde ce vreau sa cant)--> combo Tone all-tube

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Art MP nu e preamp pentru microfon? :)

 

Si ce daca. Crezi ca daca bagi chitara in el pateste ceva rau? Acum lasand gluma la o parte sa stii ca ajuta putin, doar ca eu as sugera sa incerce si cu preampul dupa distors, asta daca vrea sa mai incalzeasca putin soundul, daca il pune inainte nu stiu cat de mult ajuta pentru ca oricum big muff-ul va suna in felul lui. Eq-ul ar trebui luat doar daca nu te multumesc corectiile pe care le ai la dispozitie pe amp si la distors. De multe ori un eq poate mai mult sa strice sunetul (mai ales daca nu e true bypas) decat sa ajute, acum depinde si de restul lantului. Daca ai nevoie de eq mai bine ia unul stereo ca sa poti sa folosesti o parte pentru pre si cealalta post distortion.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

N-am zis nimic de eventuale stricaciuni fizice, ci doar de posibile stricaciuni acustice. Pe de alta parte, nu stiu cat de buna e ideea de a inlantui doua preamp-uri, Art-ul si preamp-ul statiei. Si eu sunt de parere ca EQ-ul ar trebui pus intre Muff si statie.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
Banuiesc ca il foloseste pe post de booster...

 

Da, e folosit pe post de booster. Ideea este ca am toate componentele din lant, suna bine (pentru ce vreau eu), dar se poate mai bine, in sensul ca as vrea sa am un control mai bun asupra sunetului. Si vreau sa incerc un EQ; il pot pune si intre Muff si amp, nu e problema. Intrebarea era daca acest EQ (Alto Monitor) vi se pare ok dpdv al caracteristicilor tehnice.

 

Art MP nu e preamp pentru microfon? :)

 

Pentru microfon si instrument; il folosesc de multa vreme, suna ok prin el. Nu am avut bani, dar pe viitor voi lua un SD Pickup Booster si un EHX Hum Debugger (sau poate un Rocktron Hush de rack). Pana atunci, preampul asta e booster.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
S-ar putea sa iti convina mai mult un eq stereo, folosind un canal pana in booster si un canal dupa muff.

 

Da, ar putea fi si Alto EQU 215 MKII, care este stereo si tot cu 15 benzi / canal. Dar costa cam 60 RON in plus si nu il pot pune inainte de booster, pentru ca impedanta de intrare este prea mica pentru chitara (EQ are doar 20kohm pe intrare). Boosterul trebuie sa fie primul.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.