www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bodybuilding Si Chitara,e O Combinatie Buna?


pulbur
 Share

Recommended Posts

Fac bodybuilding de o vreme,si mergeam cam de 3-4 ori pe saptamana la sala.Intro zi s-a nimerit sa ma duc la sala chiar dupa repetitii asa k aveam chitara la mine...la care face antrenorul catre mine: ''dar tu canti la chitara si faci sala?:-O...tu stii ca sala afecteaza cantatul la chitara?''... nu stiu ce sa cred:|personal parca am observat k mi mai ''teapana'' mana...dar,nu era nimic serios,poate fi adevarat?....intradevar degetele ti le misti cu ajutorul muschiilor de la antebratz,dar totusi...Zakk Wylde,de exemplu face si el sala regulat si pe black rain nu so observat(astea dak ii adevarat ce mia spus antrenorul),in fine

 

Intrebarea ar fi daca chiar afecteaza cu ceva bodybuildingul cantatul?....

Link to comment
Share on other sites

am facut si eu bodybuilding inainte.

acest sport te face sa iti pierzi din elasticitatea muschilor daca nu faci exercitii de streching regulat.

degetele ti se "intepenesc" numai daca nu canti un timp mai indelungat, daca canti zilnic nu ai de ce sa iti faci griji.

trust me, am facut doi ani de culturism in timp ce cantam si la ghitara si nu am avut nici pe dreq.

uita-te la kevin levrone(unul dintre cei mai buni culturisti actuali) e ghitarist si nu e tzeapan de loc.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca Toni se duce la sala si canta de rupe ... asta exemplu din RO... si am vazut si alti chitaristi cu muschi, deci eu zic ca nu-i problema...

Eventual daca se intampla totusi ceva rau... te poti apuca de tobe... :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca Toni se duce la sala si canta de rupe

 

Mersi Alex :)

 

Asta am vrut sa spun si eu, dar evident sub o alta forma. Sala nu afecteaza decat pozitiv cantatul la chitara, te face mult mai disciplinat.

As vrea sa-mi spui cati ani are instructorul tau si din ce mediu provine, ma intelegi tu...

 

Multi dintre instructori (caci "antrenor" e totusi altceva, pt. a fi antrenor ai nevoie de facultate in cele mai multe cazuri) sunt pur si simplu invechiti, lucreaza dupa metode invechite, s.a.m.d., de aceea au uneori niste "texte in ei" de nu mai stii pe unde sa o apuci :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi Alex :)

 

Asta am vrut sa spun si eu, dar evident sub o alta forma. Sala nu afecteaza decat pozitiv cantatul la chitara, te face mult mai disciplinat.

As vrea sa-mi spui cati ani are instructorul tau si din ce mediu provine, ma intelegi tu...

 

Multi dintre instructori (caci "antrenor" e totusi altceva, pt. a fi antrenor ai nevoie de facultate in cele mai multe cazuri) sunt pur si simplu invechiti, lucreaza dupa metode invechite, s.a.m.d., de aceea au uneori niste "texte in ei" de nu mai stii pe unde sa o apuci :(

 

da intradevar,aici ai dreptate,respectiv 'instructorul' ii purtator de centura neagra la karate,tot feluri de medalii diferite,in fine si chiar ai avut dreptate,tipu ii mai in varsta,are chelie par alb...deci ajungem la concluzia :) :NU AVETI INCREDERE IN OAMENII IN VARSTA!! iooi,glumeam :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil e bun doar la karate. De exemplu, pe mine nu o sa ma auzi dand sfaturi pe un forum de saxofonisti. Ma intelegi, nu?

Se pare ca e foarte priceput la fitness, daca iti spune ca nu se impaca acest sport cu cantatul la chitara. Dar poate stie si muzica, poate vrea sa te faca sa te lasi de cantat, ca sa elimine concurenta. Glumeam!

 

Ma rog, vezi tu cum te descurci ca sa nu te accidentezi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.