www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristul Peste


crawlers
 Share

Recommended Posts

Ai cumva ceva materiale cu el, video sau audio? Pune si tu aici, sa vedem si sa ne dam cu parerea. Eu unul nu am auzit inca de el sau de trupa.

"Cel mai bun" e o expresie de care noi ne cam ferim pe-aici, cu asa o expresie poti da nastere la adevarate conflicte in comunitatea noastra :)

Link to comment
Share on other sites

Cum vi se pare peste (Lucian Romanescu) ca chitarist, cel care canta cu Blues Warriors?

Mie unul mi se pare genial omul f. talentat,unul dintre cei mai buni sau poate cel mai bun chitarist de blues din Romania...

 

da , pe cati cunosti ? ale cator ai auzit albumele ? bla bla bla....

 

Zau ca nu prea inteleg ce scrie in titlu . Am deschis pagina sa vad ce-i doar din cauza am vazut ca a postat ca @killahead comentariu , mi-am zis ca o fi ceva ,

 

Chitaristu (lu) "peshte" ?, eu asta am inteles , heeheh credeam ca se face iar mishto de careva de pe youtube ..ceva manelist ce canta muzica clasica sau blues ..cu miros de jazuri.

Link to comment
Share on other sites

Pe Peste il puteti admira in fiecare seara de vineri si duminica in Music Pub din Iasi (Taverna), unde din cand in cand mai canta cu un membru al forumului, Sorin Petrila. El va poate spune mai multe.

O recenzie despre Peste si Blues Warriors, dupa mine cam prea exaltata in aprecieri, aici .

Parerea mea e ca e un chitarist excelent, care stie sa faca atmosfera, e extrem de tehnic si simte blues-ul intr-un mare fel (pana la urma, asta conteaza cel mai mult la blues). Oricum, cei care sunteti din Iasi si sunteti "fani" blues, veniti intr-o vineri sau duminica in Taverna, nu veti fi dezamagiti.

Link to comment
Share on other sites

Vezi, exact ce ti-am spus, nu te grabi cu calificative pana cand nu ai ascultat cel putin 100 de chitaristi de blues de la noi din tara. Vei fi uimit ca si altii stiu sa cante al naibii de bine :)

 

Are dreptate Arpi cand zicem de linkuri, fara informatii clare nu ajungem la discutii de calitate.

 

LE

Pai scuza-ma, nu cred ca putem fi numiti ingnoranti daca nu-l stim, e prima data probabil cand aude cineva de el, cu mici exceptii. Fara suparare, dar cred ca sunt f. putini cei care merg la barul acela dintre noi :)

 

Deci, daca vrei o parere sincera, pune te rog material audio sau video, cum ziceam.

Link to comment
Share on other sites

da este foarte talentat chitaristul si suna bine trupa i-mi place si '

" hoochie coochie mama" are nerv .

 

pana la urma am dedus ca porecla chitaristului este @"peshte " (adica ala ce locuieste in apa ..lol)

 

Cand vreti sa prezentati o trupa sau un instrumentist dati si voi imformatii mai clare .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod
Oricum, cei care sunteti din Iasi si sunteti "fani" blues, veniti intr-o vineri sau duminica in Taverna, nu veti fi dezamagiti.

am venit eu intr-o seara acum cateva luni in taverna si se canta blues. suna bine, din cate am inteles erau trupa rezidenta, deci cred ca era chiar chitaristul despre care vorbim :) aveau o tipa la voce, f misto si ea. confund au ba?

Link to comment
Share on other sites

Ok. Dar Peshte nu a cantat cu Scandal (cu Scarlat la voce), trupa de punk din Bacau? Parca are si un copil. :) Stiu ca facea la soundcheckuri niste improvizatii de blues de intepeneam cu chitara in mana. Daca el este, atunci il cunosc. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Nu e rau deloc.E un rocker convErtit la blues,se aude din scalele pe care le foloseste,dar asta nu E un lucru rau,dupa parerea mea.Acuma pana la "Cel mai bun chitarist de blues" sau "unul dintre cei mai buni" e o cale lunga,foarte lunga,cale marcata cu pietre de hotar ca Hanno Hoffer,AG Weinberger,Jimi Lako,Florin Ochescu,Eugen Caminschi,Zsolt de la Survolaj&Crossroads,Nicu Patoi,Cyfer,Laci de la Desperado,si ar mai fi destui.

Link to comment
Share on other sites

Nu e rau deloc.E un rocker convErtit la blues,se aude din scalele pe care le foloseste,dar asta nu E un lucru rau,dupa parerea mea.Acuma pana la "Cel mai bun chitarist de blues" sau "unul dintre cei mai buni" e o cale lunga,foarte lunga,cale marcata cu pietre de hotar ca Hanno Hoffer,AG Weinberger,Jimi Lako,Florin Ochescu,Eugen Caminschi,Zsolt de la Survolaj&Crossroads,Nicu Patoi,Cyfer,Laci de la Desperado,si ar mai fi destui.

Good point :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Nu e rau deloc.E un rocker convErtit la blues,se aude din scalele pe care le foloseste,dar asta nu E un lucru rau,dupa parerea mea.Acuma pana la "Cel mai bun chitarist de blues" sau "unul dintre cei mai buni" e o cale lunga,foarte lunga,cale marcata cu pietre de hotar ca Hanno Hoffer,AG Weinberger,Jimi Lako,Florin Ochescu,Eugen Caminschi,Zsolt de la Survolaj&Crossroads,Nicu Patoi,Cyfer,Laci de la Desperado,si ar mai fi destui.

 

Off topic:

Modestia te-a obligat sa nu-l enumeri si pe Rares Totu :) in pleiada de mai sus

 

Rocker convertit la blues... Odata si o data le vine tuturor "mintea la cap" :) (just teasing a bit)

Vba aia: "The blues had a child...they called it Rock and Roll"

 

On Topic: Bun rau baiatul. Pacat ca bluesuieste pe chitara aia gen Randy Rhoads... oare cum ar suna cu un Strat in mana?

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

Modestia te-a obligat sa nu-l enumeri si pe Rares Totu :) in pleiada de mai sus

 

Rocker convertit la blues... Odata si o data le vine tuturor "mintea la cap" :) (just teasing a bit)

Vba aia: "The blues had a child...they called it Rock and Roll"

 

On Topic: Bun rau baiatul. Pacat ca bluesuieste pe chitara aia gen Randy Rhoads... oare cum ar suna cu un Strat in mana?

Nu mai are RR-ul, l-a vandut. Canta pe un Squier la care a pus un seymour duncan in neck, chitara e de dreptaci, asa ca i-a mai scobit el in corp ca sa aiba acces si pe la ultimele taste.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Un domn ,pe nume Albert Collins, canta pe ceva foarte asemanator (ca forma), si nu suna foarte rau.

 

Cum a spus si Legion, e vba de Albert King, iar el canta pe un Gibson Flying V iar nu pe un Jackson RR.

Jackson RR a fost facut dupa specificatiile lui Randy Rhoads ca sa corespuna stilului sau si soundului pe care-l sustinea dupa ce a plecat de la Quiet Riot si i s-a alaturat lui Ozzy Osbourne.

Nu suna rau, dar pt blues asa cum il canta Peshte... ma rog, de gustibus.. C

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Alveydra

nu..nu are nici un copil..

Trupa Blues Warriors s-a cam desfiintat.. odata cu despartirea lui Lucian de Goofy (solista) lasand loc trupei Excentric Blues Band avandu-l pe Canaf Iulian la voce.

lucrurile s-au cam schimbat in ultima vreme, in bine as zice, tinand cont ca si cei care il cunosc de cel putin un an au ramas extrem de surprinsi vazand ca Lucian s-a lasat si de alcool. acum s-a pus ceva mai bine pe treaba si e mai hotarat ca niciodata sa faca treaba buna.

 

ii puteti auzi vinerea in Music Pub (Taverna) Iasi, incepand cu ora 22.

 

ps: strat-ul e pe drum :)

abia astept ziua cand vom da foc squier-ului...

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Subscriu si eu la sondajul Dvs. de opinie : DA

Propun un topic : "care o are mai mare", cu poze bineinteles , ca sa nu vorbim pe dinafara...

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.