www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

TB_TM ... imi place ce canti acolo ... frumos!

 

Marius T ... frumos tonul chitarii, frumoasa si interpretarea .. La "parisian walks" mai ai de lucru nitel.

 

baumwolle ... in tren este piesa aceea a ta de asta vara? Parca tu ai postat ... oricum suna tare bine.

 

evilpatch ... mai lucreaza un pic la sound-ul piesei "Through my soul"... ma refer la faptul ca efectul tobei mari, mai ales cand ai tobe "duble" compresorul sau limitatorul care il folosesti taie din restul negativului ca volum ... se inchid instrumentele iesind in evidenta hall-ul de pe toba mare. In rest trecand peste unele mici scapari este o piesa buna. "Acid mind" imi place mai mult.

 

ilun acoperi negativul cu chitara si ai facut un ton un pic cam murdarel ... altfel in multe locuri esti foarte expresiv ... este o piesa frumoasa, chiar daca dupa unii o sa devina si ea nus' ce manea ... nu o lasa asa, fa-o cum trebuie.

 

Un om ... saru'mana pentru noua ta urare ...

 

cearny ... intradevar o intrebare buna :) ... cel putin atat timp cat multe cantece primesc numele, de multe ori provizoriu, de "idee" ... in cazul acesta, al lui Elethan, se pare ca ideea care se cheama "ideea2" nu este o melodie moarta, sper ca nu a avut pana acum doar doua idei :) ... hmm ... Daca stau bine sa ma gandesc si zicala aceea "Haina il face pe om" lasa loc de oarece interpretari ... Citatul ce-mi sta la semnatura, sau mesajul lui, si la care m-am mai referit daca nu ma insel, ma ajuta, cel putin pe mine, sa fiu ceva mai atent la ideile mele si de multe ori si ale celorlati...macar in domeniul acesta, al muzicii.

 

M-am intors de la concertul din Viking si am doar cuvinte de lauda pentru ce am auzit acolo ... un concert tare reusit ... si pentru Legacy si pentru MS ... am facut ceva poze dar nu prea stiu pe unde si daca sa le postez .. in fine ... a fost o seara "heavy" ... Salutari colegului nostru "Blond" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Da, Michel, este aceeasi melodie...ca idee... :) E acelasi negativ, numai ca imbunatatit substantial de un prieten(este ca te-ai prins? :) ) iar solistica este 100% originala :) .Ma bucur ca ti-a placut! :(

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

n-am uitat de locul ăsta, dar abia azi pot să spun că pc-ul meu a fost în formă să înregistreze, plus că am făcut rost de o melodie interesantă pe care am tabuit-o imediat şi i-am făcut backing track. Postez ce am început să lucrez pe ea, e doar o mică idee.

spyked_island_jam_practice.mp3

Link to comment
Share on other sites

Bag si eu urarile de rigoare mai intai, Craciun fericit, la la lu lu :) . Si o bucata trasa azi dimineata rapid cu noua mea jucarie: Damage Control Womanizer. Direct in placa de sunet, fara efecte, doar din soft am adaugat un reverb stereo mic de tot. Mai trebe lucrat oleaca la sunet, da este timp :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

dmc, frumos le zici, pe mine mă atinge într-un punct sensibil modul ăsta de a cânta. şi un pic off-topic, am uitat să dau şi eu cu urarea în voi: crăciun fericit şi la cât mai multe cântări. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Baumwolle, ai muncit ceva la ea, dar ai grija la bend-uri si la microfoniile care apar cand ti-e lumea mai draga...

 

Craciun fericit!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Baumwolle, se vede că ai lucrat la ea şi sună bine, sound-ul e bun, degetele îşi fac treaba mai bine ca pe melodiile postate anterior. Nu cred că mai e nevoie să comentez, critica ţi-ai adus-o singur.

 

pun un mic cover cu care m-am distrat teribil înregistrându-l, şi sper să vă distraţi şi voi ascultându-l. aveţi răbdare vreo 20 de secunde că începe şi melodia :) . and yeah, I still love pink floyd :) .

spyked_seamus.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Spyked, multumesc mult pentru aprecieri.Felicitari pentru melodie!Foarte frumos suna noile corzi :). Si da, si noua ne inca ne place Pink Floyd! :)

Link to comment
Share on other sites

@Baumwolle: nu stiu cum sa zic, ca sa nu te supar cumva acum de sarbatori, nu as vrea sa interpretezi gresit... The Loner e o piesa care imi place f mult si apreciez pe oricine se apleaca asupra ei cu ceva seriozitate. chiar voiam sa o cant si eu cat mai bine, dar nu mi-am facut timp. sa zicem ca eu as avea sansa sa plec de la alt nivel, pt ca ascult piesa asta destul de des de mai bine de 10 ani, si in plus zdrangan chitara tot cam de pe atunci, tu n-ai nici o vina in ambele aspecte. Sincer, as vrea sa postezi cat mai curand posibil o noua varianta care sa iti iasa mult mai bine decat asta. Nu pot sa cred ca degetele tale nu au "forta" necesara sa duca un bend pana unde trebuie. Si mai trebuie sa fii oleaca mai atent la unele nuante ale piesei, pe la slowdown-ul ala dinainte de free-time-ul de final.

Bafta multa! si Sarbatori fericite, atat tie cat si celorlalti membri ai forumului!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Felixanule, iti multumesc pentru diplomatia cu care ma critici mereu...Nu am nici o scuza pentru bend-urile aiurea, culmea ca le-am facut cu buna stiinta...Ma rog, acum nu mai are rost sa comentez.Am sa incerc sa-mi fac timp pentru o varianta improved.Cat despre nuantele piesei originale, am incercat sa-i dau o tenta un pic mai...personala.Sarbatori fericite!

Link to comment
Share on other sites

Salut! De abia am descoperit forumul asta...e misto.

Pun si eu o piesa pe care am scris`o pt. fiica`mea.

Sarbatori fericite!

Sarbatori fericite si tie ... bine ai venit pe forum .. mai ales ca ai intrat asa in forta .. si tocmai in topicul meu preferat .. sa fie oare un semn? .. un semn bun? .. ca ne mai rasfeti cu piese asa frumoase? ... sper sa fie asa! .. Bine ai venit in Comunitatea Chitaristilor din Romania (si nu numai ... :) Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Salut! De abia am descoperit forumul asta...e misto.

Pun si eu o piesa pe care am scris`o pt. fiica`mea.

Sarbatori fericite!

Bine ai venit. Superba piesa, felicitari:).

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

art vandaly foaRTE misto piesele. A doua mi-a placut mai mult ... (ai o tema super acolo) .Daca imi permiti as vrea sa zic doar ca tonul de distors nu e prea clar definit si lasi o usoara impresie ca te ascunzi dupa efecte ceea ce nu e tocmai pe gustul meu ( si fac trucul asta :) ) Poate ca nu e asa ... e doar o impresie ...iti doresc mult succes si da-i inainte ca e bine ce faci

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneam baietzi am zis ca voi posta aici prima mea melodie completa.

 

Si uite asa se facu ca am inregistrat melodia , prelucrat putin la ea si a iesit ceva ceva ( sper :) )

Bineinteles soloul al doilea inca nu ma tine sa il fac asa ca am omis sa incerc momentan.

 

Enjoy.

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Cum spuneam baietzi am zis ca voi posta aici prima mea melodie completa.

 

Si uite asa se facu ca am inregistrat melodia , prelucrat putin la ea si a iesit ceva ceva ( sper :) )

Bineinteles soloul al doilea inca nu ma tine sa il fac asa ca am omis sa incerc momentan.

 

Enjoy.

misto melodie tzi`ai ales da totusi mai unge si tu rp50u ala ca nu suna deloc a efect de master :) , am si eu unu nu d`altceva trag di el B) si nu prea iese efectu de metal care`l vreau ;) si inca altceva la jumate nu prea se intelege partea care e intre versuri , oricum solo (primul ,bun si ala :) ) suna ok :( congrats \m/

Link to comment
Share on other sites

misto melodie tzi`ai ales da totusi mai unge si tu rp50u ala ca nu suna deloc a efect de master :) , am si eu unu nu d`altceva trag di el :( si nu prea iese efectu de metal care`l vreau B) si inca altceva la jumate nu prea se intelege partea care e intre versuri , oricum solo (primul ,bun si ala :) ) suna ok :) congrats \m/

 

Nici eu nu am reusit sa scot efectul care il are metallica dar ce sa-i faci ne descurcam cu ce avem. poate daca ai vreo idee cu RP50 care se apropie de efectul de la metallica da un post cu setarile de pe el. Cat despre solo l-am invatzat azi dimineatza si l-am bagat.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.