www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As vrea sa postez un remix facut de mine peste o piesa Beatles ... Ma folosesc in remix de o parte (procesata) a piesei originale Beatles .. sper, fiindca nu prea stiu cum sta treaba, sa nu incalc vreo regula a copyright-ului ... scuze pentru stilul abordat, modern ... nu am vrut sa-mi bat joc de muzica asta fiindca este trupa mea de suflet .. a fost pur si simplu o mica provocare pentru mine in sensul ca am vrut sa inteleg si eu cum se construieste un remix ... daca sunt probleme rog un admin sa stearga piesa. Am mai lucrat inca o piesa Beatles in acest fel si as vrea sa stiu daca pot posta.

Michel2233_Remix_Come_Together_The_Beatles.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

O dedicatie pentru michel2233. Pur si simplu pentru ca e un tip deosebit. Si multi de aici o stiu mai bine decat mine...

 

Sa fii iubit!

 

 

I think I know who you are, but you don't know who I am!

super misto si tipa cu vocea. mi-a placut si imnul romaniei.

 

@michel2233

multumesc pentru aprecieri, michel. sfaturile tale imi sunt foarte utile. am observat ca esti un tip super finut, care stie sa incurajeze pe toata lumea.

 

sunt convins ca nu sunt singurul de pe acest forum caruia ii pare rau de evenimentul trist de anul trecut.

Edited by hututui
Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

As vrea sa postez un remix facut de mine peste o piesa Beatles ... Ma folosesc in remix de o parte (procesata) a piesei originale Beatles .. sper, fiindca nu prea stiu cum sta treaba, sa nu incalc vreo regula a copyright-ului ... scuze pentru stilul abordat, modern ... nu am vrut sa-mi bat joc de muzica asta fiindca este trupa mea de suflet .. a fost pur si simplu o mica provocare pentru mine in sensul ca am vrut sa inteleg si eu cum se construieste un remix ... daca sunt probleme rog un admin sa stearga piesa. Am mai lucrat inca o piesa Beatles in acest fel si as vrea sa stiu daca pot posta.

 

 

am uitat sa spun ca imi place rau coverul beatles. imi plac mult loopurile alea de tobe si abordarea in general. atmosfera..

Link to comment
Share on other sites

O piesa de Tarrega.

Cam mare, multi "megi", da mai stii poate merita :). Las ca-mi ziceti voi.

Pregatiti galeata cu rosii :).

Muky, da' stiu c-ai stat ceva ascuns! poate te-au derutat astia cu restructurarile lor :)

foarte curat suna, nu stiu cum obtii efectul ala de ecou, camera mare, l-am mai auzit la tine dar e genial.

oricum, imi dai de lucru cu toti compozitorii astia despre care ne 'canti'.

Link to comment
Share on other sites

O piesa de Tarrega.

Cam mare, multi "megi", da mai stii poate merita :). Las ca-mi ziceti voi.

Pregatiti galeata cu rosii :).

 

Bine ai revenit! si inca cum! Excelenta interpretare, chiar i-ai dat un aer personal, nu stiu cum sa zic.

Si uite asa ne provoci la duel... va sa vie cat de curand, sper... Dar vezi ca sunt mai "sus" niste chestii clasice numai bune de comentat, chiar daca sunt pe chitara electrica... :)

 

 

Michel, te rog mai pune un "i" la rosiile alea (unde am pus pieas), ca ma termina si eu nu-mi mai pot reedita postul :(.

 

Cat despre rosiile din galeata, stai linistit, ca sunt in numar corect. Probabil ca esti printre putinii care mai au grija si de aspectul asta. Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa piesa qtguy ... mi-a scos peri albi .. este intre tonuri dar tot am pacalit-o pe la urma si m-am jucat un pic ... cu toate ca nu este loc ... este prea interesant ce face chitara ca sa strice cineva ce se intampla acolo. Miniatuara zici? :)

 

Hai sa va mai omor si eu cu o piesa. Ciudat dar inspiratia a venit citind o glumita ... cica un turist strain mergea pe munte si da de un cioban care canta la nai .. turistu' zice : NAI? la care ciobanu afurisit zice ... N'AM! :)

michel2233_NAI_NU_AM.mp3

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa piesa qtguy ... mi-a scos peri albi .. este intre tonuri dar tot am pacalit-o pe la urma si m-am jucat un pic ...

:) Asa e, ghitara nu era acordata exact la 440 Hz...nu am cantat asa ca sa bag betze in roate celor care ar incerca sa cante peste. Am acordat-o asa deoarece cantasem eu inainte peste ceva neacordat la 440 Hz...
Link to comment
Share on other sites

m-am jucat un pic pe negativul de la summertime,postat de michel.nu am facut decat 1:30 din el.restul in alta zi,ca acu' pic de somn...

1. Tare ma bucur ca nu-mi ranesti intiutia vis-a-vis de inclinatia ta pentru jazz .. dar te-as strange de gat ca esti puturos ... daca te-am jignit imi cer scuze de pe acum .. fie si cu o sticla de suc/bere/apa ... daca am dreptate insa ... indreapta asta! ...

2. Si eu sunt varza cu improvizatia ... si nu prea ma prinde sa-ti dau sfaturi ... dar .. nu te baga unde nu stapanesti foarte bine (retine problema si studiaz-o) ... nu aglomera inutil si ai grija la stilul pe care-l abordezi in piesa ... Pe alocuri canti un fel de contramelodie (nu suna rau) .. Miles Davis canta asa (melodia contramelodiei unei melodii.. daca imi aduc bine aminte) ... constientizeaza asta daca poti ... ok .. stiu esti obosit ... te astept cu mult interes cu restul piesei ... iar tu cunosti lucrul asta ... somn usor man!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

când plictiseala atinge cote maxime, îmi pun niºte setãri pe Guitar Rig ºi mã apuc sã mãcelãresc un backing track de toatã frumusețea (de la duelul 12). Când nesimțirea mea tinde cãtre acelaºi infinit, mã apuc sã postez respectiva chestie aici. Sincer nu a fost intenția mea sã îmi bat joc de backing track-ul ãsta, nici nu cred cã am fãcut-o prea tare (în opinia mea sunã doar mediocru, nimic mai mult), dar am zis sã încerc ceva mai heavy.. pentru prima ºi ultima datã. Mã întorc la blues-ul meu acum :) .

 

Cred cã dacã îmi pun presetul de blues sunã mai bine :) .

spyked_duel_12_fuckup.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sa stii ca nu e chiar atat de rau pe cat spui tu... :) Data viitoare sa ai grija la tempo, ai cam pierdut pasul in unele locuri...In rest, e bine!Mai trage o varianta "improved", arata-ne valoarea ta! :)

Link to comment
Share on other sites

Urmand exemplul oferit dmc/jacksonman, am reusit sa facem si noi un duet, de data asta o mica piesa de Bach. La chitara 1 (canal left): un om, la chitara 2 (canal right): felixanu'... kinda "New Comers" reunited after many years... enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Urmand exemplul oferit dmc/jacksonman, am reusit sa facem si noi un duet, de data asta o mica piesa de Bach. La chitara 1 (canal left): un om, la chitara 2 (canal right): felixanu'... kinda "New Comers" reunited after many years... enjoy!

Ehh .. eu am ascultat de cum ai pus piesa .. felicitari sincere la amandoi .. sunt convins ca nu sunt singurul care a apreciat efortul vostru... se pare totusi ca nu este chiar singurul gen de muzica defavorizat :)

 

@spyked .. nu este rau de loc ce faci acolo, asa cum a spus si Baumwolle ... Te prinde mai bine Blues-ul, este adevarat, dar nu strica sa-ti mai versi plictiseala in felul asta.

 

@ilun ... io unu sunt pasionat de bosse si s-ar putea sa fiu subiectiv da chiar mi-a placut mult...

 

...poate bag si io o bossa later

 

Multumesc Ilun ... sa nu uiti de bossa aia!

 

Trupa Bucium din care cu onor fac parte, a mai comis un colind, de sezon.

Sper sa aduca un strop de bucurie in sufletele voastre!

 

Sarbatori fericite!

 

Mai intai de toate ma bucur ca ti-ai facut curaj sa postezi si tu aici ... si multumim RGC si eu personal pentru urarea ta de sarbatori. Sper sa fie asa pentru toata lumea. Fiindca te cunosc de 20 de ani, chiar 21 ... ma intrebam ascultand piesa voastra la drumul ciudat pe care o poate lua un instrumentist trecand prin muzica, si asta tinand cont de ce cantam noi cand eram pustani, de muzica care o ascultam noi incontinuu ... imi aduc aminte cand ai scos boxele pe geam .. parca etajul 4 sau 5 ... si ai pus Beatles si John Lennon sa auda tot Drumul Taberei ... parca si un pic din ce cantam noi atunci ... hmmm .. "Pustanii" sau "Micuta Blonda" ... "Doi copii" .. "Iubesc" ... si iote acum ce canti tu ... hmm .. sau eu ...

 

Sa aveti bafta la cantat si te/va astept cu piese .... sau cu stropi de bucurie din sufletele voastre ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan

Mai intai de toate ma bucur ca ti-ai facut curaj sa postezi si tu aici ... si multumim RGC si eu personal pentru urarea ta de sarbatori. Sper sa fie asa pentru toata lumea. Fiindca te cunosc de 20 de ani, chiar 21 ... ma intrebam ascultand piesa voastra la drumul ciudat pe care o poate lua un instrumentist trecand prin muzica, si asta tinand cont de ce cantam noi cand eram pustani, de muzica care o ascultam noi incontinuu ... imi aduc aminte cand ai scos boxele pe geam .. parca etajul 4 sau 5 ... si ai pus Beatles si John Lennon sa auda tot Drumul Taberei ... parca si un pic din ce cantam noi atunci ... hmmm .. "Pustanii" sau "Micuta Blonda" ... "Doi copii" .. "Iubesc" ... si iote acum ce canti tu ... hmm .. sau eu ...

 

Sa aveti bafta la cantat si te/va astept cu piese .... sau cu stropi de bucurie din sufletele voastre ...

 

He he ce vremuri minunate!

Sigur ca muzica care ne place la un moment dat ne influenteaza in ceea ce cantam.

Si la fel de normal este faptul ca de-a lungul vietii orizontul muzical si spiritual se mareste, apar influente noi.

 

Oricum, ma consider un om bogat in amintiri frumoase de-a lungul vietii, iar perioada de care povesteai este o parte importanta din acest "film"

 

Multumesc mult de urari si de aprecieri, sincer sper ca in prima parte a anului ce vine sa reusim sa scoatem un album cu Bucium.

Edited by Baragan
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.