www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Probleme Cu O Doza...


Nosferatu
 Share

Recommended Posts

man...deci nu...sau nush, poate. sau da...poti sa lipesti...sau nu O:o daca potentiometrele u au nimic, posibil sa fie altfel firele. sau nu... daca ai sd jazz pe ltd s-ar putea sa nu sunt, cred...

 

Sau mesterul vektor, care se pricepe la orice problema posibila chitaristica, va sari to the rescue. isi va intrerupe cele 30 secunde zilnice de guitar practice pentru tine :)) sau nu....

 

CLAR! :)

Link to comment
Share on other sites

deci am un sd jazz si daca il pun pe un ltd ec 100 qm ...nu sunt ....lipitura e aceeasi ....e cumva vreo schema ceva.....posibil ca firele(culorile) sa fie diferite de alte doze? potentiometrele u au nimic,posibil sa fie altfel firele

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

 

Cautã aici, poate gãseºti varianta care-ți trebuie pt ca doza sã-ți funcționeze corect.

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am instalat un Jazz pe un Les paul si pe un Peavey Rotor EXP, pe asta ultimul am tot 2 volume si 1 ton, am atasat si wiring diagram-ul tot de la adresa de mai sus, care l-am folosit eu. In principiu firul negru (hot) se lipeste pe piciorusul de pe potentiometru, de unde l-ai dezlipit pe celalalt, iar cel verde, impreuna cu cel gri-metal se lipesc impreuna pe spatele potentiometrului. Cel alb cu cel rosu se cioplesc si se leaga impreuna, sa faca contact, pune scoci sau ceva banda izolatoare pe ele, dar sa nu le lipesti niciunde.

 

Off-topic, adica pe langa subiect, dar poate fi interesant vreodata: Daca o sa pui vreodata coil-split, atunci trebuie sa faca cuntact albul si rosul impreuna tot cu masa (spatele potentiometrului - ma rog de fapt asta printr-un alt buton, etc). Daca sunt doua doze cu coil split, ca sa fie hum cancelling in combinatie (doar cand ambele sunt pe coil split), la una firele se lipesc ca mai sus, iar la cealalta, firul rosu se lipeste pe piciorusul de pe potentiometru, cel alb, impreuna cu cel gri-metal se lipesc impreuna pe spatele potentiometrului, cel verde cu cel negru se lipesc impreuna.

 

La naiba, era sa uit, daca iti pot fi de ajutor cumva, sunt robinfinity pe mess, sau 0742199021

2h_2v_1t_3w.pdf

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Hmm, poate e potentiometrul cu ceva problema :) Incearca sa legi un pic firul hot (negru) de partea hot a pot-ului de volum de la doza cealalta. Totusi, inainte sa vezi daca doza e destul de aproape de corzi... poti sa incerci sa dai volumul la amplif un pic mai tare. Sau incearca sa lovesti un pic magnetii dozei cu o surubelnita, ar trebui sa se auda un ciocanit in boxa.

Daca inaltimea e okay, atunci poate pot-ul e de vina, poate a curs cositor undeva pe acolo, asa am patit la Les Paul cand am pus oza prima data :) daca ai masa (verdele) la loc, pune doar negrul unde e lipita doza de bridge, sa vezi daca merge.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

Asta ar trebuisa fie schema ta: http://www.seymourduncan.com/support/wirin...tic=2h_2v_1t_3w. 2 butoane de volum si unul de ton (parca asa are LTD-ul ala). Uita-te, totusi, si cum au fost prinse celelalte. Eu am montat sambata una pe un Squier M-80 si merge perfect. Dar era o modificare fata de schema data de cei de la SD. Cablul negru l-am lipit pe butonul de ton, nu pe cel de volum.

Edited by T-Bone
Link to comment
Share on other sites

deci am un sd jazz si daca il pun pe un ltd ec 100 qm ...nu sunt ....lipitura e aceeasi ....e cumva vreo schema ceva.....posibil ca firele(culorile) sa fie diferite de alte doze? potentiometrele u au nimic,posibil sa fie altfel firele

 

introduci un cablu cu un jack la capat intr-o statie /amplif (de chitara , monitorPC , amplif de casca , procesor si asculti in casca)

 

capatul celalalt sa fie liber fara jack ,sau atasezi (infasori) sarma dezizolata pe corpul jackului ( pe metal) si alta sarma ...separat ,pe varf .

 

Acum daca dai gain ( volum ) si atingi numai varful ( sarmulita atasata varfului) vei auzi un barait (brum).

 

Dupa aceasta faci contact pe rand la perechile de terminale ale bobinelor de la doza facand contact cu cele doua fire de la jack .Cu o surubelnita lovesti usor magnetul dozei ...vei auzi un pacanit ...=> doza functioneaza.

 

Apoi faci legaturadupa schema ( firele culorate le legi impreuna dupa diagrama ) si iarasi incerci pe cele doua fire ramase ca si contact , trebuie sa auzi pacanit cand lovesti cu suruibelnita.

 

Acum introduci un cablu in chitara si i FARA doza cuplata incerci cu volumul de la chit la maxim sa se auda un bazait in control cand atingi cu o piesa de metal firul "cald" ce ajunge la varful jackului .Daca se aude bazait inseamna ca ai contact catre iesire din chitara . ( bazaitul cu cablul introdus in chit este mai slab decat cand atingi numai varful jackului cu cablul in aer ,neintrodus in chitara deoarece potmetrul shunteaza semnalul ce-l introduci prin corpul tau in instalatie.Corpul tau capteaza undele electromagnetice si cand atingi varful jackului dai semnal de brum de 50Hz precum si semnal radio ,...ca si o antena )

 

Asa cu rabdare se poate verifica fara instrumente strea de conductie si functionabilitatea .Normal se masoara cu ohmetru si se trag concluzii.

 

Inca un mod de a incerca doza ar fi sa faci combinatiile de contacte si legaturi la firele colorate de la doza in timp ce doza este langa un adaptor de 220/5-20V( un transformaor . alimentator mic de la un aparat electronic ) , doza va capta campul magnetic si vei auzi bazaitul in monitor .Acest lucru al faci ca sa nu tot montezi doza in chitara , sau sa nu tot montezi corzile.

 

dar cu rabdare poti sa instalezi numai o singura coarda pe chitara ca sa ai loc sa pui doza sub coarda si atuncea incerci cu respectiva coarda , combinatiile posibile.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.