www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi Ticaie Voxu'


mega.deb
 Share

Recommended Posts

Am o mica problema cu un amp Vox Pathfinder ... de vreo 2 zile a inceput sa-mi ticaie ... nu se aude deloc pe clean(decat la volum mareee) ... dar daca folosesc o pedala de dist sau drive-ul ampului in momentul in care nu cant ticaie ... ca un ceas (numai ca face tic tic in loc de tic tac) la interval de aproape o secunda (7/10 din din o sec).

 

Are cineva vreo idee de la ce ar putea sa ticaie??? ca a inceput sa ma STRESZEEE!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

problema cu pocnituri la ampuri..e de la... condensatori.. din cate imi amintesc.scria cineva pe un forum.... . problema e ca in cazul acelas se auzea un ticait mult mai tare si nu mereu...

 

chestia e ca ar trebuie sa il duci sa ti-l verifice cineva

Link to comment
Share on other sites

"Suna" a ceva parazit de la un LFO, ai in lantz ceva efecte care genereaza "time base", poate un chorus, sau mai stiu eu ...

 

nu cititi ce se scrie ?

 

cand cauti un "defect" prima data te documentez...i te uiti pe net ce efecte are ampliful ....ampliful are tremolo !!!

 

deci : sa se verifice Rata/Speed daca se modifica ticaitul.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
nu se modifica nimic de la Tremolo rate, speed sau reverb .... decat ca dak dau mult reverb aud tic tic cu reverb ......

 

in schimb dak scot cablu din amp si dau gain si volum la maxim ..... in afara de un pic de hssssss ... nu mai aud tic tic

 

 

Daca l-ai luat de la M&C Musical, de ce nu apelezi la service? Garantie sau post garantie!

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
e in garantie si am sa vi-l aduc .... pana la urma .... numai ca nu am sa vi-l aduc in cutie, ca mi l-ati dat in mana ....

 

 

Si fara cutie are garantie si post garantie...Te asteptam sa-l aduci la service.

Link to comment
Share on other sites

nu se modifica nimic de la Tremolo rate, speed sau reverb .... decat ca dak dau mult reverb aud tic tic cu reverb ......

 

in schimb dak scot cablu din amp si dau gain si volum la maxim ..... in afara de un pic de hssssss ... nu mai aud tic tic

 

Cu cablu si cu chitara ,DAR , cu volumul de la chitara pus pe Zero ,

 

Sau numai cu cablul , si faci scurt la capatul liber cu o bucata de metal ( sarma , surubelnita etc )

 

S-ar putea sa vina din exterior colectat de cablu ca si o antena .

 

Sa-r putea ca in momentul cand scoti Jack-ul din statie sa se puna in scurt intrarea ( unele statii au jack cu asemenea proprietati ca sa fie inchisa intrarea nefolosita ) .In acest caz ar putea fie tot interna problema doar ca nu apare cu intrarea pusa pe "liber" .( condensator decalibrat din circuitul de decuplare pe tensiunea de alimentare ce nu filtreaza " ticaitul" unui circuit alimentat de pe aceiasi "linie" sau poate oscila si un etaj de preamplif in unele cazuri dar acela face mai urat)

 

Incearca toate variantele sa vezi in care ipostaza apare ca sa localizezi sursa .

 

de sunat suna a LFO pe viteza mica de la un Chorus

Link to comment
Share on other sites

doar cu cablu conectat si o mufa in aer ... Vox'u se crede bomba....

doar chiara si amp ... dak cnt .... ...... Vox'u se crede bomba....

 

doar chitara si amp cu volumul chitarii dat la 0 ... si toate butoanele la maxim ... si e liniste

 

mufa in "aer" a o scurtcircuitezi , sa unesti varful jackului cu masa ...nu liber

 

am cautat schema de Vox Pathfinder sa vad ce are in cirvuit ,dar nu am gasit .

 

 

nu am citit atent ...deci cu cablul scurtcircuitat e liniste , asta ar insemna ca ticaitul vine de afara, cand dai volum la chitara cand apare , sau numai la distors apare ? din cauza amplificari mari?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

le-am unit cu o moneda de 10 bani si nu mai ticaie ....

baga in efect pe clean fara distors sau cu gainul la minim la oriuce efect , cu chitatra la vol "0" asa nu va fi in scurt , dar va fi o rezistenta de aprox 2 Kohm 9 impedanta de iesire al efectului .Vezi ce face .

 

la mine a aparut odata in apropierea cablului USB la transfer de date .dar nu ticait ci zgomot de transfer

 

Incearca sa opresti tot ce functioneaza in jur, muta-te cu chitara mai departe , cablul ridica-l de pe jos , schimba pozitia cablului , a chitarei etc..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

apre si pe clean(clean inseamna ca oricum am gainul macar la ora 9) ... si pe distors .... si ticaitul e direct proportional cu nivelul volumui indiferent de GAIN ....

 

baga in efect pe clean fara distors sau cu gainul la minim la oriuce efect , cu chitatra la vol "0" asa nu va fi in scurt , dar va fi o rezistenta de aprox 2 Kohm 9 impedanta de iesire al efectului .Vezi ce face .

 

la mine a aparut odata in apropierea cablului USB la transfer de date .dar nu ticait ci zgomot de transfer

 

Incearca sa opresti tot ce functioneaza in jur, muta-te cu chitara mai departe , cablul ridica-l de pe jos , schimba pozitia cablului , a chitarei etc..

 

 

deci chitara inaunru cu vol la 0 pe amp cu gain la minim si Vol la maxim nu scoate nici macar un hisss .... dar dak dau reverb la maxim apare prietenul meu ticaitor .... sau dak umblu macar un pic la gain cu reverb la minim tot se aude ....

 

in schimb dak modific volumul chitarii .... indiferent de pozititia reverbului ... imi ticaie

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

tocmai am descoperit o chestie foarte interesanta... eu cnt pe un strat SSS si dak las chitara pe poz 2 sau 4 indiferent de volum/gain dak stau co o mana pe corzi sa fac masa nu se aude nimic ... in schimb se aude ticaitul pe 1 3 5 ... si ca sa pot auzi ticaitul pe poz 2 sau 4 ... trebuie doar sa las chitara in feedback ....

 

mie chestia asta imi suna a interferenta ...... voua ???

 

intrebarea ar ramane ce drak imi interfereaza .... dak nu e chiar de la amp ....

Link to comment
Share on other sites

retrag ... ticaie si pe pozitiile 2-4 .... dar mai finutz .... in schimb dak tai com,plet tonul ... volumul ticaiturilor pare sa se injumatateasca ...

 

ma rog .. am sa-l duc luni genistilor de la MCMUSIC ... sa-si dea si ei cu parearea .. cine stie ... poa era chiar firu rosu!!!

 

wish me bafta!!! k? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.