www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii Fara Acorduri


Guest Punk
 Share

Recommended Posts

La inceput de drum fiind...pe o chitara acustica...:) , abia incep sa invat acordurile. grele, normal. si de aceea vrea totusi sa invat si niste piese cap-coada...dar care sa nu aiba acorduri pt ca imi vine f greu. melodii gen jingle bells si oda bucuriei le-am invatat :) Poate ma puteti ajuta.. :)

Link to comment
Share on other sites

sincer nushtiu nici una dar probabil exista pe la punk pe acolo. daca e greu sa faci acorduri inseamna ca vrei sa te lasi de invatat chitara nu?

 

 

nu Doamne fereste :) cum zice si cel mai de sus, is de baza. asa ca atunci cand o sa am timp liber , pun mana sa le invat . imi place chitara si nu m-as lasa :)

Link to comment
Share on other sites

La inceput de drum fiind...pe o chitara acustica... :) , abia incep sa invat acordurile. grele, normal. si de aceea vrea totusi sa invat si niste piese cap-coada...dar care sa nu aiba acorduri pt ca imi vine f greu. melodii gen jingle bells si oda bucuriei le-am invatat :) Poate ma puteti ajuta.. :)

 

Se rezolva. Dar iti trebuie o chitara fara corzi. :(

Link to comment
Share on other sites

Mda...va multumesc de ironiile facute. ati uitat de unde ati inceput. Probabil nu mi-ati inteles intrebarea. Acum invat Nirvana...

Link to comment
Share on other sites

Incearca intai intervale. Intervalele sunt niste "acorduri" mai simple doar din 2 sunete.

Pentru inceput cvinte. Un acord = tonica(root)+cvinta(treapta a 5-a)

 

Nirvana: "Come As You Are" - vezi varianta unplugged - pentru strofa nu iti trebuie acorduri... O terta mica, o cvinta si un cromatism de 3 note.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Eu am inceput cu Burzum - War ( i pe o singura coarda si chiar suna cat de cat ) dar de acorduri am tot fugit si acu' imi pare rau. Pe justinguitar.com gasesti detoate, de la melodii simple, arpegii, acorduri de toate neamurile cu explicatii necesare

Link to comment
Share on other sites

hehe mel traditionala a angliei e fara acorduri stiu si varianta cu G si C ... oricum nu cerd ca ii place la stilu pe care il asculta si in plus nu e foarte ushor de cantat

 

* frate fara acorduri nu prea intalnesti piese , in plus parerea mea e ca acolo e farmecu ... nu tre sa le inveti doar canta o piesa pe care iti place , dai de Am canti piesa pana acolo apoi inveti Am dai de un C major canti pana acolo apoi inveti C si cu timpu o sa le stii pe toate ... eu zic ca degeaba cauti pe google si te uiti "Aha ala e C ala e G , le iau le tocesc" , iti vin cu timpu parerea mea ... putina munca si bunavointa

Edited by Narco
Link to comment
Share on other sites

Poate m-ati inteles oarecum gresit. Eu nu ca nu vreau sa invat acordurile. Chiar le stiu pe cela majore. Dar am zis ca imi e greu ... dar incerc din toata puterea mea :() :) sa trec peste momentul asta si sa gandesc pozitiv. All apologies de la Nirvana l-am invatat :)  ... astept si altele B):) pt cei care mi-au dat sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Poate m-ati inteles oarecum gresit. Eu nu ca nu vreau sa invat acordurile. Chiar le stiu pe cela majore. Dar am zis ca imi e greu ... dar incerc din toata puterea mea :() :) sa trec peste momentul asta si sa gandesc pozitiv. All apologies de la Nirvana l-am invatat :)  ... astept si altele B):) pt cei care mi-au dat sfaturi

 

nu Nirvana sau alte ameteli

 

ia si tu muzica usoara ca de aia-i usoara , ceva colinde , sau ceva mai "folk"

 

rock simplu din 3 acorduri E , A , B .......A , D , E ....G ,C ,D.........F , Bb , C ....acste structuri le iei in primele pozitii ( bareuri ) si tii acordu l complect ca sa sune frumos si plin . Sunt zeci de piese pe aceasta structura simpla. Apoi mai adaugi o relativa minora si canti alt stil de muzica( piesa) E ,C#m ,A,B ...........sau.....A ,F#m,D,E,.............SAU......G,Em,C,D ...........F ,Dm,Bb,C

 

 

POZITIILE unde pui degetele pe grif sunt doar cateva , inaltimea se schimba urcand cu pozitia pe grif sau coborand.

 

 

 

 

Un G major cu bareu tinut in pozitia a III-a devine A major in pozitia a IV-a , sau F major in pozitia a I-a .si tot asa logic vei descoperi toate acordurile cu incetul.

 

banuiesc ca asta este problema , daca nu poti sa tii cu degetele este vorba de exercitii ...si eu cand am cantat prima data l achitara dupa ce am invatat unde sa pun degetele ptr un Amaj cu bareu am vrut sa fac riful de la Tequila cam am vazut la baietii marii in parc ,,,sa nu-ti spun ce scartaiala a iesit din cele doua "acorduri"...hahahah

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Marius O.
La inceput de drum fiind...pe o chitara acustica... :) , abia incep sa invat acordurile. grele, normal. si de aceea vrea totusi sa invat si niste piese cap-coada...dar care sa nu aiba acorduri pt ca imi vine f greu. melodii gen jingle bells si oda bucuriei le-am invatat :) Poate ma puteti ajuta.. :)

 

 

Vreau si eu tabulatura la "Oda Bucuriei". Mersi!

Link to comment
Share on other sites

da...treci direct la solo-uri...ce atata acorduri :) cine are nevoie de ele?! :()

cine dracu le-a mai inventat?!

Vezi si tu o partitura de la Paganini transpusa pe chitara sau dinastia mai contemporani Vai,Joe S B)

 

P.S.Nothing else matters nu are acorduri? :) Poate varianta de bass

post-1203-1200554701_thumb.jpg

UITE! NU FACE ACORDURI! :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.