www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre guitar rig si placi de sunet varza


Guest Pheno
 Share

Recommended Posts

Mi-am dat seama dupa lupte seculare ca de fapt guitar rigu are inclus in el tape decku special pentru a baga backtrackuri in el, pentru cei care aveti placa de sunet onboard si are doar un canal de intrare si unu de ieshire si nu va permite sa deschideti alt program care foloseste placa de sunet in timp ce aveti guitar rigu deschis.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu am AC97 si merge foarte bine sa cant in acelasi timp cu Winamp, BSPlayer, Media Player...Alege tu.Si chiar prefer metoda asta, decat cea cu backtrack prin Guitar Rig.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Nu te împuşcă nimeni... :) Guitar Rig e un program care simulează amplificatoare, cabinete şi efecte de chitară pe PC. adică bagi chitara în line-in şi ai tot ce-ţi trebe. Nu se compară cu "the real thing", adică cu un amp adevărat, dar e drăguţ.

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc cu succes si drag Guitar Rig, asa cum mai inainte foloseam Guitar FX Box 2.6. Problema cu cantatul pe langa Winamp cand ai o singura placa audio eu am rezolvat-o folosind o varianta mai veche de winamp (2.80, de ex) si alegand in configuratia de output ("Preferences.. Plug-ins.. Output..") "Winamp2 waveOut plug-in v1.02 (out_wave.dll)". daca ai winampul configurat la output pe "crossfading directsound output" atunci nu te lasa sa deschizi iesirea placi audio cu mai multe programe deodata. Poate ajuta pe cineva vorbele astea... Good luck!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu vreau sa par rautacios dar ... va recomand o pedala hartanita de ani de zile la mana a 15 a decat guitar rig.

Mai demult am facut ceva, nu am mai fumat 1 luna, nu am mai baut 1 luna (si chiar m-am simtit super) si mi-am luat o pedala jigarita de dist. Suna super... pentru atunci...

Guitar Rig doar asa pentru delay chorus...alea alea.. si va trebuie un "de la creative" in sus...

Link to comment
Share on other sites

Abuser tin sa te contrazic. Eu de ex (si o sa incepi sa razi :) ) cu reghinu meu (electro-acustic) am scos cu guitar rigu 2 un distors mult mai bun decat cu un amp Bergenbier gm108 (ala micutu de 15W) Cei drept pe un amp sanatos de 100W am scos super distors dar de unde neica bani. Asa ca sa stii ca guitar rigu nu e chiar de dat incolo :) Am scos niste cleanuri superbe fara nici un zgomot... Mai incearca-l :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pare interesant, l-am descarcat si m-am jucat putin prin el, deocamdata doar vizual ca nu am chitara aici :(

Acum vre-o cativa ani am incercat guitar FX sau ceva de genul asta... nu am reusit sa fac nimic cu el , m-am enervat si l-am sters :) Delay-ul intre in si out era imposibil, si distorsul suna ca in jocurile vechi adica digital pe fata,fara legatura cu realitatea.

 

Cred ca in timpul asta lucrurile au evoluat mult, ii fac o incercare.

Teoretic nu vad de ce un computer nu ar putea face tot ce poate un efect digital specializat si mai mult ...in fond e vorba de software. Efectele gen digitech/behringer/zoom or avea parti de preucrare sunet analogic sau sunt digitale cap-coada ?

 

Lamuriri pls:

 

1. Stie cineva daca se poate folosi cu un game-controler ca remote? Erau volane de-alea cu pedale si o gramada butonase... ma gandesc ca ar fi util sa il arunci pe jos si sa calci pe el :) ...sa schimbi preseturile adica...

2. Avand in vedere ca asta e aparut de nici o luna, cat le-o lua rusilor sa il sparga sa putem gasi o varianta full ? :) Ca daca te uiti la pretul oficial te umfla rasul.

Link to comment
Share on other sites

2. Avand in vedere ca asta e aparut de nici o luna, cat le-o lua rusilor sa il sparga sa putem gasi o varianta full ? :) Ca daca te uiti la pretul oficial te umfla rasul.

 

Maaaai... aici pe site nu discutam de-astea! :)

 

digitech (RP200) si behringer-urile (x V-amp ; V-amp2) prelucreaza digital insa au niste amp-sim-uri si efecte foarte reusite (exceptie fac Zoom-urile... 505 ; 505II... bleah) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Lexcore

oameni buni... dak ai o placa buna.. cum am eu :).... gutar rig suna perfect..... aa... iti mai trebe si un cablu bun si gata.. lol

Link to comment
Share on other sites

oameni buni... dak ai o placa buna.. cum am eu :).... gutar rig suna perfect..... aa... iti mai trebe si un cablu bun si gata.. lol

Si nu ne zici si ce placa de sunet ai ?

 

 

Recomandare pentru cei cu bugetul mai stramt.

Pe piata de componente pc la mana a 2a se gasesc destul de des placi audi SB Live! din prima generatie. Pretul e destul de modic intre 3 si 500 de mii de lei vechi. Cu ajutorul driverilor KX ( http://kxproject.lugosoft.com ) puteti sa le improspatati. Cu ajutorul susnumitelor drivere o sa aveti la dispozitie un kil de optiuni si setari noi si ASIO NATIV! Asta inseamna ca puteti sa lucrari cu delay de 8ms in guitar rig (e insesizabil). Calitatea sunetului atat la redare cat si la preluare este mult peste orice audio onboard si dupa cum am zis pretul nu este asa de mare. Desigur nu o sa se compare cu o placa de sunet din gama de pret superioara insa saltul calitativ este destul de mare. Adaug aici si optiunea de a folosi DSP-ul de pe placa de sunet pentru tot soiul de efecte in timp real.

Subiectul este foarte vast si eu sunt depasit de el la ora asta insa va recomand sa incercati. Driverii merg si pe placile Audigy si Audigy 2 insa nu functioneaza cu SBlive 24bit sau Audigy SE.

Lista cu placile de sunet compatibile o gasiti aici : http://kxproject.lugosoft.com/faq.php?language=en#Q15

Link to comment
Share on other sites

Si nu ne zici si ce placa de sunet ai ?

Recomandare pentru cei cu bugetul mai stramt.

Pe piata de componente pc la mana a 2a se gasesc destul de des placi audi SB Live! din prima generatie. Pretul e destul de modic intre 3 si 500 de mii de lei vechi. Cu ajutorul driverilor KX ( Adaug aici si optiunea de a folosi DSP-ul de pe placa de sunet pentru tot soiul de efecte in timp real.

[/quote

Super , aceiasi idee o am si eu,vechea placa Creative 5.1 o bag intr-un PC de 100 MHz si folosesc doar ca efect si inregistrez pe alt PC .In afara de distors celelalte efecte sunt foarte bune.Are reverb si chorus foarte bun , precum si ecou bun , zgomot f. mic.

Nu stie careva cum s-ar [utea folosi o placa de sunet fara PC ? cu ceva controler simplu si un alimentator?

Ai avea un procesor bun la 500000 lei + restul maxim 1 M lei vechi . Clock-ul , o fi pe placa in procesor . Poate trebuie doar cateva comenzi de 0 si 1 logic ca sa setezi , astea s-ar putea incarca intr-o memorie RAM DE 1kB SI CITIND PE RAND AM AVEA PRESETURI , ANTERIOR INCERCATE IN PC , asa ceva ar fi super

Cu placile creative 5.1 nu se putea inregistra cu efecte doar pe "What you hear" si asa i-ti intra si playbackul pe inregistrare.!

 

Apropos de "latenta" am inteles ca latenta " principala " sunt de la driverele de soft , rezolvata de KX prin dezactivarea canalelor neutilizaate , un fel de Direct X , pe care firmele producatoare " uita " sa le puna la dispozitia cumparatorului , urmand ca sa apara ca si upgrade sau " tip" nou de placa mai super +++ .

Cred ca KX Project este pe ascuns tot a lui Creative , asa upgradand placile fara sa recunoasca marsavia comerciala .Nu se asteptau la explozia FireWire.

Placile de sunet ( pci ) sunt cele mai rapide doar algoritmul nu este facut sa fie folosite la capacitate.

Si sloturile nu sunt de acelasi "rang" , prioritate , trebe incercat sa schimbi locul placi de sunet , pe alt slot , s-ar putea sa mearga mai bine.

Distorsionatoarele de pe placile de sunet sunt de calitate proaste, nu ca sunt digitale ci pur si simplu proaste.

Eu am un Korg ( pedala), are dist digital , e super pentru anumite stiluri , una din calitati este algoritmul bun, nu se pierde specificul dozei , a chitari, se aude la orice distorsiune caracteristica specifica chitari si a dozei.

Numai digital s poate comanda ca sa ramana caracteristica chitarei , nu limiteaza si filtreaza ca cele analogice ci dupa un anumit algoritm masoara caracteristicile si adauga armonice dupa dorinta .

Dar sunt si alte tipuri de distorsiune digitala pentru formarea unui timbru complect electronic , acesta este greu de facut analogic si doar cu multe prefiltre si post filtre compresoare pe mai multe benzi , expandor pe mai multe benzi, dar aicea intervine greutatea de a face preseturi

cea ce duce la inutilizabilitate chiar in conditii de studio. Nu mai nimeresti a doua oara un " ton" .

Eu am facut mai multe procesoare analogice si m-am lasat , gasesti un "ton" si daca nu ai posibilatatea de a memora electronic "setarile" a doua oara nu mai nimeresti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.