www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze La Epiphone....


Guest singuraticul
 Share

Recommended Posts

Guest singuraticul

salutare!

am facut comanda de un epiphone sg g400 de pe thomann....si imi vine sapt viitoare...am ceva nelamuriri...

1. am vazut ca are "alnico v hambuckers".....ce fel de doze is? mai bune sau mai rele in raport cu altele? sa le schimb?

2.daca e sa le schimb...cu ce fel de doze sa le schimb...? cant blues...soft rock...ceva hard rock...

3.ce inseamna doze active si pasive? care e diferenta dintre ele?

4....please help...daca mai am nelamuriri...va contactez:d

 

bafta si spor la zdranganit!

Link to comment
Share on other sites

salutare!

am facut comanda de un epiphone sg g400 de pe thomann....si imi vine sapt viitoare...am ceva nelamuriri...

1. am vazut ca are "alnico v hambuckers".....ce fel de doze is? mai bune sau mai rele in raport cu altele? sa le schimb?

2.daca e sa le schimb...cu ce fel de doze sa le schimb...? cant blues...soft rock...ceva hard rock...

3.ce inseamna doze active si pasive? care e diferenta dintre ele?

4....please help...daca mai am nelamuriri...va contactez:d

 

bafta si spor la zdranganit!

 

N-are rost sa le schimbi inainte sa auzi chitara. Eu cred ca o sa-ti placa. Alnico V humbuckers (nu hambuckers ca nu-s cu sunca) se refera la faptul ca au magneti Alnico V is mai puternici decat magnetii alnico 2 de exemplu. La sunet inseamna un pic mai intepat, dar depinde in primul rand si de bobinaj (de numarul de spire de pe bobina). Humbuckerele respective sunt probabil copii de doze Gibson. Eu spre exemplu am in bridge alnico 5 iar in neck alnico 2. Oricum, pentru ce vrei tu sa canti, n-are rost sa te impacientezi cu schimbatul dozelor sunt sigur ca o sa-ti placa. Acum depinde si de alti factori: amplificator, efecte etc. S-o canti cu pofta! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am exact acelasi model de chitara, cu un SD JB in bridge. Dozele ei sunt ok, cu mentiunea ca au output destul de mic, dar la genurile enuntate de tine nu iti trebuie mai mult. Sunt destul de blande.

Doze active sunt cele care au un preamplificator incorporat. Astfel creste nivelul semnalului, deci scade gainul de care ai nevoie, deci scade zgomotul(iarasi, asta se simte numai daca vrei sa canti cu mult gain, si numai daca esti pretentios). In principiu iti recomand sa nu le schimbi. Mai bine bagi banii intr-un amp bun, sau un procesor bun.

Link to comment
Share on other sites

Eu am exact acelasi model de chitara, cu un SD JB in bridge. Dozele ei sunt ok, cu mentiunea ca au output destul de mic, dar la genurile enuntate de tine nu iti trebuie mai mult. Sunt destul de blande.

Doze active sunt cele care au un preamplificator incorporat. Astfel creste nivelul semnalului, deci scade gainul de care ai nevoie, deci scade zgomotul(iarasi, asta se simte numai daca vrei sa canti cu mult gain, si numai daca esti pretentios). In principiu iti recomand sa nu le schimbi. Mai bine bagi banii intr-un amp bun, sau un procesor bun.

...+1 !! La ce vrea sa cinte Robert, dozele astea o sa vina ca turnate... :)

Link to comment
Share on other sites

Alnico , aliaj care ramane magnetizat timp indelungat fata de cele de "ferita" .

 

Daca ai magnet mai puternic atenueaza oscilatia corzilor ( franeaza )

 

Un magnet mai puternic poate produce un semnal de nivel "standard" cu reducerea numarului dee spire => inductanta mai mica a bobinei ( dozei ) frecventa de rezonanta urca si ai medii/inalte mai bune.

 

Multi cauta doze "puternice" dar cum am scris este vorba de raportul "Intensitate camp magnetic/numar spire bobinaj" .Nu se urmareste un semnal mai puternic ci unul ce suna mai deschis dar plin .

 

Acest ton deschis nu trebuie sa fie pitzigait ci sa sune plin , cea ce este greu de rezolvat , de exemplu la Telecaster si Srato sunetul este deschis dar daca nu folosesti corzi destul de groase pe corzile subtiri nu orice stil de muzica suna bine .

 

In plus magnetii "alnico" au sunetul lor , parca se satureaza si introduce distorsiuni ce dau armonice tonului clean.Dar trebuie sa fie cu piese polare mici separat sub fiecare coarda .Un magnet tip "blade" , mare nu se va "satura" si nu se va comporta ca si cele mici separate , pierde din inalte si nici nu se produc distorsiunile amintite .

 

Cel putin la mai toate humbuckerele piesele polare sunt din fier moale si dedesubt se ating de un magnet paralelipipedic lung cat doza.Daca acesta este din alnico schimba foarte mult tonul , il inchide , taie din inalte.

 

Ast acand toti se lupta sa cumpere super cable ca sa aiba inaltele si transparenta tonului .

 

 

Dozele hummbucker au avantajul ca in configuratia serie au semnal mare chiar cu magneti mai slabuti .Lucru bun ptr sustain .De ce ar strica cineva treaba cu sustainul ?.

 

Nu stiu daca doua bobine de inductanta mai mica rezolva problema de sound la humbucker.

 

Dozele active au avantajul ca , au magneti foarte slabi , nu "franeaza" oscilatia corzilor , => sustain mai bun.Au semnal mare .

 

Dezavantaj , necesita o baterie pentru alimentarea preamplificatorului incorporat ( aceasta parte este cea activa) .Preamplifurile-buffer sunt chiar in doza ( unele au chiar si compresor electronic incorporat) fiidca amplificarea este mare si un cablu mai lung ar crea probleme, asa iesirea din doza are impedanta relativ mica si se adapteaza bine la un cablu de chitara chiar mai lung.

Cu o singura chitara n-o sa poti sa canti toate genurile si tonurile ce le implica .Dar pana nu canti efectiv intr-o trupa orice este bun .

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

adica n-am sustain bun pe doze alnico v? cam de cate secunde ar fi..? va rog sa-mi rasp... fingerboard e din rosewood...

Link to comment
Share on other sites

i buna chitara asa cum e. sustainul nu are legatura cu doza

dozele epi sunt copii gibson, dar suna mai muddy. daca prinzi o ocazie la un sd tot low/medium output gen 59, pearly gates. alnico 2 pro etc vei castiga, destul de mult in claritate...dar per ansamblu chitara cu dozele de la mama ei te va satisface. acuma depinde si in ce o bagi

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Acest ton deschis nu trebuie sa fie pitzigait ci sa sune plin , cea ce este greu de rezolvat , de exemplu la Telecaster si Srato sunetul este deschis dar daca nu folosesti corzi destul de groase pe corzile subtiri nu orice stil de muzica suna bine .

 

Deci de asta foloseste SRV corzi de 0.13 :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sincer as incerca (daca nu esti foarte multumit de dozele ei standard care mie personal mi se par cam moi si cam murdare) ceva de la Seymour Duncan. Pentru genurile pe care le vrei tu as alege un 59 pentru neck si Pearly Gates la bridge, sau daca vrei un sunet mai rotund pe doza de fata un Alnico II Pro. Pentru chestii putin mai distorsionate e foarte bun la bridge si un JB, in schimb pe clean JB nu suna deloc grozav.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.