www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau O Chitara Electrica


Guest Punk
 Share

Recommended Posts

Mie mai mult imi place zdranganeala :) decat cea acustica. De aceea caut disperat una. Sunt incepator...am cantat f putin la una acustica. Si prin intermediul acestui site v-as ruga ceva : as dori o chitara electrica, in stare acceptabila, pana in 2 milioane :) . Nu am multi bani ca sa imi permit una nou-nouta, va rog mult . :) Poate ma puteti ajuta. Asa ca astept ofertele voastre !!

Link to comment
Share on other sites

Squier Bullet Strat la 390 ron.

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=489

 

Aria STG 005 la 400 ron... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1248

 

Aria 714-STD tot 400...

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1239

 

La 200 ron nu iei nimic, nici secondhand nu cred ca ai mari sanse sa gasesti ceva bun. de 400 ron eu zic ca merita Aria... dar sa te duci cu cineva sa o testeze, ai sanse sa-ti pice buna buna.

nici bullet-ul nu e de lepadat la banii astia, dar la fel, depinde de noroc, poate sa-ti pice una sa-ti strice tot cheful de cantat vreodata la chitara.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Squier Bullet Strat la 390 ron.

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=489

 

Aria STG 005 la 400 ron... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1248

 

Aria 714-STD tot 400...

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1239

 

La 200 ron nu iei nimic, nici secondhand nu cred ca ai mari sanse sa gasesti ceva bun. de 400 ron eu zic ca merita Aria... dar sa te duci cu cineva sa o testeze, ai sanse sa-ti pice buna buna.

nici bullet-ul nu e de lepadat la banii astia, dar la fel, depinde de noroc, poate sa-ti pice una sa-ti strice tot cheful de cantat vreodata la chitara.

 

bafta!

 

 

pe chitara acea de 400 RON din magazin care de fapt merita max .200 Ron , second hand dai 100 ron si sa se bucure cel care a vandut-o ca a scapat de ea .

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. :)  Si as mai avea ceva de zis...e chiar neaparat sa incepi cu chitara clasica ? Ca sa stii sa canti la cea electrica? Eu cred ca e vorba doar de "ureche" si "talent" :)) :)  

Link to comment
Share on other sites

aloha!spui ca-ti place zdranganeala...din cate imi dau io seama vrei sa canti punk :) poti zice ca e usor, ca nu-ti trebe decat ureche muzicala si talent, dar daca stai bine sa te gandesti, ai nevoie si de ceva tehnica, de cateva notiuni de baza, de putina teorie.apoi, pentru orice stil e foarte bine sa incepi cu chitara clasica/acustica, pentru a-ti obisnui degetele cu corzile, pentru a-ti forma musculatura mainii.altfel, o sa te trezesti ca faci 3-4 acorduri si dupa 5 minute te doare mana si te ustura buricele destelor de te c@ci pe tine :(

asa ca mai bine mai astepti, mai asculti muzica, mai canti pe clasica ceva timp, inveti cantecele simple dupa tabulaturi, si dup-aia, eventual dupa ce ai mai strans niste bani, iti iei o electrica bunicica B) apoi, o sa vezi ca la un moment dat chiar o sa te plictisesti de zdranganit si o sa vrei si tu sa faci chestii mai complexe...atunci o sa-ti prinda bine timpul petrecut pe clasica :)

noroc si bafta la cantat :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. :) Si as mai avea ceva de zis...e chiar neaparat sa incepi cu chitara clasica ? Ca sa stii sa canti la cea electrica? Eu cred ca e vorba doar de "ureche" si "talent" :)) :)

si astea 2 cum le dobandesti...? nu trebuie neaparat clasica, da o acustica ar fi buna sa-ti formezi dejtele.

Link to comment
Share on other sites

si astea 2 cum le dobandesti...? nu trebuie neaparat clasica, da o acustica ar fi buna sa-ti formezi dejtele.

 

cum le dobandesti? eu cred ca totu e de la D-zeu :( adica...doar sa te perfectionezi. Dar daca nu ai deloc ureche muzicala...atunci nu e de tine muzica :)

 

aloha!spui ca-ti place zdranganeala...din cate imi dau io seama vrei sa canti punk B) poti zice ca e usor, ca nu-ti trebe decat ureche muzicala si talent, dar daca stai bine sa te gandesti, ai nevoie si de ceva tehnica, de cateva notiuni de baza, de putina teorie.apoi, pentru orice stil e foarte bine sa incepi cu chitara clasica/acustica, pentru a-ti obisnui degetele cu corzile, pentru a-ti forma musculatura mainii.altfel, o sa te trezesti ca faci 3-4 acorduri si dupa 5 minute te doare mana si te ustura buricele destelor de te c@ci pe tine :1st:

asa ca mai bine mai astepti, mai asculti muzica, mai canti pe clasica ceva timp, inveti cantecele simple dupa tabulaturi, si dup-aia, eventual dupa ce ai mai strans niste bani, iti iei o electrica bunicica :( apoi, o sa vezi ca la un moment dat chiar o sa te plictisesti de zdranganit si o sa vrei si tu sa faci chestii mai complexe...atunci o sa-ti prinda bine timpul petrecut pe clasica :)

noroc si bafta la cantat :)

 e foarte corect ceea ce ai zis. De aceea imi e si teama ... ;) am sa mai analizez situatia. si da, asa e....vreau sa invat in special punk. dar si balade de la metallica, guns'n'roses...Dar tu stii ca despre Sid Vicious se spunea ca nu stia prea mult sa cante la chitara? ci doar cateva acorduri

Link to comment
Share on other sites

...ca sa "canti" punk nu-ti trebuie nici ureche muzicala nici talent :)

 

Ca sa fiu rautacios, subscriu la ce zici tu :)

 

Pe de alta parte, stagg-urile nu-s bune... :\

Nu are rost sa incepi pe clasica, o chitara western(acustica) e mult mai recomandata daca vrei sa treci la electrica dupa aceea.

 

PS: Sid Vicious "canta" la bass:

"

In his time with the Sex Pistols, Sid was renowned for his lack of ability to play the bass. When Sex Pistols guitarist Steve Jones was asked why he instead of Vicious recorded the bass parts of Never Mind The Bollocks, Jones responded "Sid was in a hospital with hepatitis so he couldn't really play, not that he could play anyway". At times during performances, other band members would unplug Sid's bass because his playing was so bad. [3] Lemmy, the bassist of Motörhead, was asked by Sid to teach him how to play bass with the words, "I can't play bass," to which Lemmy replied "I know." In another interview Lemmy stated "Yeah. It was all uphill. And he still couldn't play bass when he died."[3] "

 

Sursa: Wikipedia

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu rautacios, subscriu la ce zici tu :)

 

Pe de alta parte, stagg-urile nu-s bune... :\

Nu are rost sa incepi pe clasica, o chitara western(acustica) e mult mai recomandata daca vrei sa treci la electrica dupa aceea.

 

inseamna ca am ales bine :) multumesc. am sa revin la ce ma hotarasc 100% sa vad parerea unuia bun :)

Link to comment
Share on other sites

cum le dobandesti? eu cred ca totu e de la D-zeu :) adica...doar sa te perfectionezi. Dar daca nu ai deloc ureche muzicala...atunci nu e de tine muzica :)

cred ca dumnezeu iti da cel mult bani de chitara, cele 10 degete si "cativa dinti", da urechea muzicala ti-o faci singur...

Edited by Skeleton
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.