www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Pentru Placa De Sunet Si Monitoare Studio


Recommended Posts

Doresc sa imbunatatesc calitatea inregistrarilor de acasa prin achizitionarea unei placi de sunet mai performante. Optiunile mele sunt acestea:

 

http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...name,1212m.html

http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=434

 

As dori sa aud niste pareri cu privire la aceste placi, din partea unor oameni care le poseda daca se poate. Mentionez ca ma intereseaza sa trag chitara, bass si voce, una cate una (nu toate odata :) ).

Totodata vreau sa cumpar si niste monitoare de studio, cam la pretul de 1000 lei. Aici chiar am nevoie de ajutor fiindca nu prea ma pricep. Eu m-am oprit asupra acestora dar nimic nu-i batut in cuie.

 

http://www.thomann.de/gb/samson_resolv_65a_studiomonitor.htm

 

Astept pareri sfaturi sau orice puteti sa impartiti si cu mine. Tot respectul!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa tragi chitara, bas si voce, Toneportul e o solutie excelenta (eu am UX2, care este excelent pentru asta). Daca nu ai nevoie de 2 microfoane in acelasi timp, si nu iti trebuie phantom power, si UX 1 e suficient.

Placa EMU e mai profi, dar are dezavantajul ca daca vrei sa o folosesti la potential maxim iti mai trebuie niste scule, respectiv un DI ca sa intri cu chitara, preamp de microfon, plus un convertor ADAT pentru canalele suplimentare. Nu o vad ca pe o solutie pentru un bedroom studio. Plus ca e interna, si nu ai aceeasi comoditate.

 

In ceea ce priveste monitoarele, s-a mai discutat aici, si am mai recomandat si acolo monitoarele KRK, cred ca sint cele mai ieftine monitoare bune. Am inteles ca se gasesc si in Romania, la Media Galaxy la un pret decent.

http://www.thomann.de/gb/krk_rp5.htm

Exista si variantele rp 6 si rp 8, care au difuzoarele de basi de 6, respectiv 8 inchi. Si cele de 5 suna bine, si te vei descurca foarte OK cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Doresc sa imbunatatesc calitatea inregistrarilor de acasa prin achizitionarea unei placi de sunet mai performante. Optiunile mele sunt acestea:

 

http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...name,1212m.html

http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=434

 

As dori sa aud niste pareri cu privire la aceste placi, din partea unor oameni care le poseda daca se poate. Mentionez ca ma intereseaza sa trag chitara, bass si voce, una cate una (nu toate odata :) ).

Totodata vreau sa cumpar si niste monitoare de studio, cam la pretul de 1000 lei. Aici chiar am nevoie de ajutor fiindca nu prea ma pricep. Eu m-am oprit asupra acestora dar nimic nu-i batut in cuie.

 

http://www.thomann.de/gb/samson_resolv_65a_studiomonitor.htm

 

Astept pareri sfaturi sau orice puteti sa impartiti si cu mine. Tot respectul!

 

EMU 1212 M nu-i rau daca ai bani , dar probabil pretul este mai mic la ora actuala !! vezi ca pe net te pacalesti cu pretul de cand a aparut produsul pe piata !! Mai ales la magazinele din tara!!

 

Dar sunt si placi Creative mai ieftine cu 96KH/24 bit suficient ptr acasa . Eu folosesc 48Khz/16 bit .

 

Numai daca o sa tragi un material ptr un CD mai pro ai nevoie de calitate mai buna .

 

Casti bune sa-ti cumperi de ex AKG de studio .In care sa ai incredere ca suna exact cea ce setezi.

 

Dupa acea poti incerca pe diferite scule de auditie cum suna , pana ajungi sa cunosti toate problemele oricum schimbi trei randuri de scule si te dumiresti ce vrei de fapt.Dupa un timp te obisnuiesti si setezi sunet bun pe orice fel de difuzoare.( decente)

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu monitoarele, cred ca cel mai bine este sa le auzi personal. Avaudiosys distribuie in Romania si KRK, si alte monitoare din aceeasi gama de pret (Event, M-Audio). Am mai citit niste reviewuri pe net si parerile sint impartite, mai ales la categoria asta de 5". Cred ca iti dai seama ca la banii astia trebuie sa existe niste compromisuri, atit la frecvente cit si la dinamica. Deci cel mai bine este sa le alegi cu urechile tale.

Link to comment
Share on other sites

iti recomand m-audio 2496 si probabil cele mai iefine jucarii de pe piatza bergenbier prietenii stiu de ce... dau basi cam multi in rest sunt dragutze de ex ms20 sau ms40 ... casti probabil niste akg... in opinia mea samson e f scump pt ce face, e kestie de gust. oricum fidelitatea sare lejer de 1000 lei... daca vrei fidelitate uita de samson si alte jucarii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tocmai mi-a venit azi un E-mu 0202 (costa 4 mil) ... e extraordinara! chiar merita sa incerci o placa externa... poti sa o legi de un laptop si sa faci show oriunde.

 

aveam un audigy si tin sa spun ca se simte diferenta pe orice tip de boxe

am incercat niste jafuri de 3 wati A4tech (de-alea cat pumnul) si se aud perfect acceptabil.. clar, detaliat. dau la maxim sistemul 4.1 si nu se aude nimic...

 

nu are drivere complicate (se controleaza din knoburi), nu are efecte soft/hard dar cui ii trebuie in banii astia, are monitorizare directa si 2 preampuri. ramane sa vad cum se comporta in sonar pe asio.

 

daca vreti ceva mai complex exista 0404... cu convertoare de pe protools si parca efecte si alte nebunii. dar costa aproape dublu.

 

 

in materie de monitoare eu visez yamaha. cica sunt mult mai ok decat krk... orice ai alege te va costa peste 10 mil pt variantele de 40 - 80 wati

 

m-audio mi se par mai scumpi decat e cazul, indiferent de produs.. clape, placi, boxe..

 

faza cu alesul cu urechile tale e valabila 100% doar daca le poti lua acasa pt ca acasa sau unde le folosesti ai alta acustica si alta placa de sunet. asa ca tot pe reviewuri te bazezi..

 

ps : audigy 1 are un asio de tot rahatu si nu cred ca l-au imbunatatit nici pe variantele 2 , 4 sau care or mai fi. atentie! ia-ti un e-mu sau m-audio sau ceva special de muzica. nu audigy ca aia e pt jocuri, filme si ascultat. nu pt creatie.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

in sperantza ca phlaphe si-a gasit rezolvare la enigma ,cer si eu un sfat in privintza achizitzionarii unei placi de sunet .

In prezent placa mea audio onboard ( C-Media AC97 ) ,motherboardul fiind un Gigabyte GA-81915P Duo Pro. nu functioneaza in corcondantza cu Ibanez-ul meu SA 120 ,efectiv nu se aude nimic . (mentzionez ca am testat chitara la amici cu onboarduri shi a functionat )

 

Apelez la voi sa-mi recomandatzi o placa audio pe PCI in jurul pretzului de 1 milion ,poate 1.5 , care desi nu o sa atinga performantzele placilor mentzionate mai sus, are garantzia ca va functiona alaturi de chitara (fie ca detzinetzi , atzi testat ,etc )

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.