www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose Licensed


Guest singuraticul

Recommended Posts

Guest singuraticul

salutare!

am si io o nedumerire...in maxim 2 sapt imi cumpar o chitara noua....si nusj ce sa aleg dintre una cu floyd rose licensed si una fara....ma puteti ajuta...? imi puteti spune ceva avantaje sau dezavantaje...

chitarile au cam acelasi pret....diferenta de vreo 20 de euro...

nu cant heavy, black....etc ci soft rock....blues...

 

aa....sa fie ltd sau ibanez?:)

 

ps: CRACIUN FERICIT fratilor!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

daca canti blues sau sof rock samd, ia`ti chitara cu floyd. Cam la toate genurile, daca faci solistica, o sa`ti foloseasca floydul pentru...expresivitate.

Link to comment
Share on other sites

Pentru blues si soft rock eu iti recomand un bridge fix...uite de exemplu Ibanez RG321MH...stiu ca are o forma putin cam agresiva pentru blues dar iti garantez ca se descurca de minune si la acest stil...un floyd-rose licentiat risti sa fie de proasta calitate si atunci faptul ca il ai o sa devina un cosmar(greu de setat, greu de acordat, instabilitate din punct de vedere al acordajului...). Invata progresii de acorduri, invata gamele in toate pozitiile, toate modurile , invata sa improvizezi...dupa ce le stii pe toate astea atunci sa te gandesti la Floyd ca sa mai adaugi expresivitate...Stiu ca floyd-ul reprezinta un miraj pentru multi dar el in sine nu te face sa canti bine...Ca dovada ia sutele de chitaristi care au ales ca si chitari Les Paul-urile, SG-urile, etc (si in general cam tot ce inseamna firma Gibson) si care ,eu zic ca nu stau deloc prost in ceea ce priveste expresivitatea...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

FARA Floyd.... iti poate da batai de cap ..mai ales daca nu ai mai avut. pt inceput chiar daca e sa canti balarii etc ..mergi pe o chitara fara floyd.apoi daca simti ca va fi necesar iati una cu... plus ca o chitara fara floyd e mai ieftina cu 1-2 mil

 

bafta

 

Astia din Caracal mai ales....

lool :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Astia din Caracal mai ales....

 

Vezi Lenny, S.R.V. ( la asta iti poate folosi floydu), deasemenea vezi si pe la jamuri, ca suna interesant cu floyd, si nu in ultimu rand, cauta pipeline cantat de srv si dick dale, se foloseste si pe`acolo floyd, boule.

 

Ps.: Mesaj catre toti: nu mai spuneti ca floydu e mare bataie de cap si se acordeaza greu si si dezacordeaza la cea mai mica miscare si prostii d`astea, ca unii chiar va cred...

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Vezi Lenny, S.R.V. ( la asta iti poate folosi floydu), deasemenea vezi si pe la jamuri, ca suna interesant cu floyd, si nu in ultimu rand, cauta pipeline cantat de srv si dick dale, se foloseste si pe`acolo floyd, boule.

 

Ps.: Mesaj catre toti: nu mai spuneti ca floydu e mare bataie de cap si se acordeaza greu si si dezacordeaza la cea mai mica miscare si prostii d`astea, ca unii chiar va cred...

cand ne canti ceva cu floydu ? sau numa cu texte sustii cea ce scrii?

 

eu nu am prea auzit in afara de @artvandalay ca cineva sa foloseasca ca lumea floydu' aici pe rgc.ro

 

asa ptr vajaieli mai bine sucesti de chei sau folosesti un bender electronic , dai cu piciorul se elibereaza mana de un lcru in plus .

 

 

 

Pentru blues si soft rock eu iti recomand un bridge fix...uite de exemplu Ibanez RG321MH...stiu ca are o forma putin cam agresiva pentru blues dar iti garantez ca se descurca de minune si la acest stil...un floyd-rose licentiat risti sa fie de proasta calitate si atunci faptul ca il ai o sa devina un cosmar(greu de setat, greu de acordat, instabilitate din punct de vedere al acordajului...). Invata progresii de acorduri, invata gamele in toate pozitiile, toate modurile , invata sa improvizezi...dupa ce le stii pe toate astea atunci sa te gandesti la Floyd ca sa mai adaugi expresivitate...Stiu ca floyd-ul reprezinta un miraj pentru multi dar el in sine nu te face sa canti bine...Ca dovada ia sutele de chitaristi care au ales ca si chitari Les Paul-urile, SG-urile, etc (si in general cam tot ce inseamna firma Gibson) si care ,eu zic ca nu stau deloc prost in ceea ce priveste expresivitatea...

 

scriei acest lucru si lui Jeff Beck , sa vedem ce parere are .

Link to comment
Share on other sites

salutare!

am si io o nedumerire...in maxim 2 sapt imi cumpar o chitara noua....si nusj ce sa aleg dintre una cu floyd rose licensed si una fara....ma puteti ajuta...? imi puteti spune ceva avantaje sau dezavantaje...

chitarile au cam acelasi pret....diferenta de vreo 20 de euro...

nu cant heavy, black....etc ci soft rock....blues...

 

aa....sa fie ltd sau ibanez?:)

 

ps: CRACIUN FERICIT fratilor!!!

 

mama draga 99% din "floyd"-uri sunt licente !!!! asa ca , nici nu am vazut inca "original" , doar nu de mult s-a hotarat firma FR sa-si produca propria inventie .

 

Kahler ,Schaller sunt cele mai vestite firme care produc hardware "guitar parts" ptr mai toata lumea.

 

pe chitarele Korea si China sunt copii de floyd ...semana dar materialul este jalnic.

Link to comment
Share on other sites

Floyd-ul creaza multe probleme atunci cand nu stii la ce foloseste sau cum se foloseste si cum trebuie sa fie corect reglat.

La chitarile mentionate de tine....vezi lemnul(daca vrei sa iei floyd)-shuruburile incep sa joace in el daca e esentza moale.

 

In rest de catzi folosesc floyd-ul aici pe rgc,nu ma pronunt, dar mai sunt si unii care mai trag de el :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

mama draga 99% din "floyd"-uri sunt licente !!!! asa ca , nici nu am vazut inca "original" , doar nu de mult s-a hotarat firma FR sa-si produca propria inventie .

 

Kahler ,Schaller sunt cele mai vestite firme care produc hardware "guitar parts" ptr mai toata lumea.

 

pe chitarele Korea si China sunt copii de floyd ...semana dar materialul este jalnic.

 

 

dar pe chitarile din India? pe jegson singura problema e ca a trebuit sa pun ceva in gaura acolo sa se frece bratul ca sa stea locului unde il pozitionez, dar in rest n-am nicio nesatisfacrie cu el

 

l.e.: am uitat sa spun ca, virgula, cateva luni o stat locului, da dupa aia s-o deteriorat cauciucul ala (probabil si din cauza faptului ca tind sa fiu un maniac)

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

dar pe chitarile din India? pe jegson singura problema e ca a trebuit sa pun ceva in gaura acolo sa se frece bratul ca sa stea locului unde il pozitionez, dar in rest n-am nicio nesatisfacrie cu el

 

l.e.: am uitat sa spun ca, virgula, cateva luni o stat locului, da dupa aia s-o deteriorat cauciucul ala (probabil si din cauza faptului ca tind sa fiu un maniac)

 

vezi daca nu se gaseste de cumparat garnitura din acea .

 

Eu am pus folie de cupru ( subtire) si un timp tine apoi schimb.

 

La cel mai prost vibrator ,care acum al am pe masa in bucati ,am menghina .Sta bratul unde vreu fixat ,acesta a fost si alegerea cand am cumparat ,dar nu are lame de otel ( urmeaza sa-i montez eu) .Acum am un Ibanez Edge in loc si e OK , la fel am pus foita de cupru ptr fixarea bratului .Nu ma deranjeaza ca sta unde vrea ci sa nu aiba joc.Daca are joc nu pot sa controlez pitch-ul exact .

Link to comment
Share on other sites

inspirat :) initial vroiam si eu sa-i pun ceva in jurul barei, dar nu am avut nimic destul de subtire. Asa ca am pus o bucatica mica de piele de la o curea de ceas nefolosita jos in gaura sa apese un pic pe capatul barei sai sa creeze o forta de frecare, si merge ok. cat despre joc, din pacate este un pic, dar foarte putin si nu ma deranjeaza foarte tare.

 

cat despre garnitura de schimb......... nici nu am gasit parti mari pt floyd-uri de jackson (desi e identic cu un floyd care si l-o pus un prieten la grosu-l (si era multumit, in fine, nu reclama, nimic), mai putin ca nu scria si jackson pe el, dar in rest exact acelasi model (poate e facut de aceeasi firma pt mai multi, sau sunt materiale diferite, dar design la fel) asa ca poate ar avea el.... dar no, nu ma duc pana in capitala pt o garnitura). Asa ca, daca nu gasesc macar un brat nou pt floydu asta, ma indoiesc ca as gasi garnitura..... oricum, e ok pt cat abuz bag in el.

 

acuma catre singuraticul deschizator al topicului: tu cati bani esti dispus sa bagi in chitara? despre ltd, cica mh250 suna bine, dar avea gatul cam incomod (doar din auzite, ma scuzati), dar sub 250 din cate stiu nu se prea merita. Cat despre ibanez..... seria GIO nu isi prea merita laudele (fiind un fel de low cost-low end, precum seria JS de la jackson - hai hai sariti pe mine ca am js, da-i pun io doze.....:) ) oricum, pt soft rock, blues - fender mex sau epiphone daca nu ai f multi bani, dar ai ceva mai multi... parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Si eu recomand fixed bridge pt inceput, eventual standard tremolo, cu locking tuners.

 

Experienta mea personala cu tremolo FR: pe cantat clean, acorduri, arpegii mai rapide, etc, am obiceiul sa apas un pic pe bridge, dar bridge-ul miscandu-se foarte usor (asta cred ca e si ideea la FR) e greu sa cant fara sa apas un pic pe el, si cateodata suna ca si cand as canta cu putin vibrato (pedala vibrato ma refer :)). Pe langa asta, la bend, bridge-ul se misca si el, deci daca mai apesi pe o coarda intre timp ce faci bend pe una (unison bend-ul) aia nu mai fi aceeasi nota ca in mod normal. Asta se poate corecta apasand un pic pe bridge cu dreapta, dar trebuie exercitiu si pt asta. Ah, si acordat-ul e iara bataie de cap, mai ales la inceput. Daca strangi sau lasi mai jos o coarda, bridge-ul urca sau coboara, si va trebui sa acordezi si celalalte corzi again. De asta nu va mai fi asa de usor sa acordezi in Dropped D si inapoi, ceea ce pe fixed bridge e o miscare scurta de cateva secunde, pe FR va insemna reglarea fiecarei corzi de cel putin 3 ori.

 

Mi se pare okay RG321, a avut un prieten, e fain ca are si 5-way switch, deci cu un SH4b+SH2n, cred ca e si mai beton (SH2n suna frumos pe clean, si suna minunat cand e splitted, cu 5-way switch cred ca se poate face sa fie normal pe pozitia 1 si split pt 2).

Daca preferi tonul de single coil, nothing can beeat a strat, sau o chitara care sa aiba macar pe neck single coil pt clean-uri.

 

Sarba(u)tori Fericite!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Si eu recomand fixed bridge pt inceput, eventual standard tremolo, cu locking tuners.

 

Experienta mea personala cu tremolo FR: pe cantat clean, acorduri, arpegii mai rapide, etc, am obiceiul sa apas un pic pe bridge, dar bridge-ul miscandu-se foarte usor (asta cred ca e si ideea la FR) e greu sa cant fara sa apas un pic pe el, si cateodata suna ca si cand as canta cu putin vibrato (pedala vibrato ma refer :) ). Pe langa asta, la bend, bridge-ul se misca si el, deci daca mai apesi pe o coarda intre timp ce faci bend pe una (unison bend-ul) aia nu mai fi aceeasi nota ca in mod normal. Asta se poate corecta apasand un pic pe bridge cu dreapta, dar trebuie exercitiu si pt asta. Ah, si acordat-ul e iara bataie de cap, mai ales la inceput. Daca strangi sau lasi mai jos o coarda, bridge-ul urca sau coboara, si va trebui sa acordezi si celalalte corzi again. De asta nu va mai fi asa de usor sa acordezi in Dropped D si inapoi, ceea ce pe fixed bridge e o miscare scurta de cateva secunde, pe FR va insemna reglarea fiecarei corzi de cel putin 3 ori.

 

Mi se pare okay RG321, a avut un prieten, e fain ca are si 5-way switch, deci cu un SH4b+SH2n, cred ca e si mai beton (SH2n suna frumos pe clean, si suna minunat cand e splitted, cu 5-way switch cred ca se poate face sa fie normal pe pozitia 1 si split pt 2).

Daca preferi tonul de single coil, nothing can beeat a strat, sau o chitara care sa aiba macar pe neck single coil pt clean-uri.

 

Sarba(u)tori Fericite!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
de unde pot cumpara un floyd aspru , sa nu fie din antimoniu?unu' sanatos sa nu clacheze. aduce careva si pe la noi?

 

cred ca la MCMUSIC poti sa faci comanda , dar trebuie sa stii tu ce tip etc ...sau poate stiu deja comerciantii , daca au mai avut cereri.

 

De exemplu eu am unul extrem de rezistent , hahahaha , prea rezistent din otel "moale" si fara a fui cimentat la "edge" asa ca tine 3 minute dupa ce slefuiesc "cutitele" inexistente. In trest se indoaie DAR nu se rupe in nici un caz .Este facut probabil dupa reteta ce se-ndoaie nu s-e rupe . In schimb nu prea cred ca tin mult filetele in aceste nmaterial "moale" .

 

Schaller si Kahler cred ca fac si din materiale mai serioase.

 

M-am tot gandit sa-mi fac la comanda , dar trebuie sa vad daca mai luucreaza prietenul meu ca si matritier sculier , respectiv daca mai exista atelierul din fabrica. Daca ma costa 100$ ,si am un vibrator facut ca la carte , merita .. un vibrator de Strat Standard primit din germania a costat 150 Euro .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.